Shogun - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: G3
Queen Games
Autoři: Dirk Henn
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

dotaz k pravidlům

Ahoj,
nějak pořád nemůžu pochopit jak je to s těmi žetony revolty a případnými boji s farmáři.
V pravidlech se píše: "Když hráč v provincii vybere daně nebo zkonfiskuje rýži, je možné, že dojde k revoltě. Pokud k žádné revoltě nedojde nebo pokud je revolta úspěšně potlačena, umísti do provincie navíc jeden žeton revolty."

Znamená to, že se žetony revolty dávají do všech obsazených provincií, tedy že při druhé konfiskaci rýže nebo výběru daní musí nutně u každého hráče dojít k revoltě?

Revoltu v zimě chápu, když nemám dostatek rýže do provincií, ale nerozumím jí v normálním průběhu roku. Snad mi to bude umět někdo vysvětlit.
11.1.2010 01:20:47

Revolta
Ano, přesně tak. Jak se píše v přeložených pravidlech na straně osm, přesněji řečeno v kapitole Vyřešení bitev / Kdy dochází k bitvě? / Revolta, kdykoliv je v provincii během vybírání daní či konfiskace rýže alespoň jeden žeton revolty, k revoltě dojde.

Lze to jednoduše chápat tak, že když poprvé v nějaké provincii konfiskuješ rýži/truhly, místní obyvatele tím rozzlobíš. Když tam cokoliv konfiskuješ podruhé, už tě znají a vědí, že nejdeš jen na kus řeči. Brání se. Když přijdeš potřetí, už na tebe mají najaté samuraje. Brání se čím dál víc, chtějí přežít...
Proto také žetony revolty zmizí, když provincii dobyde jiný daimjó. Toho místní obyvatelé ještě neznají, tak nemají důvod se bouřit. Ale jakmile jim sáhne na zásoby... ;o)

11.1.2010 04:50:45

revolta
Nejsem jist, ale domnívám se že při přechodu vlastnictví provincie na jiného Daijmó zůstávají žetony revolty v provincii. Odstraňují se pouze v zimě a v případě že se provincie stane neutrální (v případě prohry se vzbouřenými sedláky, nebo při remíze v boji)

11.1.2010 10:19:36

pravidla
Ta "originální" česká pravidla co k tomu byla přiložená řadši nebudu komentovat, to je děs a hrůza...

Farmáři jsou tedy permanentně nespokojení...?
Když jsme hráli poprvé, pochopili jsme to tak, že jakmile v nějaké provincii vybírám / konfiskuju, umístím poté jeden žeton revolty právě do téhle provincie, a nikam jinam. V případě že bych tam vybíral podruhé, naštvali by se a revoltovali.. Takové provincie, které byly nespokojené se svým vladařem byly lákavý cíl pro soupeře, protože sedláci by bojovali na jeho straně...

To ale teda není správně... Potom mi ale není jasné, proč revolty začnou vřít ve všech mých provinciích, když vybírám jen ve dvou (jednou rýži a jednou daně)

11.1.2010 12:29:30

sasa
já si myslím, že žetony se při změně majitele odstraní.. přeci jen je sedláky vnímán jako "osvoboditel" oproti původnímu "krutovládci" :)

11.1.2010 12:32:33

revolta
a)Koukal jsem i do anglických pravidel, ale nic o tom že se odstraňují žetony revolty pokud prvincie mění vlastníka tam není. Chápu to tak, že prostým lidem je úplně jedno, který daijmó je ožebračuje a tak zůstávají nespokojení a uklidní se pouze pokud získají svobodu (neutralitu) nebo zapomenou - přes zimu :=).
b)Jaro-podzim - revolta začne pouze v provincii ve které vybíráš podruhé nebo potřetí.(Tj. v okamžiku výběru již je v provincii zelený žeton vzpoury) V zimě vypuká revolta pouze v případě, že nemáš dost rýže a to v náhodně vylosovaných provinciích.
c) Pokud provincie obsahuje zelený žeton vzoury vypadlí sedláci (zelené kostky) se nepočítají žádné straně, pokud tam žádný není počítají se obránci.

11.1.2010 14:11:58

revolts
Ve Wallensteinovi se žetony v případě převzetí cizí provincie ponechávali, předpokládám, že toto zůstalo v Shogunovi stejné.

11.1.2010 14:31:34

pravda
také jsem koukal do anglických pravidel a o odstranění jsem tam nic nenašel.. to jsem se jen nechal svést domněnkou..

tak díky za rady, řekl bych že to už chápu, hned při další hře to zkusíme tak jak to má být.

11.1.2010 17:44:15

Revolta
Tak jsme to hráli špatně: Při změně majitele provincie žetony revolty zůstávají. Hmm, tak to budeme válčit zase o něco méně ;o)

Co je na českému překladu špatně? Výše uvedenou myšlenku jsem pochopil a hrál špatně především proto, že jak v anglických pravidlech, tak v těch českých by si zasloužila remíza vlastní odstavec. Takto mi to trochu splývá a to mě taky zmátlo.

KungPao, revolta při konfiskaci vře jen a pouze v provincii, kde právě vybíráš daně/rýži, nikde jinde.

11.1.2010 18:59:24

Pravidla
Taky nerozumím narážkám na česká pravidla. Když jsem tu hru studoval tak z českých pravidel a nebyl problém....

11.1.2010 19:15:46

Ta moje paměť
Navíc jsem zjistil, že jsem se přesně na tuto otázku ptal před třemi lety na BGG :o) Pochopitelně mi v řádu hodin několik lidí potvrdilo, že žetony zůstávají, ale já tu informaci prostě neudržel ;o)

11.1.2010 19:44:10

pravidla
Měl jsem se lépe vyjádřit, narážka na ten český letáček je jen co se týče zpracování a grafiky, nikoli kvality překladu. Připadá mi jako by to někdo splácal za 10 minut.

No tak potom co psal František Horálek to už snad opravdu chápu, nevím co mě předtím zmátlo..

11.1.2010 19:45:10

Co když v případě útoku vyhrají pouze rolníci?
Rád bych se zeptala na jednu nejasnost:
angl. pravidla: "Note, if the defender would otherwise win but only farmer armies come out into the tower try, the battle is treated as undecided." Znamená to, že pokud jsem obránce a na mé straně bojují sedláci, a vypadnou za bránící jen sedláci (a vypadne jich více než útočníků), je to posuzováno jako nerozhodně? Předpokládám, že ano, ale pro jistotu :-). Už teď při psaní dotazu mě napadá, že bych vlastně neměla koho umístit na hrací desku.

27.4.2011 18:55:02

...
podle mě v takovém případě je to "spálená země", ani jeden nemá armádu, kterou by mohl do provincie umístit...

27.4.2011 20:39:19

len taka mala otazka k pravidlam
pokial v provincii vyberiem dane alebo ryzu a vyvolam revoltu, ktoru nasledne prehram tak mi ryza, alebo zlato ostane, ze?

10.5.2011 13:51:59

Gaspar
Presne tak.

10.5.2011 15:59:20

este jedno upresnenie :)
na zaciatku hry ked sa vhodia do veze kocky... tie co vypadnu sa vracaju do zasob hracov. Tyka sa to aj zelenych kociek sedliakov? vracaju sa do spolocnej zasoby, alebo ostavaju v miske (t.j. sa pouziju pri prvej bitve) ????

10.5.2011 20:54:35

Gaspar
Uz jsem to dlouho nehral a nepamatuju si to. Mozna by bylo dobry si precist pravidla ;)

10.5.2011 23:00:49

Gaspar
Vrací se do zásoby, v pravidlech je to napsané dost jednoznačně ;-)

11.5.2011 09:37:51

srry
sorry za hlupu otazku. Vychadzam z ceskeho prekladu pravidiel. Az take uplne jednoznacne mi to neprislo, to by som sa nepytal. Ale vdaka vsetkym za promptne odpovede.

11.5.2011 10:23:09

Bodování
V neoficiálním překladu zde na ZH je v bodování uvedeno, že hráč dostane 3 body za nejvíce budov v regionu. V originálních anj pravidlech tam tohle bodování vůbec není. Nebo snad přibylo dodatečně? (v anj - 1 VP za každou provincii, 1 VP za každou budovu, 3 VP za nejvíce hradů v regionu, 2 VP za nejvíce chrámů v regionu a 1 VP za nejvíce divadel v regionu).

12.7.2020 15:22:28

Vybíráme z Bazaru

Sankt Petersburg
Sankt Petersburg
Akt. cena: 475 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas