Šachy - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 6 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: strategická, logická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: neuvedeno
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 1475
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Šachy

Super nápad. Tak tuhle hru tu vítám. Kdopak jezdí s dětmi po turnajích na Jižní Moravě? Určitě se tam potákáváme a nevíme o sobě?
5.2.2011 10:52:02

Turnaj v Brně
Pojede někdo od Řečkovic na memoriál Lubomíra Gillara? Možná tam budu taky, pokud ne, tak kluk určitě. Že bychom se tam potkali? ;-)

19.2.2011 09:31:23

Turnaj v Brně
Tak vidím, že z Jižní Moravy žádný "zatrolený" na šachy s dětmi nejezdí? :-( Jak jsem avizoval, byli jsme včera s početnou výpravou dětí v Brně-Rečkovicích. Syn hrál v kategorii starších kluků a celkově se umístnil na 14-tém místě z 31 hrajících, což není špatné. Za 3 vítězství a jednu remízu - 3,5 bodu. V této kategorii jsou již kluci a děvčata co mají něco odehráno a na to že hraje šachy druhým rokem je to velmi hezký výsledek. Pokud mi to -rbx- schválí, přídám i nějaké foto z turnaje. Pro nezasvěcené: Tyto trunaje se konají v průběhu celého roku po různých městech Jižní Moravy. Minule se konal turnaj u "nás doma" a také jsme nedopadly nejhůř.

http://www.chess.cz/kraje/jmss/view_artefact.php?type=jmss_article&id=1030

Na jedné fotce je i náš mladý. :-)

Příště se jede do Rajhradu a zakončí se sezona ve Vyškově, kde asi také budu. Každé takové klání se hraje na 7 partií, délka je max. 20 minut. Za vítězství se bere 1 bod, za remízu 0,5 bodu a za prohru nic.
Kluk začínal první zápas na šachovnici č. 2. (Hráči jsou de facto na tyto šachovnice nasazováni dle dosavadních výsledků) Vyfasoval soupeře nad míru těžkého - mládežnického reprezentatna, který nakonec tento turnaj vyhrál. Kluk se držel statečně a i když partii prohrál, byl to boj, který vůbec nebyl jednoznačný. V polovině partie dokonce vedl o pěšce, leč následná chyba ho připravila o koně a pak už to byla postupná převaha. Atmosféra na turnajích je skvělá, dětí tam bývá kolem 80-100, takže docela mazec. :-)

27.2.2011 10:44:12

Kent
Supr ani bych nerekl, ze sachy jsou jeste takhle popukarni. Kdyz ja jsem hraval v sachovem klubu tak jsem byl jeden z nejmladsich a to mi bylo 18-19. Kazdopadne tvuj popis zni hodne zajimave, coz me evokuje k napadu, ze bych si sachy rad zahral :-D.

27.2.2011 11:01:50

šachy
Já taky chodil v takových 12 nebo 13 letech se svým kamarádem do šachového klubu. Na začátku jsem uměl akorát pravidla, dostával jsem na zadek pravidelně, ale po nějakém čase už jsem se začal chytat a hodně mě to bavilo. :)

Bohužel jsem velmi záhy zjistil, že jsou šachisti často akorát malí namyšlení hajzlíci a to mě od většího hraní odradilo. Další věc byla, že od určité úrovně prostě člověk už musí koukat do knih a doslova se učit, to mi vzalo i ten poslední kousek elánu, který jsem v šachu měl. Dnes už bych se k nim určitě nevrátil, zjistil jsem, že existují o dost víc zajímavější a o nic méně hluboké hry. A když už něco takhle abstraktního, tak Go.

Ale aspoň trochu k němu vést děti je moc dobrá věc, docela mi to tehdy pomohlo líp uvažovat a kombinovat, ne jenom v šachu.

27.2.2011 11:44:47

To all
Jo kluci, já taky o šachách vědel prd. ;-) Až k nám přišla učitelka co to vedla v Koryčanech, tak založila šachy a taky GO, ale do toho chodilo málo dětí, tak se to zrušilo a zůstaly jen šachy.

for Marte: No nevím, ale někteří šachisti jsou fakt "divní" a já jsem rád, že kluk divný není. :-) Prostě hraje rád šachy, ale žádný maniak to není a taky chci aby sportoval, takže má šachy na myšlení a plavání na pohyb. :-)

Pokud je někdo registrovaný, jezdí většinou na souteže, turnaje a pod. Znám už pár lidí, co se jejich děti šachám věnují fakt hodně a jezdí také na "republiku" z nich se pak rekrutují mladí šachysti na "repre".
Ale my to hrajem tak na té registrované amatérské úrovni. Šachy jsou opravdu dobrá hra a jak jsi psal, pokud chceš mít pokrok, musíš se učit z knížek, jezdit na semináře a hlavně hrát s těmi dobrými. Kluk to hraje teprve druhým rokem a začal poměrně pozdě, taže má co dohánět. Ale jsem rád, že někoho můj příspěvek zaujal. :-)

27.2.2011 13:10:46 | Upraveno autorem (porovnej)

hm
Pripoustim, ze to je jedna z veci ktera me od sachu odrazovala. Ja se rad u sachu vzdycky odreagoval (i kdyz to mozna zni blbe), na nejake cteni knizek me fakt neuzije a to je tn duvod proc jsem nikdy nesel dal nez na okresni kolo kde jsem samozrejme dostal na prdel :-D.

27.2.2011 14:26:18

To BMAJTZ
Jasan, je to věc názoru a co kdo čeho che dosáhnout. Ale o to nejde. Já to také nijak "nežeru", jen když tu jsou šachy, tak se sanžím tomu udělat trochu osvětu, ač se sám považuji za neznalce této hry. :-)
Šachy jsou každopádně zajímavá hra, a pokud se tomu chce někdo věnovat, musí se dál rozvíjet a vzdělávat. Nicméně hrát to jen tak pro zábavu jde také. :-)
Mě to nebaví ani pro tu zábavu, protože furt s klukem prohrávám....Ale co bych pro dítě neudělal. :-D

27.2.2011 14:30:27 | Upraveno autorem (porovnej)

Turnaj v Brně
Tak jsme byli s Lukem na takovém menším turnaji v Brně, který probíhá každé druhé úterý v měsíci, v místní klubovně šachového oddílu Lokomotivy Brno - naproti hotelu BOBY. viz. odkaz
http://chess-results.com/tnr45836.aspx?ix=1&lan=5&m=-1&wi=1000&turdet=YES

Na turnaji bylo asi 40 soutežících rozdělených do dvou kategorií. Luko byl v kategorii B, jelikož zatím nemá výkonostní třídu. Musím říct, že mne však uchvátily 2 partie. První a poslední. :-)
1 partii hrál s "o něco" mladším klučinou, který si vedl velmi dobře. Co však v této partii rozhodlo, byli pěšci. V závěru Luko předvedl parádní "pěšcovou" koncovku a na tuto hru bylo radost pohledět, vždyť také zvbudila pozornost ostatních přihlížejících. Hrálo se jen na 15 minut, což "mu" pak dělalo problémy (kdy dvě partie prohrál na čas), ale ta první byla opravdu excelentní. V první fázi sebral Luko nekrytého pěšce koněm a v polovině partie se mu podařilo totéž střelcem. V následných výměnách figur měl pak o 2 pěšce převahu a dokázal si chytrou taktikou pohlídat závěr této partie (i když to bylo s časem tak tak), znovu nasadit dámu a bylo rozhodnuto. Ale není úplně jednoduché dát MAT pomocí dámy a krále.
Poslední partii hrál s dívenkou teprve 6-ti letou. Hra této dívenky mne však uchvátila, protože po turnajích teprve začínáme jezdit, a proto se přiznám že jsem ještě neviděl tam malé dítě hrát tak dobře šachy. V polovině partie dokonce Luko prohrával o střelce a vůbec to nevypadalo jako jisté vítězství, které by vzhledem k věku mělo následovat. Je pravdou, že partii nakonec vyhrál, ale před herní taktikou této dévenky opravdu smekám.... :-)
No, jen čekám, až mi Radek schválí ty fotky z předchozího turnaje.... :-)) aby bylo na co koukat. Já vím, že to není žádné Mansions of Madnes, ale šachy mají své kouzlo a svou krásu, i když já se "jen rád" dívám a pozoruji hru, ale i z toho má člověk herní prožitek, zvláště když jde o kluka a celkem se daří. :-))

9.3.2011 21:12:00

Kent
Dobre sa to číta, blahoželám k synovi, ktorý získal záľubu v hre šachy.

9.3.2011 23:47:20

Kent
Super počtení, jednu připomínku bych měl, že mat s dámou a králem není nijak složitý. Každopádně klidně nahazuj další dojmy, mě se takové počteí vždycky líbí.

10.3.2011 00:46:03 | Upraveno autorem (porovnej)

to BMAJTZ
počekej, počkej, jak to myšlíš? Nevím jestli si rozumíme, já jsem totiž "šachový neandrtálec" :-D jen jezdím s klukem po turnajích a tak mě to nějak zaujalo a rád se na ně dívám. Ale pokud jsem to napsal blbě, pokusím se to napravit.
Nevím jak se tomu v šachové terminologii říká, ale v té partii šlo o to, že kluk získal díky dvěma pěšcům navíc převahu, neboť si kluci "povyměňovali" figury, takže na konci jim zbyli jen pěšci a král. A tomu by se mělo říkat - pěšcová koncovka, kdy v podstatě pomocí svých pěšců získáváš převahu (máš jich více) a podaří se ti svým pěšcem dojít "na druhou strahu" tak si tím pádem můžeš nasadit další figuru. V této situaci je tedy nepochybné, že si nasadíš dámu, když jste si ji před tím vyměnili. No a pak jde o to, zahrát to tak, aby jsi dal soupeři MAT, nikoli docíl PATU. Protože to by bylo bráno jako prohra.
No a tím jsem chtěl říct, že když máš krále a dámu, musíš soupeře zahnato do kouta, ale fiakně, aby měl možnost svým králem ještě pohnout. V této partii měl kluk výhodu v tom, že soupeř měl ještě jednoho pěšce, takže i když nemohl pohnout s králem (to by pak hrozil PAT) tak musel pohnout pěšcem. No tak se podařilo klukovi vyhrát. :-)

Uf, ale sem se zapotil, ale snad jsem to vysvětlil dobře? :-D

10.3.2011 09:42:23

Mat Král a dáma
Myslím, po matu dáma věž, dvěmi věžmi je dáma král poměrně jednoduché zakončení. Samozřejmě, že když zbývá na hodinách 20sec a soupeřův král je v prostředku šachovnice, tak je to složité to stihnout v časovém limitu, ale jinak pat hrozí pouze tehdy, když to hráč sám uspěchá.

10.3.2011 10:17:51

to Cholerus
No možná, že jo. Ale já to píšu z úhlu svého pohledu, šachů tolik neznalého.... :-)
Jak se znám asi bych byl ten, co by to dotáhnul na PAT a byl bych rád.... :-)) Pro šachistu to opravdu není težké. ;-)

10.3.2011 10:25:39

Turnaje
To mi úplně připomělo časy, kdy jsem jako kluk jezdil na šachové turnaje co by účastník.

Má taktika spočívala v tom, že jsem po každém tahu nabízel soupeři remízu!

10.3.2011 10:31:49

pro chilly
tos mel dobrou taktiku. Ja to taky nekdy zkusim, ale trosku to vytunim. Po kazdym tahu souperi nabidnu, at se vzda a netrapi se. :-)

10.3.2011 10:39:38

Kent a mat dámou a kráľom
Tento mat je, ako správne poznamenal cholerus, pomerne jednoduchý. Pokúsim sa ho opísať, aby si vedel dať synovi nápovedu:
1. Vlastný kráľ nehraje v prvej fáze žiadnu rolu, môže stáť v ústraní a pokojne vyčkať, kým dáma zatlačí súperovho kráľa do ktoréhokoľvek rohu šachovnice.
2. Všetku prácu vykoná dáma, jej úlohou je obmedziť súperovho kráľa tak, aby postupne musel ustúpiť na kraj a nakoniec do samotného rohu šachovnice.
3. Pre dosiahnutie tohto cieľa nesmie dáma šachovať, ale kopírovať tak povediac pohyby ustupujúceho kráľa a to tak, že je od neho na doskok jazdca.
4. Takýmto postupom ho dokáže bez problémov zatlačiť až do rohu, kde si však musí dať dáma pozor, pretože ak by opäť skopírovala súperov ťah, nastal by pat!
5. Preto po ústupe kráľa na rohové pole sa musí dáma zdržať a nastupuje kráľ, ktorý pohodlne prichádza až k súperovi.
6. Nasleduje mat dámou, ktorú kryje kráľ.

Toto si treba vyskúšať na prázdnej šachovnici niekoľkokrát. Keď sú prítomné ďalšie figúry či pešiaci, potom závisí na konkrétnych okolnostiach pozície, ale hráč s dámou navyše je aj tak v ohromnej výhode - jedinou jeho starosťou je nedopustiť pat...

Šach sa zvykne začať vyučovať práve takto "odzadu", čiže začínajúci šachista musí zmáknuť elementárne koncovky (K+D, K+V, K+S+S,...).

10.3.2011 11:32:16 | Upraveno autorem (porovnej)

pecovary
Ano, určitě máš pravdu, já jen psal, že koncovka byla, jak pravili ostatní šachisté, jenž partii přihlíželi tzv. "pěšcová" a to si myslím, že je rozdílné od situace, kterou popisuješ. Tím se nechci nijak přít. Jen jsem to možná nešikonvě napsal.
Tam šlo o to, že kluk musel ještě jak se říká blokovat soupeřovi pěšce, aby si také nenasadil figuru, přitom se sanžit ubránit svého pěšce, se kterým se hnal pro dámu a pak teprve musel zahnat soupeře do kouta. A aby zabránil sopueřovi pohyb se svým volným jezdcem, musel neustále šachovat a hnát jej před sebou. Tak snad jsem to dovysvětlil? :-))
A to je to co jsem myslel, že hrozil PAT, nebýt jeho pěšce, se kterým mohl ještě pohnout. :-)

10.3.2011 12:24:58

Kent
Tak to samozrejme, pešiakové koncovky sú vo veľa prípadoch veľmi komplikované a majstri v nich vedia otočiť mnoho slabšých pozícií. Umenie je vedieť určiť, KEDY partiu preliať do vyhranej pešiakovej koncovky...
Každopádne, držím synátorovi palce - prax, vydrené víťazstvá, ale aj chyby a nečakane prehraté partie mu ukážu, aký je šach nádherný.

10.3.2011 12:41:01

to pecovary
Tak tak, díky za podporu a máš v tom pravdu, že pěšcové koncovky jsou velmi složité a dá se v tom udělat fatální chyba. Ne nadramo jsem mu vytiskl pár diagramů na pěšcové koncovky....jako kdybych to tušil. :-))

10.3.2011 13:39:33

Fotky
Tak mi Radek konečně schválil fotky z turnaje + nějaké další. Kdo má zájem, může mrknout. :-) Za 14 dů jedem o5 na turnaj do Brna, tak pak zase něco málo napíšu. Mělo by jet z našeho oddílu už více dětí, tak bude i veselo. :-)

24.3.2011 20:37:57

Kent
Na fotky jsem koukal hned v momente jak jsem je spatril na uvodni strane a bylo mi hned jasne ze jsou od tebe.

25.3.2011 12:53:49

BMAJTZ
No a co se týká té fotky z turnaje, tak se tam nevešly ještě stoly pod úrovní objektivu. Fotil sem to tak, aby byl vidět i název na zdi. Celkově se tam hraje cca. na 40-45 šachovnicích, tuším že ve 4 kategoriích. "potěr", mladší a staší a dívky. A ty jsou možná také rozděleny na mladší a starší, teď nevím přesně. Dětí jako smetí.... :-))

25.3.2011 13:54:27

to all:
Tak jsem byli s klukem po delší pauze v Brně opět v místních šachovém klubu Lokomotivy na ul. Rybníček. Zde se hrál další ze série turnajů "druhé úterý" kdy kluk startoval jako "nenasazený" v kategorii B, což jsou hráči bez výkonnostní třídy. Turnaj se hraje"Švýcarským systémem na 5 kol po 15-ti minutách". Nakonec za 4 vítězství a 1 remízu skončil kluk na 1 místě se 4,5 body a získal IV výkonnost. V příštím měsíci bude již hrát ve skupině "A".
Takže mám radost, že se zdařilo a musím říct, že jsem jednotlivé partie sledoval a soupeři byli opravdu kvalitní, nicméně chybovali. :-)

14.5.2011 12:01:49

To Kent
Zdar Kente, no, jestli jezdíš po turnajích po Jižní Moravě, tak se možná někdy potkáme; občas jezdívám s kluky, co je s kolegou vedeme v Bojkovicích, po turnajích ve Zlínském Kraji. Ale Brno není tak daleko, třeba se uvidíme :-)

6.9.2011 22:25:56

Mejdzr
No jak jsem psal, jezdím teď do Brna do šachového odd. Lokomotiva Brno. Pojedu tam v úterý. Jinak s trenérkou jezdí děti po celé Moravě na Rapid šach. To jsou už místa rozepsány a je to asi 6 turnajů. Mimo jiné Brno, Rajhrad, Brankovice, Břeclav, po novu i Ratíškovice - to jsme my :-) a Vyškov. Na Zlínsko bohužel nejezdím.

7.9.2011 08:53:45

Vybíráme z Bazaru

Krabčáci od Mindok
Krabčáci od Mindok
Akt. cena: 250 Kč
Končí za: 12 dnů

Offcanvas