nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Staufer Dynasty, The

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 40 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Hans im Glück
Z-Man Games
Autoři: Andreas Steding
Rok vydání: 2014
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Staufer Dynasty je strategická hra zasazená do období 12.-13. století, kdy ve střední Evropě vládla dynastie Štaufů. Hráči se v ní stanou princi, kteří se snaží posílit svůj vliv v regionech, kudy zrovna putuje král a získat tak nejvíc vítězných bodů s pomocí svých vyslanců a šlechticů.


Příprava hry:

Hráč dostane figurky šlechticů a vyslanců ve své barvě (část z nich nemá prozatím k dispozici a vloží je do společné zásoby), na desku pořadí hráčů jsou rozmístěni jednotliví členové rodiny a jsou nalosovány kartičky, které udávají pohyb krále a bodovaná města. Každý hráč dostane 3 karty úkolů různých kategorií (město, obrazce, úřední místa). Ke každé pozici ve městě, kterou je možno obsadit, je nalosován žeton truhličky. Ten je přidán také ke každé pozici na desce zásobování.


Průběh hry:

Hra se hraje na 5 kol. V každém kole hráči v pořadí, které udávají figurky členů rodiny, provedou postupně tři akce. Vždy volí jednu ze dvou možností:

  1. Zásobování: Hráč získá ze společné zásoby nové šlechtice a/nebo vyslance, navíc může získat žeton truhličky, pokud je pořád přítomen vedle vybrané kombinace figurek. Pozice na desce zásobování se nijak neobsazují a jeden či více hráčů tak může stejnou kombinaci získat vícekrát (ale už bez truhličky).
  2. Umisťování: Hráč může umístit jednoho svého vyslance/šlechtice na libovolnou neobsazenou pozici v kterémkoli městě. Každá pozice udává, kolik dodatečných figurek musí hráč zaplatit (čím je pozice vyšší, tím více). Tyto figurky hráč umístí na herní plán a jsou dočasně mimo hru. Jakmile kolem nich ale projede žeton krále, vracejí se hráči zpět do jeho zásoby. Kromě toho musí také platit figurkami za vzdálenost města od aktuální pozice krále – opět stejným způsobem (pokud je král ve městě, kam chce hráč umístit figurku, neplatí hráč za vzdálenost nic). Při umístění hráč vždy získá žeton truhličky příslušející danému místu. Některé pozice je nutné obsadit šlechticem, na jiné stačí vyslanec (ale přesto může být pole obsazeno šlechticem).

V závislosti na tom, jaký druh akce (zásobování/umisťování) hráč provádí, je jeho příslušný člen rodiny umístěn na stupnici nového pořadí – při akci zásobování se členové rodiny pokládají odpředu (od první pozice v dalším kole), akce umisťování pokládá členy rodiny odzadu (od nejposlednější pozice).

Jakmile všichni hráči provedou všechny akce, nastává vyhodnocení kola. V každém kole je pevně určeno pro bodování jedno ze šesti měst, ze kterých se skládá herní plán. Kromě toho je určena ještě podmínka pro bodování druhého města. Pokud v tuto chvíli nejlépe podmínku splňuje pevně dané město, boduje se jen toto město, a to jen jednou. Jinak se bodují postupně obě města. V bodovaném městě se zjistí převaha – počet figurek. Každý šlechtic se počítá za dvě figurky. Pokud nastane remíza, zjišťuje se, kdo z remizujících má obsazenou vyšší pozici ve městě. Hráči pak obdrží vítězné body podle bodovací destičky na městě a mohou také získat speciální odměnu města. Poté jsou z obodovaného města odstraněny všechny figurky na pozicích (vrací se do společné zásoby), a nakonec se pohne král – ten při svém pohybu vysvobodí figurky, kterými bylo dříve zaplaceno obsazení pozic ve městech (vrací se do zásoby hráčů).

Následně je doplněna jedna truhlička ke každé pozici na zásobovací desce (takto se jich tam může sejít i více, hráč si je pak v rámci akce bere všechny) a jedna truhlička je doplněna i na všechny prázdné pozice ve městě, kde aktuálně chybí.

Truhličky se dělí na několik druhů a hráči mohou přinést např. vítězné body, nové figurky, nebo jednorázové výhody do hry. Je možné díky nim získat také tzv. karty privilegií, které hráči dále pomáhají ve hře průběžnými bonusy.

Hráči se rovněž v průběhu hry snaží plnit úkoly, které se budou hodnotit na konci hry – podle zadání na kartičkách může hráč obsadit pozice v různých hodnotách, městech a kombinacích měst. Úkoly se však hodnotí až na konci hry a je tedy nutné myslet na to, že některé figurky mohou z plánu v průběhu hry odejít vlivem bodování.


Konec hry:

Hra končí po pěti kolech, kdy se vyhodnotí karty úkolů a případné body za zbylé truhličky (hnědé se bodují podle instrukcí na truhličce, každá jiná truhlička má hodnotu 1 bodu). Hráč s nejvíce body se stává vítězem hry.

Autor: Kew

Další názvy této společenské hry

  • Staufer, Die

Vybíráme z aukcí

Hero Realms (nové, ve fólie)
Hero Realms (nové, ve fólie)
Akt. cena: 390 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>