nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Tea Time

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 15 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Autoři: Emanuele Ornella
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

„Kdo – kdo jsem teď, to prosím ani nevím – vím jen, kdo jsem byla, když jsem dnes ráno vstávala, ale od té doby jsem se už jistě několikrát proměnila.“

- Lewis Carroll: Alenka v kraji divů a za zrcadlem

Tea time je svižná a klidná rodinná hra, kterou není těžké pochopit, ale zároveň vyžaduje nikoli malou dávku přemýšlení a plánování. V Tea time se hráči seznamují s jednotlivými postavami z románů Lewise Carrolla - Houseňákem, Šklíbou, Tydlitekem a Tydlitákem, Kloboučníkem, Srdcovou královnou, Bílým králíkem a v neposlední řadě samotnou Alenkou. Cílem je nasbírat co nejvíce kartiček od každé postavy. Háček je ovšem ve skutečnosti, že hráč chce mít od každé postavy buď tři a více kartiček, nebo raději žádnou, chce-li získat maximum bodů. Snaží se proto získávat takové kartičky, aby těchto počtů dosáhl.

V závislosti na počtu hráčů se nejprve určitý počet kartiček od každé postavy vyřadí. Následně se určitá část kartiček (ve dvou hráčích pětina, ve třech třetina apod.) rozestaví náhodně do podoby šachovnice, tak aby se vždy střídala kartička „se zrcadlem“ s kartičkou „bez zrcadla“. Hráči poté střídavě sbírají kartičky podle následujícího pravidla. První hráč (resp. první tah) si smí vzít pouze jednu libovolnou kartičku a nahradit ji kartičkou Alenky. Druhý hráč si smí vzít buď jednu libovolnou, nebo dvě kartičky, které mohou sousedit v libovolném směru. Třetí a jakýkoli další hráč (resp. jakýkoli další tah) si pak smí vzít buď jednu, dvě libovolně sousedící nebo tři vodorovně či horizontálně sousedící kartičky. Hráči si kartičky nechávají před sebou. Pokud si však ale vezmou opačnou kartičku (např. hráč má králíka „bez zrcadla“ a vezme si králíka „se zrcadlem“), musí obě kartičky odevzdat.

Hráči se snaží kartičky brát tak, aby získávali co nejvíce karet od daných postav, avšak zároveň tak, aby soupeře donutili si uškodit a omezili mu možnosti výběru. Ve chvíli, kdy si hráči všechny kartičky v šachovnici rozeberou, postaví ze zbylých kartiček šachovnici novou. To se opakuje podle počtu hráčů ještě několikrát. V okamžiku, kdy skončí poslední kolo, se počítají body. Nejvíce bodů lze získat za pět a více stejných kartiček od jedné postavy, dále za 4 stejné, 3 stejné a 0 od daného druhu. Nejméně bodů získá hráč za danou postavu v případě, že má od ní pouze jednu jedinou kartičku. Hráč, který má v součtu za všechny postavy nejvíce bodů, vyhrává.

Jedna partie Tea time zabere dvacet až třicet minut a užijí si ji 2 až 4 hráči, přičemž zábavnost hry na počtu hráčů nikterak nezávisí. Je vhodná na cesty a svým zasazením poslouží skvěle buď jako rodinná hra, nebo odpočinková záležitost pro zkušenější hráče.

 

Autor: Dejf