Star Wars: Legion

xxxxxxxxxo hodnoceno 12x (Seznam vlastníků)

Star Wars: Legion - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Asmodée Editions
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Autoři: Alex Davy
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Takže mám za sebou první hru a musím říct, že za mě super. Omlouvám se, ale budu srovnávat s WH40k, protože tu jsem v minulosti hrál. Legion je prostě wargame, ale boardgame kořeny jejich tvůrců jsou z toho cítit na sto honů. Hra se snaží všechny mechanismy co nejvíce zjednodušit, ale bez ztráty komplexnosti. Vím, že je to oxymoron, ale prostě to tak je :D. Jak to vysvětlit? Například nic nehledáte v codexech či rosterech. Vše máte přehledně před sebou na kartách (x-wing). Ač se mi líbilo chřestení 30 kostami v WH40k, přece jenom bylo někdy únavné, provést šest hodů na jednu střelbu a výsledek byl nakonec dva tři zásahy. Tady je to vyřešeno rozdílnými kostami. Osmistěnky na střelbu, šestistěnky na obranu a to ve třech verzích s různou pravděpodobností úspěchu. Současně se rozlišují normální zásahy a kritické (kritické nelze blokavat krytem a jako jedinné procházejí armorem) a z imperial assaultu známé surge, který různé jednotky přetáčí na úspěch buď u obrany, nebo útoku. Ve výsledku hodíte tak max 7 kostkami jako útočník a jako obránce pak počtem kostek rovnající se počtu úspěšných zásahů. Systém velitelů je rovněž, z mého pohledu, naprosto super. Hezky to simuluje systém velení. Máte na ruce 7 karet. Tajně si na začátku kola vyložíte jednu z nich. Karta určí kolik jednotek můžete ovládat přímo v jakém pořadí budete chtít. Ostatní jednotky jsou pak v poolu, odkud je náhodně taháte, takže nemáte vliv na to, kdy přijdou na řadu. Ovšem karty, které vám umožní ovládat více jednotek přímo, mají nižší iniciativu. Vytváří to tak spoustu strategického rozhodování. Mimochodem jednotky, kterým můžete udělovat rozkazy a tím je přímo ovládat, musí být max do 3 jednotek vzdálenosti od commandera, který armádě vlastně velí a rozkazy uděluje on. Pokud o něj přijdete, nemůže vybírat z command karet. V základu je to Luke a Vader. Už je ohlašena Leia, Han a generál Veers za imperium. A to mě přivádí k leadrům jednotek, okolo kterých se tady vše točí. Umírají jako poslední a vše se měří od nich. Pohyb, vzdálenost prostřelbu atd. Pohnete prostě jen velitelem a ostatní docvaknete k němu do koherence. Simply. Jednotkám lze přidělit dvě akce a neomezený počet free akcí. Ani jedna se kromě pohybu ale nesmí opakovat. Můžet tak akcí dodge zvýšit pravděpodobnost obrany (automaticky odebíráte jeden normální zásah), nebo použít akci aim, která vám umožní přehoz dvou kostek při útoku. Je tu i jakási obdoba overwatch, tady nazvaná stand-by. Měl jsem taky strach z movement toolu, ale naštěstí to není žádný gimmick. Jsou funkční a hru zjednodušují. I to pravítko pro vzdálenost je naprosto super. Ve výsledku hra výborně plyne, není narušována listováním v pravidlech či kodexech, nebo hledaním ve třech tabulkách. Přesto je to čistokrevná wargame. Hráli jsme zatím jen jednu hru podle rozšířených pravidel, ale pouze podle learn to play. Do refence rulebooku jsem jen nahlédnul a podle toho co jsem viděl, tak pravidla zde popsaná, hru vystřelí ještě výše. Po vzoru ostatních wargame různé typy terénu, vertikální pohyb atd. Za mě určitě oba palce nahoru.

P.S. karty v rozšířeních - po prozkoumání všech karet ze všech rozšíření jsem našel pouze dvě, které jsou neutrální a mohou je použít ostatní jednotky. Jedná se o Wedge Antillese a generála Weisse. Ty jsou asi unikátní a najdete je pouze v rozšíření Airspeederu a AT-ST. Je to sice opruz známý z x-wingu, ale předpokládám, že ne tak zásadní jako ve zmiňované hře. Pokud můžu zatím soudit, tak hru nijak zásadně neovlivnili a jejich absence ve hře vás nikterak nepoškozuje a máte stejnou šanci na výhru.
30.3.2018 09:53:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Vstup do wargamingu

Už dlouhou dobu jsme chtěli s klukama nalítnout do světa wargamingu.. Ale u warhammeru jsme měli pocit, že nám už tak nějak ujel vlak..a o komunitu tady jen tak nezakopneš, prostě nám chyběl někdo, kdo by nás zasvětil... ..už už jsme chtěli kupovat wingy, ale ejhle..druhá edice, takže stopka a čekáme. Kdyžtu se zjevil Legion a to bylo to ono, co jsme potřebovali. Nová wargameska z jednoho z nejlepších světů (než to začal Disney prznit) ale toe na jinou debatu. Tím chci sálodlouze říci, že pro začátečníky wargamingu je SW: Legion super volba. (podle mého). Learn to play vás zasvětí do hrubých pravidel hry a v ofiko pravidlech už jen přidáváte a učíte se, jak například pracovat s terénem. 800 herních bodů si myslím, že je v pohodě..a když core box koupíte ve dvou s tím, že už máte předem dáno kdo bere jakou stranu, tak se mi zdá, že i cena je docela v pořádku. (Srovnání se Zombicídou s rozšířením, heroboxem, boss boxem a jste tam taky za randál a kde je ta radost z toho svého protihráče pořádne rozdrtit :)))

U čeho bych se ale zastavil je herní mechanika. Možná je na škodu že rebely chtě nechtě musíte hrát spíš na obranu a temná strana je ten agresor. (Ano, příběhově to sedí) Nemáme ještě tolik tolik nahráno a zatím máme jen core, ale prozatím to tak je.

.....další věc, s core boxem bude mít hráč, co hraje za temnou stranu kapánek výhodu.. Skupinka dvou speedbajků se svým povinným pohybem na mapě 3na3 jsou prostě pro rebely kámen úrazu, pokud povalí bajkři mezi prvníma a nahodíte roll kostek na pána, tak s jednou jednotkou rebelů nemají moc problém.. Bajkři se pak dostanou za záda rebelů..nahitujou co jde a ejhle z čela se už valí Vader a když ho nezastaví jeho syn tak už nic moc.

Hra vás určitě donutí se mrknout na YT jak si vytvořit mapu a jak vyrobit, nebo kde koupit terén, aby vaše hra chytla epičtější feelin a aby se z her nestala rutina. Určitě veliké plus je v základu 8 barikád.

Dojmy vynikající!! Hra nás chytla a dokonce jsme nakoupili barvy a vrhli jsme se i zkusmo na barvení figurek. (To je co říct) Plánujeme dokupování speedra a STčka a dalšího jednoho generála pro každou stranu. (Prašule do toho pustíme rádi) .....Legion je super brána do světa wargamingu! Modlíme se za větší komunitu. :)

9.6.2018 20:12:39

Vybíráme z Bazaru

Keep the heroes out!
Keep the heroes out!
Akt. cena: 1525 Kč
Končí za: 11 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas