Settlers: Zrod impéria - Aztékové

xxxxxxxooo hodnoceno 30x (Seznam vlastníků)

Settlers: Zrod impéria - Aztékové - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Settlers: Zrod impéria
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Portal Games
REXhry
Autoři: Ignacy Trzewiczek
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pátý národ?

Pro rodinné hraní bychom potřebovali pátý národ do hry. Atlanťany jsme zamítli, protože nám podle komentářů přijdou, že se na ně všichni musí vrhnout, aby proti nim byla vůbec šance. Jací jsou aztékové? A jak funguje ten nový zdroj Blessing? Dá se to hrát bez něho, že se aztékové použijí jenom jako nový národ, nebo jsou bez blessing nepoužitelní?
26.2.2017 11:40:43

tacud
To vzývání je pro Aztéky dost integrální mechanika a bez ní úplně hrát nepůjdou. Na druhou stranu si myslím, že pro rodinné hraní bude tohle rozšíření lepší než Atlanťané, kteří jsou dost překombinovaní a vyžadují, aby si je ostatní hráči hlídali...

26.2.2017 17:32:52

RE: aneken
Díky za odpověď. Zvažovali jsme i to, že prostě ještě jednou koupíme základní sadu a tím toho pátého hráče vyřešíme taky :-)

26.2.2017 22:18:26

Dojmy ?
Jaké je toto rozšíření? Díky.

12.5.2017 12:33:31

stana
Zatim muzou mit dojmy ti, kdo to hraji anglicky, cesky to vyjde az za 3 tydny;)

12.5.2017 19:58:28

dojmy
po 4 hrách, ve kterých byli aztékové..

Chápu, že přidat nový národ do hry jako Settlers asi není nic jednoduchého, nic méně je to jen další přesílený národ. Asi to není takový overkill jako Atl., ale ten combo potenciál je obrovský. A dokonce se mi ani nestalo, že by ty karty chodili nějak špatně. Ono tam prostě všechno jde do ruky tak nějak se vším.

Osobně se mi líbí nová mechanika "pray", ale celkově bych aztéky hrál jen jako uber match vs Atlantida. U Atl. jsme začali praktikovat nějaké "house rules" na vybalancování její síly a něco podobného asi čeká i Azt.

20.6.2017 16:38:13

Francooaa
Tak Atlantída OP rozhodně není, naopak je na ni vcelku efektivní strategie - prostě řezat Akční karty co destilují suroviny na body. Když je nemá, tak se Atlantýďan jde klouzat.

Aztéky za sebou máme první hru a OP mi taky nepříjdou. Překvapivě vyhráli match Egypťané. Mechanika je super, ale vyžaduje hodně surek aby se dalo efektivně "obdarovávat" ostatní hráče nebo odhazovat a těžit z toho vítězné body.

To chce čas a ono si to sedne ...

20.6.2017 21:12:37

to Tarnow
To, jak je atlantída přehnaná, o tom jsou na BGG psané romány a po desítkách her mám na to jasný názor, ale děkuji i za ten tvůj. :)

Asi posuzovat po jedné nebo čtyřech hrách je moc brzo, nic méně doporučuji pročíst tenhle příspěvek a asi třetí či čtvrtý post od trochu zkušenějšího kolegy :)

https://boardgamegeek.com/thread/1773826/aztecs-over-powered

já se s tím za ty čtyři hry naprosto ztotožňuji

21.6.2017 00:17:26

Tak to je mrzute :(
Hrajeme settlery kvuli prostoru a prostojum prevazne ve 2. Takze atlantida vs aztekove by mohli byt vyrovnani, ale to se zase brzo ohraje. Pokud jsou aztekove (potazmo i atlantida) vuci rasam ze zakladu overpowered, tak zacinam trosku pochybovat o koupi rozsireni :(

21.6.2017 06:32:11

hm, hm...
tak na Aztéky jsem se teda těšila, ale prozatím škrtám z wish listu, bo se bojím...

21.6.2017 14:20:45

ta"jemná" a Beholder
Nebuďme zas takoví pesimisté. Ve standard formátu se ty balíčky, aspon proti Atl. postavit dají, jak psal Tarnow. S nějakými těmi houserules budou Atl. i Azt. v pohodě hratelní i s tím, že na ně nebude muset celá skupina konstantě útočit. Navíc rozšíření nepřináší jen nový národ, ale rozšiřuje gameplay těch stávajících a hlavně Atl. (rozšíření s Azt. ještě tolik nahrané nemám, jak jsem zminoval níže) bohatě rozvíjí možnosti národů. ¨

Problém je, že mě osobně třeba nebaví před každou hrou třídit karty a sestavovat si balíček, takže často sklouzneme do wild formátu nebo tuším open, či jak se tomu u IS říká. A tady už se nějaký ten zádrhel najde.

21.6.2017 15:33:28

ta"jemná"
U mě už nejde ani o wish list ohledně Aztéků, ale rovnou se zbavuji celé hry. Settleři byla moje vůbec první koupená hra a opravdu nás s drahou polovičkou bavila, dokonce i pár turnajů jsme absolvovali. Těšil jsem se na nové národy, ale počítal jsem, že zůstane formát 30 frakčních karet plus doplnění balíčku běžných. Max. bych ještě uvítal menší balíček pro větší interakce mezi spoluhráči. Tenhle formát skládání balíčků ("nehráči", se kterými jsme tuto hru nejvíce hráli určitě budou mít chuť se hodinu prohrabávat balíčkem a sestavovat něco kloudného na hraní), navíc dle diskuzí na bgg dosti přesílených nových frakcí, mi zkazilo chuť se touto hrou ještě zabývat.

21.6.2017 15:43:21

Francooaa
Já obecně nesnáším houserules. Chci utratit peníze za odladěnou hru bez toho abych si musel upravovat pravidla kvůli neodladění.

Skládání balíčku u takové hry mě moc nebere. Kdyby udělali nějaké 2,3 předkonstruované balíčky byl bych radši.

Nevím no. Původní Settleři nás docela nadchli, ale ta rozšíření mě jaksi odrazují kvůli výše zmíněným důvodům :(

21.6.2017 16:22:59 | Upraveno autorem (porovnej)

Francooaa
Tak jsem si prošel odkaz

Building Costs: - argumentuje se, že stavba často nevyžaduje základy a v balíčku můžou mít až takovýchto karet. No tak když jsem se mrknul moji egypťané s rozšířením Proč bychom se nepřátelili jich mají 11 - takže tenhle argument padá.

Praying: - argumentuje se, že pokud se používají žetony přízně může se tato mechanika, která pracuje i s trochou hazardu stát OP. No ale ta mechanika, aby se stala funkční, tak nejdřív musí naběhnout příjem žetonů přízně. Je tam limit 1 barva max 1 žeton přízně. Ano když se to nakopne, tak to sype body, ale to má každá frakce svoji mechaniku, přes kterou točí body - to bychom mohli japoncům mohli vyčítat čachry s jablky, Římanům, že mají hodně barevných budouv atd. Důležité je, že to ve hře není dostupné ihned, ale že abys eliminoval náhodu, tak musíš zahrát pár karet.

Temple of the Rising Sun: - Ano je to důležitá karta, ale pokud se podíváš tak na jakékoliv vzívání musíš platit jako surovinu meepla. Aztékové mají u něktrých svých ostatních frakčních budov meepla i v nákladech na postavení. Navíc Meepla nemůžeš získat přes akci jako jinou surovinu tedy typu dřev, kámen, jablko. Takže je to dosti drahá záležitost pokud se na to podíváme touto optikou.


Obecně ke konstrukci balíčku. Pokud je pro někoho problém vyměnit cca 10 karet jednoho typu za jiných 10 karet, tak se s tím nic dělat nedá - ale že by to byl nějaký mega deck building - to asi ne.

OP u této hry jsem slyšel už x-krat, ale moje postřehy jsou úplně jiné. Daleko více záleží jak jsou zkušení hráči a jaké frakce jsou na stole. Chce to hru poznat, musíte ji zkušet různými hráči a různými frakcemi. Pokud napšíklad v partii budete mít "mírumilovného" barbara a zkušeného atlantýďana, tak je jasné kdo to vyhraje. Ale to tak nějak není chyba hry, ale spíš toho, že každá frakce má svůj specifický styl hry a pokud ho nehraješ a nekoukáš u hry i mimo svoje karty, tak se nediv, že ti někdo ujede o koňskou délku.

25.6.2017 11:19:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Tarnow
Promin ale nebude lepší si ještě párkrát za ty Aztéky zahrát ? Pár dní dozadu, si za ně měl jednu hru a už rozepisuješ A4, která vyvrací, co napsali lidé, co to tam mají nahrané v xy hrách :) .

Nechci být nějak kritický vůči tobě, ale ve zkratce - snad nikdy jsem neměl problém s nedostatkem pray tokenů, opravdu, i můj spolehráč, se kterým často duelujeme jsme se na tomhle shodli. Možná ve wildu ti to holt nemusí přijít, karet je dost a tudíž tam nějaká ta variance je.

Building cost je asi jediný argument, se kterým jsem se taky moc neztotožnil. S rozšířeními mají i snad už i barbaři dost základů. :D

Co se týče posledního odstavce tak hra opravdu má velké množství výherních uber kombinací, které, když na ně nemáš odpověd, tak je prakticky hotovo. Nemůžu zpochybnit co jsi napsal. Pokud někdo pasivní má národ, který vyžaduje aktivní přístup k soupeři není to problém hry, nic méně s tebou ohledně balancu Azt. a Atl. nesouhlasím ani po dalších partiích, které jsme od té doby odehráli. :)

25.6.2017 20:30:50

Francooaa
Neboj se, Aztéky si víckrát zahraji :-) Jo vyvracím co mi příjde nelogické a zvláštní je, že mi v jednom bodu dáváš dokonce zapravdu a to vyvracím bod, který napsal hráč co má za sebou xy her ... :-) (no já jich za sebou mám xyz, ale s aztékama opravdu jedinou - přesto si myslím, že o hře a nové frakci si obrázek udělat umím)

Ok konec obhajoby, já osobně u této hry vnímám jeden jedinný problém a to je hra ve dvou hráčích. V tomhle počtu by se to vůbec nemělo hrávat, protože může nastat to, co píšeš ty (a tady klidně souhlasím s tím, že mohou nastat OP stavy). Někdo rozjede kombo a ty ho nemáš jak zaříznout. Ve 4 hráčích se hra drží daleko víc bodově u sebe, protože interakce skrz dva meče nebo frakční budovy je podstatně větší a hra je zajímavější/vyrovnanější. Já hraji ve nejčastěji ve 4 a ve skupině nemáme problem s tím si bořit budovi nebo přes frakční karty jinak škodit. Ve dvou bych to už nehrál.

26.6.2017 05:48:36

Tarnow
Tak s timhle vubec nesouhlasim. Podle me prave ve dvou se nejlepe spoluhraci uhlidaji aby se jeden z nich neutrhl. Imho settleri jsou nejlepsi prave ve dvou. Dokonce i na geeku nejvetsi procento lidi tvrdi ze to je nejlepsi ve dvou a naopak nejhorsi ve ctyrech

26.6.2017 08:12:05

sohlasím s tarnow
settleři jsou podle mě určitě lepší ve 3-4 jak ve 2. Některé národy si o tu interakci s ostatníma uplně říkají a pokud hraješ jen ve dvou tak se o to hodně připravíš.

28.6.2017 03:27:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Počet hráčů
Za mě je výhoda dvou hráčů prakticky jen v tom, že to líp odsýpá, vždycky to budu raději hrát celé třech či ve čtyřech. Interakce se mi v té hře líbí. Na druhou stranu já ve dvou prakticky nehraju, takže asi nejsem zcela měřítko;)

28.6.2017 09:53:06

Tonatiuhova socha
využiji toho, že se tu živě diskutuje...
Mám dotaz ohledně karty Tonatiuhova socha, která říka, že Za každý blessing token získam jemu odpovídající prostředek ve fázi produkce.
Zajímalo by mě, v jakém pořadí se vlastně vyhodnocují produkční karty. Nebo si prostě nejprve naberu suroviny včetně blessing tokens a pak na závěr vyhodnotím kartu Tonatiuhova socha a tím získám co nejvíce surovin?
Podobný případ je u Kukuřičného pole.

díky

28.6.2017 18:54:12

hra ve dvou vs třech a čtyřech
Imo jak se považují settleři za jakýsi hybrid - euro ale konfliktní, tak ve 2 je to dle mého názoru více euro a naopak ve více lidech je to zase více hybrid, jelikož tam funguje už ta "diplomacie" a kontrola vedoucího hráče skrz ostatní.

Mám nespočet duelovek a i poměrně dost her ve 4 a užil jsem si obojí. Líbí se mi hra ve dvou hlavně z důvodu, že mám věci více pod kontrolou. Ve 4 je to zábava už jen proto, že je to prostě hra ve 4 :) vice diskuzí, hádání se.. hele já rozhodně nejsem na tom lépe než on, no však se podívej.. apod. :)

1.7.2017 22:51:01

Hraní v pěti
Tak jsem zjistil, že u mojí dávné diskuze se stále ještě diskutuje, pročež informace za nás: pátý národ jsme nakonec vyřešili koupením ještě jedné základní sady tady na Zatrolenkách v bazaru. Vyšlo to zhruba srovnatelně jako bysme koupili Aztéky. Od té doby hrajeme v pěti s tím, že národy losujeme. Ze začátku jsme měli trošku obavy, jak to dopadne, když se sejdou třeba dvojí barbaři - jestli to nebude moc velká rubačka. Ale vcelku se to dá. Pětihraní splňuje požadavek, že je to hra která nás všechny baví a můžeme ji hrát všichni najednou. Je to trošku rozvleklejší než ve čtyřech, ale stále ještě snesitelné. Pomohlo i to, že jsme z Eclipse doplnili jednu velkou kuželku jako token pro právě hrajícího hráče.

18.7.2017 14:27:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Aztékové a vyvážení
My tedy hrajeme pouze ve dvou a zatím jsme to vždycky pouze přimíchali, frakční balíčky nám rostou a je to asi taky důvod proč nedosahujeme takových skore jako se tu píšou - poslední hru vyhráli Římani nad aztékama 116 ku 106 a to to s římanama vypadalo dost bledě až do třetího kola. Za Aztéky se ale hrálo příjemně (máme jenom dvě partie s aztékama, tu první vyhráli nad egyptem). Asi budeme muset začít budovat ty balíčky - teď už to máme trochu osahaný a víme, které karty chceme a které ne, tak to zkusíme.
Je pravda, že u těch aztéků bylo pár věcí, kde jsme plavali v pravidlech, taky mi nebylo úplně jasné, jestli jde zkombinovat tu základní hru s oběma rozšířeníma (tedy v chaotickém případě, všechno přidat do balíčků to samozřejmě jde) ale někde v tom návodu se píše, že lze hrát vždy pouze s jedním rozšířením - to má znamenat buď základ a jedno malé případně základ a jeden národ? není potom ta příprava balíčků, když musíte vyhazovat ze všech frakcí atlantský nebo aztécký karty nebo obojí moc na dlouho?) a karty atlanťanů v aztécích a naopak jsou tedy pouze do chaotickejch balíčků ale ve striktních pravidlech se nemůžou použít?
Na těch rozšířeních je pěkný, že každej národ se hraje odlišně a přináší novou mechaniku, nelíbí se mi na nich teda cena (základní hru jsem kupoval tuším za nějakých 900Kč, což byla skvělá cena za dobrou hru). Těch 2x700kč za poloviční množství národů mi teda skvělá cena za dobrý rozšíření už nepřijde a muselo se zapojit moje sběratelské já, které nesnese mít něco nekompletní.

18.11.2017 23:34:23

Vybíráme z Bazaru

Vindication - Archive of the Ancients
Vindication - Archive of the Ancients
Akt. cena: 4299 Kč
Končí za: 17 hodin

Offcanvas