Successors (4. edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 21x (Seznam vlastníků)

Successors (4. edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 300 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
PHALANX
Autoři: Mark Simonitch
Richard H. Berg
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dod

Literatura ke hře/designers notes

Přes vysokou produkční kvalitu hry byl ve čtvrté edici bohužel vypuštěn historický komentář/designers notes. Snažil jsem se dohledat pravidla k předchozí edici, nicméně našel jsem jen Living Rules, která však taky žádný historický exkurz neobsahují. Takže bych se chtěl poradit:

1) zda někdo neznáte nějaký přístupný zdroj, např. nějakou (dostupnou) knihu, kterou byste k tématu doporučili a ze které by člověk zjistil, proč má Eumenes postih k legitimitě apod. (uvádím jen jako příklad, tady to náhodou vím), nebo alespoň získal nějaký přehled o době po smrti Alexandra a následných bojích. 

2) kde najít pravidla ke třetí edici, resp. jaký tam ten historický komentář má formu? Nejvíce by se mi líbilo něco jako je ve Studené válce, tj. jeden dva odstavce ke každé kartě… 

3.4.2022 09:50:07

Knih o historickém pozadí bude jistě víc ale bohužel jsem ani já nenašel nějakou českou která by konkrétně popisovala období válek diadochů. Každopádně bych se zaměřil na život Alexandra Makedonského a na vznik nástupnických dynastií Seleukovců, Antigonovců a Ptolemaiovcích. Vesměs každá kniha o antice by měla obsahovat nějaké informace. Já teď koupil v antikvariátu tuhle ale nevím co vše tam bude ještě nedorazila:

ANGLIM, Simon. Bojové techniky starověkého světa 3000 př. n. l. - 500 n. l. 

3.4.2022 10:18:52

Zde je nádherná přednáška Petra Brodského na youtube. 

https://youtu.be/K9TBkM1CDOM

 

3.4.2022 11:15:22

Protože to byla má oblíbená hra, tak mám i třetí edici včetně pravidel. To historické pozadí je tam v podstatě jen na třech stranách, ale hustým písmem. Půl strany je obecný historický úvod a na zbývajících dvou a půl stranách je podrobný popis historických postav hry, kde každé postavě je věnován jeden odstavec. Takže historický popis karet TYCHE tak, jak je to ve Studené válce tam bohužel není. Postavy, kterým je věnováno to historické pozadí jsou tyto:

Antipater, Craterus, Perdiccas, Peithon, Leonnatus, Eumenes,Antigonus, Demetrius, Cassander, Seleucus, Lysimachus, Ptolemy, Conclusion.

Takže musím schladit předpoklad neznalých, že je ve třetí edici nějaké “rozsáhlé” historické pozadí a třeba o dědicích a královských ženách tam nic není (jsou tam jen vojevůdci). Ty tři strany by nemělo být problém přeložit. Já osobně si na to netroufám, protože nejsem historik a měl bych asi problém s historickým názvoslovím.

Nicméně pokud by se chtěl někdo pustit do překladu (a není toho opravdu moc), tak se ozvěte soukromou zprávou s vašim e-mailem a já vám klidně pošlu sken těch tří stran. 

… osobně bych byl rád, kdyby se toho někdo ujal, přeložil to, eventuálně ještě doplnil a zařadil to do kontextu 4. edice - byl by to záslužný čin ;).

3.4.2022 11:25:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Kniha Heleda králů za pár korun lze sehnat na muj antikvariat.

 

zde o knize:

https://www.databazeknih.cz/knihy/helada-kralu-82577

 

3.4.2022 11:39:11

Jinak jsou celkem slušně popsány jednotlivé války diadochů na Wikipedii.

3.4.2022 14:01:49

Česky toho moc není. Mohu doporučit Řecko mezi Makedonií a Římem od Olivy. Poté Svět helénismu. Rovněž od něj. Je to asi nejlepší český autor na toto období.

3.4.2022 14:10:12

Vrámci KS kampane bolo možné prikúpiť si Artbook. Myslím, že to je presne to, čo hľadá OP. Je to 31 stránkový historický almanach v angličtine. Jednotlivé kapitoly rozoberajú všetky postavy, ktoré v hre vystupujú. Inak samozrejme, helénistická doba je už v lituratúre veľmi silno spracovaná. Napr. M. Habaj, F. Hříbal: Alexander Veľký, síce gro je jeho vojnové ťaženie, ale posledné kapitoly riešia aj vojnu nástupníkov. 

3.4.2022 16:59:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Toho artbooku je škoda. Většinou si u takových her artbook objednávám (např. úžasný Rosalskiho dieselpunkový svět Scythe), ale u Successors jsem to nedával, protože to je má jediná výhrada k té 4. edici - a to ilustrace na kartách TYCHE. Připadají mi jak z reklamních brožur Svědků jehovových. Proto jsem ten artbook oželel, když už jsem musel překousnout ty karty TYCHE. 

3.4.2022 19:56:52

je to podľa vkusu - to mne sa zato tie ilustrácie na kartách tyché páčia,…

aj artbook sa mi páčil, lenže anglicky neviem tak by mi to bolo na 2 veci,…

3.4.2022 20:04:31

@Lucas No nevím … sice podle vkusu, ale tyhle barvotiskové obrázky podle mne splňují všechny atributy kýče. Rozhodně se podle mne nehodí pro zobrazení událostí 300 let před Kristem. Ty miniatury jsou oproti tomu super, mapa a karty generálů a žetony taky … jen ty ilustrace karet TYCHE fakt nemůžu překousnout - je to na dobu před naším letopočtem takové moc barevné, dětské a prvoplánové. 

3.4.2022 20:45:24

Zdravím v angličtině je na internetu pár dostupných knih k danému tématu:

  • Antipater’s Dynasty: Alexander the Great’s Regent and his Successors
  • The Legacy of Alexander: Politics, Warfare and Propaganda under the Successors
  • Age of Conquests: The Greek World from Alexander to Hadrian (336 BC – AD 138)
  • Before and After Alexander: The Legend and Legacy of Alexander the Great
  • Macedonian Armies after Alexander, 323-168 BC
  • By the Spear: Philip II, Alexander the Great, and the Rise and Fall of the Macedonian Empire
  • The Greek world after Alexander 323-30 B.C
  • A History of the Hellenistic World: 323 - 30 BC
  • After Alexander: The Time of the Diadochi (323-281 BC)
  • The Wars of Alexander's Successors 323 - 281 BC, Volume 1: Commanders and Campaigns
  • The Wars of Alexander's Successors 323 - 281 BC, Volume 2: Battles and Tactics 
  • The Diadochi: The History of Alexander the Great's Successors and the Wars that Divided His Empire
  • Successors of Alexander the Great
  • Alexander's Heirs: The Age of the Successors

3.4.2022 21:04:49

@Dod  zrovna u toho Eumena je to ze dvou duvodu : byl to Rek a puvodne Alexandruv pisar, zadny vojevudce. Az tesne pred smrti ho Alexandr poveril velenim jizdy. Byl jednim z poslednich ochrancu Alexandrovy rodiny… Ale Rek a pisar, -2 dava smysl. Anglicky je skvela literatura (pm poslu), cesky bohuzel nevim.

4.4.2022 01:59:02

Ahoj, pokud umíš anglicky, sežeň si knížku Ghost on the Throne: The Death of Alexander the Great and the War for Crown and Empire. Čte se jako román, parádní kniha. Eumenés byl Řek, tak na něho ostatní Alexandrovi vojevůdci koukali trochu z patra. 

4.4.2022 06:28:35

Krátký, leč výstižný přehled v češtině:

https://is.muni.cz/el/1421/podzim2017/DSMgrB01/um/Valky_diadochu_NEPOVINNE.pdf

Z pramenů Arriános (Tažení Alexandra Velikého; s přesahy) a Plútarchos (Životopisy slavných Řeků a Římanů; životopisy Eumenův a Demétriův).

Nejvýznamnější pramen v podobě Diodóra Sicilského v češtině, bohužel, nemáme. V angličtině určitě dohledat jde.

_____________
liščí pohůnek

5.4.2022 08:12:37

Dod

Všem děkuji za zajímavé tipy. Pustím se do toho hned po prostudování pravidel ke hře:)

5.4.2022 16:39:11

Vybíráme z Bazaru

Specter Ops
Specter Ops
Akt. cena: 650 Kč
Končí za: 13 dnů

Offcanvas