Sid Meier's Civilization: Desková hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 626x (Seznam vlastníků)

Sid Meier's Civilization: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: Kevin Wilson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

výtěztví


ahoj, pro zajímavost. povedlo se vám někomu vyhrát na něco jiného než na výzkum? my to hráli už 5x a zatím ne. Kulturní body jsme se dostali nejblíž nějakých 7 polí od konce. Mincí jsme měli max 9 a dobýt hlavní město se nám taky ještě nepovedlo. Přijde nám, že výzkumem to je nejednodušší - stejně ho potřebujeme pro všechno ostatní, takže i když jsme se snažili zaměřit na něco jiného (kultura, vojsko) tak jsme stejně sklouzli k výzkumu. Těžko ho sabotujete, stačí mít průměrnou armádu a hlídat si města.

jedna malá otázečka - berete zabití osadníka jako vyhraný boj? (kořist, mince atd.)

díky, Pavel
4.9.2018 08:36:17

Plague
Zabití osadníka je vítězství v boji.
Ad vítězství, záleží jakou máš civilizaci, co jí jde líp a taky co ti soupeři dovolí u nás je to nejčastěji vojenské a na vynálezy, poslední bylo na kulturu. Záleží jestli máš obě rozšíření, ty to lépe balancovaly. Pokud hrajete ve dvou budete se pravděpodobně držet vojensky v šachu a tam to převážně končí na vynálezy, ono obecně ve dvou mi to přijde slabé a už bych to tak ani nehrál, chce to čtyři lidi aby se ta hra užila v plné šíři.

4.9.2018 09:23:57

Výzkum
Výzkum je ve skutečnosti herní časovač zajišťující konec hry - každý tam jednou dojde chtě nechtě. Všechny ostatní způsoby jdou zvládnout rychleji, takže jestli se vám to nedaří, je třeba se zamyslet nad tím, co děláte špatně.

Mimochodem, to rozšíření které vyšlo česky trochu ubírá na síle ekonomickému vítězství a docela vylepšuje kulturu.

A tady jsou nějaké statistiky sesbírané z 1000+ partií, bohužel nerozlišují použité rozšíření:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1AlILNdim-VZgKqSKRWqSBoa_KkdqKgtDuTbbSVo1LXo/edit#gid=0

4.9.2018 11:28:57

vítěztví
Ako písali nižšie, záleží či to hráte aj s rozšíreniami. S nimi to na kultúru nie je problém vyhrať. Ja to hrám väčšinou len vo dvojici a tam najviac vyhrávame na kultúru, potom výskum a nakoniec vojensky. Ekonomicky sa nám ešte vyhrať nepodarilo aj keď máme vo dvojici odohraných viac ako 50 hier, s oboma rozšíreniami 30+ hier. Bez rozšírení by som to už ani nehral. My to ešte hráme s variantou pre pokročilých, ktoré nájdeš vo FAQ 2.0 na konci, a často sa nám stáva, že je remíza (obaja kultúrne víťazstvo v tom istom ťahu) tak potom počítame body.

Odpoveď na svoju otázku nájdeš v pravidlách na strane 20 vpravo hore: "Průzkumníci nemohou vstoupit na čtverec s nepřátelskou figurkou. Pokud armáda vstoupí na čtverec s jinými nepřátelskými figurkami, její tah tím okamžitě končí. Pokud na čtverci stojí pouze nepřátelský průzkumník, je okamžitě zabit a útočící hráč si bere kořist, jako když vítězí v bitvě...". Treba poriadne naštudovať pravidlá a až potom hrať :)

4.9.2018 20:20:09

Vítězství
Osobně mi přijde nejtěžší vyhrát na kulturu. Párkrát jsem to zkoušel a moc mi to nešlo. Ekonomické vítězství mi přišlo jako poměrně dostupná cesta k vítězství, ale spolu s vědou a vojenským vítězstvím hodně záleží na každé partii. Nezažil jsem moc her, kde by se hrálo na vojenské vítězství. Většina mých spoluhráčů hledala jiné cesty.

4.9.2018 20:58:51

Vybíráme z Bazaru

Lušťovky
Akt. cena: 25 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas