Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově

xxxxxxxxxo hodnoceno 341x (Seznam vlastníků)

Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 75 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Ignacy Trzewiczek
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

pravidla

Zdravim,
mam trosku par nejasnosti v pravidlech.

1) Na zacatku kola kdyz resim event kartu, mam obrazek knihy nebo otazniku.. Pokud je otaznik dam symbol otazniku do hry a to znamena ze i kdyz pouziju 2 figurky a mam automatickej uspech musim resit kartu prislusne barvy?
Pokud mam symbol knihy tak se kuprikladu v druhem scenari aktivuje ta mlha co je na karte se scenarem spravne?

2) Dalsi vec, pokud prikladam pri pruzkumu novej dilek mapy, a mam tam symbol te mystery, resim ju podle karty scenare co se ma zrovna dit? tzn pri prvni mystery 1, pri druhe 2, a pri 3,4 atd tu 3ti...

3) Pokud prijde noc, postupuju podle bodu v pravidlech tzn musim krmit, pak muzu presunout kemp a pokud se rozhodnu ze presunu kemp je to automaticky okamzite provedene a kdyz se presunu na pole kde je ukryt nebudu spat jakoze pod sirakem a nedostanu zraneni spravne?

Diky :)
11.1.2016 12:37:59

Re: pravidla
Ahoj,
ad 1) Presne tak, v pripade zetonu otazniku musis resit kartu dobrodruzstvi i v pripade 2 figurek. Kniha ma pouze ten vyznam, ktery ji dava scenar. Takze ve druhem scenari umistujes kosticky mlhy (POZOR - kamkoli na ostrov, ne pouze na jiz objevena pole - snad nejcastejsi chyba ve hre).
ad 2) Nejcasteji ano. Totem se vetsinou resi hned a udelas to, co veli karta scenare, pri objeveni prvniho totemu resis mystery 1, pak 2 atd. Ale treba ve scenari Volcano Island resis cisla totemu az kdyz provadis pruzkum totemu, takze se muze stat, ze provadis pruzkum totemu 1 (Small Temple) na miste, ktere uz je treba tretim odhalenym totemem na mape. Je tomu tak proto, aby jsi mohl tento scenar dohrat, i kdyby ti lava znicila pole mapy s neprozkoumanym totemem (pochopitelne kdyz jich znici moc, tak te to nezachrani).
ad 3) Ano, kemp se presouva okamzite bez potreby neco platit (jen ztratis polovinu strechy a palisady zaokrouhleno dolu, pokud je mas). Pokud presunes kemp na pole s ukrytem, nedostanes zraneni. Pokud se presouvas na pole, kde zustal nekdo ztraceny (tzn. vytahl si kartu s efektem execute the night phase outside the camp), tak onen nestastnik stale zustava ztraceny a pokud na danem policku neni symbol ukrytu, tak dostane zraneni.

11.1.2016 15:36:43

pravidla ke stažení
Zdravím,
chtěl bych se optat, zda nemá někdo pravidla v elektronické podobě? Zvažuji jestli si hru pořídit, ale rád bych se je před tím pročetl, díky.

27.3.2016 16:21:32

Tak neviem
či zrovna pravidlá sú pri tejto hre dobré na rozhodovanie. Nie sú úplne najlepšia napísané veľa spojitých vecí je rozhádzaných na viacerých stranách. Skús si prečítať recenzie a dojmy od hráčov, to Ti možno pomôže viac :).

31.3.2016 08:31:01

...
Případně koukni na youtub na nějaký lets play. Hezký natočil například Ricky Royal z kanálu Box of delights:

https://www.youtube.com/watch?v=GMAGwo63Mlw&list=PL5UyaJ4tfEqzNLyeqG0CBR9fZdhTCx1GN

Toto video mě k Robinsonovi dostalo a po jeho zhlédnutí jsem s pravidly problém vůbec neměl (až na extrémní situace a kombinace, které tam ale stejnak nejsou moc dobře popsány).

Pokud neovládáš dobře angličtinu, tak by ses musel spokojit s Kubrtovým videem od Deskofobie...

https://www.youtube.com/watch?v=v5SrepCZlbw

31.3.2016 09:16:47

...
Děkuju. Podívám se na to. :-)

31.3.2016 19:16:44

Dotazy
Tak mám za sebou první hru CZ verze ve dvou s prvním scénářem a mám několik dotazů : 1) Pokud bojuju se zvířetem a dočasně si zvýším zbraně kartou pistole +3 a karta zvířete mi poté říká sniž úroveň zbraně o 2 , tak předpokládám nemůžu si říct, že snižuji ty +3 jednorázové a tím se postihu vyhnout?
2) Kostky se mohou vyhodnocovat libovolně, v pravidlech se píše jen o doporučovaném pořadí. Tzn. hodím kostky a kostka úspěchu mi přidá 2 žetony odhodlání. Ty asi nejdou do budoucích surovin, takže je mám hned k dispozici. Mohu poté díky vlastnosti postavy tyto žetony odhodlání využít a přehodit zbylé dvě kostky nebo i tu kostku na úspěch?
3) Karta události : Neobvykle studená noc. Text zní : Odhoď 2 dřeva, jinak každý hráč utrží zranění. Situace 1- mám jedno dřevo. Musím ho odhodit a hráči obdrží zranění? Situace 2 - mám dvě dřeva, ale nechci je odhodit, můžu si je nechat a opět hráči obdrží zranění? Týká se to zranění i pátka?
4) Znovu pořadí vyhodnocování kostek. Na kartách průzkumu je otazník. Hodím kostky průzkumu a mám úspěch. Mohu si vybrat pořadí zda prvně umístím nový dílek ostrova a poté vyhodnotím kartu pod otazníkem nebo je pořadí něčím dáno?
5) Událost zhodnocení situace - musím odhodit 3 vynálezy. Můžu odhodit žetonek z vynálezu na kartě scénáře, kterým jsme si označili že tento vynález jsme udělali? Je možné tento vynález ještě někdy poté získat?

27.5.2016 18:28:22

@dotazy (Skyfire)
Nechcem byť za admina, ale nebolo by lepšie tie otázky rozdeliť do sekcie Otázky? Lebo zachvíľu sa tu každý bude pýtať na to isté X-kát a nebude to prehľadné.
---
1) Nie. Vždy sa znižuje reálna sila zbraní, nikdy nie jednorazová. (CZ pravidlá str. 25, vpravo 4. odsek zdola)

2) Nie. Pri popisoch schopností postáv v pravidlách je uvedené, že žetóny odhodlania nie je možné použiť na prehodenie kocky cez vlastnosti postáv.(CZ pravidlá str. 23 a 24)

3) Vždy musíš odhodiť suroviny, ak ich máš.
Tzn. v situácii 1 odhodíš 1 drevo a za to 1 chýbajúce drevo dostanú postavy 1 zranenie.
V situácii 2 - Nechať si ich nemôžeš, musíš ich odhodiť.
Piatok sa nepočíta medzi hráčov, takže zranenie nedostane. (CZ pravidlá str. 23 vľavo)

4) Poradie vyhodnocovanie kociek je len odporúčané (píšeš to v otázke 2) a my ho tak hrajeme. Čiže najprv prideľ prípadné zranenie, potom umiestni nový diel a prípadne si zober a pozri aj žetóny prieskumu a nakoniec vyhodnoť kartu dobrodružstva za otáznik.

5) Na tejto karte sa píše v EN verzii, že sa majú Discard 3 Invention CARDS. Odhodená karta vynálezu sa zamieša do balíčka nepoužitých kariet vynálezov (EN), podľa CZ pravidiel sa POLOŽÍ na odhadzovací balíček kariet vynálezov. V EN verzii píš, že sa ZAMIEŠA do balíčka kariet vynálezov, čo je logickejšie, aby si sa k odhodeným kartám nevedel okamžite dostať cez tesárovu schopnosť Nové nápady.

Z toho mi plynie, že by si vynález na karte scenára nemal ako zamiešať. A scenárovo špecifické predmety majú zvyčajne väčšiu dôležitosť :).

27.5.2016 21:13:06 | Upraveno autorem (porovnej)

vynálezy na scénáři
Jak přesně fungují vynálezy na scénáři? Například vyrobím stožár, označím ho a na konci akce přidám 3dřeva na hranici. Je tato akce jednorázová,nebo můžu další kolo znovu přidat 3dřeva, nebo musím znovu vyrobit stožár abych ho mohl znovu použít?A funguje stejně i sekyra? Díky

28.5.2016 15:21:04 | Upraveno autorem (porovnej)

hracik
Nevím jak česká verze nebo podrobnosti ve FAQ, ale z toho co mám odehráno dřevo na hranici můžeš dát jen na počátku akcí. Takže imho to stožárový až v příštím kole. A měla by to být jednorázovka.
Sekera ti přidá žeton +1 dřevo na políčko z táborem. Sekera se stěhuje s táborem, takže už o ní nepříjdeš. Rovněž by to měla být jednorázovka.

EDIT: Koukám, že stožárový dřevo se dává na konci akcí. Nicméně jednorázovka. A přebytky propadají.

EDIT2: z pravidel - Vybavení je vyrábeno pouze jednou (pokud karta scénáre neríká jinak,
nebo pokud není predmet ztracen kvuli efektu události nebo dobrodružství) a poté je dostupné všem hrácum bez omezení (pokud není receno jinak, napríklad u vybavení „Koš“). Podrobnejší popis vybavení najdete na straně 26.

28.5.2016 15:41:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Další 2 dotazy
1) Jak fungujou vlastně vynálezy. Např. Obranný val : stojí dřevo a musím mít lopatu. Lopatu mám, dřevo taky, vlezu na něj a udělám jej. Zvýším si palisádu + 2. Co je dál s touto kartou. Můžu ji ještě někdy v budoucnu použít? Pokud ano, musím znovu odhodit dřevo nebo už na ni jen lezu a zlepšuji palisádu? Obdobně jak se používá stožár v prvním scénáři. Musím vždy odhazovat dřevo a kůži? Nebo jen poprvé?
2) Jdu dělat vynález kde potřebuji dřevo. Skočí to neúspěchem a dřevo se mi vrací. Jak je to ale, když místo dřeva použiji vlastnost tesaře, kde mám v nákladech o jedno dřevo méně a chtěl jsem použít 2 žetony odhodlání místo dřeva. Taky mi zůstanou?

29.5.2016 19:21:59 | Upraveno autorem (porovnej)

@dalsie dve odpovede
1) Obranný val Ti zvýši palisády a toť vsjo, prípadne môžu byť niektoré predmety prerekvizita na stavbu dalších. Viackrát sa predmety stavať nedajú s výnimkou niektorých väčšinou scenárovo špecifických, napr. v druhom scenári sa viacnásobne dá stavať zvonček aj kríž.

2) V prípade neúspechu Ti ostane aj drevo aj žetony odhodlania, lebo si ešte tesárovu schopnosť ušetriť drevo nestihol ani použit. Rozdiel je, myslím v tom, že suroviny idú na pole budúcich surovín, kým žetony odhodlania si berieš hned späť.
---
OPRAVA!!! Suroviny idú na pole dostupných surovín. Zle som si to pamätal.

29.5.2016 19:56:17 | Upraveno autorem (porovnej)

skyfire
1) Provedeš efekt karty a otočíš ji, znovu už otočený vynález nepoužiješ, pokud má jednorázový efekt, leda by ho zas nějaký efekt otočil zpátky na stranu vynalézání, pak ale samozřejmě přijdeš i o ten bonus +2 na val.

2) Zůstanou.

29.5.2016 20:00:19

acedrac
OK, takže rovněž oštěp, který má Voják od začátku můžu udělat jen jednou? A jak je to s tím stožárem. Ten předpokládám můžu dělat vícekrát, ale platím za něj vždy materiály nebo si na něj dám černý žetónek že už je hotový a pak už na něj jen lezu panáčkama?

29.5.2016 20:02:20

skyfire
Oštěp jen jednou, ale dostaneš aspoň ty 2 žetony odhodlání. Stožár můžeš použít jen jednou, dřevo z něj se okamžitě přidá, pokud zaplníš sloupeček hranice, přebytečné dřevo propadne.

29.5.2016 20:11:25

neuspech
v případě neúspěchu jdou suroviny na pole budoucích? tzn chci něco vyrobit, abych mohl, musi byt suroviny v dostupných. neuspeju a já je vrátím do budoucích? mám to brát tak, ze sem vyrazil něco stavět, neuspěl sem, vracim se do tabora a vracim se se surovinama které další postavy nemohou použít, protože jsou na svých akcích a proto do budoucích?

29.5.2016 20:57:03

Bary
Tak já teda hraju podle FAQ co je na BGG a tam se vrací do dostupných zdrojů.

29.5.2016 22:07:35

pole budoucích surovin
Vycházím jen z pravidel a místních diskuzí. Nerozumím, z čeho vyplývá, že suroviny v případě neúspěchu odhazuji na pole budoucích surovin?

str. 11: Některé vybavení může mít vícenásobné požadavky, např. „Luk“ požaduje vlastnictví „Provazu“, „Nože“ a odhození 1 dřeva.

V případě neúspěchu nemusím na pole budoucích surovin položit ani provaz ani nůž, tak proč dřevo? Nic v pravidlech nenaznačuje, že by to tak mělo být. Pouze to, že dané suroviny musí být k dispozici už v okamžiku plánování.

Pak bych bral, kdyby "nešťastná" věta na str. 16 říkala třeba něco v tom smyslu: "Pokud hráč hodí kostkami a nepadne žádný úspěch, pak se plánovaná akce nevyhodnocuje - a případné vložené suroviny se odloží na pole budoucích surovin."

Dodatek: Během produkce mi jdou suroviny na pole dostupných a jsou hráčům hned k dispozici (str. 8) Takže z pravidel ani nevyplývá nějaké obecné pravidlo, že kdykoli se "dotknu" surovin vrací se hráčům přes pole budoucích surovin.

30.5.2016 06:33:36 | Upraveno autorem (porovnej)

budoucí suroviny
acedrac: viz další dvě odpovědi psal, ze dává na budoucí. proto se ptam a snažím se to připodobnit. my to hrajeme, ze po neúspěchu se vrací na dostupné, ale ten příběh co sem napsal ma taky svou logiku, acedrac mi nahlodal ;)

30.5.2016 07:02:42

Suroviny po neúspechu akcie
Prepáčte, asi som si to zle pamätal. Suroviny po neúspešnom budovaní idú na pole DOSTUPNÝCH surovín.

A hlavne som tu ja sám už citoval FAQ 1.5, kde sa to potvrdzuje:

FAQ 1.5: If the Building Action that uses the Economical construction fails, are the 2 Determination tokens allocated to it lost? The Determination token are taken back, in case of failure, like resources.
+
While all required resources are assigned during the Planning step, some resources might be unused after the Action resolution: this is the case for example for unsuccessful Building Actions. Where do these freed up resources go, and when?
These resources go back to the Available Resources space.

Ono ja aj po 20 hrách listujem vo FAQ pomerne často. A hlavne keď hráme po dlhšej pauze, tak si overujem aj elementárne veci :).

30.5.2016 07:50:41 | Upraveno autorem (porovnej)

pole budoucích surovin
Díky Acedrac, respektuji tvou znalost pravidel :)

30.5.2016 11:04:02

dotazy
1. Kdy mohu používat vybavení? Mohu reagovat na nějakou herní situaci (událost), nebou musím použít vybavení před tím(např. než jdu zabít zvíře, tak si dočasně zvýšit úroveň zbraní)? Jedno vybavení mohu použít pouze jednou za kolo?

2. Kuchař- ohoď 3 odhodlání a změň 1 sníh na 1 déšt. Mohu to udělat i na bílé kostce? Mohu změnit 2 sněhy na 1 sníh?
Napr. na bílé kostce změním sníh na déšť. Na bílé kostce ale není déšť s pouze jedním mrakem.

30.5.2016 15:35:48

Pátek
Pátek a dobrodružství:
Pátek dobrodružství nevyhodocuje a namísto toho dostane zranění. Předpokládám, že i za případný žeton otazníku na akcích....
V pravidlech se píše, že pokud na kostce dobrodružství padne symbol dobrodružství, ale za žetom otazníku nehážu a rovnou vyhodnocuju dobrodružství....

30.5.2016 15:47:24

Patek
Ano, v pripade, ze pri vyhodnocovani lezi zeton otazniku na balicku karet dobrodruzstvi, Patek utrpi zraneni a zeton otazniku se odstrani bez vyhodnoceni karty.

30.5.2016 17:06:30 | Upraveno autorem (porovnej)

dotazy - celyl
ad 2) Kuchar. Muzes premenit 1 snih na 1 dest bez ohledu na to, na jake kostce to padlo. Pripadny snih navic musis vyresit drevem, a kdyz ho nemas, tak zivotem :-)

ad 1) delejte to tak, jak vam to vyhovuje a jak to citite tematicky. Anglicka a nemecka pravidla tohle kazda resi jinak. Jen u kosiku a pytliku (basket a sack) je jasne psane, ze je muzes pouzit jen jednou. Mel bys u planovani akci deklarovat, ze si dany predmet beres s sebou. Treba pistoli na lov. Kdyz ji nepouzijes, tak ti celkem logicky ten jeden nebo dva naboje zustanou, protoze nebylo treba vystrelit. Kdyz jdes na sber surovin s kosikem a mas smulu, tak ti jeho bonus propadne, nemuzes se najednou rozhodnout, ze ten kosik predas nekomu jinemu, kdo taky jde na sber a kdo treba bude mit stesti. Jeste vetsi diskuze asi panuje o schopnostech vojaka a jeho docasneho zvyseni urovne zbrani, jestli ji muze pouzit pouze v prubehu akcni faze, nebo treba i ve fazi pocasi nebo behem eventu.

30.5.2016 17:31:29

provádění akcí
Můžu dělat stejnou akci dvěma figurkama - odděleně? Dám dvě figurky na stejnou akci ale nechci, aby se ta akce vykonala jako podpora(tedy automaticky úspěch). Každá figurka by si tedy hodila zvlášť třema kostkama.

31.5.2016 08:38:43

Vybíráme z Bazaru

Fronta
Fronta
Akt. cena: 157 Kč
Končí za: 7 hodin

Offcanvas