Space Empires: 4X

xxxxxxxxxo hodnoceno 44x (Seznam vlastníků)

Space Empires: 4X - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Jim Krohn
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

eclipse vs space empires

Všem vesmírným velitelům... Pročetl jsem si diskuze u obou her. Mrknul jsem i na pravidla... Ale teoretik si s praktikem nezadá. Rád bych se zeptal, jaký máte na obě hry názor.

Abych trošku charakterizoval sám sebe, od GMT mám TS a DomSpec. Obě hry jsou super, vůbec mi "nevadí" jejich strohost, naopak je účelná, přehledná a funkční. Mám rád komplexní strategické hry, pravidla ani "složitost" mě od hraní neodrazují.

Moje otázka zní (za předpokladu, že jsou hry srovnatelné), kterou z nich považujete za "propracovanější" po taktické stránce? Hlavně bych si rád zabojoval se soupeřem mými loděmi o kus toho vesmíru za drahocenné a z posledních sil naškudlené suroviny... :)

Obě hry tohle slibují... Je to tak i ve skutečnosti?

Např. eclipse vypadá pěkně zpracovaná, líbí se mi, že si člověk vesmír "staví". I přehledová karta je tam pěkná... U SE4x mě zase zaujal - jak někdo popisoval - tah na bránu a velké množství bojů...

Díky za reakce...
11.3.2012 13:51:35

....
ako vlastníkovi eclipse, by ma to tiež zaujímalo :) Zatiaľ mám viac menej prehľad o tejto hre len z internetu a na základe toho som si to porovnal (v čom mi vyhrával eclipse a preto som si ho kúpil).

27.3.2012 12:58:10

predek
neviem ako je to tu, ale v eclipse sa ti kľudne môže stať, že nebudeš ani bojovať, tá hra je hlavne o manažmente a dosť záleží akou taktikou sa vyberieš. Ak chceš viac bojovať, alebo chceš hlavne wargame tak asi je v tomto lepší SE. Ale ako som spomínal, ja som odborník len na eclipse :)

27.3.2012 13:01:13

SE: 4X
Tak SE je především o boji. Bez boje nelze vyhrát, už jenom proto, že cílem je dobít soupeřovu domovskou planetu. I v pravidlech je napsané, že je to bojová hra a že pokud hra trvá příliš dlouho, tak je to většinou proto, že hráči jsou málo agresivní.

27.3.2012 13:13:03

SE4 x Eclipse
Hrál jsem obě hry, pouze ale v základních verzích a pouze jednou, takže berte mé další srovnání s rezervou.
Co mají podobné:
- téma: obojí je hra o objevovávání vesmíru, jeho kolonizaci a boji v něm. V různých poměrech u jedn. her.
- boj: princip boje, kdy si vylepšujete jednotlivé součástky lodí. U SE4 skrytě u Ec otevřeně. Při boji hraje roli výše iniciativy (která loď má vyšší ta střílí dříve) a boj rozhoduje kostka. Po stránce boje jsou obě hry něco jako bratr a sestra.
- ani jedno není EURO - SE4 je kromě utrácení surovin za technologie hlavně o boji. V Ec je sice důležitějější ekonomika, přesto dle mého pohledu obsahuje příliš mnoho náhody a diplomacie na to aby to bylo Euro (tak jak si ho představuji v jeho čisté podobě - Caylus, Agricola...). U SE4 je náhodné - objevovávání planet a boj. U Ec - dostupné vynálezy, vítězné body za boj, objevování sektorů a boj.

V čem se liší:
- budování - U SE4 pouze osidlujete planety a z nich máte jednu surovinu, kterou použijete na vynálezy a výstavbu lodí. U Ec - Osidlujete 3 typy planet, musíte zvažovat množství svých akcí (čím více tím více platíš), máte tři různé suroviny (jednu na vynálezy, jednu na výstavbu, jednu na placení akcí). Boj je jen jeden ze způsobů jak získat vítězné body
- cíl hry - SE4 - "stačí" zničit domovskou planetu soupeře, Ec - vítězné body, které se dají získat za planety, vynálezy, boj, diplomatické vztahy, vybudované objekty, objevené pozůstatky starých ras.

Jestli bych ty dvě hry měl shrnout SE4 je o řežbě, zatímce Ec je o ekonomice a řežbě.

31.3.2012 16:50:04

sasa
perfekt!

1.4.2012 09:29:58

hra vo 2 SE4 vs Eclipse
Ja sa este stale rozhodujem, ktoru z tuchto dvoch si vybrat, obe sa mi pozdavaju aj ked som mozno trochu nakloneny k Eclipse. Dolezitym faktorom je ze casto hravame hry iba vo dvojici, takze vedel by mi niekto odporucit, ktora z tychto hier sa hra lepsie v dvoch hracoch?

Dakujem

12.7.2012 10:43:53

SE4X vs Eclipse
Ještě bych vypíchnul jednu podstatnou věc o SE4X. Ta hra je hodně o tajné výstavbě hvězdných flotil, o jejich tajném vyzbrojováním a do značné míry tajném pohybu vesmírem. Díky tomu je to hodně o momentu překvapení. Pro tuhle unikátnost ji osobně považuju a špičku v tématu. V Eclipse oproti tomu vše leží veřejně na stole. Má to ale i stinnou stránku. Je tam hodně v práce v tajném psaní a počítání si příjmů a výdajů na papíře a pokud se nějaký hráč splete, prakticky není možné jeho chybu odhalit. Možná až na úplném konci hry, ale to už to nemá cenu řešit.

Eclipse nechci příliš hodnotit, protože jsem ji hrál jen jednou a počátáním kostiček mi natolik připomínala euro hru až třídy Caylus, že jsem ji rychle zařadil mezi věci, které nejsou můj šálek čaje. Ale ve své skupině her to vypadalo na špičkovou záležitost.

12.7.2012 13:56:25

SE4X vs Eclipse
Musím napsat, že podle mě nejde tyto hry úplně srovnávat. Ano, obě jsou ve vesmíru.. ale to přece není vše..:)

Eclipse, je fajn hra, která velmi dobře pracuje a její mechaniky jsou nádherně čisté a více ekonomické. Přeci jen si musíte hlídat příjem jak na technologie, tak i na ekonomiku atd. Také se mi na hře líbí, že máte možnost vylepšit své letadla pokaždé jinak. Ale pořád jste hodně zabraní v ekonomické části a boj vypadá spíše jako výhružné poletování kolem hranic a čekání na co nejlepší okamžik.( netvrdím, že v některých herních skupinkách to není jinak ) To se ale může pěkně prodloužit až do konce hry a tak si skoro ani nezaútočíte. Boj tu je opravdu spíše součástí hry než nějaká velká část.

U SE4X je tomu právě opačně.. Boj je tu hlavní část hry a vlastně děláte vše proto, aby vám nové technologie pomohly zajistit převahu v boji. Proto obsazujete planety a peníze investujete pouze do údržby flotil, technologie a pak výroby. Během hry ale přijde moment, kdy už nemáte kam dál růst a jen se snažíte dál pokračovat v cestě, kterou jste si zvolili.
Neříkám, že to je přímočaré, ale vždy se musíte rozhodnout jakým směrem " zhruba " chcete jít. Ta hra není tak dlouhá, aby jste měli všechno. :)
Asi největší výhodu SE4X vidím právě v tajném budování i pohybu. Dělá to hru hrozně zajímavou... :)

Takže, pokud máte rádi ekonomiku a objevování vesmíru, pak bych šáhnul po Eclipse, ale pro lidi, co mají bojovnou náladu a nechtějí se zdržovat vyhrožováním doporučuji SE4X. :)

13.7.2012 13:10:09 | Upraveno autorem (porovnej)

ad sszgsa
Velice pěkně zhodnoceno. Rozhodně takové pěkné zhodnocení řekne mnohem víc, než, když se jen řekne, že Eclipse je více "euroidní".

13.7.2012 13:19:26

SSZGSA
+

13.7.2012 14:55:16

:)
Díky kluci..:) Potěšilo..

13.7.2012 15:20:03

V trojici
Myslím ,že Eclipse dosť trpí pri hre troch hráčov na neduh ktorý sa volá "Kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva". Pri SE 4X ,ale vyhrá ten kto prvý dobije súperov domovský svet, teda ak sa začnú dvaja biť tak sa môže stať ,že bude dobitý domovský svet a je po hre. Príde mi, že SE 4X trpí týmto neduhom menej ako Eclipse, ale v praxi to vyskúšané nemám. Hrávate to v trojici? Ak áno akú máte s tým skúsenosť?

17.9.2012 09:21:00

SE4X ve třech
já teda hrál SE4X zatím jen dvakrát, jednou ve čtyřech, jednou ve třech...
Ve čtyřech se hra rozpadla na dvě samostatný hry 1na1, které sice probíhaly paralelně na stejné mapě, ale v podstatě kdyby byla mapa v půlce rozřízlá vejpůl a neprůchodná, tak se nic nestalo.
Ve třech se naopak vyvynul "mexican standoff", kde každý tlačil na oba soupeře... a bylo to celou hru velice zajímavé. Jasně, hra to byla celkem krátká, ale to ve čtyřech taky ;)

17.9.2012 10:26:23

se4x ve 4
doporucuju hrat 2v2, hrali jsme to asi 3x nebo 4x a rozhodne to nabira novy rozmer

17.9.2012 12:23:07

SE 4x
ja bych ti bez vahani doporucil tuhle hru, ale zaroven musim rici, ze i pres jeji klady jsem ji prodal. Ono to je totiz jedna z nejlepsich 4 x her na PC (Space Empires IV, doporucuji vyzkouset), ale pokud ji znas na PC, tak se ti muze jako me stat, ze u teto hry jsem ztratil jakoukoliv potrebu ji hrat na desce. Duvodem je sileny management, kde vse mozne zapisujes na papir (vse to, co na pocitaci pocitac pocita sam a neobtzuje te tim od hrani). To nemluvim o tom, ze jakkoliv jsem ochoten prijmout na desce urcita zjednoduseni oproti PC hre, tak u SE mi ta nutna omezenost nejak zacala vadit, podobne jako u Civilization The Board Game. Pritom treba Starcraft, rovnez podle PC hry, je pro jednou z absolutnich TOP her, z nej ta omezenost tak nesala. ale porad plati, ze ti SE 4x na desce splni tve pozadavky ktere pises vyse. Ja jsem to vyresil tak, ze kdyz jsem se nerohodnul mezi dvemi moznostmi (SE4x a Eclipse), zvolil jsem moznost treti, Empires of the Void. Ale ta ceka teprve na zahrani, takze teprve uvidim, nakolik to byla dobra volba:-)

17.9.2012 12:44:33

Vybíráme z Bazaru

Warcraft pandemic
Warcraft pandemic
Akt. cena: 899 Kč
Končí za: 7 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas