Talisman: Dobrodružství meče a magie (Čtvrtá edice)

xxxxxxxxoo hodnoceno 498x (Seznam vlastníků)

Talisman: Dobrodružství meče a magie (Čtvrtá edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 9 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
ADC Blackfire Entertainment
Devir
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Hobby Japan
Pegasus Spiele
Autoři: John Goodenough
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Aká je táto hra?

Pána, tuším som žil na Mesiaci..., ale o čom vlastne táto hra je?
16.2.2009 22:36:41

Talisman
Jednoduchá hra, ve které je hlavním účelem se bavit. Pivo a 3 kamarádi a je zaděláno na skvělý herní večer. Hráči se v rolích hrdinů snaží dosáhnout Koruny Moci. Házení kostkou - skvělá oddychovka. Pokud nemáš rád náhodu, vyhni se Talismanu obloukem, to ale neznamená, že hra není zábavná, já ji mám moc rád, ale ne každému sedne. Mám druhou edici, ale nedám na ni dopustit.

16.2.2009 23:48:25

Talisman
Přesně jak praví Sydo, fajn hra. Já ji mám moc rád a to, že jde o hru s velkým podílém náhody nijak neřeším. Prostě si člověk fajn zahraje a i užije mnoho srandy. Pro mě jde o citovou záležitost...
Hra je o jediné věci.O moci nad vším co se ve světě hýbe.Jde o ukořistění koruny ( Talismanu? Nevím, proč mám zaryto že jde o talisman.Teda alespoň si to vybavuji dle obrásku.:)) Ten, kdo jej jako první získá, vyhrál hru.Ale k tomu vede dlouhá cesta plná nebezpečí a dobrodružství.Občas tě překvapí čaroděj jindy dýka v zádech od tvého protihráče...:) A však díky tomu všemu se stáváš mocnější a silnější, znalý kouzel,oblečen do nejlepší zbroje a připraven ukořistit korunu...
Uznej, dá se na takovou hru zapomenout a nemít rád?:D

17.2.2009 01:26:51

talisman
Předmět Talisman slouží jako propustka do Údolí Ohně, za kterým je Koruna Moci.

17.2.2009 06:56:17

náhoda je v pohode...
...aj dýka v zádech :-)
to určite nedá zabudnúť na hru a ani na toho čo tú dýku použil..

- pri hre je uvedené, že je od 2 do 6 hráčov; ak je tam dosť vysoký podiel náhody potom je asi jedno koľký hráči hrajú, alebo predsa len je lepšia v 4 a viac hráčoch?

18.2.2009 18:41:49

hráči
ve více než 4 hráčích je větší zábava, ale připrav se na velmi dlouhou hru (4+ hodin).

18.2.2009 18:51:40

Glumas

4edice
Nu talisman je nej... paříme porád a nejvíc masakr je 4edice + smrtka to je moooc mazec ad je člověk jakkoliv nadupanej příde smrtka a hodí hráč 1 když je bez žetonů osudu je v háji, moc velkej mazec. ;) Talisman doporučuju

3.3.2009 11:58:05

smrtka
Na smrtku jsem koukal a je to pro mě největší tahák, proč koupit 4. edici. Počkám, co vydají po Jeskyni a uvidím.

3.3.2009 12:01:20

talizman..
no neviem..naposledy som to hral na dovci v styroch ci piatich a epochalne sa to pretiahlo na dve popoludnia aj s vecermi(!!).. ked to hold nepadlo, bolo to viac frustrujuce ako zabavne, ani pit nechutilo:)..myslim,ze sme to dobrodruzstvo nedohrali, ako zuvacka, tak sme zahlasovali za vytaza a davaj do mora..
..ku kocke(ked uz)mi viac sedi 2D pohyb, predsalen;)
..ale uznavam,ze svojho casu to musela byt fakt pecka, teraz je ten pribeh hadam aj klise, takze nejednemu pamatnikovi vlhnu oci, pri pohlade na pekne figurky; spajaju nostalgiu s pokrokom;)))

30.4.2009 12:31:22

klasik
Jojo Talisman byl driv pecka, hravali jsme 2. edici a super. Ale ted jsem ho po nekolika letech zase hral a celkem zklamani. Najednou mi to prislo uplne nahodne a hrozne zdlouhave. Podle me jsou uz ted k dostani lepsi hry stejneho razeni. A to nejsem zatvrzely eurogamer, ktery nema rad kostky :)

Je 4. edice jina co se tyce hernich mechanizmu? Podle obrazku mi to moc neprijde.

30.4.2009 12:41:30

Rozdíl mezi ...
Talismanem a Proroctvím. Podle hrací desky a figurek, které se po ní pohybují, mi připadá, že se jedná o velmi podobné hry. Jsem blízko pravdě nebo mě můžete vyvést z omylu ?

11.2.2010 20:01:05

Lunitare
velmi blízké. Můj názor je takový:

Proroctví:

+ lépe vyřešené síla/životy x vůle/mana. Pokud je postava silně zraněná, tak jw logicky slabší než když je plně zdravá. V Talismanu jsou životy oddělené od síly a navíc se za kouzlení vůbec neplatí (manou)

+ lépe vyřešený pohyb (nezávisí na hodu kostky)

+ získávání zkušeností a získávání speciálních dovedností

- příliš zdlouhavé ke konci a celkově zábava velmi rychle s postupující herní dobou klesá

Talisman:

+ pohádková atmosféra

+ hezčí grafika a luxusní zpracování od FFG

+ škodolibost, větší zábava, spíše jde o to zasmát se, zaškodit soupeři, těšení se na sviňácké karty

+ svižnější hraní a kratší herní doba

+ originál je jen jeden :)

- vše to co je u Proroctví +

Možná že bych ještě nějaké porovnání našel, ale myslím že jsem takhle z patra vypích ty nejdůležitější věci. Samozřejmě jsou to moje názory a někdo jiný může mít úplně jiné.

11.2.2010 20:26:07

ještě dodám
Kdysi jsem hodně hrával s bráchou Talisman a pak jsem si v roce 2002 (hned jak vyšel) koupil svou první deskovku - Proroctví a byl jsem z ní nadšen a nadřazoval jsem Proroctví nad Talisman nejen kvůli tomu, že to byla moje první deskovka, tak prostě musela být super :), ale taky kvůli tomu co jsem popsal níže (plusové body). Hrával jsem proroctví s různými lidmi, ale po čase nějak hráči ubyli, nebylo s kým hrát, jen s přítelkyní, kterou, ale bohužel nebavil kvůli tomu mínusovému bodu níže (zdlouhavost, nuda ke konci), tak jsem Proroctví i s oběma rozšířeními prodal, protože jsem věděl že to bude jen ležet kdesi ve skříni a prášit se na to. Ale teď jsem nějak dostal chuť po těch letech si zahrát Talisman z důvodů opět uvedených níže a navíc Talisman od FFG vypadá fakt moc hezky, tak jsme ho prostě koupili a uvidíme jestli bude bavit, tak jako kdysi :)

11.2.2010 20:37:19

první hra po cca 9 letech :)...
Tak jsme si dneska dali Talismam s přítelkyní a musím říct že super. Po svižném uvedením do děje a vysvětlení pravidel jsme se na 3 hodinky ponořili do kouzelného fantasy světa Talismanu. Ke konci jsme si k němu ještě otevřeli bílé víno :). Hrál jsem za zloděje, který pravidelně vykrádal vesnici a v průběhu hry jsem se ještě u mystika stal dobrým :). Přítelkyně hrála za čarodějku a pěkně mi celou hru znepříjemňovala zaklínadly život. Nákonec jsem vyhrál v závěrečné bitce přímo na podstavci s korunou moci.

Co je ale nejdůležitější, přítelkyni to hodně bavilo a říkala, že to je lepší než Proroctví. Takže koupě rozhodně nelituju.

13.2.2010 18:59:09

ještě dodatek
ty plastové kuželky jsou fakt vymakané, byly sice už ve 3. edici od GW, takže za ně bohužel nemůžu pochválit BGG, ale i tak, když si vzpomenu na ty prťavé papírové čtverečky co byly v první edici a člověk je vzal jen, když se mi přilepily na prst :) a když mu při přenášení spadl ten čtvereček na plán plný karet to bylo něco :)

13.2.2010 20:03:57

ach jo
Vy mi tedy dávate ... asi ho nakonec taky poběžím koupit. Starou II českou verzi jsem kdysi prodal ... ale tohle všichni chválí :)

13.2.2010 22:51:25

hra vyzkoušena
Tak se mi podařilo včera hru vyzkoušet zhruba po stejném intervalu jako píše Beholder a jsem nadšený. Oprotí 2.verzi je spoustu věcí vychytaných, postavy vyrovnané i díky žetonům na přehazování. A navíc jsem výhrál :). Na Proroctví už se bude asi jenom prášit.
Čekám pošťáka s krabicí.

2.3.2010 12:53:06

"prášení"
Na to musím reagovat... Talisman je sice hra mého mládí, ale není to nic více než fantasy Člověče nezlob se ;)

Krom toho v Proroctví je alespoň limit síly a moci.
V Talismanu ani nemusíte dojít ke Koruně moci a vyhrajete pokud syslíte ;)

2.3.2010 14:57:59

V Talismanu ani nemusíte dojít ke Koruně moci a vyhrajete pokud syslíte
A jak prosímtě? Pro mě Proroctví vzalo z Talismanu trochu náhody a všechnu zábavu, ale na mě nedejte, já Proroctví opravdu nenávidím :)

2.3.2010 15:00:39

Leech
"V Talismanu ani nemusíte dojít ke Koruně moci a vyhrajete pokud syslíte ;)"

Tomuhle taky nerozumím, jak se to může stát.

Ale každopádně souhlasím, že Talisman je vytuněné člověče (ale skvěle vytuněné :) ) a není to poprvé co se setkávám s takovým názorem :). Ale imho je třeba k Talismanu přistupovat úplně jinak než k Proroctví (nebo třeba Runebound). Je to fakt spíše funny fantasy pohádka, Proroctví je spíše vážnější (méně o náhodě), ale za to bohužel nudnější než Talisman. Je to něco jako srovnávat Cosmic Encounter s nějakou sfi-fi strategií (plácnu třeba Twilight Imperium nebo Starcraft, ale nehrál jsem je, takže možná fakt plácám). Taky to nejde porovnávat, protože TI a Starcraft jsou epičtější strategie, kde člověk něco buduje, zbrojí, těží atd. a CE je sice taky sci-fi, ale je to o té srandě, zaříznutí někoho, náhodě atd.

2.3.2010 15:09:45

...
Taky se zapojím:) ... Talisman se určitě "musí" brát s nadhledem ... je to hra kde si sedneš s přáteli otevřes láhev vína ... a rozhodně nepřemýšlíš co dál (aspoň já ne), jakou strategií rozneseš ostastní ... Talisman patří určitě mezi mé TOP5 (kdyby něco takového bylo), ale přiznám, že existují komplexnější a "vymakanější" hry - ale mě prostě nebaví :D

... jinak jsem si řikal jestli není jiný konec v rozšíření frostmarch, to jediné mě napadlo, ale to taky nevypadá :D no co už

2.3.2010 15:19:33

Seils
přesně tak. Já takové ty funny hry vždy záměrně přehlížel a party hry fakt nemusím kromě Bluff, to můžu :). Ale zase jsem jich tolik nehrál (Giftrap, Bluff, Dixit, Shadow Hunters- je prý to taky party hra :) ). Takže v poslední době jsem se setkal s Talismanem (před těmi 9 lety jsem tu hru bral přece jen jinak :) ) a Cosmic Encounter a tohle jsou pro mě ty správné "party" hry :)

2.3.2010 15:25:30

Beholder
Jako zcela chápu, že kdybych přišel k lidem, kteří čekají hardcore hrací den, tak mě s Talismanem vyženou :D. Ale ne vždy mám náladu na TS nebo Tikal, kde mi mozek šrotuje na plné obrátky (bohužel to stejně nepomáhá :D). Nedávno jsem se vrátil k odsunutému Ticket to Ride a byl jsem spokojen:)

jinak nechce se mi zakládat nové vlákno - jakou postavu máte nejraději? :) (snad to tu ještě nebylo)

Já jsem si oblíbil druida, který si v lesích doplňuje kouzla. A může měnit přesvědčení:) (snad se nepletu)

2.3.2010 15:33:22

Seils
já si pamatuju, že jsem kdysi nejčastěji a rád hrával za Bojovníka

2.3.2010 15:37:15

to leech
Tak koukám ,že jsem začal pěknou diskuzi... tak že bych k tomu taky něco přihodil.
Talisman byla moje první hra - byl jsem nadšeny, podařilo s emi sehnat všechny rozšíření v češtině , plán na jeskyni jsem kopíroval na barevné kopírce (rok tak 1999). Často jsme ale naráželi na to, že hra byla dosti nevyvážena - někteří charakteři byli příliš silní a pokud se vyskytl ve hře ostatní neměli šanci. To mi docela na hře vadilo.
Pak se objevilo proroctví, když GW stáhlo licenci. Přišlo mi úžasné - vyřešilo disproporce mezi hráči, zvláštní schopnosti se řešily nákupem. Mám první vydání včetně obou rozšíření. Hráli jsme to jednou za čas abylo to dobré. Pak jsem ale cca před 2 roky dali 5 partií v rychlem sledu za sebou (cca 1 týdně) a zjistili, že nás to nebaví, že tam jsou dlouho prostoje když nic nemůžeš, nedaří se ti nikam dojít, protože nemáš peníze, apod. Co mě štvalo na proroctví nejvíce bylo, že vlastně zmizela interakce mezi hráči. Bylo úplně zbytečné "zmlátit" soupeře. Vlatsně jsi moc neměl šanci ovlivnit, co dělají jiní hráči.
teď jsem vyzkoušel nový upravený talisman a byli jsme nadšení. Jak již bylo řečeno níže, je to opravdu "vytuněné fantazi člověče nezlob se", ale mě se líbi. Hrajeme doma se ženou a různě s kamarády a ana velké strategie, to moc není. Tohle je příjemná oddychová - škodolibá hra. A navíc vypadá krásně :).
POslední věc, kterou si neodpustím je servis ze strany Altaru (nic se nedovíš, verze jsou mezi sebou nekomtibilni, už nic nového nevjde ... reprint je ve hvězdách) oprodi FFG, které si své zákazníky hýčka.
Jak píši ale kluci níže, někde se s Talismanem nechtíš ale já hraju spíše s lidmi, co se chtějí hlavně bavit a škození mezi hráči je velmi žádoucí prvek. (Smrťák ja fakt výborny ... mě netrefil ani jednou, ale úspěšně jsem ho poslal na nabušeneho válečníka a on hodil jedničku :)) ).

2.3.2010 20:22:55

Vsem:P
A to jsem myslel, ze nikdy nebudu mit potrebu tu neco napsat, ze nikdy nebudu na tolik nesouhlasit, jako v prubehu kompletni diskuze k Talismanu. Dostal jsem se tu nahodou, neb v troll hrach obcas kontroluji pravidla jinych her etc... A jelikoz jsem zrovna hledal turnajova pravidla a prelouskal 20str. hnusne ajiny a nikde nenasel zminku runovy mec - dvourucni, ci jednorucni zbran(nasledne nepouziti stitu). jop je dvourucni:P Tak jen kratky koment ke hre... Tak za prve, na svete existuje jen malo znamejsich deskovych her a vetsina z nich, mno vlastne vsechny znamejsi jsou tzv. archaicke jako sachy ci go... to znamena, ze pokud Talisman vlastnite v jakekoliv podobe vlastnite nejznamejsi novodobou deskovou hru na svete. Je na svete dyl nez mnoho z vas, a to od roku 83... zaslouzeny vek. Ze starych vydani mam vsechny, ktere vysly v cestine, krome mesta, to mam v ajine. Takze vim o cem mluvim... Jiste rikate nahoda jako minus, ja Vam dam, Vy zrouti vyher... zvolte si hru, kde nebude nahoda a jste na miste mrtvi(protoze prohrajete). Nahoda je tu taky pro ty, kteri vse nepromysleji do detajlu!! Dava moznost i mene castym hracum, kteri nejsou uz od zacatku sve prvni hry odsouzeni k umisteni hluboko v poli porazenych.Dale mate radi hry skoro bez nahody?? Doporucuji Civilizace, W. knights a Dominion... u techle her vznikne casem strategie, ktera nejde porazit, jinak nez tou samou strategii... a to je damy a panove nuda... Musim priznat, ale ze prvni verze mohla mit mouchy v nevyvazenosti postav, ci jak pisete ve velke nahode. Tohle vse pominulo se ctyrkou. A porad presto, ze se ji prodaly miliony a miliony kusu a je tu tak dlouho, porad je jednou z nejprodavanejsich her a to kazdym rokem(kde vsechny ty talismany mizi???zvlastni). takze myslim, ze je vse all right, i v zivote kazdeho z nas ma take hlavni slovo nahoda a ne,ze ne:-D. Takze Talisman opravdu, ale opravdu nelze srovnavat se zadnou hrou. Je to fenomen, ktery ovlinil mnoho jinych her. Nekdo muze namitat, ze je to DD v krabici, nema pravdu, vzniklo pozdeji... ale maji spolecneho predchudce a jde to videt.... Takze bych si vyprosoval srovnavat Talisman s necim jako je Proroctvi a jeste tvrdit, ze Talisman, byt i v ne ve ctyrkovem vydani je vic o nahode....Jste se zblaznili.. v proroctvi vam staci jedna prvni porazka a uz si kvuli snizene sile nemusite taky zahrat....a to je jen jeden hod kostky... tomu uz se rika nahoda. Nicmene proroctvi je jeste mlade, tak uvidime casem. Preji pekny den.

16.2.2012 13:01:41

Vybíráme z Bazaru

Resident evil 2 + expanze
Resident evil 2 + expanze
Akt. cena: 3399 Kč
Končí za: 3 hodiny

Offcanvas