nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Relikt

Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: není
Vydavatelé: Amigo Spiele
Autoři: Rüdiger Dorn
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Nasaďte si klobouk Indiany Jonese a vydejte se na dobrodružnou cestu za tajemnými drahokamy. Některé z nich Vám přinesou bohatství a štěstí, jiné jen kopec smůly. Ovšem, pokud najdete dva úplně stejné smolné drahokamy, vyplatí se vám to také.

O co jde?

Hra Relikt je rychlá a vcelku jednoduchá čistě karetní hra Rüdigera Dorna pro 2-5 hráčů. Svým herním principem trošku připomíná Královské rošády, hlavně vykládáním karet pod hlavní kartu sloupce. A také tím, že každý sloupec má jinou délku v závislosti na hlavní kartě.

V Reliktu se hraje o drahokamy. Jsou na kartách po dvou, třech či čtyřech kusech. Modré přinášejí kladné body automaticky. Červené jsou záporné. Ale pokud získáte dvě stejné karty s červenými drahokamy, počítají se taktéž do kladných. Po vypotřebování všech drahokamů hra končí. Kdo má na závěr nejvíce bodů, vyhrává.

Začátek hry

Na začátku si vyberete barvu, za kterou hrajete. Dostanete kartu stanu v této barvě. Dále získáte sadu 7 akčních karet. S těmi je třeba šetřit, protože každá se může ve hře použít jen jednou. Každý si do ruky vylosuje 3 akční karty. Zbylé si ponechá vedle a bude si z nich dolízávat během hry.

Poté se rozloží 4 karty drahokamů vedle sebe. Tím vzniknou 4 sloupce, do kterých budou hráči postupně přidávat karty dobrodružství. Každé dobrodružství je v barvě jednoho z hráčů a má hodnotu 1-12. Jakmile je ve sloupci tolik karet, kolik je drahokamů, spočítá se hráč, který má nejvyšší součet a ten si drahokam odnáší.

Fígl je v tom, že karty dobrodružství jsou společné. Takže můžete do sloupce pokládat i karty soupeřů a tím zajistit, aby soupeř musel vzít například červený, tedy záporný poklad. Každý hráč dostane na začátku do ruky 4 karty dobrodružství ze společného balíčku.

Průběh kola

Začíná hráč, který má u sebe nejdražší šperk. Vynese libovolnou kartu dobrodružství pod libovolný drahokam a dolízne si ze společného balíčku novou kartu.

Ve svém tahu může také zahrát jednu akční kartu. Pokud ji zahraje, lízne si novou ze svých akčních karet.

Takto se hráči postupně střídají, dokud v některém sloupci není tolik karet, kolik je tam drahokamů. Jakmile je pod kartou s 5 drahokamy položena pátá karta, spočítá se, která barva má nejvíce bodů a drahokam si vezme hráč se stanem v této barvě. Na místo odebraného drahokamu se položí nový a hra pokračuje.

Akční karty

Kořením Reliktu je 7 akčních karet, které na začátku získává každý hráč. Ty mají speciální funkce, které můžete ve hře použít jen jednou.

  • Placatka rumu - asi nejzákeřnější karta. Umožňuje vyměnit si barvu stanu s jiným spoluhráčem. Takže můžete nechat někoho, aby si nachystal karty na získání významného pokladu a těsně před uzavřením sloupce si s ním vyměníte stan a tím poklad získáte vy.
  • Páska přes oči - umožní položit kartu dobrdružství lícem dolů. Nikdo netuší kolik bodů a jaké barvy jste položili.
  • Dalekohled - prohlédnete si karty dobrodružství jiného hráče a jednu z nich zahrajete. Hráč si dolízne do čtyř karet. 
  • Laso - líznete si jedno vyložené dobrodružství místo toho, abyste lízali z dobíracího balíčku.
  • Pistole - hráč může vyměnit jedno dobrodružství na stole za kartu z ruky. Musí však dodržet buď stejnou barvu, nebo číslo.
  • Fotoaparát - hráč okopíruje naposledy zahranou akční kartu jakoby ji sám vyložil.

Hra obsahuje

  • 60 karet dobrodružství (12 s čísly 1-12 v každé z pěti barev).
  • 20 karet pokladů (8 modrých a 12 červených).
  • 35 akčních karet (5 sad po 7 kartách).
  • 5 stanů určujících barvu hráče.

Autor: husak