Small World - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 80 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Days of Wonder
REBEL.pl
Autoři: Philippe Keyaerts
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Otazka koupit ci ne

Ahoj pratele deskovych her.
Mame doma Agricolu, Ticket to ride, Vikingy, Carcassonne, Citadelu a Jambo.
Manzelku nejvice bavi agricola a ticket.

Ma cenu tuto hru kupovat a jake je srovnani obtiznosti pravidel doby hrani atd s TTr a agricolou? Jaka je hra pro dva? Je potreba, aby zena umela anglicky?

Diky
8.12.2010 15:38:44

Habrik
U me patri SW k nejoblibenejsim hram, takze muzu jen doporucit, jsetli hrajete to, co pises, tak to dobre zapadne. Jinak ve dvou se to hrat da v pohode (dle jinych, ja preferuju vice) a anglicky znat netreba, text tam prakticky az na nazvy vlastnosti neni a ty jsou v pelozenych pravidlech...

8.12.2010 15:41:08

nejsem obbornik
a navic sem hral jen TTr:Evropa a SW, SW ma o neco slozitejsi pravidla ale bavi nas vic. SW je taky vic konfliktni. Anglicky rozhodne nemusi umet.

8.12.2010 15:42:23

Habrik
S Agricolou se srovnávat moc nedá, SW je hodně o konfliktu mezi hráči. Jinak pravidla jsou max. jednoduchá, odehrát se dá kolem hodiny a zábava v jakémkoliv počtu hráčů zaručena:) Angličtina potřeba určitě není-na komponentech není žádný text...

8.12.2010 15:45:01

habrik
já mužu SW jen doporučit. Ale! Jestli jste skupinka, co si nerada škodí navzájem, tak nastanou dvě varianty. Buď se to naučíte a nebo ta hra nebude o tom konfliktu. Ale spíš se to naučíte

8.12.2010 15:52:39

Habrik
Pokud hledáš hru, kterou má hrát i žena, tak je SmallWorld optimální hra. Se mnou žena moc deskovek nehraje, jen Ticket to Ride, Dominion, Poštovního kurýra a Carcassonne. Ovšem SmallWorld se mezi hry, které si ráda zahraje zařadil naprosto bez problémů a myslím, že se jí líbí více než mně.
Za tou oblibou stojí zřejmě nepříliš složitá pravidla, rozumná herní doba a hezká grafika.

8.12.2010 16:00:16

PJ

Pozor
Nezazněla tu jedna podstatná věc, a to je téma. Znám několik lidí, kteří nemají SW rádi buď proto, že je to fantasy nebo proto, že je to v podstatě fantasy parodie (postavy jsou spíše karikaturami).

Druhá věc je herní mechanismus, který je založen na přímém konfliktu mezi hráči. Většina žen - hráček - tenhle mechanismus nemá ráda. Ano, na zatrolenkách se najde spousta lidí, co řeknou, že to není pravda a že s družkou mastí válečné hry, apod. Nicméně já bych to se svými zkušenostmi nepodceňoval osobně znám několik hráček,které nemají SW rády právě kvůli tomu válčení.

To jsou taková dvě rizika, zbytek jsou už jen samá pozitiva a sociální jistoty. Pravidla jsou velice intuitivní a jednoduchá (zejména proti Agricole), jazyk není není vzhledem ke zde uveřejněným překladům zapotřebí znát. Pokud nevadí téma a přímý konflikt mezi hráči, je to vynikající a v podstatě rodinná hra, zábavná, velice variabilní (s rozšířemi až neskutečně variabilní), dobře hratelná v jakémkoliv počtu hráčů a s rozumnou herní dobou.

8.12.2010 16:16:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Mno
Ja muzu SW jen a jen doporucit, hraju to primarne ve dvou. A kdyz se to vezme za spravny konec, i ten konflikt neni uplne nezbytny, my to casto hrajeme s pritulkou pratelsky ... Lze to hrat i hardcore, staci se domluvit.

8.12.2010 16:43:36

Habrik
Az na Jambo mam vsechny hry co pises a hraji take prevazne ve 2 s pritelkyni. Smallworld hrajeme radi a pomerne casto. Delkou a slozitosti bych ho spise prirovnal k TtR. Partie ve 2 je tak do hodinky a odsypa. I pravidla jsou stejne jednoducha.

Agricola je pomerne narocna a hrajeme ji ve dvou i 2h. Hlavne pritelkyne Agricolu moc nemusi. Zbyle jmenovane ma rada.

Konflikt mi tak strasny neprisel. Ono je to jenom takove "prdani" zetonku, zadne zarezavani nebo niceni strategii a po planu se rasy hodne rychle toci. Vic je pritelkyne nastvana, kdyz ji seberu drevo v Agricole :)

8.12.2010 16:46:55 | Upraveno autorem (porovnej)

určitě jít do toho
Zahrál jsem si Smallworld na letošním deskohraní auž ho má připravený synátor pod stromeček. Konfliktu bych se moc nebál. Není to vůbec o tom, že něco buduješ a soupeř ti to pak boří, tady boříš neustále a je to vlastně jediný a hlavní cíl hry, takže bych to za škození ani moc nepovažoval. "Bohužel" jsem ho hrál se všemi rozšířeními, takže minimálně Cursed beru jako povinnost :)

8.12.2010 17:09:16

rbx

habrik
PJ to rekl naprosto dokonale. Vyjmenoval ty dva jedine zapory, co ta hra ma. Pro me osobne to zapory nejsou, grafika je paradni a konflikt mi neva. S tou hrou jsem se chytil vsude a prave ji vzdycky nasazuju na zeny, ktere pricichly zatim jen k Dixitu :-)

8.12.2010 17:13:26

Doporučuji
Habriku, můžu jen doporučit. Hrál jsem to teď se synem jen ve dvou a je to hratelné i ve dvou hráčích na rozdíl od jiných her. Je pravda, že moc partií nemáme odehráno, ale hry se točí a navíc mám více jiných her čistě pro dva.

8.12.2010 20:30:44

re
Diky vsem a ted druhy dotaz. Jeden obchod me nabizi jedno rozsireni za 50% puvodni ceny kdyz to vemu se SW. Ktere rozsireni by to melo byt a proc?

12.12.2010 21:14:17

Habrik
to je těžké jednoznačně odpovědět, ale určitě bych vyřadil z rozhodování karetní rozšíření Tales & Legends. Zbylé 3 - Grand Dames of Small World, Cursed!, Small World: Be Not Afraid... stojí všechny za to mít. O těch prvních dvou za to dám ruku do ohně, poslední BNA jsem ještě nehrál, ale je na stejné bázi jako předešlé, tedy rasy a schopnosti na víc. To poslední BNA je taky nejdražší (ale zase tam je krabička na všechny žetony z rozšíření). Takže já osobně nemohu jednoznačně říct. Líbí se mi všechny 3 :)

12.12.2010 21:32:41

rbx

Habrik
tak jestli ti toto nabizi, tak bere vsema deseti Be not afraid. Je z nich nejdrazsi, tudiz ta sleva bude nejvetsi. A jak rekl Beholder, tak je tam krabicka, kam postupne nahazes ty prvni dve mala rozsireni, ktera si postupne tay dokoupis.

12.12.2010 22:01:24

rbx
jo to bude asi nejlepší možné rozhodovací kritérium :), protože ty rozšíření jsou si v podstatě všechny rovné (kromě toho karetního) i když je to kvůli procentům relativní :)

12.12.2010 22:06:17 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Habrik
Jak už to zaznělo. Sice mi připadají "be not afraid" nejslabší, ale je tam toho nejvíc a navíc i s krabičkou. Nejzábavnější mi připadá rozšíření Cursed (kvůli schopnostem: -were, stealing a cursed).

12.12.2010 22:07:41

:-)
Habřík: Tak ses nakonec taky prisel podivat na Zatrolenky :-)) Smallworld mame doma uz od Mikulase 2009 a patri k nasim "top" hram, hned za Nexus Ops. A kdyz rikam "nasim", myslim tim sebe i Lenku, jak by ti sama potvrdila.
Podle meho ti SW dobre doplni hry, ktere uz mas - je to trochu o konfliktu, ale ne zas uplne, grafika je kouzelna a to, jake kombinace se obcas nalosuji, je docela legrace. Da se hrat v jakemkoli poctu od 2 do 5...co vic chtit :-)

Stran rozsireni - po herni strance jednoznacne Cursed, po celkove pridane hodnote Be Not Afraid...

12.12.2010 22:18:51

RE vseci
Tak sem objednal jak curse, tak Be Not Afraid, abych nemusel premejslet :)
Diky vsem, snad ta hra bude tak dobra, jak si myslim, ze dobra je :)

13.12.2010 08:46:29

Habrik
už ti zbývá jen Grand Dames of Small World a popřípadě to karetní :))

13.12.2010 09:56:12

Re:
Dames ano, karetni brat nebudu nelibi se me tech spousta textu (kvuli zene ze jsou anglicky)

13.12.2010 16:34:46

Habrik
Ono upřímně, co se týče toho karetního rozšíření, není o co stát. Myslel jsem si, že karty hru oživí a přinesou něco nového. Ale je to spíše naopak, hru to zdržuje a občas haprují pravidla. Vyzkoušeli jsme všechny sety (čili všechny karty), pak jsme dali pár náhodných setů a od té doby už jsme hráli vždy bez karet :(

13.12.2010 17:25:47

Caranthir
Jojo, hezky se to sem z cmusu stahuje:-) Co nevidět tu čakám i Peťu Brožka... Na openu jsem ho navnadil Cycladama a naposled (metelil zrovna do Florencie) jsem do něj ve vlaku hustil jak je skvělý MEQ... Bude tu co nevidět:-))

13.12.2010 18:48:50

RE vseci
Tak sem vcera hral a musim uznat ze sem se bal zbytecne. Manzelka dostala jako prvni kombinaci comando tritony... nazvala je zlejma morskejma konema a bez jedinyho slova me komplet vymlatila mojich 5 uzemi lidicek :) Je moc dobre, ze boje v tyhle hre nejsou tak moc bojovy. A ti konici me teda dali zabrat :)
Druhou kombinaci mela prizracny kostlivce, pak este sebrala litajici sorcerery a vyhrala 149 ku 101 :)
Ani trochu nelituju koupe, ta hra je proste super :)

22.12.2010 06:49:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Habrik
ou, 149 bodů v základní hře, bez rozšíření? To se mi moc nechce věřit :)). Já nahrál nejvíce 128 bodů (ve hře byla všechna rozšíření kromě toho posledního) a to si říkám borec :)). Vzhledem k tomu, že i ty jsi překročil stovku (tzn. že jsi nehrál špatně a nemohla nahrabat moc bodů na tvých chybách), tak bych si i myslel, že jste hráli něco špatně :)

22.12.2010 09:49:20 | Upraveno autorem (porovnej)

re
Mno to nevim, mozna ze jo... Brala body za 2 narodky v upadku, navic mela alchemisty trpasliky, kteri sedeli na 3 dolech.. a ja nejvic nabral asi na lidech, kdyz sem obsadil mam pocit ze 3-4 pole... Snad sme nepocitali nic blbe... ted me napada, ze sme mozna jednou zapomneli posunout pocitadlo kola, to by delal tak 12-16 bodu pro zenu tzn by meli asi 130 plus minus... to uz by mozna odpovidalo

22.12.2010 09:55:16

Vybíráme z Bazaru

Boj o Bradavice komplet v základní krabici
Boj o Bradavice komplet v základní krabici
Akt. cena: 1750 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas