První Marťané: Dobrodružství na rudé planetě

xxxxxxxooo hodnoceno 57x (Seznam vlastníků)

První Marťané: Dobrodružství na rudé planetě - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Portal Games
Autoři: Ignacy Trzewiczek
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Aplikace


Kdy bude aplikace v češtině?
Hra se už prodává. Na apple jsem to našel jen v Aj.
23.4.2018 17:13:27

Aplikace

Rexíci v pátek na FB:

Portal ještě neposlal do světa finální verzi apky s češtinou. Jelikož víme, že pár z vás si stihlo hru vyzvednout v Brně a rádi by si to už o víkendu zahráli, uvolnili jsme pro vás betaverzi (https://uloz.to/!cpbE69J4WdIY/fm-apk), kterou ale musíte nainstalovat ručně.

23.4.2018 17:19:00

Tučňák
Intenzivně na tom pracujeme, ze strany Portalu došlo k problémům s nasazením finální verze apky. Mělo by to na 90% být zítra pro Android i iOS, tak doufáme, že to klapne... Za nepříjemnosti se omlouváme, ale nejsou na naší straně...

CEO REXhry a PlanetaHer.cz

23.4.2018 18:06:41

na PC
tak appky na mobily / tablety by už měly brzy být... ale doufám že brzy bude i na PC, bohužel o ní není zatím žádné info jen se mi REXíci zmínily že Android a iOS je prostě prioritou!
______________________
hráč a drobný sběratel

23.4.2018 18:44:14

Aplikace

Děkuji za informace.

23.4.2018 19:55:33

PC
PC by pak mělo být snad do konce týdne, co dnes říkali. Prioritu jsme z toho udělali na základě zkušeností, kdy to většina lidí hraje s tabletem nebo mobem. Ale PC verzi jsme samo od začátku plánovali;)

CEO REXhry a PlanetaHer.cz

23.4.2018 21:12:06

PC
Je li to v rámci jednoho či dvou týdnů tak SUPER zpráva, já se bál že to bude otázka měsíců.
______________________
hráč a drobný sběratel

23.4.2018 21:18:54

Android
Na Androidu už čeština frčí.

24.4.2018 09:04:37

Apka
Ano, nasazené by to mělo být i pro Apple, ale tam prý probíhá nějaký schvalovací proces, takže se to v řádu hodin/max dne opozdí... Jinak už projíždíme PC variantu, jakmile vychytáme pár chybek, na které jsme narazili, tak se to pustí do světa.

CEO REXhry a PlanetaHer.cz

24.4.2018 09:44:36

apka

asi tomu nerozumiem ale času z dôvodu stalych odkladov termínu hry do predaja bolo času na aplikaciu dosť a doťahuje sa to na poslednú chvilu trocha dosť ma to mrzí a pôsobi to v celku neprofesionalne aj vzhladom na cenu hry. Toť nôj názor aj keď samozrejme som vďačný za vydávanie veĺkých hier v češtine. Ale v poslednom čase skoro každu hru vydanú v preklade sprevádza nejaký problém všeobecne nie len rexhry a to zamrzí

24.4.2018 10:01:28

Cestnina na iOS
Prave se mi to aktualizuje - odpoledne si to tedy poprve zahrajeme uz s ceskou appkou.
Na to, ze jsem to vcera vyzvedl ze Zasilkovny, tak je to bleskurychle...

Jen jeste Anekene - pod boxem [i] vpravo dole na uvodni strance je v aplikaci uplne prazdna stranka - to je schvalne?

24.4.2018 10:16:49

App
Tak apka je naprosto v pořádku,teď nemyslím lokalizaci,ale je tam běloch i běloška,černoška i asiat,ne jako v Kingdom Come: Deliverance
Kde prostě mezi husity těch pár černochů mělo být :+).

24.4.2018 10:28:36

Dallas
To bohužel nejde moc na náš vrub. Portal pořád něco měnil v apce a poslal nám data na poslední chvíli, protože tam chtěli zapracovat všechny změny (přestože je hra venku už přes půl roku). My jsme to přeložili extrémně rychle, ale pak zas neplatilo to, že to udělají oni okamžitě, odeslané změny z naší strany taky nezapracovali hned a hlavně apka měla být venku v pátek, tedy v den uvedení do prodeje. To je tak, když "nevlastníš procesy"...
Jinak nechci aby to vypadalo, že na Portal plivu, je to náš oblíbený partner, dělají dobrou práci a máme velmi přátelské vztahy, ostatně jsme s nimi dělali několik her. Jen asi příliš rychle rostou (lokalizují i spousty her pro polský trh) a bylo tam víc věcí, které trvaly o něco dýl, než jsme čekali...

CEO REXhry a PlanetaHer.cz

24.4.2018 10:40:37

krapnik
V anglické verzi tam byly errata a ta jsme zapracovali. Takže je to zatím prázdný prostor, kam případně budeme dávat informace o updatech (a erratech, pokud budou třeba).

Je pravda, že nějaký informativní text by se tam hodil, budu na to myslet při dalším updatu, díky!


------
překladatel v Rexhrách

24.4.2018 11:02:10

aplikace
Připojuji se s poděkováním. Super práce.
******
účastník JOUOB.castu

24.4.2018 11:25:21

Aplikace - chyby
Pri plneni vyukove se generovane akci rozjelo formatovani, takze pak na iOS to vypadalo tak, ze:
1 [symbol panacka] person-weight="cosik" />

a zustal tam jeste text z popisu udalosti solu 2.

navic se ten text snazi vejit do pomerne maleho boxu, takze na iPhone 6s je to pismo velikosti 2 a tak jsem rad za rozliseni displeje. Ale lupa ke hre pribalena nebyla.

dalsi chybou je podkladovy obrazek, ktery odpovida anglicke verzi, takze setup neuplne odpovida.

Jinak musim rict, ze jinak jsem s prekladem spokojen.

S aplikaci jako takovou spokojen nejsem vubec - misto aby pri hrani pomahala, tak jej spis brzdi (v aplikaci se clovek docte, ze o kysliku se dozvi na stranach 9 a 10 pravidel? a k cemu tam tedy je?). De facto jen nahrazuje dalsi tri balicky karet - udalosti, a dobrodruzstvi spojene s ruznymi kostkami.

A nektere texty jsou naprosto nesmyslne>
- info text: myslim, ze jsem snedl neco spatneho > efekt: nestane se nic
- info text: ty vetry jsou tady docela strasidelne a silne, s tim budou problemy > efekt: zetonek + motivace pro kazdeho.

A ani na planu ani v aplikaci neni zadna pomucka jak si zapamatovat, v jakem poradi se akce provadeji. ZADNA.

Takhle zmrsenou a nefunkcni hru navrhem hernich prvku jsem uz fakt dlouho nevidel.

25.4.2018 08:53:22

Aplikace
Podkladový obrázek mají anglicky všechny jazykové mutace, bohužel poláci tvrdí, že by aplikace byla příliš velká, kdyby měla mít všechny grafické podklady ve všech jazycích. Stejně tak není možné mít v aplikaci české logo...

25.4.2018 09:31:53

Je appka nutná?
Tedy, jestli se dá hrát i bez appky?

25.4.2018 19:59:51

appka je nutná
Appka určuje náročnost hry - náhodné události, poruchy, dobrodružství. A to je bohužel všechno.

Pravidla, ani rejstřík v ní nejsou. :(

25.4.2018 23:01:25

Krápník
Jde mi o to, že jsem četl zmínku, že nahrazuje balíček karet událostí. Ehm, nezkoumal jsem obsah krabice, ale ten balík karet mám chápat jako metaforu = fyzicky neexistuje a řeší to právě ta appka? To by mi přišlo jako docela promarněná příležitost. V takovém případě totiž jaksi není důvod tam nedat balík karet, aby to šlo hrát klasicky bez appky, a potom zase škoda, že ta apka nemá pořádnej tutorial :/

25.4.2018 23:17:48

Peca007
Ano,
přesně to ta appka je - promarnena prilezitost.

Misto toho aby nahrazovala karty, bez kterych se clovek obejde, protoze jde o jednorazove a nahodne veci (Karty smeru, Karty vyzkumu), tak nahrazuje:
- udalost dotycneho solu (aka co se stalo spatneho - mohly byt karty razene podle obtiznosti)
- udalost hratelna hraci (tj. kdyz se o ni uvazuje, tak ji nekdo musi neustale predcitat, co vlastne umoznuje)
- dobrodruzstvi (za hozene ? na kostkach - opet - slo to resit balickem karet, ale asi se v tom nejvic projevuje obtiznost hry)

Ani bych se nedivil, kdyby uz nevznikaly pakly s fanmade kartami, ktere by appku nahrazovaly.

25.4.2018 23:58:14

appka
Tie veľké možnosti pokryté v aplikácií len veľmi ťažko nahradiť kartami. Je nutné mať kopu kariet, ktoré by boli rozdelene ešte do kopu kategórii, ktoré by museli byť nasetupované a ešte ku tomu by zaberali aj miesto na stole a podľa všetkého by to zvýšilo aj cenu hry. Na čo, keď to dokáže pokryť jedna appka?

26.4.2018 08:35:43

Podkladový obrázek; Appka vs karty
Jako už jsem zažil hodně aplikací, které si mediální obsah dohrávají. Jednak obecně a potom podle lokalizace. Takže agrument, že by appka byla veliká, je nesmysl. Kromě toho, že tam mohl být jeden upravený podkladový obrázek bez textu a lokalizovaný text řešit vykreslením přes to (ideálně vektory, nebo opět obrázkem, ale malým).

Jinak dokážu pochopit, že by použití karet namísto appky nebylo snadné. Ono, zase kdyby se to vyvíjelo s kartami, tak by to rozdělení bylo náhodných událostí a já nevím čehé bylo udělané asi jinak. To nejspíš nemá cenu řešit a asi si na to nemá smysl stěžovat. Prostě to je nejspíš nejlepší řešení z hlediska řízení průběhu hry.

Spíš je škoda, když se tak nějak automaticky promrhá onen potenciál daný použitím počítačové aplikace (integrovaná nápověda, výukový mód...) Lze jen doufat, že to lidem z Portálu dojde a appku dodělají. Stejně, jako by mohli dodělat nápovědu a tutorial. Ale to je pak asi i otázka další lokalizace.

26.4.2018 08:38:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Appless
Nespletl jsem se - Tady uz je nastrel karet nahrazujicich appku.
https://boardgamegeek.com/thread/1968199/app-less-version-first-draft-cards-replace-app

ok, tak priste si ty karty projdu predtim, nez poslu odkaz na thread.

26.4.2018 08:50:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Re Appka
Na jednu stranu musím upřímně říct, že apka by opravdu mohla být víc využitá pro naučení hry, tutorial apod. a byla to první věc, která mě u první samostatné hry napadla.
Na stranu druhou, jakmile jsem se principy hry naučil, vše odsýpalo a spolupráce s apkou byla naprosto ok. Třeba výtku ohledně pořadí vyhodnocování akcí úplně neberu, akce se prostě vyhodnocují podle zařízení (pokud jsou nasetupovaná správně), po řádcích zleva doprava. Krom úplně prvního kola hry, kdy jsem si tohle ověřil by mě nikdy nenapadlo přemýšlet nad tím, zda je to jinak :-)

Co se týká učení se hry, specifik jednotlivých scénářů apod. vřele doporučuji Almanach, jehož českou verzi vypustíme během pár dnů.

Co se týká událostí, je v podstatě nemyslitelné, aby byla apka nahrazena kartami. Některé eventy na sebe totiž různým způsobem navazují, rozvíjejí se apod. Celkem je jich cca 500 a to je počet karet, které by s cenou hry opravdu nehezky zahýbaly. (jen pro srovnání, LCG LOTR/Pán prstenů má v core setu 226 karet).

Je pravda, že v tomto případě si Portal (a my s ním) uřízl opravdu velký krajíc, nicméně jsme na apce strávili opravdu mnoho a mnoho hodin práce, snažili se toho odladit co nejvíc a určitě v tom budeme pokračovat.



Dungeon Master v REXhry a Planetaher.cz

26.4.2018 09:52:34

Eyron
Dík za vysvětlení. Dneska si beru krabici z práce domů a zkusím si to. A opravdu se těším!

26.4.2018 10:02:28

Vybíráme z Bazaru

Munchkin Zombies EN + 2 expansions
Munchkin Zombies EN + 2 expansions
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas