Scrabble - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: desková hra, vzdělávací
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Hasbro
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 1948
Sdílej: Facebook

Hra s písmenky :-)

Autor: PJ | 10.9.2009 | 4

Scrabble asi není třeba zdlouhavě představovat - je doslova herní klasikou: první podoba hry přišla na svět v roce 1931 a ve finálním provedení, jak ho známe dnes, se začalo prodávat po roce 1948. U nás se hra objevila v roce 1993 a těší se stále větší oblibě. Ve světě je v současné době přes 33 jazykových mutací a vznikají další...

Pojďme se hře podívat na zoubek. Po rozbalení v krabici najdeme:

  • 1 herní plán s barevnými bonusovými poli
  • 4 zásobníky na 7 hracích kamenů
  • 100 hracích kamenů s písmeny české abecedy včetně znaků s diakritikou
  • 1 plátěný sáček na hrací kameny (písmena)


HERNÍ PLÁN - obsahuje 15*15 polí, z toho 4 druhy bonusových polí: modrá pole jsou písmenné prémie (za umístěné písmeno dvoj- nebo trojnásobek jeho hodnoty); červená pole jsou slovní prémie (dvoj- nebo trojnásobek hodnoty celého slova). Hráči usilují o obsazení co nejvýhodnějších bonusových políček a současně se snaží soupeři tato pole zablokovat.

HRACÍ KAMENY - 98 hracích kamenů s písmeny (najdete zde všechna česká písmena včetně ´populárních´ Ď, Ť, Ň, chybí pouze Q a W) a jejich bodovou hodnotou. Čím méně se písmeno v běžném textu vyskytuje, tím vyšší má hodnotu (nejhodnotnější jsou X, Ď a Ť) a tím více bodů vynese, když jej zahrajeme. Dva kameny jsou prázdné a fungují jako žolíky (lze je zahrát jako libovolná písmena, ale s nulovou hodnotou).

ZÁSOBNÍKY - hráči si do nich písmena ukládají tak, že na ně vidí jen oni sami; spoluhráč tedy neví, co právě máte k dispozici. Lze mít nejvýše sedm písmen.

SÁČEK - písmena se do něj uloží a poté se poslepu vytahují. Hráči si ze sáčku doberou právě tolik písmen, kolik jich ve svém tahu zahráli.

Příprava hry je jednoduchá a rychlá: písmenka se promíchají a vloží do sáčku, každý hráč si vezme jeden zásobník, doprostřed se rozloží hrací plán a může se začít. Hráči si určí pořadí losem - začíná ten, který ze sáčku vyndá písmeno s nejvyšší bodovou hodnotou. Poté si všichni hráči vylosují sedm písmen a umístí je do svých zásobníků.

Hráči postupně vytváří slova podle "křížovkářského pravidla": zleva doprava, z hora dolů, lze je libovolně křížit a dokonce vytvářet souběžně. Nepřípustné jsou pouze diagonální směry. Každý může ve svém tahu pouze přiložit písmena ke stávajícím útvarům (nelze tedy začít samostatně novým slovem na jiném místě hracího plánu) v jednom směru.

Hráč, který začíná, vyloží doprostřed své první slovo. Alespoň jedno z písmen musí protínat středové pole hracího plánu. Po vyložení slova ihned dojde k obodování: sečtou se hodnoty všech písmen ve slově obsažených plus možné bonusy (první hráč má navíc privilegium dvojnásobku hodnoty celého slova). Hráči se pak v tazích střídají po směru hodinových ručiček. Hráč se může rozhodnout tah přeskočit (pasovat), nebo je-li v sáčku alespoň sedm písmen, vyměnit si některá nebo všechna písmena, která se mu nehodí. Tato možnost je často hráči podceňována.

Hra končí pokud všichni hráči dvakrát za sebou vynechají hru (pasují), nebo pokud se některý z hráčů zbaví všech písmen v zásobníku a v sáčku už žádná nejsou.

Existuje spousta variant pravidel, u nás se osvědčil speciální slovníkový Scrabble (hráči mohou používat slovník, ale musí být schopni slovo vysvětlit) a žolíkový - pokud byl zahrán žolík, jiný hráč ho může vyměnit za písmeno, které představuje. 
Pokud je hra příliš zdlouhavá, dodá jí šťávu časové omezení tahu - např. na 2-3 minuty.

Scrabble všem vřele doporučuji, je to výborná kreativní hra jejímž hraním si rozšíříte slovní zásobu a ještě se pobavíte. Každá hra je jedinečná a pokud hrajete častěji, stojí za to si jednotlivé partie zaznamenávat. Scrabble je i výborná pomůcka při výuce jak mateřského, tak cizího jazyka. Mezi jeho milovníky patří mj. anglická královna Alžběta II. či Madonna, u nás potom Jarek Nohavica, který je dokonce vítězem mistrovství republiky v roce 1997.
Drobnou vadou na kráse může být zdlouhavost některých partií, zavedením časového limitu na tah se tomu ale elegantně vyhnete.

Poznámka k provedení: Scrabble je u nás dostání ve dvou variantách: běžné a cestovní. Osobně jsem dal přednost cestovní verzi: je o pár stovek levnější a hrací plán je opatřen průhlednou plastovou mřížkou, která písmena pevně přichytí na jejich místech. Písmena jsou tedy přehledně srovnaná a nehrozí, že by některý z hráčů neopatrnou manipulací "poškodil" rozehranou partii. Hra se dá navíc rychle složit a dohrát jindy. Na druhou stranu je hra menší a bonusová políčka hůře rozeznatelná. Běžná verze je větší a působí méně plastově, bohužel však mohou hrací kameny "cestovat" po herním plánu.
Je škoda, že v češtině není k mání verze DeLuxe, která si bere to lepší z obou variant a navíc je krásně vyvedená ve dřevě, včetně otočné hrací desky. Třeba se jednou dočkáme i u nás...

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Kris kros
Pěkně napsáno, palec!

Tato hra je v ČR k dostání také pod názvem Kris kros. Jedná se o nelicencovanou kopii hry, zřejmě není Scrabble autorsky chráněno. Hlavní rozdíly Kris krosu oproti Scrabble:
- celkově levnější zpracování KK
- písmenka jsou kartonová
- stojánky jsou z tenkého průhledného plastu, náchylnější k poškození
- drobné rozdíly v bodování jednotlivých písmen
- drobné rozdíly v počtech písmen
- nejsem si jist, zda je úplně shodné rozmístění bonusových polí na desce (tuším i bonusové barvy jsou prohozeny)
- drobné rozdíly v pravidlech přípustnosti/nepřípustnosti některých slov a slovesných tvarů

Nic z toho není zásadní překážkou ve hře. Obě verze hry si užijete stejně, ale Scrabble působí rozhodně kvalitněji (stojánky, písmena).

Při setkaní kriskrosaře se scrabblistou je třeba se předem dohodnout na pravidlech.

10.9.2009 16:07:55

Otočná deska
Co se týká otočné desky, není dle mého (a nejen mého) názoru nic co by bylo potřeba oplakávat. Ono to sice na první pohled vypadá velice efektně, ale v samotné hře se nám to neosvědčilo. On si přece jen člověk snáze udrží přehled i když má třeba písmenka vzhůru nohama, než když se jejich poloha každou chvíli mění.
Ono to pak při hře bez časového omezení vede ke zbytečnému prodlužování hry a při hraní s časovým omezením (no vlastně i bez něj) k občasnému přehlédnutí možnosti položit bodově hodnotné slovo.

23.11.2010 15:38:03

Gringo

Nejneobhospodařovávatelnějšími
V angličtině možná stačí 7 písmen na velké množství různých krátkých slov, ale v češtině, která umí slovo na 30 písmen, rozhodně ne. Doporučuji hrát s 12ti kameny. I tak se občas stane, že nezahrajete nic.
Časové omezení je nervující a snižuje kvalitu hry. Zábavné je najít extra dlouhé slovo nebo přemostění nebo rekordní bodový zisk, a o to s časovým omezením přijdete. Kdo se zrovna nudí, může dělat mezisoučet skóre.

2.4.2013 00:52:26

Vybíráme z Bazaru

Sammu-ramat - Nová - zásilkovna v ceně
Sammu-ramat - Nová - zásilkovna v ceně
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 13 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas