nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Rising Sun

Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
CoolMiniOrNot
Guillotine Games
Autoři: Eric M. Lang
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Klany

Tak za jaky klan uz jste hrali a jak vam to slo? Ja zatim zkusil Fox a Sun. Foxi schopnost jsem nekolikrat vyuzil je dobra, ale vzhledem k tomu, ze to byla prvni hra nedokazal jsem ji poradne ocenit a tudiz vyuzit. V druhe hre za Sun to uz byla uplne jina liga. Tenhle klan mi prijde opravdu dost silny. Coz potvrdilo i me vitezstvi v teto hre. Zkousel uz nekdo i Moon klan? Jeho schopnost mi prisla dost silna na Shrinech, ale pocet dvou figur v oblasti nam prisel hodne omezujici.

Upraveno autorem (porovnej)

13.2.2018 09:10:35

Bilajz86

Jo takze nevyhral o 100, ale mel pres 100, to je rozdil. Kazdopadne z tveho popisu zni, ze to zahral Fox netradicne a fakt dobre :)

2.4.2018 20:39:38

Detail hry Foxu

Hráli jsme to v 5 - 4 zkušení, 1 nováček. Za Foxe hrál průměrně zkušený hráč.
Kartu +1 za zabití jsme mu nechali jen jednu. A právě proto, aby na ni nenahrál body, tak to někteří proti němu zkoušeli hrát na seppuku. Až ve třetím kole to někdo zkusil na rukojmí.
Vyhrál cca se 120 body, druhý Dragonfly měl bodů cca 60. Zbytek pod 50.
Největší problém byl, že dokázal nabrat nějaké roniny, a těmi prudícími jednotkami v prohrané bitvě nabrat prachy, které pak do roninů investoval. A tím, že měl jednotky úplně všude, tak měl suverénně nejvíc peněz.

2.4.2018 17:46:04

Bilajz86

Mohl bys k tomu napsat vic detailu? Treba jake bylo absolutni skore. 170-70 je neco jineho nez 110-10 a ukazuje to na zkusenosti hracu. I tak je ale na rozdilu 100 bodu neco spatne. To hral za Fox zkusenejsi hrac a zbytek byli novacci? Nebo to bylo jen ve 3-4 lidech, kdy na planu neni takova tlacenice, takze Fox snadneji ziskava provincie?

Kazdopadne jestli jste Foxovi nechali obe karty +1 bod za zabitou figurku, tak jste mu to docela usnadnili. Ne, ze by tim bylo vymalovano, ale hodne mu to pomuze. Jestli hral Fox ve valecnych provinciich dokola Seppuku-oslavne basne, tak holt musite nekdo prebidovat dane akce.

Paradoxne byste mozna vic pojeli Fox tim, ze by s nim sel do aliance nejaky silny valecnik s hodne figurkama rozlezlyma po hernim planu s tim, ze ve fazi valky by diky alianci ani nedoslo k boji a figurky Foxe by nebyly zabite a tudiz by nedostaval body.

1.4.2018 16:45:17

Bilajz86

Tohle docela horlive resili n BGG, je o tom celkem dlouhe vlakno s ruznyma nazorama, ale co si matne pamatuju, tak to nekdo oznacil za chybu ostatnich, ze to nechavaji dopustit. Jakmile ostatni vedi, co s tim, tak fox pry nema sanci.
I tak mi to ale prijde spatny model jakesi kooperace proti jednomu. Pomalu takovy boss fight :D

1.4.2018 15:55:31

Fox clan

Nezdá se vám schopnost Foxů jako celkem OP? Včera nás přejel rozdílem 100 bodů jen za to, že se mohl nasrat před válkou kam chtěl, tam hrdinně umíral a společně s modrýma kartama mu přinášel bodový zisk za umírání plus dokázal získat dost destiček. Ostatní moc nevěděli, co s ním, po prvním kole už jsme s ním nešli do aliance.

1.4.2018 09:36:27

4. vs 1.

no... ono to nie je tak ľahké prehovoriť 4tého aby šiel s tebou do aliancie keď už si raz na 1st mieste... :)

16.2.2018 16:16:05

No

Kdyz jste pred podzimem prvni(sun) a druhy (moon) s tretim(turtle) uzavrou protislunecni alianci. Tak spojenectvi se ctvrtym(lotos) je vic jak povinnost.

Jasny ze spojenectvi neni nutne, ale spolecny harvest nebo marshal je celkem silny duvod pro alianci.

16.2.2018 15:56:28

...

tiež nevidím napr. dôvod uzatvárať alianciu s niekym v 3. sezóne ak som nejaký 1., 2. v poradí - zbytočne uľahčuješ oponentom situáciu. Napr. taký Lotus v 3. sezóne dáva iba Betray mandáty a kašle na alianciu, aby si neznížil honor.

16.2.2018 15:21:03

Sude, liche

Koalice se uzavirat nemusi...

16.2.2018 15:14:31

stady

tak to te asi ceka celkem zklamani i ve 4 lidech. hrali jsme to 2x. prvni hra se zvrhla na totalni boj 2 vs 2. podruhe uz to tak jednoznacne nebylo ale podzim uz byl take v rezii 1 a 4 proti 2 a 3 v poradi. Proto se celkem tesim az zahrajem v lichem poctu tam by to ten clovek navic mohl docela dobre nabourat. Pri hre jako je tahle vzdy budou vitezit nejake ty sympatie a koalice. me to prijde zabavne. samozrejme melo by se pomahat na zaklade hry a nejakych dohod a ne osobnich sympatii.

16.2.2018 15:10:55

horysimus

Ale kingmaking je neco jineho nez runaway leader. Kingmaking je, kdyz o vitezi rozhodne nekdo, kdo nema sanci vyhrat.
Uvedu priklady, jak toho dosahnout: 1) platim reparace behem podzimu (tedy uz se pak nehraje) a lichou minci davam kamaradovi, ktery jeste bude bojovat, namisto tomu, kdo uz se zadneho boje ucastnit nebude; 2) ucastnim se pouze dvou bitev, mam plno penez a jsem beznadejne posledni. Muzu si vybrat, kterou bitvu budu bojovat a pohodlne vyhrat. Tu druhou prohraju, cimz souper ziska provincii, kterou jeste nema, a dostane tak +10 bodu. Rozhodnu se, kteremu souperi to tak daruju a ktery tak vyhraje hru; 3) udelam nejaky ocividne nesmyslny tah, ktery mi nic neprinese, a zaroven tim jednoho z leaderu dostanu do vyhody vuci druhemu.

Jsou to vsechno shody okolnosti, ale v sesti lidech se to deje snadneji, protoze hraci maji hru mene pod kontrolou, je to dost chaoticke. Kdyz k tomu prictu, ze v sesti lidech to hrajeme pomerne dlouho a na zaver to takto rozhodne nekdo, kdo je beznadejne posledni, tak mi to akorat evokuje deskovou Hru o truny. Pevne doufam, ze v peti a ctyrech lidech to bude lepsi.

16.2.2018 14:53:29

2 havelock

Dekuji za upresneni az ji priste budu pachat tak rozhodne gramaticky spravne :o)

16.2.2018 14:49:43

Seppuku

Je nesklonné! Prosím, udělejte laskavost sami sobě a používejte to slovo správně, ať nejste ve společnosti za hlupáky ;)

16.2.2018 14:29:24

A dopr...

Ok, cas precist si po prvni hre znovu rulebook

16.2.2018 10:42:21

nerozumim terminu

i na sepuku vyhraje sun. sepuku vyhraje kdo da na ni nejvic penez. kdyz neda nikdo tak se nevydnocuje. vyherce pak rozdeluje penize mezi porazene. tedy presneji receno porazene v sepuce.

teda takhle jsme to hrali..

16.2.2018 10:32:05

penize

Puvodni prispevek smazan autorem kvuli chybam v interpretaci prvidel

Ono ve 4 nebo 3 hracich se preskakuje snadno. v 6 uz to nejde tak snadno

16.2.2018 10:14:14

az takhle jednoduse bych to nevidel

nam se tedy jeste nestalo ze by nikdo nemel zadne penize... moon klan ma silu figurky 2... zelvakovi se pocitaji i pevnosti... mostra... sun vitezi preci jen na remize... staci aby v jedne bitve dali hraci sepuku a predbehnou sun v honoru... nemluve hostage... je mnoho zpusobu jak se branit sun v jeho schopnosti

16.2.2018 10:10:34

Valka

Puvodni prispevek smazan autorem kvuli chybam v interpretaci prvidel

16.2.2018 09:58:48

Pepsson

Uplácet se smí je v tea ceremony a v politické fázy. Během war fáze už nikoliv.

16.2.2018 09:58:37

valecna faze

zadny predavani penez ani roninu

16.2.2018 09:52:29

Predavani penez a roninu

TAk s Roninama jsme neobchodovali, ale uplaceni je povoleno kdykoliv, ne? Nebo jsem to v pravidlech prehledl?

Celkem by to ale nic nezmenilo na tom, ze Sun klan by vyhral na plne care i tak, a mozna by Zelva nemela tolik vyhranych bitev....

16.2.2018 09:39:23

Pepsson

Pěkný report. Jen mě zarazilo to, že jste si půjčovali peníze v soubojích. Tady pozor. Peníze a Roniny lze předávat jiným hracu pouze v Tea ceremony a hraní mandátu, v War phase už ne. První hru jsme hráli toto špatně.

16.2.2018 08:16:31

Kingmaking

Nemuzu souhlasit. I kdyz nekdo bodove vitezi nedava mu to zadnou dalsi prevahu nad ostatnimi hraci. Kazdy boj je otevreny a celkem dost napinavi. Zalezi jakou strategii hrac zvoli. Pokud nekdo zacne bodove utikat zalezi na koalicich jak se k tomu postavi. Ja osobne vyhral s prehledem jaro a v lete jsem byl rad ze jsem nahrabal body sepukou. Nemel jsem sanci cokoliv vyhrat. Docela se tesim az zahrajem v lichem poctu tam vidim opravdove vyuziti Betray...

16.2.2018 08:15:48

Transfery penez

...a roninu mezi hraci ve fazi valky jsou zakazane (vyjma placeni reparaci samozrejme).

Klany zatim hodnotit nedokazu, ale uz ted vim, ze v 6 lidech je to chaos s kingmakingem.

16.2.2018 04:44:19

Dohrano

A v kolika jste to hrali? My hrali v 6ti a vyhral s prehledem Sun klan, ktery nas valcoval ta nerozhodne vyhry (v prvnim boji zisklal 4 body a 4 mince jen diky honoru a totalne valcoval i na to, ze ostatnim ty body a mince odebiral) - bodu 60. O bod druhy skoncil Zelva s dvema drakama (na prvni pohled celkem slabe pevnosti). Treti s 26 body skoncil Bonsai (zoufale se mi nedarilo nakupovat karty, na svatyni Vodníka me prozmenu valcoval Moon, ale i pres cetne strategicke neuspechy celkem dobre). Ctvrty skoncil Moon (dle meho je silne omezujici pocet jednotek a neschopnost poridit si silnejsi monstra nuti vyzobaval zbytky na mape) Predposleni s nejakymi 20 body skoncil mandatovy genius Lotus a poslední Koi, kteremu nesly mince (Sun kradl kde mohl, kradlo se pres vylepseni...) Nezahral se ani jeden betray a v soubojich jsme si dost pomahali a pujcovali penize. Rozlozeni bohu Ryu/Fujin/Amaterasu/Raidzin nenahravalo moc ekonomice, penez bylo pomalu a harvesty jsme za celou hru zahrali asi jen 2x. V 6 nejsou na mape v podstate zadna hlucha mista, malokdo dostal provincie bez boje a az na par chyb hra celkem odsypala (no, 3 a pul s vysvetlovanim pravidel celkem jde), pristi tyden jdeme znovu v 6ti a bude to uplne jina hra (mam nutkani odzkouset to znovu v uplne stejnem rozlozeni hry a otestovat, jestli by to dopadlo stejne). Za me 5 z 5

Edit - Sun klan dle sve ability bod a peniz hraci, se kterym vyhral na Cest, nekrade, ale dostava z banku, porazeny bod a peniz ztraci, pokud mozno

16.2.2018 02:20:31