Spící bohové

xxxxxxxxxo hodnoceno 66x (Seznam vlastníků)

Spící bohové - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 2500 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Lucky Duck Games
Red Raven Games
Autoři: Ryan Laukat
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy? (bez spoilerů prosím)

Právě jsme dohráli první kampaň, trvalo to 8 hodin a byla to jízda. Systém hry je velice jednoduchý, hra provází spíše příběhem a hlavu si u ní budete namáhat jen při soubojích či nějakých zajímavějších rozhodnutích. Nakonec jsme dokončili jeden z konců hry, což je vlastně velký úspěch, nemusí se to totiž vůbec stát. A jaké to bylo? Na první hru středně obtížné, místy krutě postihující. Nedařilo se nám vždy po boji dobře "zbrchat" posádku. Celkem z cca 10ti soubojů jsme byli 2x poraženi v boji na životy. Celkem 3x jsme vyčerpali event deck. No a po vyčerpání event decku přijdete o veškeré ability u posádky, musíte je skillovat znovu. Spolu se zraněními které jsme museli healovat trvalo vždy 3 kola než jsme byli plně ready vyrazit dál. Po 8 hodinách hry jsme dokázali získat pouze !jeden! totem. Totemů je ve hře celkem 75! Prošli jsme zhruba jednu čtvrtinu mapy. Za celou dobu kampaně se nám povedlo získat cca 15 adventure cards které mohli používat všichni hráči, ale jenom jednu zbraň. Jakože wow no .. :-D Myslím že jsme takto failovali kvůli tomu že jsme od začátku nedávali více skill karet členům posádky. Museli jsme totiž hodně používat command tokeny na healování. Taky jsme zjistili jak důležité je psát si poznámky, ať už do mapy, nebo bokem. Měli jsme kolem 20ti aktivních questů/slov, která se nám prostě někdy vůbec neobjevovala v příbězích, asi jsme měli smůlu a vždy je minuli. Když jsme si četli nějaký quest tak než jsme na dané místo doputovali tak jsme se ocitli ve velkých potížích. Myslím že jak rozjedeme další kampaň tak to bude daleko lepší a budeme úspěšnější. V průběhu hry jsme také narazili na takový loop kdy jsme mohli prodat artefakt, vydělat na něm dost mincí a získat s push your luck mechanismem další artefakt, kniha umožňovala tohle dělat pořád dokola. Nevím jestli to je chyba ve hře, a nebo to hráči mohou dělat opravdu pořád dokola a naloadit si třeba 40 mincí. Konec byl perfektní, byť nám celou druhou polovinu kampaně dávala hra na prdel a byla nemilosrdná, tak konec hry byl napínavý a uspokojivý tak, že z toho nejsme vydeptaní a rádi si to po nějakém čase zahrajeme znovu. Příběhy jsou totiž napsány skvěle a soubojový systém je netradiční a hodně zábavný. Jak jste dopadli vy? :-)

8.8.2021 17:29:23

Poprvé jednou TPK, myslím, že 4 artefakty, podruhé už to bylo daleko lepší, zařadili jsme i dungeony, dva jsme prošli (celkem těžký), bez TPK, artefaktů myslím 8… je to moc fajn, ale teď si dáváme pauzu.. ;)

8.8.2021 17:41:24

Já mám za sebou dvoje otočení Event decku, tj. dvě třetiny hry a celkem šest nebo sedm totemů. Občas byly některé boje na krev, ale ještě jsem neprohrál, chce to pokud lze, nebýt nikdy úplně bez command pointů nebo úplně rozbitý, když hrozí boj. A používat command pointy uvážlivě, léčit za ně je drahé, to je lepší řešit přes jídlo. Hodně zbraní mám z market decku.

8.8.2021 19:08:47

Hru jsem dohrál jednou a docela se mi dařilo. Nebylo to úplně čisté, pár chybek v pravidlech, ale získal jsem 21 totemů a plno dalších drobností. Měl jsem dobré předměty, které dělaly moji hru opravdu efektivní, pořád jsem mohl jen objevovat. Ta hra má jedinou nevýhodu - jakmile člověk přijde na to, jak hrát správně souboje, tak tě tam nemůže nic moc zastavit, hru si nemůžeš udělat těžší. Takže pak tě ve hře drží jen objevování těch mikropříběhů. Kdyby tam nebylo to odhození karet po vyčerpání event decku, tak už by vůbec nebylo co hrát.

Co se týče toho loopu - obecně platí, že v rámci jedné akce můžeš každou možnost v knize použít jenom 1x. To je důležité hlavně ve městech, kde se po každé volbě vrátíš na “rozcestník”, v jiných setkáních by ti kniha měla říct, že objevování končí. Ale hra člověka odměňuje skoro za všechno, docela jsem se topil ve zdrojích. Jen na první mapě lze získat dost peněz na dobrou zbraň, recept a drobný předmět.

Jinak ten svět funguje krásně logicky - komunikace na dálku žádná, přes vodu se plaví jen pár dobrodruhů a obchodníků - no a z toho vyplývá plno věcí…:-)  

8.8.2021 23:20:49

Add look řešilo se to na boardgamegeeku a je to opravené erraty. 

28.8.2021 21:33:40

Vím, že je hra příběhová. Ale je tam nějaká znovuhratelnost?

10.1.2023 11:13:05

@černý vlk Ano, je tam znovuhratelnost. Hra je o tom, že máte před sebou obrovský otevřený svět, a můžete se vydat kamkoliv. Ale celá “kampaň”, tedy jeden průchod, je časově omezený (počet kol/eventů). A za tu dobu se vždy dostanete k nějakému konci. Konců má hra několik (myslím že 12?). Po tom co se dostanete k nějakému konci/skončí průchod, tak hru prostě kompletně úplně vyresetujete, a pak můžete někdy začít nový průchod/kampaň.

Za ten jeden průchod se vám nejspíš nepodaří projet víc jak čtvrtinu mapy (řekl bych i míň možná). Takže v dalším průchodu se prostě jen můžete rozhodnout..pojďme místo severních moří prozkoumat ty na východě? Nebo můžete mít od minule poznačené, že jste nějaký quest nestihli, tak pokud víte, kde ho začít, tak ho zase načnout, a třeba vás zavede zase někam jinam.

Jeden průchod nám zabere ve dvou nebo v jednom hráči většinou cca 10-15 hodin? Ale tady fakt záleží jak rychle tím člověk prolítá a tak. Takže většinu hry vidím tak na těch 40-60 hodin. Potom už teda znovuhratelnost moc není, pokud vám nevadí dělat ty stejné questy, ale ta hra je prostě o tom objevování nového.

10.1.2023 11:24:56

Děkuji. Já vím, že i kdybych hrál nějakou euro hru 40 hodin, taky by to bylo zpravidla to samé dokola (až na pár výjimek). Tato hra mě láká, už jen pro to, že nejede podle aplikace. 

10.1.2023 11:38:09

V podstatě se můžu podepsat pod to, co napsal @Kame . Nám trvala jedna kampaň ve dvou hráčích něco přes 20 hodin. Souhlasím, že prozkoumate necelou čtvrtinu mapy. Konkrétně nám by teda prozkoumání celého obsahu zabralo téměř 100 hodin. Ale to se stále bavíme hlavně o příběhu. 

Prakticky nám totiž hra už v průběhu prvního průchodu přišla docela stereotypní. Mechaniky jsou totiž poměrn  jednoduché a už v rámci jednoho průchodu Vás čekají 2 dílčí restarty charakterů. 

Výsledek je takový, že už po prvním průchodu jsme hru odložili, protože se nám nechtělo začít další 20ti hodinovou kampaň. Příběh nás u toho neudržel. Resp ono spíš než ucelený příběh je to spousta mikropříbehů, které jsou sem tam provázány, aby Vás motivovali cestovat do konkrétní části mapy.

10.1.2023 12:11:19

Vybíráme z Bazaru

Top 10
Top 10
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas