nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Progress: Evolution of Technology

Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: undefined
Vydavatelé: NSKN Games
Autoři: Agnieszka Kopera
Andrei Novac
Rok vydání: 2014
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Venku se již začíná stmívat. Místo zaslouženého odpočinku se vám však stále honí hlavou jen nepříjemné myšlenky: Jak to dokázali? Naši vědci na tom pracují dlouhá léta a stále se jim nedaří dovést elektřinu dál než na několik kilometrů. Ze zamyšlení vás náhle vytrhne zběsilé bušení na dveře.

‚‚Máme to, pane! Máme to!" vběhne do místnosti ředitel Akademie věd, aniž by počkal na vyzvání vstoupit.

‚‚Mluvte konkrétněji," odseknete rozmrzele.

‚‚Střídavý proud. Stačí využít střídavý proud a dovedeme elektřinu i do těch nejvzdálenějších koutů naší říše."

Progress: Evolution of Technology je karetní hra, v níž každý z hráčů řídí svou vlastní civilizaci od úplných počátků, kdy lidé začali pohřbívat své mrtvé, až do využití atomové energie v polovině 20. století. Hráči svými rozhodnutími určují, zda se jejich civilizace bude zaměřovat převážně na kulturu, přírodní vědy nebo technologie. Jako správný vůdce musíte také zvětšovat svou popularitu, populaci svého lidu a armádu udržující pořádek a odrážející vnější hrozby.

Příprava hry:

Každý hráč obdrží desku, kde si značí, jak silné budou jeho jednotlivé akce. V úvodu hry jsou kostičky v barvě hráče umístěny na počátek všech stupnic. Navíc každý z hráčů umístí po jedné své kostce na tři startovní políčka desky moci (stupnice popularity, populace a armády). 

Karty technologií je zapotřebí rozdělit podle věků, do nichž náleží. Na začátku hry je možné využívat pouze karty spadající do prvního věku, které se umístí na herní plochu a ostatní se prozatím odloží, dokud hra nepřejde do věků následujících. Na závěr přípravy si každý hráč vezme do ruky takové množství karet, které odpovídá počtu hráčů a jeho pořadí ve hře.

Průběh hry:

Tah každého hráče se skládá ze tří fází.

 1. Fáze vývoje – nekoná se v prvním kole. V jejím průběhu odstraní hráč jednu černou kostku z karty, kterou má ve vývoji. V okamžiku, kdy hráč odstraní poslední černou kostku, stane se vyvíjená karta aktivní.
 2. Fáze akcí – hráč může provést tolik akcí uvedených níže, kolik je uvedeno na jeho desce. Většinu akcí, kromě dobírání karet, je možné provádět i opakovaně. Navíc zahrání některých karet navýší počet akcí, jež je možné odehrát.
  • Výzkum – hráč zaplatí cenu uvedenou na kartě a tuto kartu vyloží před sebe, čímž se stává kartou aktivní. Jakmile tak učiní, získá odměnu v podobě bodů, žetonů vědomostí nebo posunu kostky na své desce či na desce moci.
  • Vývoj – hráč za vyložení karty nic neplatí, pouze na ni umístí tolik černých kostek, kolik je uvedeno na jeho desce. Karta se stává aktivní ve chvíli, kdy je z ní odstraněna poslední kostka.
  • Dobírání karet – hráč si vezme do ruky tolik karet, kolik je uvedeno na jeho desce. Jedná se o akci, která ukončuje celou tuto fázi, i když jich hráč odehrál méně, než je uvedeno na jeho desce.
  • Rychlé dobírání – hráč si vezme do ruky tolik karet, kolik je uvedeno na jeho desce, z nich si vybere opět jen stanovený počet.
  • Zamíchání a dobrání – hráč zamíchá odhazovací a dobírací balíček a vezme si do ruky tolik karet, kolik je uvedeno na jeho desce.
 3. Fáze přípravy – hráč zahodí tolik karet z ruky, aby mu v ní zůstal maximálně počet uvedený na jeho desce. Poté otočí všechny své použité žetony.

Po provedení všech výše zmíněných fází je na tahu další hráč.

Přechod do dalšího věku a konec hry:

Některé karty obsahují symbol s přechodem do dalšího věku. Ve chvíli, kdy je dostatečné množství těchto karet aktivních, začíná nový věk a do hry se přidá příslušný balíček karet. Ve hře se mohou využívat zároveň maximálně karty ze dvou po sobě jdoucích věků.

Jakmile by měl začít věk, k němuž ve hře karty už nejsou, hra končí a vítězí hráč s největším počtem bodů.

Autor: psykora

Vybíráme z aukcí

Caverna: Sedláci z jeskyní - jako nová!
Caverna: Sedláci z jeskyní - jako nová!
Akt. cena: 2399 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>