nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Privatizace

Počet hráčů: 2 - 8
Doporučený věk: neuvedeno
Herní doba: 30 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra
Čeština:
Vydavatelé: neuvedeno
Autoři: Ivan Mládek
Rok vydání: 1992
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Privatizace je velká věc - všichni lidé přeci sní o tom, že z obyčejného života se budou moci vyšvihnout do elitní třídy bohatých. Staňte se i vy díky privatizaci z rolníka, zedníka, či kominíka milionářem...

Každý z hráčů ve hře Privatizace si vybere jednu z postav, která symbolizuje pracovní poměr v určitém oboru (zedník, dřevorubec, horník, atd.). Snaha hráčů má směřovat k tomu, aby v aukcích získali co nejvíce podniků, které jsou reprezentovány kartami.

Příprava hry:

Každý z hráčů si vybere/vylosuje postavu a k ní příslušnou barvu figurky a postaví si jí na start. Doprostřed hracího plánu se umístí karty s podniky. Každý z hráčů obdrží 5 žetonů, zbylé žetony zůstanou v banku. Hráči se rozhodnou, jestli budou hrát na jednu, dvě, či více „devalvací“. Hru začíná hráč s hozenou nejvyšší hodnotou na kostce. Hráč s nejnižší hodnotou na kostce má na starosti bank.


Průběh hry:

Když je hráč na řadě, obíhá po hodu kostkou svou kruhovou dráhu ve směru pohybu hodinových ručiček, Skočí-li během obíhání na pole „3“, dostane z banku 3 žetony, pokud na pole „2“, dostane 2, pokud na pole „1“, dostane 1 žeton. Po projitím startem musí však odvést pokaždé do banku 1 žeton - daň. A to i v případě, že nemá žádný příjem. 

Hráč může ve své kruhové dráze obíhat libovolně dlouho v pracovním poměru - nevydělává mnoho, ale má své jisté. Záleží na něm, kdy se s nabytými žetony odhodlá vyjet ze svého kola na středovou „aukční“ dráhu. Na té jsou rozesety aukční políčka „A“. Pokud nějaký hráč šlápne na aukční políčko, začíná se dražit karta, která je na vrcholu balíčku uprostřed hracího plánu. Vítězný hráč si bere kartu k sobě teprve po zaplacení, a až tehdy se dozvídá, co vyhrál. Hráč může v průběhu hry zbankrotovat a vrátit se tak na start s pěti žetony z banku. To se mu může stát maximálně 2x - potřetí opouští hru. Dojdou-li žetony v banku, bankéř vyhlásí devalvaci a všichni hráči do banku odevzdají polovinu ze svých žetonů.


Konec hry:

Hra končí po uplynutí tolika devalvací, na kolika se hráči na začátku dohodli. Poté se spočítá součet skutečných hodnot karet, žetonů, které mají hráči v ruce a určí se pořadí hráčů. Nejbohatší vyhrává.

Autor: mrcs