Střet civilizací: Monumentální vydání

xxxxxxxxxo hodnoceno 155x (Seznam vlastníků)

Střet civilizací: Monumentální vydání - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Christian Marcussen
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dvojkovka?

Ahoj,

jak dobré je to ve dvou? Resp. dá se/až příliš to ztrácí?

Díky.

10.11.2021 13:41:47

Tohle by mě taky zajímalo, jaká je hratelnost ve dvou

11.11.2021 09:48:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Určitě to je o osobních preferencích, ve větším počtu bude hra více konfliktní. 

Nicméně podle hlasování na BGG to ve dvou je celkem dobře hratelné.

11.11.2021 09:53:17

Já hru nehrál, ale je fakt, že to hlasování na BGG má docela váhu, aspoň moje zkušenosti jsou s ním pozitivní a většinou se s tím ztotožňuji. A hru 2 hráčů nedoporučuje “jen" 18,5 % lidí, to je dobrý číslo, ač u podobných her platí, čím více, tím lépe. Sám mám třeba Civku z 2010, ve dvou se to dalo, ale ve 3 už rapidně lepší.

- - -
Deskovky, nebo videohry? Toť otázka.

11.11.2021 10:05:32

Mam za sebou 2 hry v 3 hracoch a jednu vo dvojici. V trojici ma to bavilo viac, ale v dvoch je to tiez vyborne. 

 

Zasadny rozdiel je vo vybojoch - v dvoch hracoh moze prist protiutok len od supera, na ktoreho utocis. V trojici je tam vzdy riziko, ze ti 3 hrac vleti do otvorenej obrany. Alebo dorazi oslabenho supera z druhej strany. 

11.11.2021 13:18:59

Plánuju hrát s manželkou, která je ve Smallworldu poměrně krvelačná, a řekl bych, že to jde hrát i bez válek, podobně jako Scythe

11.11.2021 13:26:34

@Drussbarb Tak potom schválně napiš bezbitevní dojmy. Podle mě je ta hra na tom dost postavená, podobně třeba jako Eclipse.

12.11.2021 08:23:18

Hru jsem ještě nehrál ale jelikož se každá bodovaná karta úkolu dá splnit i mírovou cestou (budováním) tak to nemusí být nutně až tak moc konfliktní.

12.11.2021 08:51:32

Mám odehranou sice jen jednu hru ve třech, ale ve dvou to bude podle mě hodně tratit, ať člověk chce nebo ne, tak ta hra je poměrně dost konfliktní. Můžete se bojům sice vyhýbat, ale je to spíš nasílím tlačený pacifismus, než že by to bylo hře přirozené. A i ta možnost, že se vydáte někoho zválcovat a mezitím Vám další hráč vyžere království je u té hry skvělá. Ale samozřejmě, každý má u her rád něco jiného a může naopak toto někomu vyhovovat

15.11.2021 13:49:36

Za víkend 2 hry ve dvou a zatím spokojenost. Dá se hrát hrát bez bojů, ale dost záleží na civilizacích a úkolech. Ale těším se na plnou palbu, ne že ne. A nevím tedy proč tu monumentální edici rozdělovat na základ a rozšíření, protože základ bych hrát fakt nechtěl :-D

"It´s all about the GAME." ... Sgt. Ernie Calhoun

15.11.2021 14:44:44

Záleží na národech. Dva bojové národy a hra pak lehce tratí v okamžiku, kdy jeden získá znatelnou převahu. Nám se to stalo ve třetím věku. Pak ten druhý jen tak paběrkuje. Nemá zdroje ani jednotky a tak mu nezbývá ani moc prostředků na plnění úkolů mírovou cestou. 

Na druhou stranu pokud budou oba dva hrát mírově, bude to zas úplně jiný level…:-)

15.11.2021 15:37:39

no a já osobně zase nesnáším tyhle hry (civka, TI..) hrát ve 3.. jedině 2 nebo 4 nebo víc pokud to hra dovolí. Právě proto, že se čeká až jeden oslabí druhýho a pak už je to jasný

20.2.2022 21:45:23

Já to hrál ve třech a jednou, za mě hezká hra, ale ve dvou asi spíš nahodit mírumilovné národy a neútočit. Vyděl jsem co to dělá ve trojko, dva hráči se bili a já primárně jel na technologie a svou mírumilovnou cestou, ale v momentě, kdy si soupeři za mě snadněji splnili bojové části úkolů a hlavně zajali soupeřova “hrdinu”, tak získali více bodů. Asi to částečně můžou řešit barbaři, piráti ale ti se ke mě nedostávali a opět doháněli zdroji na jejich likvidaci. Za mě z toho plyne ze startu nějak domluva o strategii. 

20.2.2022 22:31:48

Domluva o strategii a mírumilovné národy? Pokud uvažuješ tímto směrem, tak asi Střet civilizací není pro Tebe. Zkus raději Na křídlech v sólo variantě. 

Ve dvou je ta hra naprosto v pohodě. Můžete se třeba domluvit, že pokud jeden drtí druhého, tak dáte další partii. Ve třech to je taky super, je to o tom, že musíš být opatrný a nevyčerpat se bojem s jedním soupeřem, aby vás pak ten třetí nepřejel. 

21.2.2022 08:52:23

@Varouch  za mě je to dobrá  hra, jen hodnotím, že ve dvou v agresivní variantě v momentě, kdy tě pojede soupeř a padnou mu dvakrát dobře kostky, tak to je podle mě prohraná hra bez možnosti se vrátit do hry. Taky nemám zas tolik nahráno u této hry, ale troufám si hodnotit, protože celkově mám hodně nahráno jiných deskovek. 

21.2.2022 10:23:16

Jo, klidně to po dvou bojích může být prohrané. Tak si dej další partii a větší pozor. Já jen říkám, že radit hrát STŘET civilizací tak, že si vybereš mírumilovné národy a domluvíš, se že nebudeš útočit, je nesmysl. 

21.2.2022 11:14:10

Tento typ hier nie je určený pre dvoch resp. troch hráčov. Dobré dvojkovky väčšinou majú podchytený snowball efekt, ktorý v stratégiach existuje. Jeden trochu ujde napr. v zbroji, má šťastie na explor, alebo niečo iné, potom prípadne zaútočí a už to ide. Zároveň to nie je vhodné pre troch hráčoch, asi tak ako XY stratégií na trhu (napr. eclipse, Runewars, TI, Civilizácia…). Staré známe pravidlo, kde sa dvaja bijú tretí víťazí. 

Čírou náhodou som sa nechal nahovoriť na jednu partičku Clashu pred nedávnom v trojici. Skončilo to presne tak, že dvaja sa asi od polky hry hasili, tretí bol trochu vzdialenejší a odrezaný barbarmi. Pekne sa vyvíjal, zabíjal barbarov a hral si svoju hru. Následne sa tí dvaja pomerne dosť oslabili a tretí hráč posledné kolo prišiel, jedného vymazal z mapy so svojou slonovou armádou a druhého skoro vymazal. Stačilo jedno kolo a bol by vymazaný aj druhý hráč. Dá sa povedať, že o osude rozhodlo rozostavenie mapy a umiestnenie národov hneď na začiatku hry, kde nebolo inej možnosti ako konflikt dvoch jedincov a jedna izolácia.

Potom sme zažili ešte scenár v trojke, ktorý bol veľmi podobný tomu vyššie, bol boj medzi dvomi, potom ale prišiel tretí a jedného z nich si rozobrali dvaja, čím bol ten jeden bez šance. Bolo to celkom kruté, lebo tým hráčom som bol ja a bol som bez šance :) Vyhral opäť ten čo si polku hry na piesočku hrabal a mne zostala jedna dedinka - prázdna :).

Ináč veľmi vydarená hra. Ale najlepšia jednoznačne vo štvorici.

-------------------------------------------------------------------
".. dobré, dobré, len v tých súbojoch mi chýbajú kocky..."

21.2.2022 11:44:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Staré známe pravidlo, kde sa dvaja bijú tretí víťazí. 

Jako je mi jasné, že se toto děje, ale proč je to zle? Když to tak hráči dělají, tak si to dělají sami. A že se z toho sami ne a ne poučit, proč by to měla za ně hra řešit? Je to jako v životě…

21.2.2022 12:25:48

@kkaarr lebo je to hra nie život? :) 

Ale seriózne, je to prirodzený vývoj pri hraní. Akonáhle niekto dosiahne úroveň, že už nemôže vyťažiť viac, napr. z dôvodu nedostatku zdrojov prípadne málo miesta na mape, alebo nemožnosti plnenia úloh a získavania bodov, tak je normálne, že sa začne útočiť. Každý útočí v domnienke, že z toho vyťaží čo najviac, alebo druhého zastaví.

-------------------------------------------------------------------
".. dobré, dobré, len v tých súbojoch mi chýbajú kocky..."

21.2.2022 12:59:52

@kkaarr : Přesně, vůbec nic špatného na tom není. Ta hra není taková, že by tě pojela mapa. Hráči si to dělají sami, většinou nejsou schopni přizpůsobit se měnícím se podmínkám. Nářky typu, že to není pro dva/tři hráče protože něco, jsou jen výmluva na vlastní neschopnost. Pokud se např. nemůžeš na někoho dostat, protože je daleko, tak si máš postavit lodě. Pokud se s někým mydlíš a třetí z toho těží, tak se máš domluvit s nepřítelem a napadnout toho třetího atd.

Co Tě tady může pojet jsou události a kostky. Oboje ale nezávisí na počtu hráčů a s prevencí katastrof a s pravděpodobností na kostkách se dá navíc pracovat. 

21.2.2022 13:37:28 | Upraveno autorem (porovnej)

@stOKYi To, že se nemyslí na obranu, není problém hry. Vyhraje ten, kdo umí skórovat ve všech oblastech a zvládá se taky připravit na nepříjemné situace skrze karty. Ve třech je hra naprosto v pořádku. Včera jsem hrál za Aztéky, kteří jsou cílení na souboje (generování zajatců). Byl jsem odříznutý od obou protihráčů řekou. Stejně se mi podařilo dělat výboje i s menší armádou a i když to zpočátku vypadalo bídně, tak jsem ke konci měl stálý přísun zajatců (hodně i skrze barbary). Měl jsem však nebráněná města a věděl jsem, že mě to může zaříznout. Risk mi ale vyšel, útok na mě neproběhl a stihl jsem se dostatečně opevnit.

V této hře je potřeba sledovat vývoj na mapě a počítat s nemožným. Pokud vidím, že je někdo až moc v bezpečí, tak se ho logicky snažím zastavit, než mě smázne. Ten, kdo čeká, že to uhraje jen skrze divy a stavění, tak nemá šanci. Navíc, útok je sám o sobě nevýhodný, pokud nemáš jistotu většího zisku, takže ve vašem případě bylo logické, že pokud ten hráč celou dobu nebojoval, tak provede masivní invazi ke konci. Zahálet se nevyplácí.

S vojenským spiknutím dvou hráčů proti jednomu jsem se zatím nesetkal, podle mě je ale tady hodně možností, jak se tomu vyvarovat. Ve výsledku si tímto nikdo nepomůže, protože se akorát oslabí a stejně na to jeden z těch dvou doplatí.

 

Ve dvou jsem to hrál jen chvíli a měl jsem z toho dojem, že to je takové cvičistě pro seznámení se s civkami/pravidly/kombinacemi technologií.

21.2.2022 16:34:06

Vybíráme z Bazaru

The Binding of Isaac Four Souls 2nd Edition KS
The Binding of Isaac Four Souls 2nd Edition KS
Akt. cena: 1090 Kč
Končí za: 10 dnů

Offcanvas