nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Railroad Revolution

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Vlaky
Herní kategorie: desková hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Whats Your Game?
Autoři: Marco Canetta
Stefania Niccolini
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Sněmovna reprezentantů a Kongres Spojených států amerických tímto ve shodě prohlašují, že rozchod kolejí Pacifické železnice a všech jejích větví v celém rozsahu od pobřeží Pacifiku po řeku Missouri bude měřit čtyři stopy a osm a půl palce.

- Pacific Railroad Act, 1862

Hra Railroad Revolution hráče postaví do rolí majitelů malých železničních společností, které se budou snažit uspokojit poptávku severoamerického trhu druhé poloviny devatenáctého století po kvalitní dopravní a komunikační síti. Hráči budou stavět koleje a železniční stanice a budou také přispívat k rozvoji telegrafu v západní části Spojených států amerických.


Příprava hry:

Každý hráč obdrží svou osobní herní desku a materiál ve zvolené barvě. Také získá počáteční kapitál (peníze a akcie) a dělníky. Na hlavní plán si hráči umístí počáteční majetek firmy, náhodně se rozmístí dílky železničních stanic a odměny za stavbu telegrafů. Hráči také připraví balíček dohod.


Průběh hry:

Hráči se střídají v provádění tahů, jako první je na tahu začínající hráč. Ve svém tahu hráč umístí na svou osobní desku jednoho dělníka ze své zásoby a provede příslušnou akci:

  • Stavba nové železniční stanice: Pouze v místě, kam dosáhnou koleje hráčovy společnosti; stojí peníze v závislosti na poloze stanice v rámci mapy; hráč získá odměnu uvedenou ve stanici.

  • Stavba dvou nových kolejí: Musejí navazovat na stávající koleje; stojí peníze v závislosti na náročnosti překonávaného terénu.

  • Stavba nové telegrafní stanice: Libovolná stanice z výběru; nestojí peníze; hráč může získat odměnu uvedenou u stanice (je nutné odhodit jednoho dělníka).

  • Prodej majetku firmy: Hráč může prodat nepoužitý materiál ze zásoby (žetonky stanic a kolejí) za předem danou cenu; kromě toho smí otočit jeden žeton vlaku (viz níže).

Klíčovým prvkem hry jsou dělníci. Mají pět barev a kromě základní bílé je každá barva na něco specializovaná. V praxi je na herní desce u každé z výše zmíněných čtyř akcí znázorněna výhoda, kterou hráč získá, pokud akci aktivuje dělníkem některé ze čtyř specializovaných barev. Může se jednat o slevu z ceny akce, zisk jednorázové výhody apod. Dělníky hráči získají buď stavbou železničních stanic, nebo přímým nákupem (který je ale celkem drahý). O dělníky hráči také přicházejí (plněním úkolů, či odhazováním pro zisk některých výhod ve hře). Hráč však nikdy nesmí mít méně než 4 dělníky. Pokud je hráč na řadě a všechny dělníky ze své zásoby má již rozmístěny na akcích, stáhne nejprve všechny tyto dělníky zpět do své zásoby a následně je smí znovu používat.

Dělníci se také používají na plnění úkolů, které hráči dostanou přiděleny do začátku, či později získají za dříve splněné úkoly. Požadavky je většinou postavení stanic či kolejí ve specifických oblastech na plánu.

Hráči mohou nakupovat a využívat žetony vlaků, které při otočení (vyvolaném některými akcemi) přinesou jednorázový bonus a v případě, že je hráč reaktivují, je možné použít je víckrát. Aktivní žetony vlaků přinášejí body na konci hry.

Některé akce vyvolají spouštění dohod – hráči pak mohou utrácet akcie získané za stavbu telegrafních stanic na získání různých herních bonusů.

Samotná stavba železniční sítě příliš mnoho bodů nevynese, ve hře tak najdeme ještě stupnici výkonu. Ta je vlastně měřítkem ocenění hráče na konci hry za pokrok v jednotlivých oblastech (stavba stanic a kolejí). V rámci hry se po ní hráči posouvají a zvyšují tak multiplikátory, kterými je na konci hry oceněn počet postavených dílků na mapě.


Konec hry:

Jakmile se některý z hráčů zbaví určeného počtu herních dílků (ať už prodejem, nebo jejich umístěním na plán), hráči dohrají právě probíhající kolo tak, aby všichni měli stejný počet tahů, poté proběhne ještě jedno plné kolo a na závěr se sečtou body získané za splněné úkoly, body za stupnici výkonu (tzn. za rozvoj na mapě), body za nepoužité vlaky a za spojené telegrafní stanice a hráč s nejvyšším součtem se stává nejúspěšnějším dopravcem v USA 19. století.

Autor: Kew

Rozšíření hry (1)

Railroad Revolution: Railroad Evolution (2019)

Popis ještě nebyl vložen.

rozšíření 1 - 4 hráči od let

Celkové hodnocení:oooooooooo(hodnoceno 0x)

Vybíráme z aukcí

Formula D (Formule D)
Formula D (Formule D)
Akt. cena: 1125 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>