Temné Znamení - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 8
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: ke stažení
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Kevin Wilson
Richard Launius
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Otazka ohladom pravidiel

Ahojte,

Mam taku otazocku... mozno i par 0:)
1) Ohladom asistencie pri nepodarenom hode.. na co je to dobre? Mozem pocas nepodareneho tahu odlozit kocku na seba I na asistenta? Pri nepodarenom dobrodruzstve, padne na vysetrovatela iba postih a asistent (ak mal kocku) si moze vybrat stratu 1 stamina alebo 1 sanity?

2) Uzamknuta kocka.. povedzme ze mam v hre priseru, ktora mi uzamika cervenu kocku a kartu dobrodruzstva, ktora mi ju tiez uzamyka a kocka je na tej karte. Moze sa kocka presuvat, medzi tymito dvoma polickami, alebo najprv musim vyriesit kartu a az potom sa kocka presunie na tu na monstre?

3) Pri dobrodruzstve, je takyto postup spravny?
Potrebujem hodit 1-hruzu 1-ohrozenie; potom 2-Vedomosti 3-patranie
Hodim kocky (iba zelene), prve sa mi podari na prvy sup. Hodim druhy krat, padne mi 2-patranie a 1-vedomost, ostatne vsetky ine. Povedzme ze pouzijem topanku, tie dve dobre dam bokom a hadzem s dvoma. Hodom ulohu nesplnim. Pouzijem topanku, hadzem znovu. Zas nic. Pouzijem seba na sustredenie, dam tam 1 Vedomost a jednu kockom ako penale. Pouzijem kuzlo a prihodim si cervenu kocku. Hadzem znovu...

4) Ked su dvaja (a viac) hracov na jednej karte.. mozu si pomahat? Napr. ak je na tahu vysetrov. a asistent ma moznost pridat zltu kocku, moze ju 'dodat' vysetrovatelovi?

Dakujem za pripadne odpovede :)
Nina
22.9.2011 10:53:16

to Gwathiell
1) Při každém neúspěšném hodu na task můžeš na asistenci a soustředění odložit jen jednu kostku. To znamená, že se můžeš buď jen soustředit (dát kostku na svého vyšetřovatele), nebo požádat o asistenci (dát kostku na jiného vyšetřovatele). Nemůžeš při jednom neúspěchu udělat obojí.
2) Kostka je uzamčená dokud je na stole alespoň jedna karta/monstrum, která ji uzamyká. Je jedno, na které kartě/monstru je kostka umístěná, protože když zabiješ jen monstrum nebo vyřešíš jen kartu, tak je kostka stále uzamčená kvůli toho druhého nevyřešeného. Až tehdy, když vyřešíš i kartu i monstrum, tak se kostka uvolní.
3) Podle mě je postup, který popisuješ, správný.
4) Podle neoficiálního FAQ to je možné. Vyšetřovatelé na stejné kartě si mohou navzájem vyvolávat kouzla a používat věci.

22.9.2011 11:46:52

Gwathiell
Potvrzuji Kadavera slova. Bod 4) mě trochu dráždí, proto jsem napsal designerům o pomoc. S odpovědí nepočítám, ale kdo ví..;)

22.9.2011 11:51:12

follow up k ad 1
Dakujem za odpovede :)

Este mam follow-up k prvej otazke.. ak v prvom neuspesnom tahu osadim kocku na seba , mozem v druhom neuspesnom osadit kocku i na asistenta? (samozrejme ak sa da este hadzat atd).

22.9.2011 13:02:53

to Gwathiell
Samozřejmě, že můžeš. To je asi jediná situace, kdy se asistence bude používat, protože pro ni nikdy jindy nevidím důvod (hru jsem zatím nehrál, tak tam možná budou ještě nějaké karty posilující asistenci). Soustředěné i asistované kostky se totiž na konci kola aktuálního hráče vrací zpět do zásoby.

22.9.2011 13:37:51 | Upraveno autorem (porovnej)

odpoved
Tak jsem se nakonec přeci jen dočkal odpovědi na tuhle otázku-->
"4) Ked su dvaja (a viac) hracov na jednej karte.. mozu si pomahat? Napr. ak je na tahu vysetrov. a asistent ma moznost pridat zltu kocku, moze ju 'dodat' vysetrovatelovi?"

Odpověd mi napsal Richard Launius a zní :
1) Is it possible to use your character's items/spells/ability during a turn of other investigators?

No, You may only use your cards and abilities on your turn. Some abilities assist other investigators, so your character may be able to heal a stamina or sanity of any player on your turn. The Re-Roll 2 dice ability of Kate is limited to 1 use each 12 Hour period, not every player's turn. Advanced players looking for a more difficult game could limit Kate's ability to just her turn if they agree on a house rule to do so.

..pak sem se ještě ptal na umisťování potvor a na ten trochu přiblblej mechanismus cpaní potvor na jednu kartu a bylo mi odpovězeno:

2)Was it really designer's intention to place monsters markers in way, which is described in rulebook? There is a big hole and I am pretty sure you know about it.

Kevin will be the one to make the final decision on this rule in the FAQ as he developed the Monster appearance rules for the game, so I do not know his official stance on this at present. But from my perspective, yes - players can place all monsters on the same adventure once all monster locations on Adventures are filled. There are some drawbacks in the game by doing so, especially against Hastur and I suspect we will put some new Mythos cards in the future expansions that would make players suffer by doing so (like a mythos card that states: Add 1 doom token to the doom track for each monster on a location with the most monsters), but based on the base game rules it is allowed. With novice players I play this way, but with advanced players we use a house rule (and most people know I am a fan of house rules to assist the game to meet the skill and challenge level of the players) to spread the monsters out.

No nakonec prosba, abych tohle nevydával za ofiko FAQ, že se nakonec může lišit od FFG FAQ.

22.9.2011 17:59:38 | Upraveno autorem (porovnej)

to Odulin
Díky moc za oficiální odpovědi a taky za velmi příjemnou informaci o chystaných rozšířeních ;-)

22.9.2011 21:17:22

to Odulin
Dakujem za odpoved od FFG.

Kde je v pravidlach napisane ze musis cpat potvory na jednu kartu ? Teda..ze ich mas zrazu vela? Ja som tu cast pochopila tak ze bud ich kladies na tie biele oramovane a ked take nie su volne pod niektoru kartu.

Mohli by to trosku stazit v dalsom rozrsireni. 0:) Stale mam pocit, ze bud to hram zle, alebo je to dost lahke.

23.9.2011 09:33:55

Gwathiell
Není zač;) No v pravidlech není psáno, že musíš potvory cpát na jednu kartu, ale nic ti podle pravidel nebrání v tom, cpát monstra pod jednu a tu samou kartu furt dokola. Většina lidí, ale rozumně používá house rule o rovnoměrnosti rozmístění potvor.

Jj, je to trochu lehčí, ale... Včera jsem dal 3 hry - 2 byly v pohodě a třetí mě k mé radosti vymrskala slušně:) Zaleží prostě dost na štěstí. Hned mezi prvními 6 rozdanými kartami byly 2 s lockem, takže sem začínal bez 1 zelený a 1 žlutý kostky. To už taková legrace nebyla. K tomu se docela rychle spawnovali monstra, kostky se trochu bouřili..no prostě hra jak má být. Po 2 smrti vyšetřovatele jsem to s radostí vzdal:))

23.9.2011 09:44:08 | Upraveno autorem (porovnej)

nejasnosti
01. Mám dve kocky na kúzle (spell). Môžem použiť každú na inú úlohu (task)?

02. Hádžem už len 2 kockami. 1. dám na splnenie tasku spolu s focus/assist kockou na vyšetrovateľovi (odloženú minulý hod), 2. dám na kúzlo (spell), lebo ňou môžem splniť ďalšiu úlohu (task). Môžem ju použiť na splnenie úlohy (task) v ďalšom "hode", aj keď už nemám čím hádzať?

03. Keď nesplním dobrodružstvo, musí ostať vyšetrovateľ na nesplnenom dobrodružstve resp. môžem odísť na vchod do múzea? Aký význam, okrem možnej asistencie druhému hráčovi, má jeho zotrvanie na karte nesplneného dobrodružstva?

Ďakujem :)

24.9.2011 08:31:07 | Upraveno autorem (porovnej)

acedrac
1) Nevím, nikde se o tom nikdo nezmiňuje. Takže hraj jak uznáš. Já hraju o něco těžší variantu, že musíš zahrát obě kostky z kouzla najednou.

2) Opět nevim:), ale hraju tak, že pokud nemáš čím házet, tak dobrodružství končí.

3) Setrvání na kartě po failu, je pouze na to, aby k tobě mohl přispěchat další vyšetřovatel a mohl jsi mu asistovat.

24.9.2011 09:22:58

pár dotazů
1) Při nesplnění dobrodružství MUSÍ vyšetřovatel zůstat na kartě dobr. nebo má svobodnou volbu odejít?
2) Chápu dobře asistenci? Když např. selže vyšetřovatel při plnění cíle (task) může se soustředit - a když znovu selže může mu jiný vyš. (na stejném dobr.) asistovat - tedy v této chvíli jsou deponované dvě kostky na dvou vyšetřovatelích. (V jiném případě nevidím totiž pro asistenci důvod.)
3) Z pravidel nepřímo vyplývá, že příšera váže kostky stejně jako kterýkoli jiný cíl na kartě dobrodružství až do konce vyšetřovatelových pokusů o splnění dobrodružství. Nedovedu si ale představit, jak se potom dá splnit dobrodružství, na kterém se naštosují třeba dvě potvory...
4) Podle pravidel se příšery (pro které už nezbývají volná pole na kartách) dávají pod poslední cíl (task) na libovolné kartě dobrodružství. Pokud však tato karta má pevné pořadí plnění cílů (karta se šipkou), pak se stává toto dobrodružství opět téměř nesplnitelné.
Nebo jsem někde něco přehlédl?
Předem díky za vaše názory.

24.9.2011 12:18:54

to..
to acedrac :
ad 2) Hm, predtym ako ti ostali dve kocky... si splnil nejaku ulohu, alebo si nesplnil? Lebo ak jednu davas na focus/assist .. vypada to ze nesplnil. Potom ak tu druhu das bokom ako trest za nesplneny hod.. neostane ti cim hadzat (ani davat na kuzlo) a tym padom si nesplnil dobrodruzstvo.
Inak, ja som spell pochopila tak, ze nan musis kocku odlozit uz hned po prvom hode na zaciatku. Opravte ma ak sa mylim.

To Olney:
ad 1) Ostava na karte dobrodruzstva do svojho dalsieho tahu, kedy sa mozes presunut spat na vstup alebo na inu kartu.

ad 2) Jop, chapes to spravne.

ad 3) Pokial tie potvory nie su na karte so sipkami, mas velku vyhodu, ze potvory mozes porazit bez toho aby si porazil hned aj dobrodruzstvo. Sice prehras a musis prijat porazku, priseru si zabil a tym padom je -1 (mozno i -2) potvory na dotycnej karte. A ty sa mozes tesit z trofeji. Dava to zmysel?

ad 4) Vypada to tak, ale podarilo sa mi taku kartu prejst. Treba si dat pozor pri 'rozmiestnovani' monstier, aby si/ste si neposkodili.. tiez sa mi to stalo. ALE existuje karta Mythos, ktora na jeden den (hodiny 3,6,9,12) umoznuje nenasledovat poradie urcene sipkami. Ak taku kartu do konca hry nedostanes, toz, jedna miestnost tam bude cely cas. :)

to Odulin:
Dakujem za vysvetlenie :)

24.9.2011 12:46:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Olney
1) Nevím, nevidím důvod proč odcházet...

2) Chápeš to správně

3) Nadvakrát. Jeden vyšetřovatel sejme potvory (a dostane po hubě za nesplňení dobrodružství) a druhej tam naběhne šmejdit.

4) V tomhle fakt netuším, ale protože a) je to pak fakt jak píšeš automaticky mrtvá karta, b) nedává to často flavorově moc smysl c) chceme vidět na odměny a postihy, dáváme nový monstra na kartu vždycky trochu bokem - do prostoru, a sejmem ji při první příležitosti.

Na druhou stranu jsem čím dál tím přesvědčenější, že to hrajem blbě a že si to tím zbytečně zlehčujeme, což je zrovna v případě téhle hry dost nefér... Navíc možností jak to obejít (například sejmout libovolnou bestii) je tam celkem dost.

24.9.2011 12:54:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Gw. a Pol.
Hrál jsem zatím jednou a moc se mi to líbilo. Předpokládám, že mi brzo vyvstanou další otázky...
Díky za odpovědi!

24.9.2011 18:02:33

zamknutá kocka vs. predmet
Ak mám predmet (napr. Tommy Gun), ktorý pridáva červenú a žltú kocku, môžem ho použiť aj vtedy, keď je jedna z týchto kociek zamknutá? Samozrejme by som dostal tú druhú kocku , ktorá uzamknutá nie je.

Dík.

25.9.2011 21:48:01

to acedrac
Podla mna ano, aspon ja to tak hram, ze tu uzamknutu teda nepouzijem, ale tu druhu ano.

25.9.2011 23:02:05

acedrac
Taky to hraju tak, že dostaneš jen tu jednu, co není zamknutá.

26.9.2011 00:07:26

Gwathiell,Odulin
No ja som myslel, že sa nemôže použiť, lebo je to de facto ako použiť Tommy Gun bez nábojov. Ale ste ma, spolu so ženou, prehlasovali :). Dík za odpoveď.

26.9.2011 08:10:42

to acedrac
Predstav si, ze sa trosku zasekava 0:)

26.9.2011 08:41:44

pravidla - odpovědi
Tak sem to nevydržel a ještě jednou napsal jednomu z designerů hry. Tentokrát jsem se ho ptal, jak je to se sólo hrou (nebo hrou mín jak ve 4) a schopnostmi některých kontroverzních postav:) Ochotně mi během pár hodin odpověděl a osvětlil prakticky vše, kde jsem nevěděl.

Odulin, While the answers I am giving are not the official FAQ since Fantasy Flight Games controls the Official FAQ, these are how the game was designed and if worded the way in the rules would have cleared up your questions.

First off, the game was never really intended to be played with just 1 investigator even if played solitaire, but a lot of people appear to like to play it that way, thus some of the issues. Rule #1 below solves almost all your problems.

1) The rules for fighting the Great Old One should be as follows, with 4 or more investigators you would use the clock as the Great Old One attacks after every 4th investigator, but if less that 4 Investigators (and this includes if 1 or more is slain when starting the battle with 4 or more investigators) each investigator gets 1 attack and then the Great Old One Attacks.

So, if Vicent is fighting Ithaqua alone he would heal 1 Stamina and attack after which Ithaqua would attack and take 2 Stamina. Therefore, this battle is not a stalemate.

This rule resolves most of your problems.

2) Mandy can only use her Re-Roll 1 time per round of the Clock - either on herself or another investigator.

3) Kate's ability is not a problem as the Mythos phase is not restricted by her ability - thus, she can only prevent monsters from appearing while on her adventure via the Terror effects or penalty/rewards.

By the way - It was never my intent anyway that her ability would restrict the Mythos Phase from spawning monsters. Her ability is only meant to restrict monsters that spawn as a result of the adventures she is active on.

I think these rule clarifications easily solve your issues/concerns.
Thanks for playing.
Richard


Pro neangličtináře:
1) Boj s Prastarým (dále P) probíhá tak, že P zaútočí na detektivy poté co všichni odehrajou jeden svůj tah. Když hrajou třeba 2 detektivové tak nejprve zaútočí první detektiv, pak druhý a pak hned P. Takže nee první,druhý,první, druhý, P. To zbavuje Vincenta jeho neporazitelnosti s Ithaquou.

2) Mandy může použít svůj re-roll 1 za den (čili za jedno protočení hodin..na sebe nebo někoho jiného)

3) Schopnost Kate neplatí na mythos fázi, takže může zabránit vstupu příšer jen z terror efektu nebo odměn/postihů.

27.9.2011 17:35:18 | Upraveno autorem (porovnej)

to Odulin
Ooo.. ďakujeme! :) Mne aj prišlo divné že keď hrám sama tak idem ja, ja, ja, ja, P. Človek sa potom v tom akosik strácal :D

Inak.. o diskusiu ďalej som našla toto :
13) Shub-Niggorath přidává každému monstru nový task - 1 symbol terroru, který se řeší samostatně jako zvláštní řádek, nezávisle na původním tasku monstra.
- s odvoláním na Kevina Wilsona

... znamená to, že ak mám Shub-Niggorath, tak ku táskom v miestnosti, kde je monštrum treba ešte jeden terror navyše? Ja som to pochopila tak, že sa to pridá k úlohám monštra.. teda ak na zabitie potvory treba napr 2 vedomosti 1 priezkum 1 terror... tak by trébalo 2 vedomosti 1 priezkum 2 terrory. Zle to chápem?

28.9.2011 16:41:04 | Upraveno autorem (porovnej)

to Gwathiell
Ne, to znamená to, že každý žeton potvory jakoby měl dva řádky. 1 ten původní + 1 nový, na kterém je symbol 1 terroru.
Tzn. pokud mělo původně monstrum 2 vědomosti, 1 vyšetřování a 1 terror, tak má se Shubem 2 vědomosti, 1 vyšetřování a 1 terror a navíc na zvláštním řádku 1 terror. Na zabití monstra tedy potřebuješ dva úspěšné hody - jeden s původními požadavky monstra a jeden s 1 terrorem.

28.9.2011 17:28:26

odfláknuté pravidlá a texty
Čím ďalej tým viac začínam mať pocit, že tie pravidlá resp. texty na kartách úplne odflákli.
Ohľadom Mandy a rerollu 1x za deň (na karte za ťah t.j. 4x za deň) a extra riadku na Shub-Niggorathovi, finálny súboj v a útoky ak je menej ako 4 hráči... atd atd. Veď to sú základné veci. A to som mal pocit, že Wizards flákajú pravidlá, a tí tam ešte pridávajú hneď aj faq!

28.9.2011 21:24:25 | Upraveno autorem (porovnej)

to Kadaver
Dakujem.

29.9.2011 12:44:36

Odulin
Díky za dotazy. Pro mě je zásadní už úvodní Richardovo sdělení, že když hrajeme solitér hru, stejně se nepočítalo s tím, že bychom šli pouze s jedním vyšetřovatelem. Mám za sebou tři sólo hry s jedním vyšetřovatelem a bylo to vždycky těžký jak prase. Prastarý se nekompromisně probudil. Už jsem chtěl psát, co všichni máte s tím zvýšením obtížnosti...
Richard dále odpověděl i na další můj problém – Prastarého jsem totiž vždycky po probuzení porazil v přímém souboji – protože podle původních pravidel je těch hodů proti němu tolik, že je velmi nepravděpodobné, že by ta požadovaná trojkombinace postupně nenapadala. A porazit v pohodě Prastarého tváří v tvář, to vůbec neodpovídá duchu předlohy.
Takže teď jsem spokojený.
Jen taky nechápu, jak je možné napsat tak děravá pravidla a neohlídat si pár větiček na kartách..

29.9.2011 13:12:43

Vybíráme z Bazaru

Fronta
Fronta
Akt. cena: 157 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas