První Marťané: Dobrodružství na rudé planetě

xxxxxxxooo hodnoceno 57x (Seznam vlastníků)

První Marťané: Dobrodružství na rudé planetě - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Portal Games
Autoři: Ignacy Trzewiczek
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

jake to je?

jake to je, jake jsou vase ohlasy? da se to porovnat s Robinsonem?
diky za nazor
22.8.2017 09:41:46

referencie
zatiaľ to nemá najlepšie referencie. https://boardgamegeek.com/boardgame/192455/first-martians-adventures-red-planet

vyčítajú tomu veľkú náročnosť (pravidiel) a ku tomu ešte aj zle napísané pravidlá. Ešte zopár vecí, ale toto je také najzásadnejšie. Hru som si predobjednal a tomu hejtu budem veriť až keď si to vyskúšam. Ale ako tak pozerám, niektorí ľudia tomu dávajú zle hodnotenie už len z princípu, že to má appku a že to porovnávajú s Robinsonom.

6.9.2017 13:35:51

porovnání
já bohužel(v tomto případě asi bohudík :) ) Robinsona nehrál. hru jsem si předobjednal a dost se na ní těším. Hlavně kvůli sólu. A appky bych se nebál, např. v alchymistech je taky a ta hra je prostě skvělá a rád se k ní kdykoli vracím. I když tady to bude pochopitelně na trochu jiným levelu. Jak říká stokyi, hodnotit se dá až po hraní....

6.9.2017 13:41:01

No aké to teda naozaj je? :)
Ahojte.
Hra je už nejakú dobu na trhu. Viete mi k nej povedať dojmy a prípadne porovnať ju s Robinsonom, ktorého vlastním? Myslím, že som tam zahliadol podobnosti ako morálka, prípadne sada kociek pre rôzne akcie a pod. V čom vás hra najviac baví, v čom je originálna?

20.6.2018 18:33:30 | Upraveno autorem (porovnej)

.
Je to velmi podobne Robinsonovi. A to je podle me spatne. Zatimco pomerne velka nahoda ma na prokletem ostrove opravnene misto, na Marsu je naprosto netematicka. Copak sondy pristavaji na nezmapovanych mistech? Kosmicke agentury posilaji do kosmu bedny a dve tretiny z nich jsou prazdne? Tohle je proste tematicky uplne nesmyslne.
Samostatnou kapitolou je appka, ktera na jednu stranu dobre supluje balik karet, ale na druhou stranu mohla byt hracum vice napomocna (v appce casto nepochopitelne narazis na frazi "podivejte se do pravidel", proc proboha neni vysvetleni uz v appce?). A meli jsme problem s tim, ze appka hrozne zrala baterku.

Celkove to mechanismy funguje stejne jako Robinson, to je dobre, ale tematicky je to dle meho uplne mimo.

20.6.2018 19:46:19

Mephisto
Hru jsem překládal, takže jsem v ní zainteresovaný, takže se zdržím hodnocení.

Nicméně můžu říct to, že:
-ano, hra je hodně komplexní, dle mého složitější než robinson
-komplexnost je vyvážena možnostmi, které hra nabízí

-nejvíc hra zazáří v obou kampaních, kdy jsou jednotlivé scénáře spojené do příběhu a hra ukazuje opravdu všechno co umí. Ale je třeba se k tomu zážitku dostat zahráním několika partií a porozumět pořádně pravidlům. což chápu, že je časová investice, kterou mnozí hráči nejsou ochotni zaplatit.

-trpělivého hráče odmění zajímavým příběhem a dle mého výbornou atmosférou (zvláště v druhé kampani).

-ano, appka mohla být přívětivější, jejího potenciálu (jako možného učebního nástroje) nebylo bohužel příliš využito, nicméně ve hře je důležitá, svou roli plní a díky ní jsou zde stovky různých událostí a žádná hra nebude stejná.

------
překladatel v Rexhrách

21.6.2018 10:15:45

podobné ale ne stejné
Ahoj hrál sem Robinsona mám Marťany a podobnost tam je, disky akci, morálka, survival téma atd.....

Ale proti robinsonovi mi to přijde lehce složitější, je zde více věcí které se musí hlídat, je tu možnost volby obtížnosti hry což v Robinsonovi není....sice občas ještě tápeme jak je co myšleno ale stačí se držet selského rozumu a většinou je to tak správně.

V základu je už 6 jednotlivých misí + 2 kampaně a z toho jedna s legacy prvky. Což si myslím je velké lákadlo. A další mise přibudou, v apce už jsou a časem se objeví i list v grafice ke stažení.

Co se atmosféry a hratelnosti týká tak si myslím že víc než o hře to je o skupině hráčů, pokud bude dobrý vypravěč udělá se dobrá atmosféra tak ta hra stojí za to v jakémkoliv počtu. Pokud se bude příběhový text přeskakovat budou se pořád řešit pravidla a pojede se stylem "rychle na cíl" tak to je pro mě už nudnější.

Na každou misi lze udělat výherní strategie která bude víceméně fungovat jen přijít na to kdy je zapotřebí co udělat. Ale i na to přijít chvilku zabere a občas to rozhodí apka nenadálou událostí.

Mě osobně u toho schází režim "volné hry" kdy by hra nebyla omezena počty dní ale naopak by se hrálo na to jak dlouho na marsu přežijete.
Další mínus u mě je nemožnost tunit si hru a dělat si vlastní scénáře, hrdiny, události apod, ale to je tím že hru řídí apka

Jasně nějaké mouchy se najdou to vždycky ale je to povedená survival hra pro dva až 4 hráče.

S robinsonem bych to moc nesrovnával je to jako srovnávat dvě různé auta od jedné automobilky, motor je stejný design podobný a zbytek je jen o preferencích a úhlu pohledu.

21.6.2018 11:27:58

Těšil jsem se, ale byl jsem zklamán
Ve skutečnosti je hra graficky velmi nudná, až nepěkná. A co se týče hratelnosti, ta je na tom podobně. Z prvního Marťana cítím velkou překombinovanost a duch Marsu na mě ze hry opravdu nedýchl. Podle mě, od hry spousta hráčů čekala něco, co vlastně nakonec není.

30.6.2018 00:41:43

úspech na cz/sk
Martan je prinajmensom tak dobry ako Robinson a pre mna este aj lepsi, a popri tom to vyzera na prepadak. Ja tomu nerozumiem. Na BGG to bolo zakopane pod ciernu zem pre zlu appku, ktora funguje imho uz dobre (pouzivam anglicku) a zle pravidla, kde z almanachom to pochopi aj debil, aj napriek tymto veciam, to neuspech neodvratilo. Na rozsirenie tym padom mozem cakat zbytocne.

-----------------------------------------
Som kapitalista a som na to hrdy.

1.2.2019 09:10:23

solo
Jaká je hra v jednom hráči?

29.6.2019 19:41:32 | Upraveno autorem (porovnej)

IN

Re
Stejne jako ve vice hracich - paradni!
----------------------
Majitel liščí krabice

29.6.2019 20:46:38

Lukikata
Tak tak, jako sólovka je to výborné.

***
Deskoherní inkvizitor

30.6.2019 09:51:36

Lukikata
Tak ako píšu chalani, je to výborná hra. Ja tom hrám len sólo a neskutočne ma to baví. Len sa treba prelúskať cez pravidlá. Tak ako hovorili chalani z REX hier, je potrebné si najprv prečítať almanach a potom pravidlá hry. Takto je to lepšie stráviteľné. Oba dokumenty nájdeš aj tu na stiahnutie.

1.7.2019 10:50:18

První hra
Uf... Tak jsem právě dohrál vyukovou misi a dojmy nic moc. Na hru jsem se opravdu hodně těšil, ale průběh byl vlastně 5% hraní, 60% listování pravidly a almanachem a 35% obsluha hry. Atmosféra prakticky nula. Určitě dám ještě marťanům šanci a budu doufat, že se to změní, protože času je teď hodně, ale první zkušenost je velké zklamání :(

31.3.2020 21:45:46

Druhá hra
Tak jsem si dal druhou hru a rozpaky přetrvávají. Sice jsem o kousek prohrál, ale to mi rozhodně nevadilo. Pravidla už ok, i když jsem do nich občas mrknout musel. Co mi ale strašně vadí je, že člověk vlastně nehraje. Prakticky uděláte tah, který je opravdu jen položení žetonů a jejich vyhodnocení a následně X minut obsluhujete hru. Scénář jsem odehrál za hodinu a půl, ale skutečného hraní byla tak pětina.

Zkusím jeste jiný scénář, ale vypadá to, že hra půjde na bazar.

Jinak nevím jak u vás, ale mě zatím všechny Trzewiczekovi hry, co jsem zkusil, dost zklamaly (Settlers, Zaklínač, První marťané) a třeba za Zaklínače by si zasloužil přímo pohlavek... Evidentně to nebude designer pro mě.

5.4.2020 23:17:51 | Upraveno autorem (porovnej)

ackerman17
no musel bych souhlasit, kdyby nebyl Robinson, protože to je strašná pecka :)

6.4.2020 09:32:06

Robinson + První marťané
Musím naprosto souhlasit s Ackermanem. První marťané mě taky absolutně nechytli. Robinson bohužel jakbysmet. Těžko v těch hrách hledám atmosféru, přijde mi že je v obou přebita těžkopádnými mechanismy.

Zaklínače jsem hrál jenom jednou, navíc jako neznalec ságy, tak nemůžu příliš hodnotit. Ale nepřišel mi úplně zlý.

6.4.2020 10:05:44

Robinson
mě tenkrát jako kooperačka taky moc nebavila, takže jsem o marťanech ani neuvažoval, ale nějak se ta hra ke mně dostala a musím říct, že jako sólovka mě to hodně baví, ve dvou zase už nic moc, na to je tam právě málo akce a hodně vyhodnocování.

6.4.2020 13:51:40

Vybíráme z Bazaru

Maximální warp
Maximální warp
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas