Skol ty Skoty! - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Cube Factory of Ideas
Edge Entertainment
IELLO
Muduko
Pro Ludo
PS-Games
Schmidt Spiele
Tcg Factory
Ubik
Autoři: Reiner Knizia
Rok vydání: 1999
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Tenhle hraniční kámen ležel určitě už před cestou! Nebo za ní? Záleží, ze které strany se na něj člověk dívá. Ale pokud to říká Skot, určitě si to nenechá jen tak vymluvit!

V karetní hře Skol ty Skoty! se hráči snaží tvořit z karet kombinace ne nepodobné pokerovým, aby získali pod svou kontrolu hraniční kameny.


Příprava hry:

Zamíchá se balíček karet klanu, který obsahuje karty s čísly 1-9 v šesti barvách. Každý hráč dostane do ruky 6 karet. Mezi hráče se rozloží 9 hraničních kamenů.


Průběh hry:

Hráči se střídají v tazích. V tahu hráč vyloží jednu kartu k jednomu z hraničních kamenů a poté si dobere ze společného dobíracího balíčku tak, aby měl na ruce opět 6 karet. U každého hraničního kamene smí ležet nejvýše tři karty každého hráče.

Jakmile jsou u kamene vyloženy právě 3 karty od každého hráče, porovná se, který z hráčů má silnější trojici. Možné jsou následující kombinace (od nejsilnější po nejslabší):

  1. Postupka v barvě
  2. Trojice
  3. Barva
  4. Různobarevná postupka
  5. Součet hodnot karet (v případě, že trojice nesplňuje nic z předchozího)

Kámen pak získá hráč, jehož trojice má vyšší prioritu. V případě shodné kombinace rozhoduje výše hodnot karet, pokud i tam panuje remíza, získává kámen hráč, který svoji trojici vyložil dříve. Pokud je hráč po vyložení své třetí karty schopen doložit z již vyložených karet, že protihráč není schopen u daného kamene vyvořit lepší kombinaci, kámen získává ihned.


Konec hry:

Hráči se střídají v tazích do té doby, dokud některý z nich nezíská 3 kameny ležící vedle sebe nebo 5 kamenů celkem. Tento hráč se stává vítězem.


Hru mohou po domluvé hráčů ozvláštnit také karty taktik. V tom případě hráči zamíchají na začátku partie balíček těchto karet a do ruky dostanou při přípravě hry 7 karet. Při dobírání karet si smí zvolit, zda si novou kartu dobere z balíčku karet klanu, či z balíčku karet taktik. Kartu taktiky hrajete místo karty s čísly. Platí jediné omezení – hráč smí zahrát nejvýše o jednu kartu taktiky více, než zahrál jeho soupeř.

Karet taktik je celkem deset a najdeme mezi nimi např. různé druhy žolíků, karty, které mění podmínky vyhodnocení převahy u kamenů, nebo karty manipulující s jinými kartami (vyloženými, či v ruce).

Autor: Kew

Další názvy této společenské hry

Vybíráme z Bazaru

Tiwanaku Deluxe Kickstarter
Tiwanaku Deluxe Kickstarter
Akt. cena: 1390 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas