Terra Mystica - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 100 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Feuerland Spiele
MindOK
Autoři: Helge Ostertag
Jens Drögemüller
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla - dotazy

Jestliže využiju akci "rýč" /nemám teď u sebe pravidla, tak nevím, jak se to tam jmenuje/ tzn., že na prvním levelu můžu použít tuším 3 dělníky za jeden rýč, tak mohu v rámci jedné akce zaplatit třeba 6 dělníků za dva rýče? /V pravidlech je psáno cosi o tom, že je potřeba vykonávat právě jednu akci v daný čas, tak jestli je použití více dělníků/více rýčů souhrnem "právě" jedna akce/

a ještě k prémiovým destičkám - pokud si vyberu prémiovou destičku tu, která je u každého kultu jen jednou /možnost postoupit o 3 místa na stupnici kultu/ předpokládám, že tato platí jednorázově?
10.4.2013 11:41:17

teraformace
Při teraformaci měníš jeden terén na jiný, pokud k tomu potřebuješ víc "rýčů" než jeden tak ti nic nebrání zaplatit víc dělníků. Mimochodem při akci teraformace můžeš změnit i více políček najednou ale pouze na jednom z nich můžeš potom postavit vesnici.

Posun na počítadle bohů pomocí destiček je vždy jednorázový a každou destičku můžeš mít jenom jednou.

10.4.2013 12:35:29

Raven
děkuji...

ale jinak ty výhody prémiových destiček /mimo posunu na tracku kultů/ platí furt, že? /jako každé kolo např. dostanu 4 energie etc.../ :-)

10.4.2013 12:39:05

příjmy
Ano, tam kde je ta ikonka ruky, to znamená příjem na začátku každého kola. Nebo jsou tam zisky bodů při nějaké stavbě nebo na konci kola, ty taky platí pořád.

10.4.2013 13:23:09

právě jedna akce
Tím se myslí v případě teraformace to, že v jedné akci lze teraformovat jen jedno pole. Je-li k tomu zapotřebí více rýčů, lze je samozřejmě v této akci také všechny nakoupit např. za dělníky. Lišta teraformace přitom udává směnný poměr. V rámci jediné akce mohu na právě teraformovaném poli hned stavět usedlost. Pokud nestavím, akce končí. Takže z toho plyne, že na teraformaci dvou různých polí nebo na teraformaci jednoho pole a stavbu na jiném potřebuji akce dvě. Takže Raven dole tak úplně pravdu nemá, teraformovat dvě pole v rámci jedné akce lze výhradně v jrediné výjimečné situaci popsané na str. 10 vpravo nahoře.

10.4.2013 14:34:54 | Upraveno autorem (porovnej)

karel
Máš ta pravidla dobře zmapovaná

10.4.2013 14:52:11

jarmuk
;-) Ano. Hlavně však je mám před sebou na stole. A k destičkám: text pravidel "... ve fázi Příjmy každého následujícího kola dostanete...", znamená, že opravdu v každém dalším kole... :-).

10.4.2013 16:04:06

Dotazy
1) Teraformace - opravdu mohu přetvořit v jedné akci jen jedno pole? A co věta v pravidlech : Pokud jste získali současně 2 rýče, ale k přetvoření vyhlédnutého pole na domovský typ potřebujete jen jeden, můžete druhý výjimečně použít na přetváření jiného pole. Jedině, že by se toto týkalo výhradně zisku rýčů z políček energie na herním plánu, ale pak nechápu, proč je tato věta napsána v oddíle akce typu 1 - Teraformace.
2) Akce typu 7 - Zvláštní akce - Mohu zahrát v jednom kole víc těchto akcí (samozřejmě každou jinou) nebo mohu z těchto akcí zahrát vždy jen jednu? Hraje se tato akce jako samostatná akce a po zahrání je na tahu další hráč nebo ji hraji před nebo po zahrání jiné své akce?
Děkuji za vysvětlení.

13.4.2013 08:07:57

skyfire
1) Toto je právě ta výjimka, o které mluvím a která je popsána na str. 10 vpravo nahoře. Získám-li nějak (tím se myslí jinak než výměnou za dělníky) 2 rýče a potřebuji jen 1, mohu výjimečně v jedné akci teraformovat 2 pole. Nemohu však získat rýče výměnou za dělníky a použít je na více polích v jedné akci. Proto tam je to slovo "výjimečně" a je to v oddíle teraformace, protože a) to tak bylo v originále, b) jde o teraformaci, takže by mi připadalo nelogické to dávat někam jinam.
2) Hráč může v rámci svého tahu provést jen jednu akci, akcí je 8 typů, takže i akci typu 7 je možno provést jen jednu v jednom tahu (a k ní už žádnou jinou). V jednom kole však přijdu na tah víckrát, takže mohu další akci provádět v témže kole zase později, až opět přijdu na tah. Jednotlivé akce typu 7 však mohu v jednom KOLE provádět jen jednou, o čemž se udržuje přehled použitím záslepek. Jinými slovy, v příštím tahu téhož kola mohu provádět zase akci typu 7 (je-li to jinak v souladu s pravidly, jako mám-li takovou další akci dostupnou), ale musí to být jiná akce typu 7. Akci typu 8 neprovádím opakovaně, ale v každém kole jen jednou, protože je to vystoupení z fáze provádění akcí.
Snad je to teď jasné.

Možná plyne nedorozumění z toho, že kolo a tah (provedení akce) jsou dvě různé věci, které je třeba rozlišovat.

13.4.2013 09:49:01 | Upraveno autorem (porovnej)

karel
Díky za vysvětlení. Ještě jeden malý poddotaz k bodu 1. Pokud mám tedy dva rýče a jak se píše potřebuji k přetvoření vyhlédnutého dílku na domovský typ jen jeden, můžu druhý použít na teraformaci jiného pole. Je tedy podmínka, že musím přetvořit pomocí toho jednoho (prvního) krajinu na domovský typ nebo mohu přetvořit na jakýkoliv jiný? A ten druhý mohu použít na jakoukoliv teraformaci?
A ještě dotaz pro ujištění : teraformovat mohu kdekoliv na mapě? Nemusím sousedit s mými stavbami, že?

13.4.2013 10:01:24

dovysvětlení
EDIT - ZDE UPRAVENO PO UPOZORNĚNÍ V POZDĚJŠÍCH POSTECH SAVAGERA A DAJA26:
Ne, teraformovat mohu jen v sousedství vlastních budov, přímém či nepřímém, pokud mi zvláštní schopnost národa neumožňuje nějakou výjimku. KONEC ÚPRAVY. A mám-li dva rýče (získané za svitky, destičky atd.), tak je postup následující: vyhlédnu si nějaké pole a to teraformuji. Dosáhl-li jsem domovského typu použitím jediného ze získaných rýčů, mohu druhý použít kdekoliv jinde, bez ohledu na to, jakého krajinného typu tímto druhým rýčem na zvoleném druhém poli dosáhnu (Půlčíci mohou čistě teoreticky při jedné akci teraformovat až tři různá pole).
Jinak musím použít oba rýče na témže poli a pak už je jedno, jestli použitím obou rýčů na prvním vyhlédnutém poli dosáhnu domovské krajiny, nebo jen nějakého mezistavu (žádné druhé pole si v takovémto případě vyhlédnout nemohu).

13.4.2013 10:24:42 | Upraveno autorem (porovnej)

karel
Tak teď jsem z té teraformace úplný jelen, a co tady tenhle odstaveček na straně 10?
"Stejně jako u stavby usedlostí platí i pro teraformaci, po které
hned nenásleduje stavba, že je možná pouze na polích v přímém
či nepřímém sousedství (viz str. 11) jiné vlastní budovy."
Uf, to být ňáký složitý.... ;)

13.4.2013 10:32:02

ještě dotaz
Co znamená ten šestiúhelníkový symbol se třemi malými barevnými šestiúhelníky pod chrámem na hrací desce hráčů?

13.4.2013 10:50:14

skyfire
Ze na zalozenie mesta potrebujes iba 3 budovy ak mas chram a nie 4.

13.4.2013 13:48:14

karel
Citujem tvoj koment:
Ano, teraformovat mohu kdekoliv na mapě (v pravidlech není žádná podmínka, že by teraformované pole muselo s čímkoliv sousedit, takže je to takto).

Nemas pravdu, Savager to uz predomnou napisal.

• Stejně jako u stavby usedlostí platí i pro teraformaci, po které
hned nenásleduje stavba, že je možná pouze na polích v přímém
či nepřímém sousedství (viz str. 11) jiné vlastní budovy.

13.4.2013 14:39:42

savager, dajo26
No jo, máte naprostou pravdu. Moc se omlouvám, další příklad, že člověk při odpovídání se nesmí nikdy ukvapit.

Takže platí, že i teraformace se musí dělat jen v sousedství (přímém či nepřímém) vlastních budov (pokud neříká zvláštní vlastnost národa něco jiného, např. tunely nebo let na kobercích).
Já snad ten svůj předchozí post taky ještě upravím, aby to nemátlo.

13.4.2013 14:43:00 | Upraveno autorem (porovnej)

skyfire, dajo26
jen bych to ještě poupravil - potřebuješ jen 3 budovy ve skupině, do které patří chrám

13.4.2013 19:42:24

Dotaz
Hraji za půlčíky a když postavím pevnost, získám jednorázově 3 rýče. Můžu ještě obětovat dělníky a přidat si rýče navíc? V pravidlech se u teraformace píše, že tohle jde udělat pokud získám rýče pomocí akce za použití energie nebo pomocí bonusového svitku. O rýčích získaných z bonusu národa se tam nepíše, tak bych řekl, že ne.

20.4.2013 09:09:55

hobity jsem ještě nehrál
Ale v pravidlech je přímo napsáno že je mohu použít v souladu s obvyklími pravidly.
Tak bych to viděl jako že ano.

20.4.2013 11:51:15

..
Jenže obvykle pravidlo je, že ty dělníky přeměněné na rýče jde použít jen k rýčům z energie nebo svitků. Takže tohle je dle mě dost nejasné
Další věc na kterou jsem narazil.
1) Hraji za trpaslíky a ti dělají tunely. Na konci hry se pro největší území počítají i mezery mezi budovami, protože jsou pod nimi tunely. Platí to i pro město? Můžu postavit město, když mi dílky s budovami přímo nesousedí, ale jsou ob jeden dílek, pod kterým je tunel?
2) Fakíři získávají 4 body pokud využíjí svou vlastnost Let na koberci tzn. při využití akci typu 1 (teraformace a stavba usedlosti) mohou přeskočit jedno sousedící pole. Stačí ke zisku těch 4 bodů jen teraformovat? Nebo je nutné i postavit usedlost? Akce typu jedna je teraformace a je možnost na jednom z teraformovaných terénů postavit usedlost, čili u akce č.1 to není nutné a v pravidlech u Fakírů je to tím pádem nejasné.

20.4.2013 16:29:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Zde byl omylem dvojí záznam, nelze vymazat celý příspěvek.

21.4.2013 15:08:46 | Upraveno autorem (porovnej)

skyfire
1. Získá-li Půlčík postavením pevnosti tři rýče, může si další dokoupit. Plyne to z pravidel o teraformaci na str. 10 vlevo dole. Počítá se to jako zisk rýčů pomocí bonusových svitků, kde je právě ta poznámka o Půlčících a Obrech.
2. Tunely ani cesty na koberci u Fakírů nelze využít při stavbě měst. Je výslovně uvedeno, že při založení města spolu musejí budovy sousedit přímo. Let na koberci a tunely u těchto národů nahrazují mořeplavbu (nepřímé sousedství) a tak by to bylo nesymetrické vůči národům s mořeplavbou.
3. U Fakírů lze získat body za pouhou teraformaci. Stavba usedlosti není nutná - hrozí ale, že do příště může někdo před stavbou usedlosti Fakírům takové pole zase přeměnit na něco jiného. Proč je to nejasné? U Fakírů se nic o nutnosti postavit usedlost nepíše. Jen pozor na tu poznámku, že cíl letu na koberci nesmí ležet v sousedství vlastní stavby, protože pak by nebyl nutný let na koberci, ale jednalo by se o normální rozšíření z té sousedící budovy.

21.4.2013 15:08:47 | Upraveno autorem (porovnej)

karel
Velké díky za upřesnění
ad 3) mátl mě ten obrázek bonusu na desce národa Fakírů, kde je ukázaná teraformace přes pole a stavba usedlosti a z toho jde složená závorka na ty body. Takže to vypadá jako by ty body podmiňovala jak teraformace, tak stavba.

21.4.2013 15:27:25

skyfire
Rádo se stalo. Obrázky jsou obvykle jen schématické zjednodušení, vždy je třeba maximálně prostudovat plný text pravidel, i když tady ho je zrovna celkem požehnaně.

21.4.2013 16:53:19 | Upraveno autorem (porovnej)

půlčíci
Tak ještě k těm Půlčíkům: otázka o dokupování k třem rýčům nemá smysl, protože k teraformaci jednoho pole až na domovský typ tři rýče stačí vždy.

21.4.2013 19:16:29

půlčíci
No právě že má, protože když teraformuješ na domovský typ třeba za dva rýče, tak ti jeden zbude a můžeš teraformovat dál, takže otázka jestli k tomu co zbyl můžeš použít rýče z dělníků je na místě.
Edit : Aha, koukám, že se rýče z dělníků dají použít jen na první teraformaci v jedné akci. Tak pak už mi to je jasné.

21.4.2013 19:34:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Azul - Vitráže Sintry
Azul - Vitráže Sintry
Akt. cena: 454 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas