Successors (4. edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 21x (Seznam vlastníků)

Successors (4. edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 300 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
PHALANX
Autoři: Mark Simonitch
Richard H. Berg
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Jsem touto sérií nepolíbený a žádnou kvalitní recenzí jsem nenašel. Je ta hra s něčím srovnatelná, či něčemu podobná? 

3.4.2022 20:07:42

O Successors už v předchozích verzích se vždycky říkalo, že je to taková light verze Bergovi pecky #Pax Romana , což je už skutečně v plné verzi hra pro fajnšmekry tak minimálně na 12 hodin ;). V podstatě to můžeš srovnat s jakoukoliv point to point wargame řízenou kartami. Už předchozí třetí edici jsem byl schopen vysvětlit a zahrát s lidmi, kteří byli wargame nepolíbení.

3.4.2022 20:35:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Pax Romana jsem taky nehrál :D Já přímo s wargame zkušenosti nemám, hrajeme kompetetivní hry jako Blood Rage, Eclipse, TI4, Střet Civilizací apod., dá se to k něčemu přirovnat nebo minimálně obtížností?

3.4.2022 21:29:40

Wargame hry jsou natolik specifické, že je dost těžké je k něčemu “newargamovému” přirovnávat. Možná, že by ti pomohl tenhle článek, který tady napsal před lety Sydo:
https://www.zatrolene-hry.cz/clanek/valecne-hry-prehled-pro-zacatecniky-1624/

Taky bych hodně doporučoval přečíst si i všechny komentáře pod článkem.

3.4.2022 21:59:12 | Upraveno autorem (porovnej)

Částečně souhlasím s Krenem, že je to jednodušší Pax Romana. Ta Bergovka je z toho cítit. Successors jsou přístupnější a vyladěnější. Pax je naprostá pecka. Má ale tu nevýhodu, že je extrémně nevyvážená a trvá opravdu celý víkend (pokud hraješ plnohodnotný scénář pro 4). I tak to nelze dohrát :D Tím, že Successors trvají podstatně kratší dobu a mají za sebou předchozí vydané verze, můžeme ji považovat za dotaženou hru. Pax nemohli tak dokonale testovat. Ta herní doba to zkrátka nedovolí. Pax Romana osobně považuji za jednu ze svých nejoblíbenějších her, protože zpracovává mé nejoblíbenější historické období velmi osobitým způsobem. Ale pořád mám potřebu fixovat pár nesmyslných kiksů té hry, které ji zbytečně snižují. Ale to je na diskusi ve vláknu této hry.

 

Osobně jsem třetí edici hrál pouze čtyřikrát. Na čtvrtou se teprve chystám. A i když nemám tolik nahráno, po každé hře jsem to považoval za unikátní a originální kousek. 

 

Nejpodobnější hry:

Here I Stand, Pax Romana a Hannibal.

 

Výhody oproti výše zmíněným hrám:

Vs. Here I Stand a Pax Romana - Successors je kratší, jednodušší a vyváženější.

Vs. Hannibal - Successors není primárně dvojkovka :D i když tam nějaký scénář je.

3.4.2022 22:20:30

@miragent ve dvou je #Successors (4. edice) hratelná náhodou dobře. Hraješ normálně plnou hru… vyvažuje se to trochu těmi kartami tyché, které se hrají mezi koly hráčů. Ale je pravda že už se těším na hru ve více hráčích…

8.4.2022 18:37:24

Zdravím, máme za sebou první hru v 5, všichni jsme se moc těšili jak si pořádně zaválčíme, jenže přišlo mírné zklamání. Dojmy z první hry byly smíšené, spoustu věcí jsme hráli špatně a dělali strategické chyby, hra je opravdu dlouhá a my měli pocit že ji musíme dohrát v 1.kole takže se těšíme jak změníme přístup a zahrajeme si ji po 2, ale co nám nejvíc vadí, je vyhodnocení boje. Záleží víc co vám padne na kostkách než na síle vaší armády a zároveň prohra je devastujici zvlášť na začátku kola kdy musíte čekat až se vám vrátí vše zpátky, díky tomu jsme ve 2. Kole jen verbovali jednotky, každý měl 2 velké armády jako hrozbu co se ani nepohly a ani ne útočili. Obléhání taky někdo zvládnul za kolo jiný tam ztratil polovinu armády a karty tyche, kde jeden dostane jednotky o síle 6 zatímco druhý postaví do výroby jednotku na 2 je taky rozdíl. Představovali jsme si víc strategie a pohybu po mapě s malými generály ale ti by byli pouze snadný cíl pro velké armády. Uvidíme po 2 hře. 

5.7.2022 06:50:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Po první hře v pěti mame zcela opacne zkusenosti nez Skat. Válcilo se vela a velikost armady hrala zasadni roli. Absolutne nema smysl jit do stretu proti armade, ktera je o tretinu a vice vetsi nez mate vy. O to mene s zoldneri. Tady ta kostka nehraje moc roli, obzvlaste s dobrym generalem. Tesime se na dalsi hru, kde uz si da clovek sakra pozor, aby do toho konfliktu sel. Jinak je hra paradni. 

5.7.2022 08:44:33 | Upraveno autorem (porovnej)

@miragent  na hodu záleží dost, například armáda o síle 10 s generálem 3 má smůlu a na kostkách hodí celkem 6 má výsledek v tabulce  4,zatímco armáda o síle 4 jedno s jakým generálem šťastné hodí 11 a má výsledek 5. I o víc než polovinu slabší armáda dokáže vyhrát a to může mít slabší armáda jen třeba 1 BJ a 3bonus za místní oddíly, s tím útočník prostě nepočítá, navíc ta prohra extrémně bolí, přijít o třeba polovinu armády a zbytek kola hrát s 1 generálem přijdeš o většinu území. Něco podobného se stalo v 1. Kole hry proto pak jak píšeš si každý útok 2x rozmyslel a druhý kolo hry jsme jen verbovali jednotky i místo pohybu v aktivaci nikdo na nikoho nechtěl zaútočit. Štěstí a smůla k hrám patří to beru i v takové míře což jsem u této hry nečekal, ale prohra tedy nemá být tak devastujici. 

6.7.2022 06:38:38

Presne na to jsem upozornoval. Pokud mas armadu o velikosti 8 s velitelem urovne 2 ci 3 a jdes proti armade 13 s velitelem urovne 4, tak statisticky mas minimalni sanci vyhrat. On totiz muze hodit min. 8. Ty mas malou sanci, protoze abys vyhral, musis hodit 12. A je jedno, zda mas velitele 4 nebo 2. Proste na vyhru potrebujes hodit 12. Takova je neuprosna matematika. Ale neni to dobre ani spatne. Proste to je to odlisne od Pax Romana, kde ma slabsi hrac mnohem vyssi sanci vyhrat. 

6.7.2022 08:30:29 | Upraveno autorem (porovnej)

@miragent Já tedy také musím říct, že mě celkem překvapil podíl náhody. Stalo se nám celkem často, že někdo překvapivě vyhrál bitvu proti dvojnásobné přesile, kdy to nikdo nečekal. Stejně tak ztráty při obléhání někoho postihnou víc a někoho míň. Zároveň je pro mě celkem nezvyklé, že vítěz bitvy prakticky neztratí sílu (krom 1BJ). Nicméně mě hra baví a vytváří zajímavé příběhy (asi i proto, že mi štěstěna většinou přála).

@Golom přijde mi, že ve dvou (a třech hráčích) trochu odpadá politický rozměr hry a hra trochu ztrácí

5.12.2022 02:27:17

@Mugon nezbývá než souhlasit… hratelné to je, ale když jsme to hráli ve čtyřech, tak to bylo o dost zajímavější. Pro dva je určitě lepší H&H.

9.12.2022 01:32:11

Vybíráme z Bazaru

Food chain magnate
Food chain magnate
Akt. cena: 1700 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas