Small World: Tales & Legends

xxxxxxxooo hodnoceno 40x (Seznam vlastníků)

Small World: Tales & Legends - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Small World
Small World: Underground
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 80 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: není
Vydavatelé: Days of Wonder
Autoři: Laurent Verrier
Philippe Keyaerts
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

pravidla

S tímto zajimavým rozšířením bohužel začínají trochu skřípat pravidla.

Karta č. 27 Necromantic Elixir říká, že se provede dražba a vítěz si smí nechat svou speciální schopnost a všechny žetony aktivní rasy na mapě když půjde do úpadku. Tyto žetony se začnou chovat jako Ghůlové.

Vyhrál jsem dražbu se svojí rasou se speciální schopností Diplomatic. A teď babo raď :). Vzal jsem si novou rasu a ani s ní a ani s těmi diplomaty v úpadku jsem na aktivní rasu soupeře neútočil. Soupeř má zakázáno útočit na diplomaty v úpadku nebo na mou novou aktivní rasu v úpadku :). Popřípadě kdybych s novou aktivní rasou zaútočil na soupeřovu aktivní rasu, tak co? :)
19.7.2010 18:53:13

DD

Nejasna pravidla
No jak jsem koukal na BGG tak tech situaci kde to tak nejak skripe ci neni uplne jasne je uz tedka vicero a az to zacne vic a vic hracu pouzivat tak podle mne budou jeste narustat. Zkusil bych tohle postnout na BGG, jestli se k tomu nekdo vyjadri, nicmene podle mne budou muset vyjit nejaka dodatecna pravidla protoze jinak to bude dost chaos.

20.7.2010 09:30:36

Beholder
podle logiky věci bych řekl, že aktivní národ soupeře nesmí útočit na diplomaty, tedy na tvůj národ v úpadku

20.7.2010 11:09:39

černý vlk
tak jsme to i hráli, ale trochu to odporuje původním pravidlům pro diplomaty kdy soupeř nesmí útočit na můj aktivní národ diplomatů, jenže oni aktivní nebyli, byli v úpadku :)

20.7.2010 11:12:42

Beholder
no, když se ghůlové chovají "jako by byli aktivní národ" a necromantův elixír vlastně dělá z tvého národa ghůly, tak pak i diplomati v úpadku se berou "jako by byli aktivní národ"...Každopádně to budou zajímavé situace, už se na to rozšíření těším :)

20.7.2010 11:33:27

černý vlk
jo asi to tak bude...

20.7.2010 11:56:56

PJ

Dotazy
Mám několik dotazů k následujícím kartám:

- Pestilence - chápu správně, že se to týká pouze "středového" jezera a nikoliv moří?

- Rats - velký problém. Karta po jedno kolo ruší schopnosti národa, a to i v úpadku. Jak je to třeba s Troly v úpadku? Doupata se jim nechají (protože si je postavili před objevením této karty)? Nebo se jim zboří, protože je prostě nebudou moci míti? Nebo po kolo působení této karty se nebudou doupata počítat (takto jsme to hráli)?

- The Great Curse - obdobně jako karta výše ruší po jedno kolo "přídavnou" zvláštní schopnost, i v úpadku. Takže jak to bude s mořským národem v úpadku? Musí vyklidit území? Nebo se prostě po kolo působení karty nebudou počítat? Nebo se jich to nebude týkat, když to vodní území dobyli v předchozím kole?

8.8.2010 13:27:12

PJ dotazy
Pestilence chapu jen jako jezero (lake je lake a ne sea)

Rats i The Great Curse bych volil mensi zlo. Tj. nepocitaji se doupata a nepocitaji se body. Jinak vse zustane. Beru to jako , kdyz se prcalikum nepripocitaji body za dul.
Otazkou spis je vez knezek.

8.8.2010 15:25:15

PJ
Pestilence - nemám karty u sebe, takže bych musel viděl celý text

Rats - Hrál bych to tak jak vy, tzn. jako by tam ta doupata jedno kolo nebyla

The Great Curse - Tady si myslím, že se to mořeplavců nebude týkat. Ale kdyby to byli např. Ghůlové, kteří by chtěli v úpadku dobrý moře, tak by to nešlo. A nebo stejně jako v předchozím případě, jedno kolo nepočítat body.

8.8.2010 15:37:16

PJ

Dotazy ke kartám
-> č.3, War is Sexy - předpokládám správně, že je míněno, že každý V TOMTO KOLE dobytý region přináší bod navíc (tedy se karta nevztahuje na regiony, které hráč dobyl v předchozích kolech)?

->č.16, Wizend and Old - chápu správně, že tu odměnu 2 body dostane hráč za KAŽDÝ obětovaný žeton v úpadku?

->č.25, Yout Potion No.8 - jdou vyměnit úpadkové žetony za jeden aktivní pouze v jednom regionu nebo ve více regionech?

->č.29, The Great Catapult - moc nechápu ten dovětek točící se kolem jezera - chce se tím prostě říct, že lze "střílet ob jezero" - tj. zaútočit na region, který od mého regionu odděluje právě jezero?

->č.33, Barbarian Invasions - předpokládám, že bonus tři žetony platí absolutně "jednorázově" při splnění podmínky, tj. že to NEjsou tři žetony na každý napadený hraniční region???

->č.34, Going Down - nějak mi tato karta připadá tak slabá, až skoro zbytečná... opravdu můžu jedním žetonem v úpadku zaútočit na sousední region s kostkou posil a když mně to padne, tak ho dobyju, jinak nic?

->č.40, My Land - nějak nechápu, když si to každý počítá na konci SVÉHO tahu, jak se to může porovnávat s hráči, kteří ještě neodehráli? To si to jako každý spočítá a až odehraje poslední, tak se určí ten bonus 2 body?

Díky za Vaše názory...

30.8.2010 18:05:01

dovetek k 34.
ona je mylka pocitat anharabane bodiky. v podstate jde o rozdil mezi hraci. takze sic ty budes mit stejne bodu, ale protihrac by mohl mit o nejaky ten bod mene

30.8.2010 18:59:38

PJ

ndru
Promiň, nechápu, jsem jen prostý sekáček trávy.... Za prvé vůbec nerozumím, jak to souvisí s kartou č.34 a myslím, že mluvíš o č.40. A pokud mluvíš o č.40, nikdy jsem přece netvrdil, že to má co dělat s celkovým počtem získaných bodů? Já prostě nechápu, kdy se rozdíl mezi hráči porovnává - jestli na konci tahu každého hráče nebo pouze jednou, když odehrají všichni...

30.8.2010 20:06:09

(s)prosty sekacku travy
mno. pokud mi 34. umoznuje jednim zetonkem v upakdu zautocit za pomoci kostky posil na neco kolem mne, tak idealni volba je neco protihracoveho.
jde mi o to, ze to neni zas tak slaba a zbytecna karta.

30.8.2010 21:56:21

PJ

ndru
Děkuju, ale zase takový pitomec nejsem, abys mně musel radit, že útočit mám na protihráče a ne na vlastní jednotky :o)
Jenže abych dobyl region s jedním úpadkovým žetonem, musel bych na té kostce hodit 2 nebo 3, což už je poměrně nízká pravděpodobnost (1:3) a navíc já bod nezískám, pouze soupeř v příštím kole bod ztratí. To mně prostě celkově připadá dost slabé, ale asi to tak funguje, no...

30.8.2010 22:24:55

nejde o pitomce, jde o body (e;
mno. znam lidi, co zautoci na prazdne misto nebo zapomenuty narod. bod je bod. par her prohranych o bod mam za sebou. nekdy je jeden bod vic nez dost (e;

a muze ztratit i bodu vic (trpaslik v dole). pripadne i zeton aktivniho naroda. a tech kol do konce hry muze byt vic nez jedno

kdyz uz jsme u toho, tak vetsina tech karet by nemusela byt. ale je to sranda (e;

30.8.2010 22:30:28

PJ

ndru
Jenže to by v tomto případě byl opravdu pitomec, protože útokem na prázdné místo by nic nezískal (totéž útokem na Ztracený kmen). OK, nemá smysl se dál točit na této kartě, prostě tvrdím, že je slaboučká a konec.

Haló, ostatní, potřebuju poradit s dalšími kartami (hlavně s 16, která je nejednoznačná), nikdo nic?

30.8.2010 22:36:39

PJ
-> č.3, War is Sexy: ano jen doybté regiony v tomto kole

->č.16, Wizend and Old: předpokládám, že ano

->č.25, Yout Potion No.8: může opustit 1 region a všechny žetony v tomto regionu nahradit žetony své aktivní rasy ze zásoby (pokud jsou volné)

->č.29, The Great Catapult: ano, jak píšeš

->č.33, Barbarian Invasions: ano, jak píšeš

->č.34, Going Down: nemusí to být pouze jeden token, je jich tolik, kolik jich máš v tom regionu

->č.40, My Land: počítá se to na konci kola (tedy až všichni hráči odehrají), viz. tohle vlákno: http://www.boardgamegeek.com/thread/544610/tales-and-legends-rule-question-re-turns

30.8.2010 23:33:54

PJ

Beholder
Paráda, dík za odpovědi. Je to vše, jak jsem si myslel :-) jen Tě upřesním: č.25 (Youth Potion) - výměnou za VŠECHNY žetony v úpadku získáš JEDEN žeton aktivního národa, ale asi jsi to tak myslel. Dík za reakci, zítra bude překlad :-)

30.8.2010 23:51:25

PJ
nemyslel jsem to tak, ale máš pravdu :), přehlédl jsem to "single" ;)

30.8.2010 23:58:28

dva dotazy
První se týká karty, tuším 18, kde tam vybuchujou ty hory. Nevím jestli jsme to pochopili správně. Hází každý hráč za všechny hory, kde někdo je, nebo jenom za ty svoje? Nakonec sme to hráli tak, že hází jenom za hory obsazené svými žetony, ale mě osobně to nepřišlo tak drsný, když tak karta patří do serie nejbrutálnějších kartiček.

A potom takový obecný. Představte si situaci. Předposlední hráč, poslední kolo. A vybírá si nový národ. Právě probíhá event, "Summer of love" - tedy hráč, který nedobude ani jeden region dostane plus tři body. Navíc si vybral skaveny + peace loving. A otázka snad na snadě. Může si vzít ty skaveny a nechat si je v ruce? Tedy vubec neútočit? Možná, že to šlo vymyslet tak, že by dobyl víc jak tri uzemi, ale jedná se mi o pravidla. Když nechci, muzu se vzdat utoku v kole? A vubec nejit na herni plan? že je to nevyhodny, vím, to nechte stranou. Dík

3.12.2010 09:03:24 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

dvě odpovědi
1) Ano, hráli jste to dobře. Každý si hází pouze za své hory. Úplně to drsné zase není, to je pravda, ale pokud se někdo v těch horách zakope s Trolly a je "lucker", docela to zamrzí (obě podmínky často splňuju já ;-))

2) Nevím, co jsou skaveni. Pokud vím, je to nějaký termín z Warhammeru a ten je mi cizí. Takže konkrétní situaci nerozumím. Obecně - to s tím neútočením se tu již řešilo (resp. v příslušném vlákně u Small Worldu) a má se za to, že lze i neútočit (stagnovat). Bohužel v pravidlech to není explicitně řečeno... na BGG jsem odpověď nenašel.

4.12.2010 23:10:52

PJ
Warhammer Skaven = Ratmen,
měl na mysli krysáky :-) .

5.12.2010 07:54:41

PJ
Mockrát děkuju, dostal jsi d mne smajlíka. Tak jsem rád, že jsme to hráli správně. A za skaveny se omlouvám. Nějak to mám zafixovaný a i u small worldu jim jinak neřeknem. :)
A asi ještě občas přijdu, ted jsme hráli jenom ten druhý příběh. Zatím

5.12.2010 11:04:05

Vybíráme z Bazaru

Bluff (Perudo, Liar's dice)
Bluff (Perudo, Liar's dice)
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas