nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Race for the Galaxy: Xeno Invasion

Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Rio Grande Games
Autoři: Thomas Lehmann
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Krátce poté, co vesmírní osadníci objevili nepřátelskou mimozemskou rasu, se Galaxie stává terčem útoku. Žádné vyjednávání není možné! Dokážete odvrátit hrozbu a vybudovat nejmocnější a nejvíce prosperující kosmickou říši?

Race for the Galaxy: Xeno Invasion je v pořadí již páté rozšíření karetení hry Dobyvatelé vesmíru. Ovšem stejně jako jeho předchůdce Alien Artifacts, i tentokrát se jedná o rozšíření hratelné pouze se základní hrou a nekompatibilní se všemi ostatními rozšířeními (Xeno Invasion je tzv. Expansion Arc #3).

Stejně jako u předchozích rozšíření, i zde balení obsahuje dvě hlavní části:

  • 51 hracích karet, z toho pět nových startovních světů a šest šestkových vylepšení
  • 40 karet síly útoku, žetony, ukazatele a počítadlo síly pro herní variantu s invazí společného nepřítele, Cizinců (the Xenos)

V rozšíření naleznete i karty akcí pro pátého hráče a dodatečné žetony vítězných bodů.

Pro jednoduchou partii stačí smíchat balíček karet rozšíření s kartami základní hry a můžete hrát. V balíčku se nachází osm vojenských planet s klíčovým slovem XENO. K jejich dobytí lze kromě standardní vojenské síly použít i nového bonusového typu sílu proti Cizincům. Několik karet vybavení a planet naopak nese klíčové slovo ANTI-XENO. Účel těchto karet je různý, ale lze je například obodovat hned dvěma šestkovými vylepšeními. Drobně je upravena fáze průzkumu, hráči si mohou dobírané a odkládané karty mixovat s těmi, které drželi již předtím.

Pokročilou variantou je hra s invazí, kdy hráči na konci každého kola, počínaje kolem číslo 3, čelí útoku, jehož síla se každým dalším kolem postupně zvyšuje. Pro jeho odvrácení se musí každý hráč ubránit síle útoku, která je dána taženými kartami. K tomu účelu lze uplatnit i obrannou sílu proti Cizincům (při hře bez invaze nemá význam), kterou poskytují některé planety a vylepšení. Úspěšná obrana vede k zisku vítězných bodů (z nevyčerpatelné zásoby), neúspěšná obrana pak k poškození jedné planety, znamenající ztrátu všech jejích efektů. Hráči proto mají k dispozici nový typ akce Produkce: Oprava, která napomáhá efektivněji tyto planety rekultivovat. Jestliže se podruhé ve hře stane, že všichni hráči v jednom kole při obraně selžou, všichni prohráli.

Kromě totální porážky hráčů může hra skončit i zapuzením vetřelců v momentě, kdy celková vojenská síla hráčů je vyšší než invazní síla Cizinců. Síla invaze je na začátku hry dána počtem hráčů (22/28/33/39 pro hru 2/3/4/5 hráčů) a v průběhu hry se může snižovat pomocí odhazování karet zboží na začátku fáze produkce, za což se získávají vítězné body. Konec hry nastává i klasicky při vyložení dvanácté karty některého hráče nebo vyčerpáním společné zásoby vítězných bodů. Na konci si ještě přičte bonus pěti bodů hráč s nejvyšší silou proti Cizincům a hráč, který zahodil nejvíce kusů zboží pro snížení síly invaze. Světy, které hráčům poškodili vetřelci a zůstaly neopraveny, nemají žádnou bodovou hodnotu.

V pokročilé hře tedy hráči musí vyvážit svůj vlastní pokrok se společným úsilím v boji proti vetřejcům a k tomu mohou různě taktizovat ve snaze získat bonusové body na konci hry.

Autor: bibus