nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Ra: The Dice Game

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: není
Vydavatelé: Abacus Spiele
Rio Grande Games
Autoři: Reiner Knizia
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Dvaadevadesát kostiček a pět kostek v patnáctistech letech egyptské historie...

V běhu mnoha dynastií se hráči snaží o rozšíření své moci a slávy ovlivňováním faraónů, stavbou monumentů, obděláváním břehů Nilu a rozvojem své civilizace. To vše pro slávu boha Slunce Ra.

Hráči se střídají v tazích. V každém tahu hráč hodí všemi pěti kostkami. Kostky jsou až na barvu stejné a obsahují následující symboly:

  • Faraon - lze získat přízeň panovníka
  • Nil - vylepšování úrovně zemědělství a záplavy
  • Civilizace - budování kultury a získávání vědomostí
  • Pyramida - výstavba monumentů
  • Ankh - funguje jako žolík nahrazující předchozí symboly (event. přímý zisk bodů)
  • Slunce - posouvání figurky Ra, přímý zisk bodů, spuštění pohromy

Hráč má možnost celkem házet třikrát. Jediné kostky, které je nutno zafixovat, jsou ty, na kterých padnou symboly slunce. Jinak je možno kostky libovolně ponechávat či přehazovat (a dokonce lze přehodit i kostky v předchozím hodu ponechané).

Hráči postupně pomocí hozených symbolů vylepšují zemědělství, architekturu, úroveň civilizace, apod. Každá oblast představuje vlastní závodivou či převahovou „minihru“.

Určitou odlišností je zmíněný symbol slunce (který nelze přehazovat). Pokud padne jeden či dva, posouvá se na stupnici figurka boha Ra: dojde-li figurka na poslední políčko, nastává konec epochy a proběhne bodování jednotlivých oblastí. Pokud ale padnou tři symboly slunce, figurka se neposouvá, hráč přímo získává body. Při hození čtyřech a více sluncí může hráč iniciovat pohromu - což znamená, že může v některé z výše uvedených oblastí poškodit ostatní hráče.

Hra trvá celkm tři epochy. Po ukončení třetí epochy se provede závěrečné bodování a hra končí. Vítězí hráč s nejvíce body.

Stručný popis hry

Relativně rychlá kostková hra s principem závodění v několika oblastech, obsazování a převah. Ve srovnání s jinými kostkovými hrami je více abstraktní a počítací, s překvapivě nižším podílem náhody; náročností se pohybuje mezi rodinnou a komplexní hráčskou hrou.

Autor: PJ