Terra Mystica - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 100 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Feuerland Spiele
MindOK
Autoři: Helge Ostertag
Jens Drögemüller
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Oficiální překlad

Začínáme pracovat na oficiálním překladu. Vrhl se na to jeden zkušený překladatel (určitě se tady přihlásí) a budeme to postupně dávat dohromady. První na řadě jsou názvy jednotlivých národů/ras. Poté budou následovat pravidla. Budeme rádi za jakékoli tipy a doplnění. Předem děkujeme.
4.12.2012 11:54:26

Názvy národů
Hexen - čarodějnice
Alchimisten - alchymisté
Halblinge - půlčíci
Zwerge - trpaslíci
Giganten - obři
Fakire - fakíři
Nomaden - nomádi.

Dále:
Nixen. To slovo znamená nejspíše víla, možná i rusalka, ale vypadají jako mořské panny a jsou tak přeloženy i do agličtiny. Ovšem ve hře není žádné moře, jen (zřejmě) sladkovodní jezera a řeky. Takže by se dalo buď použít "mořské panny" a případně to krátce nějak vhodně zmínit ve flavor textu (že jim jako nevadí ani sladká voda), nebo "vodní panny", případně "vodní víly", ta u Andersena vypadala jako klasická mořská panna. Já bych asi nechal "mořské panny".

Chaosmagier - "Mágové chaosu" - moc se mi to nelíbí, nevím, o jakém chaosu je tu řeč a je to dvouslovný název, ale je to doslovný překlad. Ke zvážení je vynechat ten přívlastek a říkat jen "mágové".

Další už jsou těžší špeky.
Auren - to slovo označuje auru, něco, co vyzařuje. Jako jméno nějaké bytosti to neznám ani já (ani z nějaké literatury), ani slovník. Ani do agličtiny je nic nenapadlo a nechali to tak. Zde žijí v lesích. Zvážil bych "bludičky" podle jejich vlastností, i když ty trochu sugerují močály, které se pohříchu ve hře také vyskytují a k této rase to není přiřazeno. Ale jinak je to asi dobrý název. Další možnosti jsou "rusalky", "lesní víly", "jezinky", "jeskyňky" ze Smolíčka, "přeludy"....

Düsterlinge - to je novotvar, dtto v agličtině (darklings). Buď také vymyslíme nějaký novotvar ("temnáři", "temníci", "potemníci"), nebo to nějak opíšeme - "vládci temnot", "bytosti temnot", "temné přízraky", prosté "přízraky" nebo zpodstatnělým příd. jménem "temní". K tomu bych se asi po delším váhání přiklonil já.

Kultisten - můžeme otrocky přeložit jako "kultisté" nebo dát trošku posunuté, ale možná lépe znějící "vyznavači".

Konstrukteure (v aj. engineers) je úplně šílené, do tématu vůbec nezapadající. Doslovné konstruktéry bych zavrhl. Co "technici", "inženýři", "orfanikové" (z tajuplného hradu v karpatech), "vynálezci", .... tady moc nevím, co s tím. snad tedy ty techniky?

Schwarmlinge (swarmlings) je další novotvar. Můžeme doslova vymyslet podobné "rojníky", ale to slovo v čj existuje, je to jeden z postů v ragby. Nic moc. "rojiči", "hejnaři", "hejníci" apod. se mi moc nezdá. Co zkusit významový posun, ale tomu flavor textu jakž takž vyhovující "mloci"?

4.12.2012 11:58:18

pogo
Vodní víly, případně vodničky, vodnice... mi přijde o něco lepší, než mořské panny. Ty jsou přeci jenom (alespoň u mě) spojené s nahatou ženskou s ploutví :-)
Pozor na ty rusalky. Měly by mít rusé vlasy, tak aby to sedělo k případným ilustracím. Blbě vypadá, když píšeš rusalka a pak je zelená, nebo modrá :-)
K rojníkovi jsem našel pouze zmínku o hodnosti či označení vojáka: rojník (Schwarmkommandant) - což je ale také (zjevně) odvozeno od "roj" a IMHO lze vyložit jako "ten kdo rojí, nebo činí rojem, rojuje". Ale přijde mi to celkem dobrý a klidně bych to nechal.
Hru neznám, zatím.

5.12.2012 00:50:16

Konstrukteure
mechanici

5.12.2012 08:44:53

návrhy
Podle obrázků ras a terénu dávám pár nápadů

Fakire - mystici
Nixen - dle vzhledu jasná mořská pana (má dokonce na hlavě chobotnici) případně siréna (ochechule :-) ) podle řeků, která žije v moři. Nixen/Nixie/Nix/Nixe/Nyx/Neck a další - germánská vodní víla měnící se na člověka, žije ve sladké vodě. Dále tu jsou řecké najády, druh nymf - též sldkovodní víla. Dále tu máme keltskou meluzínu (ta má spíš hadí ocas). Grimmové napsali pohádku Die Nixe im Teich, která se překládá myslím Víla na rybníce.
Chaosmagier - mágové
Auren - víly, ale dal bych i elfy klidně
Düsterlinge - dal bych dle obrázku goblini nebo dle chování černokněžníci
Kultisten - kultisté/vyznavači - chybí čeho - posunul bych to třeba i na okultisté
Konstrukteure - jednoznačně gnómové
Schwarmlinge - vypadají spíš jako ryby než mloci - rybolidi, rybáci, sumci

5.12.2012 10:50:48

rusalky
ne že by to bylo důležité, ale kdesi jsem četla, že je to ze staroslověnského slova "řeka" a že to s barvou vlasů nemá vůbec nic společného

a orfanikové se mi moc líbí

5.12.2012 10:51:45

Sodovka
Děkuji. Když o tom tak přemýšlím, a ponořím se do chabých vzpomínek z dětství, tak máš pravdu. Zblbnul jsem novodobou fikcí na Staré pověsti české. :-)

5.12.2012 11:07:47

rusalky
Rusalky jsou slovanská verze nixie, její jméno je buď od rusovlasá a nebo ta řeka. A byly to podle někoho rybí dívky, které se měnily na suchu v dívky a tancovali a lákaly do vody. Podobně fungovali i judy(?) a jezinky.

5.12.2012 11:11:09

mě by se líbilo
Hexen - čarodějnice (to je dobré)
Alchimisten - alchymisté (jasnačka)
Halblinge - půlčíci a nebo Hobiti
Zwerge - trpaslíci (jasnačka)
Giganten - obři (jasnačka)
Fakire - fakíři (jasnačka)
Nomaden - nomádi (taky bych to asi nechal)
Nixen - Mořské panny (odpovídá obrázku)
Chaosmagier - kouzelníci chaosu
Auren - Víly
Düsterlinge - Temní
Kultisten - Kultisté (zbytečně bych nekombinoval, vyznavači se mi nelíbí)
Konstrukteure - Gnómové Drolla jsou skvělí
Schwarmlinge - to je oříšek, tady fakt nevím. Chce to delší úvahu :)

EDIT: Drollovi Düsterlinge, jako černokněžníci se mi taky líbí

5.12.2012 11:15:06 | Upraveno autorem (porovnej)

nápady
Díky všem za návrhy, jste velmi inspirativní! Zatím u mě vedou gnómové, rybáci a hlavně okultisté. Co byste říkali na düsterlinge - temnojedi? K budovám: asi prohodím svatyně a chrámy. Chrámy se mi jeví jako vyšší úroveň než svatyně. A priester asi přeložím jako šaman. Co?

6.12.2012 18:20:02

nápady
Svatyně -> chrámy jsou lepší - svatyni si taky představuji menší místo zasvěcené něčemu a chrám velkou stavbu. Než šamany bych ale nechal kněze, protože kněz může být čehokoliv z jakékoliv rasy, šamana si představuji tak u skřetů nebo jiných necivilizovaných ras.
Düsterlinge jsou pro mě jasní goblini, jsou malí a oškliví, zlí, žijí v bažině, provádí tam temné rituály a lákají tam svoje oběti. Problém je, že si většinou lidi představí goblina jako zeleného primitivního bojovníka. Proto jsem navrhoval černokněžníky, jako zlé čaroděje podivné ošklivé rasy. Pokud bude použit novotvar, tak kromě temnojedů to můžou být temníci, temnodějové, temnovládci, podtemníci, temnonoši apod.
Mořské panny se mi nelíbí, ale tem obrázek v podstatě vylučuje cokoliv jiného. Z vlastní zkušenosti vím, že bez ohledu na oficiální popisek, pokud ve mně vzbudí přítomný obrázek nějaké asociace (mořská panna, gnóm, goblin, rybák apod.), používám pak prostě ten svůj název :-)

Ještě k těm rybákům, není tu nějaký rybář, co by znal nějaký odborný výraz na hejno ryb? Oni se jmenují podle toho, že jako žijí ve velkých skupinách, jako některé druhy ryb. Třeba na to je nějaký název :-)

P.S. Mohli by se jmenovat hejnové, ale to zní dost blbě, i když taková ryby myslím existuje :-)

6.12.2012 21:09:59 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Okultisté je taky dobré. Goblini se mi nejdříve nelíbili, protože jsem myslel, že neodpovídají obrázku, ale špatně jsem se díval a na druhý pohled uznávám, že se to hodí. Takže Goblini jsou dobří. Všechny ty tvary temnocosi se mě osobně nelíbí.

Šaman jako priester ne. Určitě Kněží. Souhlasím s Drollovým vysvětlením. Droll má vůbec výborné tipy :)

Ti rybáci zní divně. Napadli mě jednoduše Sumci (odpovídají obrázku a žijí taky v hejnech)

6.12.2012 21:37:35

droll
Sorry, ale kněze tam nedám. Trošku mi to vadí, patří to myslím výhradně křesťanským reáliím a špatně se s tím jazykově pracuje, hlavně v plurálu (kněží). Myslím si pravý opak toho, že "to může být čehokoliv z jakékoliv rasy". Třeba že by čarodějnice nebo mořské panny měly kněze, to se mi fakt příčí. Jistě, šamani nemusí být to pravé, mohlo by být obecnější "duchovní", klidně parodujme třeba imámy, derviše, případně nějaké obřadníky, ale zatím se přikláním k šamanům. Třeba někdo něco ještě vymyslí lepšího.
Düsterlinge - nevím, jsem asi zatížen těmi nedávno hotovými Gobliny s.r.o., nějak mi to nepasuje. Žijí sice v bažině, ale podle obrázku jsou skoro jako nějací čerti či co. Možná by taky třeba šli démoni, ďáblíci, raraši, nebo tak něco.
Pogo říkal, že národy musejí být hotové do zítřka, tak to nějak třeba rozhodne sám.

6.12.2012 21:50:11

karel
Naopak kněz může být čehokoliv - aztécký kněz, pohanský (slovanský) kněz, kněz boha slunce, kněz svatyně jara apod. Druid byl taky kněz (nebo taky žrec) :-) Křesťané mají pátera, faráře, pastora... Ještě tu je klerik, ale to není moc česky nebo mnich, ale to je moc specifické. Šamana jedině v případě, že tam budou goblini :-D

P.S A čarodějnice, víly a jezernice/vodomilky nemají kněze, ale kněžky, což si dovedu spíš představit než šamanky :-)

6.12.2012 23:22:12 | Upraveno autorem (porovnej)

Šamani ne, goblini ano
Bojuju :)

6.12.2012 23:38:52

Šamani ne
Souhlasím s Drollem - určitě kněží.

Skloňování a množné číslo - aspoň budeš kultivovat a tříbit jazykové vnímání hráčů.

Jak se řekne šaman, představím si polonahého křepčícího tmavého borce s piercingem. Kněz a kněžky jsou důstojné postavy do deskovky.

A škoda, že neprošli orfanikové (mám slabost pro Tajemství hradu v Karpatech). I když ti gnómové jsou taky fajn (jsem si vzpomněla, jak Křen někomu vysvětloval rozdíl mezi trpaslíky a gnómy u Red Novemberu..)

7.12.2012 07:38:59

:-)
Díky za podporu, když se podíváte na obrázek Düsterlinge, tak to je prostě gobliní kněz jako vyšitý :-D

7.12.2012 12:41:40

Vybíráme z Bazaru

Zaklínač: Starý svět (KS standard box, CZ)
Zaklínač: Starý svět (KS standard box, CZ)
Akt. cena: 1050 Kč
Končí za: 20 hodin

Offcanvas