Tapestry: Hra o vzestupu civilizací

xxxxxxxxoo hodnoceno 170x (Seznam vlastníků)

Tapestry: Hra o vzestupu civilizací - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Jamey Stegmaier
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Balance

Od autora přišel balance národů, viz https://stonemaiergames.com/games/tapestry/

Co vy na to?
22.11.2019 12:00:38

Ja na to.
Toto ma privádza k otázke. Bola ta hra vôbec poriadne testovaná? Ked musí prísť k takýmto úptavám pár dní po vydaní? Urobil autor hru vlastne takú, aku zamýšlal?

22.11.2019 12:07:30

národy
Takže když si někdo vezme národ Vyvolení tak dostane v prvním kole až 60 bodů jako útěchu :-) tohle je přeci absurdní.
P.S. u Vyvolených a většího počtu hráčů občas vůbec nemáš šanci získat nějaké body... tak proto je asi dostaneš hned na začátku...

22.11.2019 12:36:43 | Upraveno autorem (porovnej)

nedodělek
Krok správným směrem, ale raději počkat až Jamie zapatchuje celou hru. (zvláště pak karty Tapisérií)

22.11.2019 12:39:08 | Upraveno autorem (porovnej)

DC

Vsem
Obligatni dotaz a prani - nasla by se nejaka dobra duse co by to byla ochotna prelozit? Nebo dokonce nekdo primo z Albi??

22.11.2019 12:53:17

Drobná paralela by tu byla
Připomíná mi to počítačové hry, kdy vydavatel tlačí na vydání ke konkrétnímu datu, tak se hra vydá, aby k ní pak během pár dní vyšel několikagigový patch.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

22.11.2019 13:03:28

...

Jsem rad ze jsem neporidil, vypada to na predrazenej sunt.

22.11.2019 17:12:48

Oslavné recenze
Nic proti Petrovi ani ostatním recenzentům, každý má právo na svůj názor, ale po tomto kroku od autora mě o to víc překvapují všechny recenze, ve kterých dostala Tapestry absolutní hodnocení, protože tímto v podstatě sám Jamey připouští, že ta hra ještě potřebuje vychytat mouchy.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

22.11.2019 17:22:20

:-)
cela ta hra vysla len tak ze pokial sa mohla zviezt na vlne slavy Scythe bolo treba este nieco vydat a zarobit prachy. Na ladenie a testovanie cas nebol a ani to nebolo podstatne.

22.11.2019 17:30:26

GWT
Zlaty dobry Great Western Trail alebo Scythe :D .

22.11.2019 17:54:36 | Upraveno autorem (porovnej)

MalcolmReynolds
Hmm... nevím, kam tím míříš, ale já v recenzi doslovně uvedl, že národy a karty tapisérií nepůsobí vyrovnaně. Takže tu informaci jsi dostal. To, že mě hra i přesto bavila, je jiný příběh, který sem nepatří. Ale prosím nešiř dezinformace.

Za sebe jsem za podobný balanc rád, jen abych byl upřímný... nejsem si vůbec jistý samotným provedením. Přijde mi, že boost dostaly i národy, které ho příliš nepotřebovaly :-) Asi mám trochu jinou zkušenost. Jinak je dobré to vnímat i v perspektivě, že národ sám o sobě vám hru nevyhraje. Toto tedy není zásadní patch bez kterého by Tapestry jako hra nefungovala. Je to spíše mírný tuning.
___________________
Šéfredaktor Deskofobie

22.11.2019 18:10:32

Root

Root taky dostal patche a už zpočátku byl super. U tohoto vydavatele bych taky asi čekal víc, než to udělat chvíli po vydání.

Ale tu hru nijak nebráním, jsem rád, že jsem neskocil na marketingový lep a nekoupil to.

Zároveň nerozumím Petrovi, proč na tyto komentáře reaguje tímto způsobem, vyjádřil osobní názor v recenzi a lidi vyjadřují svoje osobní nazory.

22.11.2019 18:29:01

Zbytečná panika?
Já jsem si třeba na netu přečetl / zhlédl snad všechno, co je ke hře k dispozici (včetně této diskuze) a na hru se stále neskonale těším.
Nemyslím si, že se chystám pořádit předražený šunt ani, že bych seděl na marketingovém lepu.
Ano, hra asi měla být před vydáním lépe otestována, ale v dnešní době kickstarteru, v roce, kdy vychází 1500 her ročně (viz. Essen), už mě to rozhodně nijak nevytáčí.
Btw si myslím, že Petr byl v recenzi BF poměrně kritický. Proč tomu hodnocení úplně neodpovídá zdůvodnil jak v recenzi, tak v ranní kávě. Za mě fair enaugh.

22.11.2019 18:57:07

...

Prave ze dneska vychazi tri zadky her rocne a proto mi da vetsi praci mezi nimi ten opravdovy klenot najit. Vsechno se dela horkou jehlou, na vsechno se specha, vsem kde jen o prachy a proto to tak potom taky vypada

22.11.2019 19:10:02

balance
Hra byla primárně testována na zábavu než na dokonalé vybalancování. Není to turnajová hra. Pokud člověku nejde o vítězství, tak je velmi příjemná.

23.11.2019 00:10:54

Testování
Nemějte mylnou představu o tom, jak se hry testují. Zrovna Jamey se jim věnuje nadprůměrně a má obří zázemí na testování. Aktuální balanc vychází vychází ze statistiky tisíců zahrání.

Osobně to vnímám tak, že to je vstřícný krok vydavatele, kdy se hře chce věnovat i po vydání. Není to oprava, která by ukazovala na nějaké zásadní problémy - ostatně se mi kolikrát povedlo vyhrát i s národy, které nyní dostaly posílení. A v klidu bych to klidně hrál dál podle původního nastavení.

Jen si vzpomeňte, kolik her dostalo podobný fix formou placeného rozšíření, případně u kolika her se to prostě neřešilo. Z tohoto kroku mám tak naopak pozitivní dojem.
---
Autor hry Velryby ničí svět

23.11.2019 08:53:30

adjustments
Podle mne je trochu nešťastné, že autoři přišli s oficiální úpravou měsíc po vydání. Přitom kdyby tyto změny byly ve hře od počátku, nikdo to logicky neřeší. Stejně tak kdyby autoři se změnami přišli třeba až po roce s tím, že přichází vedle stávajícího setupu s variantou upraveného "balančního" módu, taky by to nikdo neřešil a hráči by naopak byli rádi.

Tím, že autoři upravená pravidla vydali po měsíci, to ale celé působí jako "udělali jsme podstatnou chybu a chceme ji co nejrychleji napravit". Přitom ve hrách je naprosto běžné, že jednotlivé frakce v rámci hry nebo různé výherní strategie nejsou stejně účinné. Podstatné je, aby hra nesklouzávala k tomu, že všichni chtějí hrát za jeden národ nebo na jedinou vítěznou strategii.

24.11.2019 10:27:25

Adams
V podstatě s tebou souhlasím, také bych s vydáním podobného patche jako vydavatel chvíli počkal. Nicméně na druhé straně je dobré si uvědomit, že z pohledu vydavatele to není úplně měsíc po vydání. Hry se vyrábějí v Číně a dlouho to trvá. Jinými slovy tu verzi, která se prodává, měl autor zafixovanou před víc jak půl rokem. Z jeho pohledu tedy měl na přípravu balančního patche docela dost dlouhou dobu a pokud s vydáním hry dostal spoustu dalších dat, rozhodl se jednat a patch vydat. Pokud to hře pomůže, tak za mě dobrý. Nejsou potřeba opravené komponenty a patch přináší jen drobné změny. Chápu, že se Jamie rozhodl ho vydat a chápu, že to lidé vnímají i negativně. Jen mi to přijde škoda, ten patch nemá na herní zážitek nijak zásadní vliv, ergo by neměl tolik ovlivňovat úsudek o hře jako takové.
___________________
Šéfredaktor Deskofobie

24.11.2019 10:57:22

Zhan_Shi
Z tvojích slov vyplíva, ze autor mal pol roka ako dal hru vyrobiť na tvorbu patchu. A ked sa hra dostala do predaja tak hraci zistili, ze to treba vybalansovat a autor uz prichystany patch vydal. Takze autor poslal hru do vyroby a po mesiaci mozno dvoch zistil, ze hra potrebuje vybalansovat a tak urobil patch. Potom sa zacala predavat a hraci autora prinutili patch vydat. Pride mi to hodne divne. Poslem hru do vyrobu a hned na nu pripravim patch, keby nahodou niečo :)

24.11.2019 11:20:02 | Upraveno autorem (porovnej)

DC
Ahoj,
jj, Jamey nám to taky poslal. Začátkem týdne to přeložíme a hodíme na web.

David Rozsíval,
Albi Česká republika a.s.

24.11.2019 11:24:16

JAHMANsvk
Já pochopitelně nemám žádné zákulisní info, kdy ve skutečnosti Jamie začal na patchi pracovat a kdy se rozhodl ho vydat. Jen jsem tam chtěl dát tu trochu jinou perspektivu, že třeba z pohledu autora a vydavatele to nemusí být pouhý měsíc po vydání. To je celé. Ten patch je trochu nešťastný svým načasováním, ale jinak to není nic zas tak výjimečného, balanc se dodatečně řešil i třeba u Rootu či dokonce Through the Ages. Obojí špičkové hry.
___________________
Šéfredaktor Deskofobie

24.11.2019 12:20:16

balanc
Nejsem nejaky fanda Tapestry, vlastne jsem to hral jen jednou. Kdyz jsem videl ten patch, tak jsem si rikal, ze je to obrazne receno na ranu pesti. Ale kdyz jsem si ty upravy prosel, tak vetsinou je to zadna uprava nebo +1 surka nebo -1 surka. To je podle me uplne v pohode, bez tehle upravy je to v klidu hratelne. Takovy maly disbalanc se objevi takrka v kazde asymetricke hre, ruzne hry to pak mohou resit ruznou formou korekci.

-2 surky nebo +2 surky uz je trochu horsi, ale stale se to da prezit. Ulet jsou ty tri civky -15 VP, a hlavne +10 a +15 VP za kazdeho protihrace, to naznacuje neprilis povedeny design. To je sice problematicke, ale abych byl smirny, neni to zas nic neobvykleho. Staci si treba vzpomenout na Obry nebo Fakiry ze hry Terra Mystica. Porad lepsi kdyz jsou tam dve slabe frakce, ktere si nikdo nevybere. Mnohem horsi by bylo, kdyby byly potreba korekce -10 nebo -15 VP za kazdeho protihrace, s tim by bez korekce chtel hrat kazdy. A staci si vzpomenout treba na pruser se Stehovavym lidem v Terra Mystice nebo Napoleonem ve stare verzi Through the Ages.

Takze celkove vzato, ano, je to blbe, ze prichazi errata takhle brzo po uvedeni hry na trh z pohledu spotrebitele, ktery se muze citit podvedeny. Zase na druhou stranu je treba ocenit snahu o napravu a taky to, ze ta errata nejsou nijak kriticka, kdo o nich nevi, muze v klidu hrat Tapestry bez nich.

24.11.2019 12:59:53

adams
Ono je to měsíc od retailu, ale preorder byl na začátku září a ke konci září už to lidi měli... Takže jsou to dva měsíce dat navíc a pravděpodobně spousty dat (v preorderu se prodalo 15 tisíc kusů).

To, že ta hra mohla být o trochu lépe otestovaná je asi jasné. Na druhou stranu takhle asymetrickou hru podle mě nejde odladit na 100% (viz např. i Root). Hra je dobře hratelná i bez úprav a s ohledem na to, jak je rodinná mi to nevadí.

24.11.2019 23:17:08

Stady

Mohu se zeptat proc jsi v prispevku zminoval obry, fakiry, a stehovavy lid z terra mystica? Jsou nejak spatni ci co?

25.11.2019 00:29:03

Kanic
Obri a Fakiri jsou statisticky spatni. Stehovavy lid mega dobry, az tak, ze je spolu s Vodochodci erratovany.

25.11.2019 02:23:59

Terra Mystica
Jenže Terra Mystica vyšla před sedmi lety. Od té doby se tedy asi moc nezměnilo... jeden by řekl, že si autoři hry budou dávat na nevybalancovanost pozor... a ejhle ono ne.

25.11.2019 06:58:49

Vybíráme z Bazaru

Zaklínač Starý svět The Witcher Old World Standard
Zaklínač Starý svět The Witcher Old World Standard
Akt. cena: 1190 Kč
Končí za: 9 dnů

Offcanvas