Root - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy, Zvířátka
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
2Tomatoes Games
Crowd Games
Leder Games
Matagot
MS Edizioni
Portal Games
Quality Beast
YOKA Games
Autoři: Cole Wehrle
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

názory


tak koukám, že pár lidí už tuto hru vlastní, mohl by se někdo z vás podělit o svůj názor jaké to je?
9.10.2018 15:02:44

Koukni na Deskožrouta
... my už se rozepisujeme ;-)
http://www.deskozrout.cz/topic/8344-dojmy-ze-hry/

9.10.2018 15:14:54

Kanic
Nebo nova recenzebDeskofobie, kde Petr hru hezky strucne vysvetluje.

9.10.2018 17:16:19

havelock

Recenzi od Petra už jsem samozřejmě viděl. Nicméně bych rád slyšel názory ještě pár dalších hráčů :)

9.10.2018 17:31:15

Hrál jsem to dvakrát, pokaždé za kočky a bomba.
Strany jsou dost asymetrické, každá hraje úplně jinak, takže replayabilita vysoká.
Pravidla jsou celkem jednoduchá, i když dost mizerně napsaná - rozhození do dvou knížek je IMHO dost něšťastné, blbě se cokoliv hledá. Pokud ale máš někoho, kdo ti hru vysvětlí, tak je to pohoda.
----------
Člen hnutí "Jednorožce s duhou do záhlaví Zatrolenek"

9.10.2018 19:03:06

nazory
tu máš do bludu názorov:

https://boardgamegeek.com/boardgame/237182/root/ratings?pageid=1&comment=1

10.10.2018 11:08:56

Hra ve dvou

Ahoj, netušíte někdo, jaká je hratelnost ve dvou? Díky...

10.10.2018 12:45:07

Názor
Po šesti hrách.
A jsem zamilovaný.
Je mi jasné, že to nebude pro každého, ale u mne to zapadlo přesně do všech přihrádek, které mám rád.

--------------------------------------
Deskoherní Inkvizitor
Zakládající člen hnutí "Jednorožce s duhou do záhlaví Zatrolenek"

10.10.2018 12:52:19

Kulgan
Pro 2 tam je hlavně kooperační hraní, kompetitivně také můžete přidat 3. bot hráče, ale zatím jsem nezkoušel a hrajeme hlavně 3-5 hráčů.

10.10.2018 13:14:53

herní doba
Zdarec , kdo jste už hrál , chtěl jsem se zeptat zdali sedí herní doba uvedená v popisu u hry 90minut?

10.10.2018 13:17:23

Angri
Ve 3-4 hráčích, kteří už hru mají nahranou, to není problém.

10.10.2018 15:33:00

Herni doba
Z me zkusenosti, pokud se nemusi vysvetlovat pravidla hodina. Davame vetsinou dve hry za sebou
___
redaktor Deskofobie

10.10.2018 19:03:05

Jak je to s vyvážeností frakcí?
Tohle je dotaz pro ty, co už mají odehráno větší množství partií. Střídají se frakce ve vítězství nebo se stává, že jedna frakce vyhrává mnohem častěji než ostatní?

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

19.10.2018 12:56:41

Vyváženost frakcí
Her mám za sebou tak 15:
Kočka - tady je to hodně těžké, možná v málo hráčích, nebo na dominaci, než se zbytek stihne rozjet, protože nástup mají lepší - ještě za ně u nás nikdo nevyhrál, nejlépe 28 bodů
Pták - když chodí karty v pohodě
Aliance - když není okamžitě zaříznut, v pohodě
Vagabund - když není okamžitě zaříznut, v pohodě
Bobři - taky v klidu, stačí se zakopat a brát body
Lizardi - asi jako u kočky, v méně hráčích a spíš na dominanci, taky ještě nevyhráli

19.10.2018 16:34:51

...
Já teda jenom po pár hrách základu, ale zatím mi přijde, že je to méně o frakcích a víc o tom, proti komu se kdo spolčí. Když někdo ohlásí dominanci, tak po něm jsou ostatní, protože každý chce hrát aspoň o kolo dál. Když nikdo na dominanci nejde, tak co jsem zatím viděl je to otevřená válka pták vs kočka a zbylí dva se pletou do cesty tomu, kdo zrovna vypadá hrozivěji. V tom se snadno stane, že Aliance si nikdo nevšímá a pomocí craftění a proměny vojáků v sympatie dají třeba 10 bodů za kolo. U vagabunda je to asi o tom, stáhovat toho kdo vede a pošťuchovat toho kdo je pozadu, ale zároveň nedělat nic, co mi nedá nějaké body. Za něj jsem ještě nehrál a tak nemám moc představu.

19.10.2018 16:57:24 | Upraveno autorem (porovnej)

kupovat?
Uvažuji o koupi s rozšířením (předobjednávka). Přijde mi, že je to něco, co zde dosud nebylo. Ovšem, když se dívám na příspěvek Elnie týkající se vyváženosti frakcí, a pokud jsem to pochopil, dvě frakce samostatně nevyhrály... - stojí to za to koupit? A raději hned s rozšířením? Předpokládám, že hra má velkou atmosféru. V kolika hráčích je dobře hratelná? Od kolika let? Díky za názory.

3.11.2018 20:34:40 | Upraveno autorem (porovnej)

stana
Na podobne otazky je vyborny boardgamegeek. Podla hlasovania hračov je Root od 14+ pre 3 - 4 hráčov a najlepšie sa hraje vo štvorici

https://boardgamegeek.com/boardgame/237182/root

4.11.2018 08:26:06 | Upraveno autorem (porovnej)

stana
Tahle hra je tak strašně závislá na hráčích, že je na tvou otázku opravdu těžké odpovědět.
Já mám za sebou myslím 9 her a viděl jsem vyhrát všechny frakce.
Co si pamatuju: Kočky 3x, Eyrie 2x, Alianci 3x, Vagabunda 1x.
Rozšíření nemám.
Kočky mají jednu nevýhodu a to, že na své desce mají napsano, že jsou nejsnadnější, proto za ně většinou hrají nováčci, nebo hráči u kterých se ostatní shodnou, že to zvládnou. A oni to nezvládnou, protože vidí Eyrie jak se po mapě nesou jako smrtonosné hejno a smetávají jednu mýtinu za druhou. Nedokáží se přenést přes to, že jim občas Aliance bouchne pod prdelí. A dělají proto pro svou frakci nesmyslná rozhodnutí a prohrají. Kočky mají ze základních frakcí asi nejlepší šanci vyhrát na dominanci, protože mají jednoduše nejvíce bojovníků a díky pochodu se rychle rozlezou. Dá se s nimi vyhrát i na body, pokud děláte, to co máte a stavíte průmysl o stošest.
Eyrie musí hrát člověk, který má alespoň nějaké analytické schopnosti. Když si v prvním kole dá do stavby kartu nějaké barvy, protože v tomto kole se mu to hodí, ale všechny ostatní mýtiny jsou přes celou mapu, tak se nezastavitelně řítí do zmatku.
Alianci jsem viděl vyhrát jenom jednoho člověka a to naprosto drtivě 3x za sebou. Dokázal přesně využít, co jeho frakce nabízí. V další hře se mu to ale vymstilo totálním paranoidním zářezem od všech ostatních.
Vagabund je takový zrádný, protože má asi největší svobodu, co dělat a je extrémně závislý na tom, zda ostatní hráči vyrábí předměty. Dokázal jsem za něj vyhrát jen jednou, většinou jsem ale skončil pár bodů před cílovou hranicí.
Root je parádní hra, ale zážitek z ni stojí a padá na lidech u stolu.
___
redaktor Deskofobie

4.11.2018 09:55:36 | Upraveno autorem (porovnej)

IN

Re Yedle
Hezké zhodnocení...

Poslední větu bych pozlatil a připsal ke všem hrám ;-)

4.11.2018 11:33:04

Hraji jednou za čas
Opravdu jsem na vážkách, zda koupit či nekoupit pro občasné hraní. Setkávám se s přáteli jednou za čas (cca 1x měsíc) a hrajeme různé hry. Užili jste si hru již při jejím prvním hraní?
Je vhodná pro občasné hraní?



19.12.2018 11:38:48

...
Hru jsem si zatím pokaždé užil i když pokaždé jsem to hrál s někým novým, ale to připisuju hlavně tomu, že jsem vždycky zkoušel stranu, za kterou jsem předtím nehrál.

Na občasné hraní to rozhodně není, protože všichni přítomní by měli zhruba vědět jak hrát za svoji stranu, a jak fungují všichni protivníci, aby jim něco neuniklo. Pokud někdo nezná, tak se to může zvrhnout v přesvědčování méně zkuených, ať jdou po tom či onom hráči, atd...

Z toho důvodu jsem si to zatím nekoupil, ač mě to baví.

19.12.2018 12:07:24

stana
Já jsem si hru užil hned na první zahrání. To že ji budete hrát čtyřikrát do roka, myslím ničemu neublíží.

-------------------------------
Deskoherní inkvizitor

Protijednorožcový aktivista

"Nevěřte koňům s rohy!"

19.12.2018 12:14:49

kua
kua nechcel som to z prvoti, trošku som si to poštudoval a neodolal som a už je to v predobjednávke. V skutku to vyzerá ako zaujímavé a inovatívne. A konečne majú fox in the box hru, ktorá ma zaujala!

19.12.2018 12:49:10

jednou za čas
Opravdu můžu také jednoznačně doporučit. Šel bych do toho hlava nehlava. Hra je obrovským způsobem vyladěná. V zásadě mám pocit, že na co Cole Wehrle šáhne, to je klenot. Kdyžtak mrkněte na jeho Designer's Diaries k Rootu.

Hry má hodně a chytře playtestované, k Rootu nedávno přidali malý chirurgický tweak (úprava asi dvou detailů v pravidlech), které ladí případnou nevyváženost. Ale jak je psáno i níž, myslím, že frakce jsou dost vyvážené.
Spíš se třeba liší v transparentnosti toho jak na tom jsou. U koček a ptáku je tak nějak vidět, že jsou na tom dobře nebo špatně. U Vagabonda může napoprvé překvapit, že najednou se rozjede a vyhraje. Ale podruhé už to víte...

A nemyslím, že pouze občasná hra jakkoli ubírá na zábavnosti. Člověk asi nehraje na turnajové úrovni, ale rozhodně jsme se dost dobře bavili, i když jsme to hráli teprve několikrát.

Není náhodou, že Root sklízí 2018 ocenění jedno za druhým a je na-x-krát vyprodaný. Na té hře byl odveden obrovský kus práce, a je to vidět na každém rohu!

30.12.2018 23:10:54

IN

Re
Asi nic nezkazím, když prozradím, že jak reedice anglické verze, tak chystaná verze česká přinese vybalancování jednotlivých frakcí z dílny samotných autorů. Předně byla posílena vlastnost Kočky (polní nemocnice), omezen zisk bodu Aliance, změněn management předmětů Tuláka a přidána drobná upřesnění u Kultu a ostatních frakcí.

31.12.2018 15:35:20

IN
Toto je zaujímavá informácia!
Dajú sa niekde dohľadať detaily? Pretože zrovna chystám videonávod...

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

31.12.2018 18:18:37

Vybíráme z Bazaru

Carcassonne Zámek (hrad)
Carcassonne Zámek (hrad)
Akt. cena: 799 Kč
Končí za: 4 hodiny

Offcanvas