nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Quixo

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 6 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: logická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Albi
Family Games, Inc.
Gigamic
Autoři: Thierry Chapeau
Rok vydání: 1995
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Dokážeš vytvořit řadu stejných symbolů dříve než-li soupeř?

Tato hra je další z rodiny abstraktních, logických her od francouzké firmy GIGAMIC. Je to, tak jako ostatní hry od této firmy, krásně provedená hra ve dřevě s jednoduchýmy pravidly ale oto lepší hratelností. Dá se počítat do takzvaných rychlovek, protože jedna partie trvá pouhé minuty. Vyrábí se ve třech velikostech, stejně jako PYLOS, QUARTO a QUORIDOR.

Jak začít?

Hra se skládá z kulaté hrací desky, která má v sobě vyfrézovaný čtverec. Do tohoto čtverce se přesně vejdou dřevěné kostky, které se skjládají do čtverce 5x5 kostek. Každá kostka na sobě má jeden symbol kolečka a naproti symbol křížku. Ostatní plochy kostek jsou prázdné.

Partie začíná tak, že jsou všechny kostky otočeny práznou plochou na vrch.

Průběh hry

Pak si jeden ze soupeřů, ten který začíná, vybere jakýkoliv kámen, ale pouze z obvodu čtverce, nesmí použít kámen uvnitř čtverce, otočí ho vybraným symbolem navrch O/X a zasune ho zpět na okraj čtvercové hrací desky, ale nesmí jej položit na místo, z kterého ho sebral, nýbrž si musí vybrat jedno z krajních míst, tak aby šly ostatní kostky posunou na uvolněné pole odebrané kostky.NA uvolněné místo teprve může položit kostku s již jeho symbolem.

Př.: Odebere-li hráč prostřední kostku z řady nejblíže k němu, může ji položit pouze na tři možné pozice:

  1. posune dvě zbývajícií kostky z pravé strany do leva tak, že se uvolní místo v pravém dolním rohu hrací deska (z pohledu hrajícího hráče)
  2. posune dvě zbývajícií kostky z levé strany do prava tak, že se uvolní místo v levém dolním rohu hrací deska (z pohledu hrajícího hráče)
  3. posune čtyři volné kostky uprostře hracího plánu svisle k sobě a kostku se svým sybolem umístí do středu nejvzdálenější řady (z pohledu hrajícího hráče)

Poté hraje druhý hráč. Zajisté si kostku při umisťování otočí na opačné znaménko než jeho soupeř.

Důležité pravidlo také je, že hráč si smý vzít z okraje hrací plochy pouze kámen, který ještě není označen a tudíž prázdný, anebo kámen který je označen jeho symbolem může  ho pouze někam přesunout. Kameny se symbolem soupeře jsou pro hráče tabu a pokud mu překáží, může jej pouze posunou dle pravidel.

Tímto se nám rastr na hrací ploše neustále posunuje a mění a vítězem se stává ten, který jako první dokáže seřadit svých pět kamenů do řady (horizontálně, diagonálně či svisle).

Mnoho štěstí při hledání úspěšné strategie!

Autor: skocalu