Terra Mystica - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 100 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Feuerland Spiele
MindOK
Autoři: Helge Ostertag
Jens Drögemüller
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Obětování krystalů energie v 6. kole

Podle pravidel (str.13 v odstavci "Obětování krystalů energie") je možné obětovat libovolné množství krystalů ve svém vlastním tahu najednou. Přišli jsme na to, že pokud v šestém, posledním kole zůstanou ve sféře energie II ještě nějaké krystaly (ke konci hry se již nadále nebudou potřebovat), je možné je v poměru počet krystalů děleno dvěma za každý krystal, přemístit do sféry energie I a vzápětí je použít. Připadá nám to jako velice silný taktický tah, se kterým by měl asi počítat každý hráč již hodně dopředu že ho může udělat. Myslím si, že to může docela ovlivnit i průběh konce hry. Chci se jen zeptat, jestli je to běžná věc, která není v rozporu s pravidly a nebo jsme něco přehlédli a hrajeme to špatně?
15.5.2013 22:04:34

Myslím, že ne.
Přesun krystalů nemusíš zdůvodňovat a tudíž posunuješ kolik můžeš a nakupuješ co se ti hodí. A pokud tak činíš v pěti předchozích kolech - tak proč ne v šestém??? EMan

15.5.2013 22:47:15

Krystaly
No ono je všeobecně asi nejlepší obětovat krystaly co nejdříve, klidně i v prvním kole. Můžeš ihned využít nějakou akci na kterou použiješ získané krystaly a navíc čím méně krystalů máš, tím rychleji ti pak rotují mezi sférama.

16.5.2013 07:20:59

JoeK
K pochybám není důvod, hrajete správně v souladu s pravidly.

16.5.2013 08:56:06

Obětování energie
Asi jsme to hráli špatě:). Pokud chci obětovat energii na nějaké kouzlo z herního plánu, musím mít alespoň nějaký krystal ve třetí sféře (tedy např jeden krystal přesunu ze třetí na první a za zbytek ceny budu obětovat krytsaly)? Teď to chápu tak, že žádný krystal ve třetí sféře ani nepotřebuji

8.6.2013 08:21:38

Atterdag
Tím obětováním krystalu (z II. sféry!) přesuneš jiný krystal do sféry III. a tím pak zaplatíš (přesuneš ho do I. sféry). Můžeš takhle získat všechny potřebné krystaly.

8.6.2013 09:22:46

Wolfsen
Takže abych mohl obětovat krystaly, nemusím mít na začátku akce žádný krystal ve sféře tři?

8.6.2013 13:02:25

Atterdag
Pochopil si to asi špatně..

Obětováním krystalů:
znamená, že z druhé sféry můžeš přesunout jeden krystal do třetí sféry a zaplatíš za to jedním krystalem ze druhé sféry. Podrobně: vezmu jeden krystal ze 2 sféry a "vyndám" si ho z toho kolotoče sfér(a tím už o něj do konce hry přijdu) a za to přesunu další krystal ze 2 sféry do 3tí sféry..(takže v situaci když potřebuješ krystaly ve třetí sféře a nechce se ti čekat na to až je získáš jinou cestou tak tohle provedeš, nebo když chceš mít v koloběhu sfér míň krystalů z důvodu rychlejšího koloběhu krystalů)

používání krystalů:
pouze ze 3tí sféry krystaly můžeš používat a platit s nima za akce způsobem, že když platíš 3 krystaly(například pro postavení mostu) tak vezmeš ty 3 krystaly ze třetí sféry a "přesuneš" je do první sféry a nepřicházíš o ně...

Doufám že sem ti pomohl..

8.6.2013 18:52:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Díky
No, zas tak podrobně jsem to nepotřeboval:). Princip odebírání chápu. Jen jsme to obětování používali v případě, že jsi potřeboval třeba kouzlo za pět krystalů a ve třetí sféře jich nebylo dost

8.6.2013 19:39:13

Nejasné
Doteď (po mém dnešním dotazu v jiném vlákně) jsem si myslel, že je mi to jasné, ale z vaší diskuse jsem zase znejistěl. Tak to zkusím podrobně ještě zrekapitulovat a pokud to je špatně, prosím řekněte ve kterém bodu. V pravidlech jsem to četl několikrát po sobě.

1) musím mít nějaký krystal ve sféře III
2) pokud chci provést nějakou akci, která stojí více krystalů, než mám ve sféře III, můžu si chybějící krystaly přesunout ze sféry II do sféry III za cenu obětování stejného počtu jiných krystalů ze sféry II
2) nemohu přesunout LIBOVOLNÝ počet krystalů, ale pouze CHYBĚJÍCÍ počet potřebný k provedení právě prováděné akce

Tedy na příkladech:
Mám-li ve sféře III jen tři krystaly a chci akci dva rýče za 6 energie, můžu si 3 krystaly ze sféry II přesunout do sféry III za předpokladu, že mám ve sféře II alespoň 6 krystalů (tři přesunu do III, tři obětuji a vyřadím ze hry). I v případě, že bych měl ve sféře II 9 krystalů, můžu přesunout pouze ty tři, abych mohl udělat tu chtěnou akci. Nemohu si přesunout 4 krystaly (a 4 obětovat) s tím, že mi ten jeden pak ve III zase zůstane.

Směna energie na peníze nebo jiné věci není akce, tedy pro účel směny energie nemohu nic obětovat.

Pokud mám ve sféře III šest krystalů a chci použít akci dva rýče za šest krystalů, tak také nemůžu nic obětovat, protože mi ve sféře III nic nechybí.

1.6.2017 20:35:43

Krystaly
Hráli jsme to stejně, kromě bodu 1. Mohli jsme zaplatit celou akci z obětovaných krystalů. Nedávno jsem si stáhnul hru do mobilu a tam je to úplně jinak. V podstatě kdykoli máš ve sféře II alespoň dva krystaly, můžeš kdykoli obětovat kolik chceš a na co chceš. Klidně na výměnu za zlaťáky nebo na snížení krystalů v oběhu na začátku hry. Nevím, jak moc autor aplikace studoval pravidla, ale je to dost v rozporu s těmi českými. Ale třeba je chyba v českých pravidlech, takže vůbec nevím, jak to teď hrát.

1.6.2017 21:09:17

Rozpor není
Jestli to čtu správně, tak rozpor není. Ve třetí misce nemusí opravdu nic být. Výměna magie na peníze, kostku nebo šamana není klasická samostatná akce, ale to je jen zdůraznění toho, že nemohu udělat jen tuto výměnu, ale musím k tomu udělat i něco dalšího. Dá se tedy jednoduše shrnout, že pokud není dost magie v misce 3, je vždy možné doplnit z misky 2 libovolný počet a stejný počet z druhé misky zahodit.

1.6.2017 21:34:20

.
Nejenom, ze sfera III muze byt pred obetovavanim uplne prazdna a nemusim svoje pocinani nijak zduvodnovat, ani neni treba takto ziskane krystaly ve sfere III hned utratit. Muzu si klidne obetovat energii ve sfere II pri svem prvnim tahu ve hre a susit si tu energii ve sfere III do konce hry (coz sice nema herni logiku, ale je to demonstrativni ukazka).

2.6.2017 00:05:20

Taiko
Taiko: mě to přijde dost jasný.
1) hrajete špatně - ve sféře III nemusí být žádný krystal.
2) dobře
3) hrajete špatně - můžeš si přesunout krystalů kolik chceš z II. do III. sféry, pokud jich máš ve sféře II dost, abys moh za každý přesunutý krystal jeden obětovat.
Jak píše stady, energii si ve svym tahu můžeš přesouvat, jak se ti hodí i když ji aktuálně k ničemu nevyužiješ ;-)

2.6.2017 10:08:04

Stady a Zruda
mají pravdu. Viz vlákno v sekci Otázky.

3.6.2017 07:09:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Zombicide Survivor: CMON Comics – Vol. 1 extras
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 12 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas