nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Siedler von Catan, Die - Kartenspiel: Barbaren & Handelsherren

Rozšíření pro hru: Osadnící z Katanu: Karetní hra
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Období kolonizace
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: 999 Games
Filosofia Editions
Kosmos
Autoři: Klaus Teuber
Rok vydání: 2003
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Balíček Barbaři a kupci (v originále „Barbaren & Handelsherren“) obsahuje 40 nových karet a je jedním ze sedmi rozšíření ke karetní hře Osadníci z Katanu. Samostatně jej hrát nelze. Sada je zaměřená na nebezpečí v podobě nájezdů loupeživých barbarů. Další významnou částí jsou talentovaní obchodníci a objevitelé, kteří budou rozšiřovat a bránit državy a zdroje surovin vašeho knížectví.


Obsah rozšíření

  • 6 hnědých karet vylepšení krajiny (z čehož 2 jsou určeny pro rozšíření Čarodějové a draci)
  • 2 cizí (zahraniční) karty
  • 6 zelených karet územní výstavby
  • 8 červených karet městské výstavby
  • 13 žlutých akčních karet
  • 5 modrých karet událostí


Příprava a průběh hry

Hraje se vždy se základní a s jednou tematickou sadou. Místo 5 balíčků ze základních karet výstavby se zamíchají a rozloží jen 4. Karty z rozšíření se zamíchají a rozloží do 2 balíčků. Celkem je tedy k dispozici 6 balíčků.

Ze základní sady a rozšíření se vytřídí 2 Přístavy a 2 Vítězné oblouky, položí se lícem nahoru vedle karet měst, vesnic atd. Dále se úplně vyřadí 2 cechy kouzelníků, které lze použít v turnajové nebo rozšířené variantě s balíčkem Čarodějové a draci.

Dále se vytřídí karty událostí (modré) a zamíchají se spolu s kartami ze základního balíčku.

Průběh hry je stejný jako v základní hře. Počáteční karty je možné brát z jakéhokoliv jednoho balíčku, tedy včetně těch z rozšíření.


Nový druh karet

Vylepšení krajiny: speciální karty výstavby, které se umisťují nad nebo pod vybranou krajinu. Tyto karty výstavby produkují plátno, mince nebo papír v momentě, kdy padne na kostce číslo dané krajiny. Po nasbírání 3 surovin jednoho druhu se aktivuje speciální dlouhodobá vlastnost (např. získání libovolné suroviny zdarma na začátku kola nebo možnost výměny 2 libovolných surovin s bankou).

Cizí (zahraniční) karty: karty, které hráč vyloží do soupeřova panství (např. barbarská tvrz). Tato cizí karta patří stále hráči, který ji zahrál, a soupeř ji nesmí jen tak odstranit.

Za zmínku stojí karta Vítězný oblouk. Jedná se o městskou výstavbu, která smí být v knížectví pouze jednou a je odolná proti Žháři. Sama o sobě nemá žádnou bodovou hodnotu, ale jakmile hráč porazí barbary během událoti Barbarská invaze nebo zahraje kartu Tažení proti barbarům, může si zvolit otočit Vítězný oblouk o 90°, čímž si vyslouží nehynoucí slávu v podobě jednoho vítězného bodu. Takto může za hru učinit až třikrát.


Konec hry

Hra končí, jakmile jeden hráč dosáhne 13 vítězných bodů (v základní hře bez rozšíření jen 12).

Autor: Havelock

Další názvy této společenské hry

  • Osadnící z Katanu: Karetní hra - Barbaři a obchodníci
  • Settlers of Catan Card Game: Barbarians and Traders Upgrade Kit