Sherlock Holmes Consulting Detective: The Baker Street Irregulars

xxxxxxxxxo hodnoceno 6x (Seznam vlastníků)

Sherlock Holmes Consulting Detective: The Baker Street Irregulars - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 8
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: kooperativní, strategická, logická
Čeština: není
Vydavatelé: Space Cowboys
Autoři: Dave Neale
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Český překlad případů

Rozhodl jsem se, že už nechci veřejně sdílet české překlady případů. Pokud by o ně měl někdo zájem, napište mi na mail VikingLarry@seznam.cz a já vám je pošlu.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

19.11.2020 06:15:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Proč právě tenhle díl
Protože předchozí dvě hry dělali stejní lidé jako originál a použitá angličtina je opět stejně náročná. Navíc u Jacka Rozparovače jsem četl několik nehezkých hodnocení hlavního případu a docela dost názorů, že i zbylých šest případů je slabších než v původní hře. Já si před překladem vždycky případ nejprve důkladně zahraju, takže je pro mě důležité, aby mě bavila i samotná hra. U Carlton House je jiný problém. Tam jsem četl hodně (opravdu hodně) názorů týkajících se mizerné úrovně angličtiny. Prý je to proto, že hra vyšla původně francouzsky a do angličtiny se překládala až dodatečně a údajně je v ní proto hodně překlepů, nesprávně přeložených slov a nejasností. Takže nemám vůbec chuť se do překladu pouštět.

Nejnovější počin The Baker Street Irregulars si zatím vede velmi dobře. Jeho autorem je člověk, který prý patří mezi nejlepší současné autory Holmesovských povídek. Navíc se nejedná o recyklované případy z 80. let, ale o nově napsané. Autor prý vyslyšel kritiku a použitá angličtina je mnohem srozumitelnější, s čímž po dohrání prvního případu naprosto souhlasím. Navíc do hry aplikoval i systém výběru cesty. Funguje to tak, že po přečtení nějakého odkazu vám hra řekne, abyste si na přiloženém papíru zakroužkovali určité písmeno. U jiného odkazu si pak přečtete, že pokud to písmeno máte, můžete si přečíst i nějaký další text. Musím říct, že u prvního případu to fungovalo velice hezky. Autor je sice tak trošku grafoman, takže toho textu je o něco víc než v originální hře, ale zatím je můj dojem takový, že píše opravdu dobře a příjemně se to četlo i hrálo. Snad se to bude stejně příjemně i překládat.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

19.11.2020 06:47:21 | Upraveno autorem (porovnej)

překlad
Koukám ty ses nějak rozhohnil u toho Sherlocka, s takovou hle budeš překládat i knihy :D

19.11.2020 10:48:55

díky
Díky moc, využiju, doufám, že se i do těch zbylých pustíš. Mě ten Jack zrovna hodně láká...

19.11.2020 13:43:12

Upozornění
Jenom dopředu upozorňuju, že pokud udržím tempo šesti stránek denně, což znamená tak osm hodin práce, tak bude překlad hotový odhadem tak za dva měsíce.

Ale myslím si, že přece jen se to poněkud zdrží. Mě to sice opravdu baví, ale přeci jen se na mě rytmus čtyři dvanáctky mojí normální práce následované čtyřmi osmičkami této mé "vedlejší" práce, začíná celkem podepisovat a už bych si docela potřeboval odpočinout. Takže je pravděpodobné, že přeložím pár případů a pak si dám třeba na měsíc "voraz."

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

19.11.2020 14:55:55

První dva scénáře přeloženy
A rád bych se podělil o své dojmy.

Série Sherlock Holmes Consulting Detective má již čtyři díly. První díl (Thames Murders) jsem dohrál celý a opravdu mě bavil. Aspoň tedy většina případů. U druhého dílu (Jack the Ripper) jsem před dvěma lety dohrál dva případy (5. a 6.) a ani jeden z nich mě nijak zvlášť nebavil. Třetí díl jsem nehrál vůbec a u čtvrtého mám za sebou první dva případy a musím se přiznat, že zatím jsem nadšený. A to hned z několika důvodů.

Nejvíce mě asi potěšila použitá angličtina. Ta je sice místy stále obtížnější, ale zatím ani zdaleka nedosahuje přehnané náročnosti původní hry. Hraní je plynulejší a stejně tak i překládání jde lépe od ruky.

Dále mě potěšil systém "checkpointů". Funguje to tak, že si přečtete odkaz, zjistíte nějakou informaci a na konci odkazu vás hra vyzve, abyste si zakroužkovali příslušné písmeno na přiloženém listu. Později se vám může stát, že když máte dané písmeno zakroužkované, nabídne vám hra u některého odkazu dodatečné informace, případně vás vyzve, abyste si daný odkaz zatím nečetli. Sice to trochu ubírá ne neomezené volnosti původní hry, ale zároveň se vyhnete tomu, že se od někoho (většinou od vašich "rádců") dozvíte něco, o čem momentálně vůbec nemáte ponětí. On vám totiž odpověděl na něco, co máte teprve zjistit.

Další pozitivem je rozhodně to, že Sherlock není tak geniální jako v původní hře a i on řeší případy na více stop. U prvního (delšího) případu to bylo na devět, u druhého (kratšího) na sedm. U původní hry to řešil první případy na nějaké čtyři stopy. I úvod a závěrečné řešení jsou o něco delší, takže konečně jsou vám jasně vysvětleny jednotlivé kroky, jak Sherlock případ vyřešil.

Výrazně se zlepšila kvalita psaní. Je opravdu znát, že hru "napsal" profesionální spisovatel. Výrazy jsou variabilnější, texty o něco obsáhlejší, ale ne náročnější a připadá mi, že i postavy jsou živější - smějí se, křičí, nadávají. Když se dostanou do potíží, utečou. Když je to nezbytně nutné, vlezou se do objektu oknem, atd.

Poslední změnou jsou "uvěřitelnější" případy. Mě sice ta hra vždycky bavila, ale přišlo mi zvláštní, že děcka z ulice se chodí ptát lordů, právníků nebo politiků. Řeší problém vlivu politické nestability v Jižní Americe na britskou ekonomiku apod. A navíc vyšetřují jednu vraždu za druhou. V první dvou případech posledního dílu zatím k žádné vraždě nedošlo a při letmém pohledu na otázky u jednotlivých případů jsem zjistil, že jich sice pár bude, ale nijak vysoké číslo. Zkrátka hra mi připadá "uvěřitelnější".

Toliko mé první dojmy.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

24.11.2020 18:53:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Aktualizace
Právě překládám sedmý případ. Pokud půjde všechno dobře, budou do konce roku přeložené všechny.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

10.12.2020 15:24:45

překlad
Díky moc za překlad, koukal jsem na rozsah a je to úctyhodná práce. Díky překladu, jsem se o hru začal zajímat. Když tomu věnuješ tolik času, zřejmě vás hra hodně bavila...

10.12.2020 15:57:58

BladeBrown
Nemůžu říct tak ani tak. Já to zatím hraju pouze sám a to hlavně proto, abych věděl, co překládám. Se spoluhráči jsem hrál pouze první případ z Thames Murders. Ale myslím si, že se jim hra opravdu líbila. Já mám spíš v plánu zahrát si s nimi časem další případy a při hraní jim chci dělat průvodce.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

10.12.2020 16:17:27

Tak my už jdeme do finále
Toto je poslední aktualizace. Příště už bude oznámení o dokončení práce.

Před chvílí jsem dokončil překlad devátého případu. Zbývá už jen poslední, ale ten bude stát za to. Je na 42 stran formátu A4 hustě popsaného textu, takže se dá říct, že to je nějakých 80-100 stran normální knížky. Každopádně ještě letos to bude hotové. V lednu si pak ještě jednou všechny případu v klidu a pomalu přečtu a udělám závěrečné korektury a pak už nechci o Sherlocku Holmesovi nikdy slyšet. Nanejvýš jako průvodce případy pro své spoluhráče.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

18.12.2020 16:18:04 | Upraveno autorem (porovnej)

Dokonáno jest - podruhé
Právě jsem dal ke schválení poslední případ.

Teď si dám pár dní voraz, pak udělám závěrečné korektury všech dvaceti případů (hry Thames Murders and Other Cases a Baker Street Irregulars) a končím s překládáním, protože to stojí obrovské množství času (překlad těchto dvou her mi zabral skoro 500 hodin) a energie a navíc to málokdo ocení.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

29.12.2020 11:13:35

Kdyby měl někdo pěkný skeny k této hře, tak předělám přeložený text do grafiky.

Teď dělám třetí případ ze hry The Thames Murders, který je ke stažení na ofic. stránkách.

10.2.2022 23:26:49

Nehrajte to cisto s ceskym prekladom, vezmite si k tomu aj anglicku knihu. Su tam chyby a moze vam to pokazit zazitok. Napr. chybajuce pismenka/stopy (tychto je tam vela nespomenutych), after je na jednom mieste prelozene ako “pred”… 

29.8.2023 21:32:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Jestli jste v této hře někdo narazil na nějaké nezmíněné stopy, napište mi prosím do soukromé zprávy konkrétní případ a konkrétní chybějící stopy, ať se na to můžu podívat a případně to nějak doupravit, přestože mi nepřipadá moc pravděpodobné, že bych nějakou stopu vynechal. A rozhodně nevěřím tomu, že by jich bylo vela. Sám jsem s několika skupinami dohrál skoro všechny případy a nikdy jsme na takový problém nenarazili.

Jinak o pořádné korektury od někoho jiného jsem už při překládání Sherlock Holmes Thames Murders and Other Cases marně žádal několikrát, protože sám už jsem na ně tenkrát nenašel síly. A jelikož je Baker Street Irregulars podle mě jedna z těch slabších detektivních deskovek, nechce se mi vracet se k ní po letech znovu a číst všechny případy. Každopádně když sedlak87 ještě na Zatrolených hrách nevytvořil žádný vlastní obsah, může se do korektur pustit sám. Já budu jen rád, protože jestli skutečně chybí nějaké stopy, jsem ochoten to opravit, ale jinak se k téhle hře už nehodlám vracet.

30.8.2023 09:43:28 | Upraveno autorem (porovnej)

Bacha - možný spoiler! 

U téhle hry není způsob, jak pokazit zážitek. Tahle hra je prostě špatná sama od sebe. Poslední případ s více konci prakticky nelze napoprvé dohrát na dobrý konec a rozhodně to není taková pecka, aby byl důvod hrát ho opakovaně. Pak tu máme neuzavřený případ nebo případ, kde 90 procent času jenom putujete z jedné lokace do druhé. Úplným vrcholem je pak případ, který asi dokáže dohrát jen málokterý Čech, protože jeho hlavní nápovědou je, že střelec na šachovnici táhne na g8, což je odkaz na lokaci v Londýně Bishopsgate.

Na jednu stranu je fajn, že banda děcek se tu narozdíl od jiných dílů série Sherlock Holmes Consulting Detective nepohybuje ve společenských kruzích, v nichž by se jim akorát všichni vysmáli a neřeší tu vícenásobné vraždy, ale případy, které jsou přeci jen poněkud uvěřitelnější. Na druhou stranu jsou ale případy v téhle hře většinou nudné a nezajímavé. 

S ohledem na konkurenci v deskoherních detektivkách není podle mě jediný důvod, proč hrát zrovna tuhle.

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

30.8.2023 10:15:25

@BuenoExcellente Děkujeme za názor a posíláme písničku. Nijak to ale nesouvisí v českým překladem. Navíc zrovna na případ s šifrou @MalcolmReynolds v překladu upozorňuje, že je pro neangličtináře náročnej. Obecně i s českým překladem případů, jakkoliv je to fakt úctihodná práce, mi furt přijde lepší hru hrát stejně v angličtině kompletně. 

Nemám porovnání s ostatními Consulting Detective hrama, ale jestli jsou případy “nudné a nezajímavé” je věc názoru. Naprosto chápu, že to někoho může iritovat, ale mně třeba přišlo super, že každý případ nabízí dost odlišný přístup než zbytek. Jako zážitek mnohem za mě třeba mnohem cenější než #Kronika zločinu nebo tak něco.

30.8.2023 10:58:23

Tak změna. Nemám už ani tu nejmenší chuť se k práci na překladu této hry vracet a jelikož jsou v mé práci podle všeho chyby, rozhodl jsem se, že už ji nechci veřejně sdílet. Požádal jsem proto o smazání všech mnou vytvořených souborů.

Pokud tedy už někdo má překlad stažený a narazí na nějaké nedodělky, nechť si je opraví vlastními silami. A pokud by měl náhodou někdo zájem o byť nedokonalè ale přeci jen překlady případů do her Sherlock Holmes Consulting Detective The Thames Murders and Other Cases nebo Sherlock Holmes Consulting Detective The Baker Street Irregulars, tak mi napište na mail VikingLarry@seznam.cz a já vám je pošlu.

30.8.2023 11:51:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Hit Z Road
Hit Z Road
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 8 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas