Duchové ostrova

xxxxxxxxxo hodnoceno 347x (Seznam vlastníků)

Duchové ostrova - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy, Období kolonizace
Herní kategorie: kooperativní, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box & REXhry
Greater Than Games, LLC
Lacerta
Autoři: R. Eric Reuss
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Opravdu se za tu cenu vyplati?


Doposud jsem si zakoupil pouze 3 hry s cenou 2000kc. A to rising sun, twilight imperium a here i stand. Vsechny jsou to komplexni hry, prvni dve maji navic tunu plastu, ta treti je wargame, ktera tezi z historicke presnosti. Ale vazne obsah spirit islandu odpovida te cene? Komponenty urcite ne. A co po herni strance? Preci jen za 2000 jsou dve pekne velke hry. Neni ta hra precenovana diky hypu?
8.3.2019 05:10:01

?
Na BGG je to 15. nejlépe hodnocená hra v opravdu široké komunitě hráčů, zde na ZT to má výtečné ohlasy, skvěle se prodává, autor i vydavatel hru podporují... takže nevím, do jaké míry by měl být názor jedinců zde v diskusi pro kohokoli relevantní. Ale pokud po něm toužíš, tak: ano, je to vynikající hra, za ty peníze stojí, popularita je zasloužená a vysoká očekávání jsou hrou naplněna.

8.3.2019 07:11:59

ano
Jak je psáno i ve vedlejším vlákně "dojmy", vyplatí se.
___
redaktor Deskofobie

8.3.2019 09:18:01

za mna ANO
ked to zhodnotim a pocitam to na pocet hodin hrania a aj na velkosti hernej skupiny s ktorou sa ta hra da zahrat, tak ma podla mna Spirit Island fantasticky pomer "value / for money".

A to v podstate hram len core box, mam aj rozsirenie, ale setrim si ho ako dezert az do chvile, ked budem mat pocit, ze to potrebujem ozivit niecim dalsim :)

Za mna je teda odpoved jednoznacna - chod a ber, kym sa to da :D

8.3.2019 10:13:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Doplním,
že ideální je ještě za dalších 800 přikoupit i rozšíření, protože události hru celkem dost oživují :)

8.3.2019 11:43:16

IN

re
Pravda je, že čistě produkčně je hra poněkud předražená... Zmíněné hry pro srovnání jsou výrobně rozhodně náročnější. Ale jak už tu zaznělo, "muziky" je ve Spirit Islandu skutečně hodně.

8.3.2019 11:49:15

...
Mam zaklad i rozsireni a ta hra me tak neuveritelne vzala ze jsem zainvestoval i do vseho ostatniho na KS. Radsi uz jsem zapomel kolik uz to bylo :-)
..Deskovky Teplice..

8.3.2019 12:08:30

.
Pokus se to napred nekde vyzkouset. Kdyz ti to sedne, pak se ti to dobou, kterou u toho muzes stravit bez opakovani, urcite vrati.

8.3.2019 15:33:53

vyplatí/nevyplatí
Těžko říct. Doporučil bych ti totéž, co stady viz níž. Vyzkoušej a uvidíš. Někomu může přijít moc komplexní, jinému nemusí sedět herní prvky, někdo se nerozplyne nad provedením. Ale hra si našla dost fanoušků, kteří ji na BGG pomáhají stoupat po žebříčku a ti by za ní dali třeba i víc, takže těžko říct.

8.3.2019 16:02:36

achjo
Jako fakt mě, slušně řečeno, štvete. Běda vám, jestli se mi to bude líbit :)

8.3.2019 20:47:33

.
Docela by mě zajímalo, jakým způsobem neodpovídají komponenty ceně.

9.3.2019 12:56:32

Herald

Asi tak ze treba v twilight imperium je jich za stejnou cenu asi o tri kila vic

9.3.2019 13:25:26

Presneji
O 1572 gramu...


Ale je to stejne jako resit ceny aut dle vahy vozu..


..Deskovky Teplice..

9.3.2019 14:17:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Kanic
To je porovnání, které opravdu nechápu, cenově i rozsahem jsou ty hry úplně někde jinde. To přepočítáváš na jednotlivé kousky?

9.3.2019 20:52:19

Herald

Cenove jsou na tom prave stejne kdezto rozsahem jsou prave daleko od sebe

9.3.2019 23:17:04

hry se neprepočítavají na kila jak na trhu
zážitkem se vyplatí mnohonásobně.

10.3.2019 10:22:35

Kanic
Tak to mi něco uniká, u TI vidím cenu kolem 3000.

10.3.2019 13:06:52

herald
Myslel jsem třetí edici, kupoval jsem jí rok a čtvrt zpátky jako poslední či předposlední kus u nás za 2000kč. Čtvrtá edice je samozřejmě o dost dražší.

10.3.2019 13:10:51 | Upraveno autorem (porovnej)

přepočítávat plast :D
No souhlasim s názory, ze přepočítávat to na fyzicky obsah je poněkud mimo - jasně je to nějaký základ odkud se cena může odrazit, ale hry mají mnohem více parametrů.
Přesnější už může potencionální počet hraných hodin, což hráči často používaná míra. Ta může být ale taky dost zkreslená a občas ta hra převáží třeba zážitkem a vtipné by bylo porovnávat nějaké velké hry s párty hrama které nekde chodí na stůl nejčastěji.

No a koneckonců záleží též na obchodním modelu a situaci.
Jako prikladr jsi dával TI, ale za cenu staré edice, věřím ze kdyby měl Spirit druhou edici tak taky bude první cenové mnohem nižší. No a Rising sun to ma podle me trochu pokrivene extrémně úspěšným KS.

Na druhou stranu nebudu lhát, cena mě též zlehka překvapila při prvním pohledu dk krabice, ale po zahrani je to v klidu...

2.1.2021 00:37:02

reakce na stejon
:) hlavně, kdyby někdo věděl kolik reálně ten plast stojí :D :D

2.1.2021 01:26:51

Subjektivní názor

Za mě třeba určitě nestojí. Max. pokud bude česká verze v přijatelnější cenové hladině. Spirit Island je extrémně "fiddly", má spoustu malých pravidel a dost z nich je úplně zbytečně složitých. Hra trvá hodně dlouho, začátek je napínavý, ale jakmile duchové nabydou trochu síly, je to celkem monotónní a konec je vyloženě nudný, kde si se spoluhráči řeknete postup vítězství a už to nemá cenu protahovat, protože žádné překvápko vám to nemůže pokazit.

Víc než další a další rozšíření přidávající ještě více a více obsahu k dost velké hře by Spirit Islandu prospěla druhá edice s výraznou liposukcí a lepším event deckem v základu, klidně za cenu menšího počtu schopností.

Osobně za zlatý standard coop hraní považuji Arkham Horror: the Card Game LCG, kde každé kolo je napínavé, může se stát něco nečekaného a vede to k zajímavým příběhům, které jsou unikátní pro vás a vaši skupinu. Zároveň je ale extrémně důležité plánování a přizpůsobení se novým situacím, takže dobrá strategie je pro úspěch nezbytná. Ale problém je, že AH lcg je ještě o dost dražší...

12.1.2021 20:35:19

RE: Subjektivní názor
Zase pokud tě baví spíš puzzle a optimalizace strategie než příběh, pak to stojí za zvážení, i když bych určitě počkal na českou verzi.

12.1.2021 20:46:10

Kainasus

Asi hraji jinou hru. Ale sto lidi, sto chuti. Je pravda, ze bych to doporucil spis pro 1-3 hrace, 4+, pak uz to opravdu muze byt dlouhe.

S nudnym koncem jsem se asi nesetkal. Jake levely adversary jsi hral? Prijde mi, ze tohle tvrdi vetsinou lide, co si voli pro sebe zbytecne nizkou obtiznost.

Z velke casti tenhle "problem" resi event deck z rozsireni. (Ktery je relativne kontroverzni a do druhe rozsireni pridali variantu, jak hrat bez nej)

Pravidlove mi to osobne prijde relativne jednoduche. Je potreba se naucit tak nekolik klicovych slov... Ano je tu mnohostrankovy FAQ a x stranek v novych pravidlech o tom, co je to akce.. za me je to pro ty(vcetne me), co chteji hrat presne dle zameru autora. 99 procent casu se clovek bez toho obejde a ve zbytku mi funguje intuitivni reseni (shoduje se s tim oficialnim)

12.1.2021 21:57:01

Kainasus
No je to jako u jiných her o tom jak se to komu trefí do vkusu,i když já i žena máme rádi karetní Arkham a zrovna tak i ten Spirit Island, každá hra nám dává úplně jiný styl zážitku. Je fakt, že pro mě Spirit Island nakoplo až první rozšíření, přecijen ocením určitý vliv náhody ve formě událostí a větší škálu možností. S tou délkou mi to nepřijde tak hrozné, ale hraju buď solo nebo ve dvou ve víc jak třech už bych to asi ani hrát nechtěl, ale to ani ten karetní Arkham. Jinak ano, může být trochu problém najít si ideální obtížnost u adversaries, to může chvíli trvat, jinak to dopadá jak popisuješ, u nás jsou hry většinou napínavé a zlom přichází kolikrát na poslední chvíli. Ohledně toho fiddly, hm, on i karetní Arkham, začíná mít dost dodatků ve FAQ, ty interakce tam už někdy začínají být složitější a u některých scénářů z novějších cyklů je i kolikrát dost efektů na uhlídání. U Spirit Islandu mi přijde, že to bývá spíš problém u některých duchů, tam je fakt, že je dobré si pak ten FAQ projít. Ale jinak mě až překvapilo jak je ten základní pravidlový rámec herních principů jasný, teda neučil jsem se z originál pravidel, ta mi nepřišla úplně šťastně udělaná,, ale z přehledu z bgg, ale tímhle trpí spousta her.
U Spirit Islandu oceňuju, jak uspokojující je řešení těch optimalizačních puzzlů a učení se hraní za různé duchy, a zároveň to není úplně suché euro (s rozšířením), ale chápu, že pro lidi co mají rádi příběhové hry to prostě zajímavé nebude, já naštěstí až takhle vyhraněný nejsem. A zpracování mi přijde výborné, prostě je to téma dotažené krásně i do komponent, kdy ten plast je udělaný tak aby měl ostré pichlavé hrany a člověk ho nenáviděl ještě víc :)

12.1.2021 22:30:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Re: Houp

Jasně, však proto jsem psal, že jde o subjektivní názor. Před pořízením hry mi vždycky přijde dobré přečíst si i co se někomu na ní nelíbilo, často se pak v nákupu naopak utvrdím, když mi věci zmíněné v kritice nevadí. Hra nám ve dvou většinou zabrala 2-3 hodiny, což mi přijde dost dlouhé na to, že většinu kol hráč nemá žádné důležité rozhodování, protože akce nenesou žádný risk, ale jde o to vypočítat správné řešení situace.

Náročnější scénáře ani národy nemění nic na tom, že sve kolo můžeš předvídat s téměř perfektními informacemi, kromě průzkumníků, kteří však jen vzácně ovlivňují win conditions.

Pravidly jsem myslel spíš věci jako (imho) zbytečně vysoké množství elementů, zbytečné tokeny v rozšíření (kromě zvířat, která mi naopak přišla super), healthy vs blighted island. Takový špek na hře, který nic moc nepřidává k těm opravdu důležitým rozhodnutím.

Takže záleží co člověk od coopu čeká, za nás je Spirit Island příliš suchý, vše lze vypočítat dopředu a většina rozhodnutí tím pádem nejsou rozhodnutí, spíš cvičení v matematice. Což pro někoho naopak může být perfektní hra, při níž potrápí mozkové závity. My raději příběh, akci a rozhodnutí bez perdektnich znalostí, která mohou vést k nečekaným výsledkům.

TL,DR: když prohraji v Arkham Horror LCG, tak protože jsem se špatně rozhodl. Když prohraji ve Spirit Islandu, tak protože jsem to blbě spočítal.

12.1.2021 22:37:28

urcite sa oplati
Po otvoreni hry mi prislo ze zaklad obsahuje este v sebe asi 2 rozsirenia :D. Ta znovuhratelnost je brutalne velka oproti ostatnym hram ktore mam. Takze myslim ze ta cena odpoveda rozsahu.

13.1.2021 08:13:36

Vybíráme z Bazaru

Vzdor!
Vzdor!
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas