nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Team Wordz

Počet hráčů: 2 - 10
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: párty hra
Čeština: undefined
Vydavatelé: Dino Toys
Autoři: Carlo Emanuele Lanzavecchia
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Dvanáct kostek s písmeny se kutálí, šest karet kategorií je vyloženo a čas běží! Věc s knoflíky, fotbalista, dvouslabičné slovo, zelenina, hračka nebo hudební skupina? Ve které kategorii jste silní a ve které naopak ne? Sázejte a hledejte slova začínající na hozená písmena. Tým, který společně najde v daných kategoriích správná slova, vyhrává.

Cílem hry Team Wordz je nalézt dvě rozdílná slova pro každou kartu kategorie, abyste získali co nejvíce bodů. Hra se hraje ve dvoučlenných týmech. Na konci kola vyhodnotíte jen ty karty kategorií, u kterých jste našli správné slovo oba. Kostky s písmeny vám k tomu vždy určí počáteční písmena.


Příprava hry:

Z krabice vyjměte veškerý herní materiál. Otevřenou krabici dejte na stranu stolu, vložka slouží jako bodovací stupnice. Vedle umístěte přesýpací hodiny a mějte připraveno dvanáct kostek s písmeny a šest sázecích žetonů. Karty kategorií zamíchejte a snímací hromádku položte na stůl. Nyní vytvořte týmy se dvěma osobami. Každý tým si zvolí barvu své figurky a postaví ji na startovní políčko bodovací stupnice. Zbývající figurky dejte stranou. Vy a váš týmový partner sedíte naproti sobě. Každý z vás si nyní vezme tři sázecí žetony s hodnotami 1, 2 a 3. Ty slouží na konci každého kola k jeho vyhodnocení. Počet týmů stanoví počet herních kol: pět týmů – tři kola, čtyři týmy – čtyři kola nebo tři týmy – pět kol.


Průběh hry:

Začíná tým s nejstarším hráčem. Poté hrají jednotlivé týmy jeden po druhém ve směru hodinových ručiček. Je váš tým na řadě? Tak sejměte šest karet kategorií z hromádky, otočte je a vyložte do řady mezi vás na stůl, tak abyste na ně dobře dosáhli. Nyní je čas sázení. Vy i váš partner střídavě položíte jednotlivé žetony skrytě (tedy číslem dolů) na kulatá políčka ve středu karet s kategoriemi. Na každou kartu kategorie smíte položit jen jeden žeton, a přitom se spolu nesmíte domlouvat. Tím každý vsadíte na 3 kategorie různé hodnoty, podle toho jak si věříte.

Jste připraveni? Rozhodněte, kdo z vás hodí všemi dvanácti kostkami s písmeny a kdo přetočí přesýpací hodiny. Začněte! Od této chvíle běží vaše herní kolo a máte přesně 60 vteřin. Týmy soupeřů kontrolují přesýpací hodiny a správnost slov. Každý z vás musí k vyloženým kartám kategorií nalézt vhodné slovo. Toto slovo musí začínat na písmeno shodující se s jedním z písmen hozených na kostkách. Napadlo vás? Pak jej řekněte nahlas, vezměte si odpovídající kostku s počátečním písmenem a umístěte ji na své straně karty kategorie. Kostky s písmeny smíte umisťovat jen na své straně karty kategorie a svému týmovému partnerovi nesmíte žádná slova napovídat. Každou kostku s písmenem smíte použít pouze jednou, je-li kostka s písmenem umístěna, pak zůstane ležet a nesmí se vyměnit za jinou.

Bylo vaše slovo zpochybněno? Pak smíte pro opravu vyslovit další slovo se stejným počátečním písmenem. Nenapadá vás pro tuto kategorii žádné jiné slovo? Pak po uplynutí 60 vteřin zpochybněné slovo prodiskutujte. Dopustil se jeden z protihráčů chyby a posunul kartu kategorie špatným směrem? Smůla pro něj a štěstí pro vás. Námitky pro tuto kategorii jsou tímto nepřípustné. Pro každou kartu kategorie smí být každé slovo vysloveno jen jednou, i když bude na dvou kostkách s písmeny stejné písmeno. Váš týmový partner nesmí například zvednout druhou kostku s písmenem J a taktéž vyslovit pro kartu kategorie „Tříslabičné slovo“ „Jahoda“. Může však vyslovit „Jahoda“ pro jinou kartu kategorie, pokud se to bude hodit. Zda je slovo platné nebo ne, rozhodnou protihráči. Můžete se přitom orientovat dle aktuálních slovníků. V zásadě platí: stačí, pokud alespoň jeden z protihráčů vyslovené slovo akceptuje.

Po uplynutí 60 vteřin a vyjasnění všech sporů otočte sázecí žetony na kartách kategorií, na kterých leží dvě platné kostky s písmeny. Hodnotit smíte jen tyto karty kategorií. Spočítejte body a svou figurku posuňte na bodovací stupnici o příslušný počet bodů vpřed.

Pak předejte šest sázecích žetonů dalšímu týmu. Vašich šest karet kategorií otočte na druhou stranu, čímž druhý tým získá šest nových kategorií. Začíná nové herní kolo. Po odehrání prvního kola druhým týmem se odehrané karty kategorií dají stranou na odkládací hromádku. Třetí tým si pro své kolo sejme šest nových karet ze snímací hromádky. A takto se pokračuje stále dokola.


Konec hry:

Hra končí po odehrání stanoveného počtu herních kol. Tým, který bude mít nejvíce bodů, vyhrává. V případě nerozhodného výsledku bude vítězných týmů více.

Autor: lenae

Vybíráme z aukcí

První český byznys (1997) Alcor od 1kč
První český byznys (1997) Alcor od 1kč
Akt. cena: 1 Kč
Končí za: 10 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>