Terra Mystica - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 100 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Feuerland Spiele
MindOK
Autoři: Helge Ostertag
Jens Drögemüller
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Směr teraformace

Měl bych dotaz na zdejší zkušené hráče:
Jak často se při hře setkáváte s provedením teraformace delším směrem (tedy opačným než nejbližším k domovskému typu krajiny)?
Podle mého názoru by tento způsob přeměny při správném výkladu pravidel neměl být možný (viz moje reakce k dokumentu Ke stažení: - "FAQ ....").
23.2.2016 14:23:45

kaibab
Je to mozne, diskuze viz zde:
http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/terra-mystica-3132/diskuse/teraformace-delsi-cestou-11029/

23.2.2016 14:37:48

stady
To že je takový úzus jsem pochopil, i když se mi to nezdá:
http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/terra-mystica-3132/k-stazeni/faq-aneb-casto-kladene-dotazy-390
Zajímáme mě, jak frekventované jsou v reálných hrách situace, že někdo teraformuje delší cestou.

23.2.2016 19:24:42

Směr teraformace
I podle oficiálního FAQ je možné teraformovat delší cestou. V praxi jsem to ale ještě neviděl, a to jsem to hrál dostkrát. Snad nikdy jsem se nedostal do situace, kdy by se to vyplatilo.

23.2.2016 19:46:05

.
Priznam, ze jsem to taky jeste nevidel. Chapal bych vyuziti v situaci, kdy by se bodovalo kopani v predposlednim kole, ale to uz nesmi byt. V prvnich ctyrech kolech by to vyzadovalo opravdu hodne specificke okolnosti, aby se to vyplatilo.

23.2.2016 20:23:32

osobně jsem to již zahrál
hrál jsem za trpaslíky a měl jsme to postavené na tom, že jsem za jednoho dělníka kopal tunel a za druhého terraformoval. Mapa byla natolik obsazená, že mi zbývalo jediné pole, kde jsem tak mohl činit, takže jsem ho pořád dokola překopával tam-zpátky (tedy po směru-proti směru). Pro zájemce uvádím odkaz na danou hru

http://terra.snellman.net/game/4P06

jednalo se o terraformaci na A7

23.2.2016 21:23:21

stady
Pokud jsem správně pochopil genezi pravidel, tak původně bylo možné bodování ryčů i v 5.a 6. kole, ale kvůli možným (a asi i skutečným) disbalancím při užítí delšího směru teraformace autoři doporučili tuto destičku hodnocení do 5. a 6. kola nelosovat, což je i v českých pravidlech (která vznikla později než původní verze německá a později anglická).
Podle mně je hra hratelná i s bodováním rýčů v posledních kolech, pokud se použije "normální" varianta teraformace, tedy přeměny jen ve směru k domovskému typu krajiny, tedy maximálně 3 rýče v 1 tahu a domovský typ "neodteraformovávat".

23.2.2016 21:28:15

Temnojedi a možná půlčíci
No já to viděl výjimečně: u národů které mají rytí za body (Temnojedi a Půlčíci). A to hlavně ke konci hry, kdy je lepší utratit šamana/workera za body než do kultů popř. do vesnice.
Masově to nastalo hlavně v situaci kdy Temnojedi a Půlčíci byli oba na tom ostrově vpravo dole a měli relativně málo místa.

Běžně to ale díky omezení, že v posledních kolech nemohou být nalosovány body za rytí, asi prakticky má smysl už jen z nějakých strategických důvodů - chci škodit (zreju něco co sám tolik nepotřebuju tak abych někomu uškodil a hlavně nepomohl).

23.2.2016 21:32:59

robkin
Mně při přemýšlní o pravidlech (hrál jsem zatím jen jednou) napadlo "zneužití" půlčíky - zablokovat si na herním plánu jedno pole, na němž nikdy nepostavím, zajistit si velkoprodukci dělníků a pak na tom poli nehrát hru Terra Mystica, ale hru "zblázněný ciferník", čili pořád dokola rýt tam a zpátky. Což je při 3 VB za rýč docela maso. Ale s omezením bodování za rýče pro 5. a 6. kolo je to něco jiného - dříve se nestačí vybudovat potřebná struktura a zajištění zdrojů.

23.2.2016 21:45:17

Pelly, kaibab
Jasne, sem-tam zpusobem ano, tam to dava smysl. Nejak jsem si tu puvodni otazku interpretoval na pouziti 4 a vice rycu najednou.

24.2.2016 01:23:53

Vybíráme z Bazaru

Nisei (Android Netrunner): Ashes cyklus
Nisei (Android Netrunner): Ashes cyklus
Akt. cena: 1150 Kč
Končí za: 12 dnů

Offcanvas