Takenoko - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Hazgaard Editions
Matagot
REXhry
Autoři: Antoine Bauza
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

Dotaz na pravidla

Tak včera jsme poprvé hráli a v pravidlech jsou dvě nejasné věci.
1) Když hodím kostkou třeba déšť nebo bouřku, čili mám umístit jednu část bambusu nebo jednu sežrat pandou, musím tohle udělat hned nebo kdykoliv během fáze, kdy hraju své dvě akce?
2) Když padne mrak nebo si vybru zavlažovací kanály, tak dle pravidel můžu umístit vylepšení nebo kanál ihned nebo si jej dát k sobě do zásoby. Ale když si jej dám do zásoby, tak kdy jej později můžu zahrát? Buď kdykoliv během mých dalších tahů, ale to se mi zdá silné nebo opět jen tehdy, když si hodím mrak nebo vezmu kanály, ale to by pak trochu ztrácelo smysl si to dávat do své zásoby. Maximálně u těch vylepšení aby mi je někdo jiný nepobral. Každopádne tyhle dvě situace pravidla vůbec neřeší. Dík za případné rady.
26.4.2012 07:47:08

skyfire
1) To pravidla resi myslim celkem jasne, mas tam dve faze - Urceni pocasi a zahravani akci. Vysledek hodu kostkou tedy vyhodnotis pred tim, nez zahrajes sve akce.
2) Tu mas pravdu, to v pravidlech neni, dobra otazka. Smis si to vzit a nasledne zahrat kdykoliv behem svych nasledujicich tahu zdarma, jelikoz jsi za to tou kostkou jiz zaplatil;)

26.4.2012 08:39:51

Aneken
Dík za rychlou odpověď. 1) jsme hráli dobře a 2) jsme hráli špatně.

26.4.2012 09:09:16

Zavlažení + vylepšení
Včera jsme to také řešili. V anglických pravidlech je jasně napsáno, že to lze umístit kdykoliv později "zadarmo" v průběhu tahu. Tohle v českých pravidlech chybí.

Jinak hra je moc pěkná :-)

21.5.2012 08:21:55

zruda
Jo, koukam na to a koukal jsem na pocitaci na podklady k prekladu, co nam Bombyx poslal. My jsme vychazeli z druhe verze pravidel, nicmene tohle tam zmenili evidentne az pote, co nam poslali podklady k prekladu. Nicmene rychlou komparaci taky koukam, ze Nemce na to upozornili. Pripadne to Nemci prekladali z nejake jeste pozdejsi verze, kdy uz to tam bylo...

21.5.2012 08:48:36

Akce Políčka
Po vyzkoušení téhle opravdu hezké nenáročné rodinné hry jsem se o ni trošku zajímal a našel jsem malinkatou chybku v pravidlech (nejen českých, ale mají je i ang. a něm. verze)
Po výběru akce umístění políčka si hráč dobere 3 hexy, jeden umístí a zbylé dva vrátí zpět DOSPOD dobíracího balíku (a ne nahoru) v jakémkoli pořadí. Je to napsáno ve FAQ v1.5:

After drawing 3 plot tiles from the draw pile, the player places one in the playing area and puts the two others under the plot pile, face down, in the order of his choice.

Teda ne, že by to měnilo razantně celou hru, ale povidla jsou povidla :)

29.6.2012 11:47:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Savager
Zajímavé, trochu to tu hru totiž mění, a to v případě, kdy padne třeba vítr a hráč si vybere dvakrát rozšíření zahrady.

29.6.2012 11:59:12

rbx

Savager
no to ale meni tu hru celkem podstatne. Vetsinou se totiz nahore po par kolech zacnou hromadit plivy, ktere nikdo nechce a shodou okolnosti jsou vetsinou od jedne barvy. Takze toto je fajn povidlo :-)

29.6.2012 12:01:20

rbx
Aha, to máš recht, já jsem hru zkoušel jen jednou, takže plívy jsem zatím neregistroval, ale v tomhle případě to bude pomoc! Původně jsem hledal, zda je nějáká možnost trochu znevýhodnit pandí žrací karty, které mi přišly i v první hře jednoduše splnitelné a právě při tomto internetovém studiu jsem narazil na tuhle odlišnost! Jinak hru nejspíš pořídím, páč je u ní plno bezuzdné bžundy :-)

29.6.2012 12:30:14

rbx

Savager
jj, hra je to dobra, ale pandi zraci karty jsou skutecne hodne presilene a velmi lehce splnitelne. Takze ty zmiznou vetsinou jako prvni.

29.6.2012 12:40:39

rbx
Našel jsem jiné dva způsoby bodování, když tak můžeš doma vyzkoušet oba a až hru pořídím, budu to hrát tak, jak napíšeš, že je to lepší;)

A: (asi převzato z TtR) Smíchat všechny karty dohromady a při akci braní karet si vzít 3 karty, 1 kartu si musíš nechat (zbytek odhodit nebo si taky nechat) Nesmíš překročit limit 5 karet na ruce. Na konci hry se ti body nesplněných karet na ruce odečtou (císař není spokojen. že jsi nesplnil všechny jeho úkoly;)

B:
1- Maximum je 5 karet na ruce
2- Ne víc než 2 karty stejné barvy (pozadí) na ruce
3- Hráč nesmí zaskórovat kartou stejné barvy ihned po sobě
4- Na konci hry za každou sadu karet tří barev ve splněných úkolech můžeš zdvojnásobit jednu kartu s nejmenší hodnotou (kromě císaře)

Ještě mě napadlo, aby se ti hra tak razantně nezměnila, umístit jeden hex políčka a jeden vrátit nahoru a druhý dolů;) Ale to už by byly úplně jiná povidla:)

29.6.2012 12:56:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Savager
Njn, nam na preklad samozrejme poslali ENG verzi;) Stejna chyba jei ve spanelskych, co jsem koukal...

29.6.2012 15:17:51

aneken
No a prave proto tady jsou zatrolene hry, aby upozornovaly na "chyby vojevudcu" ;-) :)

29.6.2012 17:41:17

zaverecne kolo hry
Mam dotaz ohladne zaverecneho kola hry. V pravidlach je uvedene, ze ked jeden z hracov splni dany pocet uloh a zoberie si kartu cisara, tak ostatni hraci maju este kazdy jeden zaverecny tah. Moja otazka znie, ci je toto pravidlo v poriadku, kedze standardne sa v hrach dohrava jedno kolo hry az po posledneho hraca. Takto moze niektory hrac ziskat oproti inym v hre jeden tah navyse co moze niekomu velmi pomoct a ineho znevihodnit...
Ak viete o nejakych dobrych house rules, dajte vediet. V teme house rules tu na zatrolenych ale prakticky nic nie je...

28.12.2012 08:10:43

Nevyváženost
Ta hra je celá nevyvážená, takže se možnému tahu na víc pro někoho nediv.

28.12.2012 08:55:14

Ryko
Jo, je to tak, kdo má první splněný úkoly, bere si ještě kartu císaře a zbytek hráčů dohrává.Nezapomeň že jak skončíš, tak protivníci ti můžou ještě "nechtěně" splnit další tvoje úkoly co máš v ruce...Je to rodinná pohodová hra, nečekej žádný HC pravidla !

28.12.2012 11:20:59

Frujnil
Ale není to tak, že úkoly můžeš plnit jen ve svém tahu? Tedy když ukončíš hru, už nemůžeš zahrát žádné body?

28.12.2012 12:24:02

zruda, FRUJNIL
Pote, co nektery z hracu splni dany pocet ukolu, dostane kartu cisare a KAZDY DALSI hrac ma jeste jeden tah. A ukoly muze clovek plnit pouze ve SVEM tahu. Oboji je zmineno v pravidlech.
Co se tyce konce hry, je treba to dobre odhadnout, nejlepsi je splnit rovnou dva ukoly a mit ke dvoubodovemu bonusu navic jeste i jeden ukol pres limit (samozrejme se to nepodari vzdycky).

28.12.2012 12:52:54

Ryko
Není pravda, že je to standardní. Záleží hra od hry, v některých hrách to tak je, v některých se dohrává tak, že nemají všichni odehraný stejný počet tahů, v některých se nedohrává a v některých ani není možné mít stejný počet tahů (např.: agricola).

28.12.2012 14:18:06

Takenoko
JJ, pravdu má Kew !, ale my to hráli že můžeš plnit úkoly i v tahu protihráče, prostě ukážeš úkol a poděkuješ:-). Je to výhoda 1ku1 pro všechny. Ale v pravidlech je napsaný...Hráč může splnit úkol kdykoliv během SVÉHO tahu... čus./ Ryko - Konec hry- "...ostatní hráči mají ještě jeden závěrečný tah..." je to tak.Tuším že v super hře JAMBO to je taky tak, ten kdo dohraje finálový body, tak jede ještě soupeř...kdo nahraje víc vyhrává...

28.12.2012 15:31:35

uprava pravidiel
Tak dnes sme to hrali tak, ze po ziskami karty cisara sme len dohrali posledne kolo po posledneho hraca a bol koniec... budete skusat aj pripadne dalsie zmeny, ci budu k uzitku alebo nie, prelozil som par variant s BGG, davam ich do sekcie House Rules.

28.12.2012 20:46:36

Zavlažovací kanály - schování pro pozdější užití
Pokud si během hry nastřádám více zavlažovacích kanálů pro pozdější použití, mohu jich v nějakém pozdějším tahu zahrát více najednou?

13.3.2013 23:22:26

Zavlažovací kanály - schování pro pozdější užití
Pokud si během hry nastřádám více zavlažovacích kanálů pro pozdější použití, mohu jich v nějakém pozdějším tahu zahrát více najednou?

13.3.2013 23:22:26

zajda
Zavlažovací kanály (stejně tak vylepšení) se dají nastřádat do zásoby a kdykoliv je hráč na tahu, jich může umístit kolik chce.

edit: přehlédl jsem, že první příspěvek není aktuální

14.3.2013 01:33:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Skyfire
edit: aha koukám, že jsem si odvykl zdejšímu systému :-D

15.3.2013 09:17:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Dotaz na pravidla
Zdravím,
s přáteli jsme při hraní hry narazili na několik situací, které pravidla podle nás neřeší. Chtěla bych se zeptat, jak to vidíte vy?
1) při efektu počasí - bouřka - lze pandu přemístit na libovolné políčko - znamená to, že i na políčko s vylepšením ohrada, kde panda normálně nesmí žrát bambus?
2) zahradníkův úkol - pokud má za úkol vypěstovat konkrétně vysoký bambus na políčku s vylepšením - jezírko - lze toto vylepšení umístit na políčko přiléhající ke startovnímu políčku s jezírkem?

10.8.2014 16:53:04

Vybíráme z Bazaru

1995: Milosevic's Last Gamble
1995: Milosevic's Last Gamble
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 12 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas