nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Steam Time

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: undefined
Vydavatelé: Kosmos
Autoři: Rüdiger Dorn
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

– „Kapitáne! Potřebujeme ještě oranžový krystal! Modrý, zelený a šedý už jsme v našich generátorech aktivovali, ale stále nemáme dost energie, abychom časoprostorem doskočili až do 5. století před naším letopočtem, tedy do doby Kartága.“

– „Máte pravdu, pane inženýre, je to tak, nedá se nic dělat. Okamžitě zvyšte výkon parního motoru! Budeme doufat, že vše vyjde tak, jak má...“

– „Ano, pane! Výkon zvýšen, zapojuji generátor časového portálu. Připravte se na skok za tři, dva, jedna...“ 

Ve hře Steam Time se ocitnete na přelomu století: ve staré dobré Anglii roku 1899 se stanete kapitánem společnosti T.I.M.E. (Časový ústav pro průzkum památek). Jako kapitán dostanete parou poháněnou vzducholoď, která umí cestovat časem a prostorem. Vaším úkolem je prozkoumat slavné památky na vrcholu jejich slávy a setkat se s moudrými mysliteli naší historie. Abyste mohli cestovat časem, potřebujete spousty mimořádných krystalů. Ty pro společnost T.I.M.E. těží skupina najatých horníků v tajných dolech. Za pomoci těchto krystalů aktivujte generátory na palubě vaší vzducholodi tak, abyste co nejlépe dokázali plnit mise společnosti T.I.M.E. a získali co největší respekt, který vás učiní nejlepším kapitánem.


Příprava hry:

Každý hráč si vezme desku vzducholodě v barvě, kterou si vybral, a k ní patřičné komponenty, tedy dřevěné vzducholodě a žetony postupu. Obojí po třech kusech a v barvě vzducholodi. Na vzducholoď dále umístíte počáteční příděl krystalů, a to do patřičných generátorů podle barev. Všichni také obdrží 8 zlatých mincí a nějakou tu páru do začátku.

Dále je třeba připravit herní plán. Ten se skládá z velkého obráceného kartonového „elka“, které slouží jako podklad pro umístění herních komponent. Mezi ně patří: karty misí, karty setkání, karty výdajů, karty expedic, žetony vylepšení a žetony respektu. Na herním plánu je také banka a tajný důl. Do nich se ukládají zlaté a speciální univerzálně použitelné T.I.M.E. krystaly. Vedle herního plánu položte žeton začínajícího hráče. Vše dozoruje speciální akční figurka Pan T.I.M.E.. Další částí přípravy herního plánu je vytřídění desek památek podle čísel v jejich horním levém rohu. Toto číslo odpovídá počtu hráčů. Desek je celkem 9 a jsou oboustranné. Vždy se používá jen 6 z nich. To znamená, že herní plán je pro 2 hráče jiný, než pro 4 hráče. Na každé desce památek jsou různá akční pole, která je třeba připravit. To zahrnuje rozmístění karet misí, karet expedicí, žetonů vylepšení a barevných krystalů. Karty expedic a žetony vylepšení jsou seřazeny tak, aby se použily pro přesně dané kolo. To znamená, že se s postupem hry vyvíjejí, zvyšuje se jejich cena, ale i možné bonusy.

Závěrem přípravy nezbývá než otočit kartu výdajů, která určuje, jaké krystaly je v daném kole třeba zaplatit za dané akce. Tyto karty s postupem kol zvyšují svou cenu, takže je stále těžší vyhovět jejich požadavkům.


Průběh hry:

Hra je rozdělena na pět kol, označených římskými číslicemi. Každé kolo má celkově tři fáze:

  • První fází je fáze příjmu (ta se v prvním kole přeskočí, jelikož hráči ještě nemají žádná vylepšení). V této fázi hráči obdrží odměny uvedené na žetonech vylepšení, které mají položené ve speciálních výřezech na své vzducholodi.

  • Druhou fází je fáze akcí. Nyní se hráči střídají v umisťování svých vzducholodí. Hráč vždy vezme svou vzducholoď a umístí jí na akční pole, které zrovna chce využít. Okamžitě provede danou akci. Vzhledem k barvě vybrané akce se aktivuje i generátor stejné barvy na vaší vzducholodi. Ten vám navíc k odměně z akce poskytne i bonus daného generátoru. Jako bonus můžete získat respekt, páru, T.I.M.E. krystal, pohyb na časovém portálu a zisk dalších peněz. Po vyhodnocení akce je na řadě další hráč se svou vzducholodí. Takto se hráči střídají, dokud neumístí všechny tři vzducholodě. Tím končí fáze akcí.

  • Poslední fáze doplňování obnoví herní plán pro další kolo. Přesune se poslední deska památek na první místo, čímž se neustále mění herní plán. Následně se doplní drahokamy a zároveň připraví žetony vylepšení a karty expedic pro další kolo. Nakonec je třeba otočit kartu výdajů pro aktuální kolo.

Během fáze akcí lze navštívit šest akčních polí. Prvním je pole misí. Zde si vezmete kartu mise a umístíte ji vedle desky vzducholodě. Na konci hry za ni dostanete body respektu. Druhé pole setkání umožní kontakt s významným myslitelem z historie. Každý z nich dá nějakou odměnu aktivnímu hráči, nebo všem hráčům. Na třetím poli se nachází sklad krystalů, kde se za zlaté nakupují barevné krystaly. Na čtvrtém poli leží žetony vylepšení. Ty se vyhodnocují v první fázi příjmů a získáte z nich velice příjemné bonusy. Předposledním, pátým polem je pole zlatých, kde, jak název napovídá, získáte zlaťáky. Na úplném konci je pole expedic, díky kterému můžete provést expedici a získat za ni odměny.

Zajímavým prvkem hry je použití krystalů. Ty se ve většině případů využívají jako platidlo a zároveň se od jejich množství odvíjí získané bonusy. Musíte tedy moudře vybírat, jaké akce si můžete dovolit provést, a na které prostě nemáte, nebo by pro vás neznamenaly žádný zisk. Pěkný je i prvek proudu času. Ten určuje směr, kterým můžete umisťovat svou vzducholoď. Díky tomu musíte přemýšlet, kam dáte svou vzducholoď, protože tu další už smíte položit pouze dále po proudu času. Tím si v podstatě zmenšujete další možnosti umístění. Hra obsahuje i další dva moduly hraní, které hru mohou zpestřit. Jsou to moduly sabotérů a odborníků.


Konec hry:

Po pěti kolech hra končí. Vyhodnoťte mise uložené vedle vzducholodí a získaný respekt znázorněte žetonem postupu na stupnici respektu. Hráč s nejvyšším respektem se stává nejlepším kapitánem společnosti T.I.M.E. a tedy i vítězem hry.

Autor: El Diablo

Vybíráme z aukcí

Draconis Invasion
Draconis Invasion
Akt. cena: 12 €
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>