Successors (4. edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 21x (Seznam vlastníků)

Successors (4. edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 300 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
PHALANX
Autoři: Mark Simonitch
Richard H. Berg
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Successors x Falling Sky

Ahoj, hodně mě oslovilo oznámení hry Falling Sky, která bude v českém jazyce. Nicméně Successors, kteří jsou teď na KS a navíc zde je také možnost češtiny mě oslovili zrovna tak. S hrami podobného typu nemám zkušenosti, tak jsem se chtěl zeptat na názory zkušenějších, kteří třeba už tyto hry hráli, případně nějaké srovnání pokud to vůbec je možné :) Předem díky za postřehy!
27.8.2019 22:02:49

Succs x Falling
Supr dotaz, to by mě zajímalo taky. Falling sky jsem si předobjednal ještě před oznámením Succ, tak ty chtě nechtě stejně musím vypustit - dvě hry neuživím, nemám tolik spoluhráčů co by se mnou tohle hráli, ale aspoň zjistím zda jsem udělal dobře s předobjednávkou nebo ne :)


28.8.2019 10:58:27

IN

Re
On se toho moc nikdo nechce ujmout tak v krátkosti:
Obě hry jsou area control, ale pak už veškerá podobnost končí.

Velmi zjednodušeno....
Successors:
Hráči se střídají v tazích a mají na ruce karty, které hrají buď na body nebo událost (jsou karty které umožňují obojí) a pomocí nich pohybují armádami a najímají další (pohybovat se lze i v následné fázi pohybu bez karet). Vyhrát lze prakticky dvěma způsoby, buď zabíráním území (a pak na vítězné body) nebo vlivem na Alexandrovy dědice (na body legitimity).

Falling Sky:
Každé kolo se táhne 1 společná karta. Každé kolo mohou hrát pouze dvě frakce (ze čtyř) a v závislosti na konání první má omezenou volbu druhá frakce v pořadí. Kartu lze použít na událost nebo ji zcela ignorovat a používat rozkazy a speciální schopnosti frakce. Za akce frakce se platí zdroji (není zde žádná operační hodnota karty). Podmínky vítězství jsou pak pro každou frakci zcela jiné. Někdo usiluje o vyhlazení legií, někdo o získání co nejvíce spojenců mezi domorodými kmeny, někdo o zabírání území s velkým vlivem, apod...

Případně ať to někdo rozvede..:)

----------------------
Majitel liščí krabice

28.8.2019 11:41:57

srovnání základních principů
Tak srovnávat tyhle hry lze z různých úhlů. Obě jsou to válečné hry, ale úplně jiné.

Jeden pohled pro srovnání jsou historické souvislosti a záleží na tom, jestli to historické období hráčům něco říká nebo ne. War game hry jsou založeny právě na tom, že hráči o té historii něco vědí a nebo se chtějí dovědět. Celá atmosféra těchhle her je na tom založena. Takže je třeba se rozhodnout, jestli mne zajímají Galské války nebo boje o říši Alexandra Velikého.

Druhý pohled je asymetričnost hry. COIN hry (Falling Sky) jsou založeny většinou na téhle asymetričnosti, kdy jedna strana hraje za nějaké povstalce a druhá strana za vládní jednotky. Takže každá frakce má jiný způsob hry, jiný cíl a jiný způsob získání vítězství. Kdežto Successors je boj mezi armádami, které mají víceméně stejné cíle. Jsou tam sice prvky povstání a působení rebelů, ale to je spíše zvnějšku, než že by nějaká frakce měla tyto cíle. Drobné prvky asymetrie tam sice místy jsou, ale jsou spíše získané během hry, než že by každý hráč hrál něco jiného s jiným cílem.

Třetí pohled je herní princip. Falling Sky je kartami řízená "area control", kde se otáčí karty, které víceméně řídí, co se může nebo má stát. Successors je sice také kartami řízená hra, ale je to systém point to point postupu armád a důraz je kladen na klasické válečné tažení regulérních armádních jednotek. Karty zde neřídí kam se mám pohnout, ale říkají jakým způsobem jsou ovlivňována má tažení, ke kterým jsem se já rozhodl. V ruce mám vždy 5 karet, které mohu postupně využívat.

Poslední pohled je kvalita hry. Jasná pravidla, provázanost s historickými souvislostmi, grafické zpracování, atd.

Pokud si má hráč vybrat jednu z těchto her, musí se rozhodnout pro vlastní preference výše uvedených rozdílů. Těžko doporučit tu nebo onu hru. Někdo bude doporučovat Falling Sky, protože je to pro něho to pravé ořechové, jiný nedá dopustit na Successors. Je to jak u každé deskovky - každý má jiné chutě.

... PS: Za mne jedině Successors ;D

28.8.2019 12:08:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Re IN a kren
Díky moc za odpovědi :) Co se týče historického zasazení, obě tyto etapy mě zrovna velmi lákají, takže tohle pro mě rozhodující není... budu se spíše rozhodovat na základě pravidlové dostupnosti a hernich mechanismů. S pravidly většinou problém nemám, horší to je ale je se spoluhráči, proto bych rád do war games najel nějak pozvolna, aby se dokázali mí spoluhráči adaptovat. Podle těchto kritérií se zatim asi přikláním k Successors a když nás to chytne tak pak půjdu třeba i do Falling Sky :D

28.8.2019 14:03:06

Vybíráme z Bazaru

Tainted Grail (KS stretch goal box)
Tainted Grail (KS stretch goal box)
Akt. cena: 1290 Kč
Končí za: 9 dnů

Offcanvas