První Marťané: Dobrodružství na rudé planetě

xxxxxxxooo hodnoceno 58x (Seznam vlastníků)

První Marťané: Dobrodružství na rudé planetě - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Portal Games
Autoři: Ignacy Trzewiczek
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Obtížnost

Četl jsem článek od Kubrta a byla tam zmínka o tom že to má být ještě těžší než Robinson. Může mi to někdo potvrdit/vyvrátit. Robinson je na mě už dost těžká hra na vyhráni takže mě to trošku vyděsilo. Mám preobjednavku ale ještě jsem ji nezaplatil. Jinak mě hra láká moc :)
4.8.2017 01:54:05

....
Psal jsem, že to má být těžší než RC? :) To sis asi něco špatně vyložil. Obtížnost bude +- stejná. Navíc v Prvních marťanech mas i možnost volby obtížnosti hry - lehká, střední, těžká. Takže toho bch se nebál. :)

4.8.2017 05:46:12

obtiznost
Pochopil jsem to stejne jako worel a to z vety :Možná to byl jen promyšlený marketingový tah, ale další měsíce strávil Ignacy cestováním po světě a uklidňováním lidí (hráčů, obchodníků, recenzentů apod.), kterým říkal, že hra First Martians rozhodně není pro každého, že tématem jde o hru zcela odlišnou a těžší než byl Robinson a že by si každý měl dobře rozmyslet, jestli je právě pro něj.

4.8.2017 07:00:51

Diky za objasnění Kubrt
Jinak jsem nabyl dojmu přesne jak píše fifipirko :)

4.8.2017 07:10:14 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Dotaz na tělo. Má cenu to hrát s přítelkyní, která zvládá terru, ale těžší už ne?

24.4.2018 14:35:26

ehm
"tématem jde o hru zcela odlišnou a těžší"
Myslím, že těžké téma nemá s náročností hry nic společného. Leda duševně :)

24.4.2018 16:36:17

mindlesSheep

Myslím si že nemá. Terra mystica ma jednoduché pravidlá - náročnosť spočíva v taktike.
Obtiažnosť Marťana spočíva v zle napísaných pravidlách - o čom svedčí aj to že vydali doplnujúci almanach k pravidlám ktorý je rovnako rozsiahly.
Počas priebehu hry musiš udržiavať veľa vecí a ľahko sa v tom zamotáš. Ta apka ti v tom nepomôže /narozdiel od Mansion of Madnesss/ - je to ako keby iba balíček náhodných kariet - ťukneš objaví sa nejaká udalosť vyriešiš.
Ja som mal preorder edíciu priamo od Portalu a rad som sa jej zbavil.
Po vydaní bol veľký rozruch aj na BGG. Zle napísané pravidlá, 40minutové video z Watch It PLayed moc tomu nepomohlo. Nedostatok komponent pri hraní hry - hlavne zelených kociek v niektorých misiach nie je dostatok.
Napr na Dice Tower tú hru Tom Vassel nerecenzoval - predpokladám že z kamarátstva s Ignaczym jej nechcel dať zlé hodnotenie. Hra sa teraz predáva za 30 USD.
Je to akoby Robinson Crusoe s tematikou Marsu ale horšími mechanikami. Aj RC musel byť vydaný až v druhej edicíí.
Čudujem sa že do toho Rexhry vôbec šli

24.4.2018 17:23:33

obtiznost
Po dnesnim vyzkouseni (jestli se to tak da vubec nazvat) musim bohuzel souhlasit s prispevkem pod timto od perun91. Pravidla - katastrofa. A to mam nahraneho Robinsona a pravidla k Robinsonovi (prvni EN edice, kterou mnozi povazuji za neprelousknutelnou) jsme pobrali snadno uz pri prvnim hrani.

Ale toto je uplne jina liga. Hodinove tutorial video k nicemu, appka zcela na dve veci. Misto toho, aby pomohla s uvodem, akorat odkazuje do papirovych pravidel. Behem tri hodin jsme vyzkouseli dva scenare. Napred Pristani, v nadeji, ze nam appka pomuze. Nestalo se, takze jsme se po trech kolech tapani a hrani podle toho, co znam z Robinsona, rezignovali. Tak jsme rozbalili uvodni zacatecnicky scenar v nadeji, ze tam prece bude v appce tutorial. Opet jsme se zmylili. Porad jsme neco dohledavali v pravidlech a na plno otazek jsme ani nenasli odpovedi a poradne jsme nevedeli, proc co delame. Na konci druheho kola jsme to zabalili. A jak uz tu bylo taky zmineno - zelene kosticky jsme museli nahrazovat nahradnima uz pri setupu! Jak toto vubec mohl nekdo takhle vymyslet, nedostatek komponent pro setup vyukove hry, je mi fakt zahadou. Takze jsme zabili tri hodiny tim, ze vlastne z te hry nevime nic vic nez predtim, nez jsme ji vytahli na stul. Vlastne vim vic - potvrdilo se mi, ze je to vykradeny, prekombinovany, neprehledny a zmateny Robinson. Jsem rad, ze me manzelka odradila od predobjednavky.

24.4.2018 23:04:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Stady
Nedostatek kostiček pro setup... To mi nedalo, potřeboval jsem si to ověřit. Podle pravidel je v krabici 44 zelených kostiček, podle aplikace se pro setup mise "Jako doma - výuková mise" potřebuje 44 zelených kostiček (jestli jsem teda nějakou na tom mrňavém displeji nepřehlédl, mělo by jich být 41 ve všech destičkách zařízení a a 3 na herní desce v sekci výpadku, nic dalšího o kostičkách tam nebylo). Uniká mi něco?

***
Deskoherní inkvizitor

25.4.2018 08:00:20

pravidla a horší mechaniky

tak mi pěkně děsíte, ale dokud nevyzkouším neuvěřím, pořád doufám že to nějak dáme, strašně jsem se na tu hru těšil, jediné co mě na první pohled zarazilo tak jsou podobné barvy průhledných kostek a disků (jak jsem psal v novém vlákně)

25.4.2018 08:14:28

malo zelenych kosticek
Pri setupu nam schazela jedna zelena kosticka. Nepocitali jsme je, takze je i mozne, ze v krabici jedna chybela. Nic to ale nemeni na tom, ze pak ty zelene kostky schazi o moment pozdeji, kdyz se opravuji dalsi zarizeni.
Stiznosti na nedostatek zelenych kosticek jsem nasel i na bgg.

Obzvlast zarazejici je to hlavne proto, ze uplne stejny problem s nedostatkem oznacovacich kosticek byl i v Robinsonovi.

25.4.2018 11:30:07 | Upraveno autorem (porovnej)

CZ pravidla
Marťané jsou komplexní hra. Dává vám spoustu možností, každá mise se zaměřuje trochu na něco jiného a obě kampaně jsou ještě navíc propojené do příběhu, který postupně odkrýváte. Daní za to jsou obsáhlá pravidla. Ano, souhlasíme s tím, že pravidla nejsou strukturována úplně nejšťastněji. Všechny informace jsou v nich obsaženy, ale není vždy snadné je dohledat. A těch informací, které musí hráč vstřebat je opravdu hodně.
Snažili jsme se do našeho překladu včlenit všechna dostupná errata a FAQy a vše ujasnit, ale do celé struktury pravidel jsme sáhnout nemohli.

První edice pravidel anglické verze byla opravdu šitá horkou jehlou a zvlášť aplikace byla v tomto směru velmi nedoladěná. To se pochopitelně odrazilo i na hodnocení hráčů na BGG.

Nová verze appky je v tomto směru už mnohem vyladěnější, ale také si myslíme, že mohla hráče navádět trochu lépe. V tomto směru taky uznáváme, že má aplikace své rezervy. Nicméně jako prostředek hlídající hru, jednotlivé fáze a jako generátor událostí dle nás funguje dobře. A je to její hlavní úkol. Do výsledné podoby apky bohužel nemůžeme skoro mluvit, můžeme jen dodávat texty.

Marťani nejsou hra na jedno zahrání. Je to hra pro náročné hráče, kdy vám bude pár partií zajisté trvat než všechno sepne. Ale pak vás hra odmění skvělým zážitkem a příběhem. Zkuste s ní být prosím trpěliví. Chápeme, že to není jednoduchá cesta, ale věříme, že vynaložené úsilí se vám v zážitku vrátí.

Pokud budete mít jakékoliv dotazy k pravidlům, misím či appce, ptejte se. Sledujeme to tady pečlivě a moc rádi odpovíme.
Dungeon Master v REXhry a Planetaher.cz

25.4.2018 12:08:56

Dojmy
Tak jsem zkusil první výukovou misi a je to v pohodě. Sice jsem to chtěl po chvíli zabalit, protože zpočátku se zorientovat co a jak, to je teda děs. A to znám Robinsona... lituju lidi kteří se to musí naučit nově. Potvrzuji, že zelených kostiček je málo. Kdo si protrpí první hru, tak je za vodou a myslím, že bude mít chuť hrát další hry.

25.4.2018 19:00:09

Kostičky
Sice jsem si sehnal náhradní, ale nakonec mi kvůli poruchám a poškozeným částem zařízení ani nescházely, maximálně tak jedna nebo dvě :D

Jinak jsem asi jeden z mála, co hru rozchodil bez obtíží... takže mám pocit, že jsem něco hrál hodně špatně.

29.4.2018 00:30:46

Zatím jsme to stále nehraly :(
Hru mám od prvního dne, takže už víc než týden, ale pravidla stále nedáváme (chceme je ideálně pojmout dříve než začneme hrát první misi, aby jsme v těch pravidlech nemusely pořád něco hledat) bohužel máme tu nevýhodu že ani Robinzona jste nikdy nehraly (což jsem pochopil že by mohlo být výhodou). Každopádně to vypadá že bez slíbeného almanachu ji vůbec nerozchodime, a pak se uvidí jesli nás to chytne nebo ne. Protože jestli je to tak že prvních pár her se musí přetrpět, jak jsem tu někde četl, tak ke druhé partii ženu už asi nepřesvědčím :-(
______________________
hráč a drobný sběratel

29.4.2018 07:28:16 | Upraveno autorem (porovnej)

1a2a3a4
Sice to možná bude tím, že znám Robinsona, takže základní principy Parvní marťanů mi nebyly neznámou, ale žádné utrpení pro mě první hra nebyla, spíš naopak.

Jestli je problém přelouskat pravidla, co takhle se zkusit domluvit s někým, kdo už hru rozchodil, aby si s vámi zahrál úvodní scénář? Určitě se někdo takový v Brně najde... :)

29.4.2018 10:50:22

Vybíráme z Bazaru

Tovarník
Tovarník
Akt. cena: 680 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas