Praga Caput Regni

xxxxxxxxoo hodnoceno 73x (Seznam vlastníků)

Praga Caput Regni - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Delicious Games
Autoři: Vladimír Suchý
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy z Deskofobie

Ahoj,

videl jsem
https://www.youtube.com/watch?v=CEptaWpPblQ
a hra mi prijde zajimava, jsou tam 2 ale:

1. prijde mi to prekombinovane/ preplacane/ respektive i trochu neprehledne.

2. mam pocit, ze obdobne jako v Podmorskym mestech, se budou ziskavat body za kazdy "prd", coz me (clovekovi odkojenemu na Agricole) osobne vadi.

Co Vy jake mate dojmy?
27.9.2020 22:29:34

Moc farebne?
Ja som na hru veľmi zvedavý. Podmorské mestá mám veľmi rád. Pulsar je tiež super. Dve dosť odlišné hry. Tak uvidím čo prinesie Praga.
Na prvý pohľad sa mi nepáči grafické spracovanie/ilustrácie a zdá sa mi to moc farebné/neprehľadné. Ale dúfam, že na živo to bude lepšie. Nie je to môj obľúbený Menzel :)

27.9.2020 23:01:50

Srovnání s Podmořskými městy
Jestli to bude podobné, jako podmořská města, tak jedině dobře. Jediné, čeho se obávám, že to nebude lepší než Podmořská města. Že prostě ta kombinace akcí, nebude tak různorodá, jako ve městech.
BoardGamePeak

5.10.2020 00:52:24

body
body půjdou získat za vše, to je základní princip hry - je to tzv. point salad a autor hry se vyjádřil, že má tento princip rád, umožní hrát na mnoho různých strategií a mít při hře fajn pocit, že stále něco získáváš a můžeš dělat řadu kombíček...

Ivo
https://www.facebook.com/sterngame

5.10.2020 07:42:20

překombinované
hru jsem hrála a ne, není překombinovaná. mám z ní velmi dobrý pocit a vždy je jen na vás, který ze směrů si vyberete. ano, hra je barevná, ale rozhodně to není na škodu, opravdu máte pocit, že stavíte prahu

5.10.2020 08:18:45

těším se
na tuhle hru se fakt těším, už aby tu byla
přiznávám, že z videa mi taky přišla nepřehledná, ale na živo to bude určitě lepší
Suchého hry jsou skvělé, a Praga bude nejlepší... uvidíme...

5.10.2020 08:55:13

Dojmy
Hrál jsem to jednou, dojmy mám pozitivní, dobré euro. Nebyl jsem tak nadšený, že bych to hned běžel koupit, ale rozhodně bych to ještě zahrál a možná koupil pak.

Z her od Vládi Suchého co jsem hrál (PM, Pulsar) mi to přijde nejvíc tématické a o parník nejlepší po vizuální i produkční stránce. Při hraní samotném jsem neměl problém s přehledností, ikony jsou jasné, možná na začátku jsou na plánu méně viditelné, ale to jen na první pohled, poté co jsem to vstřebal, už jsem v průběhu hru neměl problém.

Herně je action selection game, kde v průběhu hry jsou k dispozici hlavní akce, vždy na jednom dílku dvě, kdy hráč vybírá jednu. Navíc jsou tyto hlavní akce na rondelu vždy spárované s bonusem. Zatímco akce jsou na pevno spárované a pořád stejné v rámci dílku, bonus se mění. Bonus je totiž na rondelu a dílky hlavních akcí mění v průběhu hry svou pozici na v rámci rondelu a tudíž se mění bonus. Navíc díky poloze rondelu mohou být některé akce dražší a je nunto je zaplatit a jiné, dlouho nevyužité naopak bonusované vítěznými body.

Takže hráč se při výběru akce snaží optimalizovat polohu akce na rondelu (aby neplati nebo získal VB) a snaží se k akci brát bonus co se mu hodí. To je první vrstva.

Druhá vrstva je pak hráčův board, kde si ty různé akce vylepšuje a když je pak vybere v rámci výběru, má je lepší.

Třetí vrstva jsou pak různé bonusy z hlavního hracího plánu.

Je to optimalizační euro, kde hráči nejsou téměř vůbec limitováni v tom co dělají, ale rozhodně je znát, kdo to má své akce dobře naplánované a dokáže jít optimální cestou a využít různé bonusy. Hra mě bavila a určitě jí chci ještě zahrát.

5.10.2020 11:17:58

Dojmy po první hře
Skvělé, skvělé, skvělé! Je to přesně ten typ hry, kdy po odehrání máte o čem přemýšlet - co se dalo udělat jinak, na co se zaměřit příště atd. Ve finále nám po závěrečném bodování přišly velmi silné hradby a naopak jako slabší kombo vědecko-technologických stupnic. Ale věřím, že to je jen dojem a že je to spočítané a vybalancované dobře. Těším se na další hru!

28.12.2020 22:50:47

Skóre
Kdo jste už zahráli, jakého skóre jste dosáhli? U nás ve třech v první hře 121 - 102 - 94 (dcera 11 let), ale vzhledem k tomu, že nikdo z nás nerazil žádnou dominantní strategii a že se taky asi občas něco neuhlídalo, tak je mi jasné, že to půjde nahoru :)

28.12.2020 22:55:44

čekal jsem víc

První hraní - ve hře můžete dělat všechno, ale nic moc nestihnete. Je to překombinované, celou hru jsem netušil, co dělat mám (abych vyhrál ;)). Hrál jsem tedy náhodně. Vlastně mne to dost nudilo. U druhé hry bych na tom byl úplně stejně. Hra nemá žádný konkrétní cíl, jen nahonit body - od "stavěcí hry" bych čekal víc. Milion vymazlených komponentů v podstatě k ničemu. Nuda v hezkém kabátě.

3.1.2021 18:02:58

Kadylek - Skóre
Hrál jsem zatím jen 2x, vždy ve dvou s bratrem. První hra byla spíš seznamovací - oběma se zamlouval nejvíc postup na Královské cestě a budování Karlova mostu, výsledek 109 ku 115 v můj prospěch. Ve druhé hře jsem se soustředil na budování hradeb, avšak nestihl jsem dostatečně zhodnotit nabyté červené bonusové žetony postupem na katedrále, zatímco bratr vytvořil velmi slušný engine na body ve vylepšeních - jeden z dílků mu dával zlaté okno pokaždé, když vylepšuje. Tím se dopracoval cca 5x za hru k extra tahu a mj. vyhnal na maximum právě vědecko-technologické stupnice (bral z nich dokonce nejednou kompenzační +2 body). Prohrál jsem 120 ku jeho 139 bodům. Hra působí opravdu vybalancovaně a výhodu získává ten, kdo hraje opravdu chytře. Jelikož se boduje téměř vše, nejsou tak v nevýhodě ani hráči, kteří jedou jen v tzv. přípustných tazích (tj. "není to možná nejlepší tah, ale něco mi to dá"). Jako ne příliš vhodná strategie ve dvou hráčích se nám jeví snad jen budování Starého a Nového města a získávání vlivu na jednotlivých náměstích, resp. pokud zde buduje pouze jeden hráč, přichází o extra body, které by mohl získat, kdyby zde pravidelně budovali i soupeři. Pokud se ale hráč zaměří na náměstí s minimem okolních stavěcích míst a s bonusy, které podpoří jeho strategii, věřím, že i touto cestou lze vítězit.

12.1.2021 11:28:21

strategie
Dnes jsme hrali dva poprve, vlastnik hry podruhe. V pestrobarevnem planu a budovach jsem se casto vizualne ztracel a prehlizel male ikonky.

Po skonceni hry jsme zhodnotili, ze akce zvysovani produkce je zcela podruzna a az na vyjimky se ji nevyplati zvedat primo pomoci akce, potrebne suroviny se daji efektivneji nabrat jinde a produkci je lepsi zvednout jako bonus z budov (coz jsme jako prvohraci nevedeli, ze to budovy umi). Skore z prvni hry bylo 100 (zamereni na doly, hruza, priznejme si) - 138 (most + od vseho neco) - 168 (nikterak prekvapive hrac, ktery uz to hral, primarne budovy, most, k tomu hladova zed + katedrala na max).

Aby to neznelo negativne, tak musim rict, ze me to bavilo a rad si to zahraju znova. Jen doufam, ze ty problemy s grafikou a ikonkami pominou, uz se mi to stalo i u jinych her v minulosti a vetsinou jsem to po par hrach nakonec prekonal.

16.1.2021 21:37:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Výhrady ke grafice

Tak včera jsem tu hru hrál poprvé a rovnou ve 4 hráčích, kde i ostatní tři to hráli poprvé. Tak je to příjemné euro. Herně k té hře víceméně nemám výhrady, spíše k provedení a grafice. Většina lidí, jak tak čtu názory je z grafiky nadšená, ale já nějaké výhrady mám. Myslím, že je ta grafika příliš barevná a to v tom smyslu, že na první pohled nejsou grafické herní symboly a bonusy dostatečně zvýrazněné od "neherního" ilustračního podkladu a v té změti barev se docela ztrácejí. Někdy platí u grafiky ilustrací her, že méně je někdy více. Chybí mi tam volné plochy bez obrázků na kterých by herní symboly více vynikly. Chápu, že zlato a kámen jsou základní suroviny pro stavbu, ale zdá se mi trošku "násilné", že kámen a zlato jsou na otáčivých stupnicích a vejce a okna jsou žetony. Pravidla jsou napsaná velice pěkně přehledně a srozumitelně, to musím ocenit. Mám k nim jen jednu výhradu. Nikde v pravidlech jsem nenašel (a myslím, že pro začátečníky by bylo dobré to vysvětlit), že by někde bylo vysvětleno co je ikona s bleskem (jednorázová okamžitá akce), s ležatou osmičkou (trvalá akce) a ikona s přesýpacími hodinami (akce vyhodnocení na konci hry). V té souvislosti se mi taky nelíbilo, že ikona ležatá osmička není na technologiích designově stejná (černobílá) jak všude jinde a že není designově stejně jako přesýpací hodiny blesk a ležatá osmička i ikona 1x na technologiích III a IV. Je to potom pro začátečníky takové matoucí. Takže to jsou mé výhrady ke hře, ale týkají se čistě designu hry a ne herních mechanismů.

25.1.2021 23:21:58

Dnes poprvé ve dvou
A musím říct, že mi to sedlo víc než ve třech. Dá se víc plánovat, tahy jsou rychlejší a přijde mi to hezky vybalancované (tedy jen s výhradou ke zlatým oknům, která se mi přece jen jeví jako hlavní klíč k vítězství). Vyhrál jsem se 145 body při 5 extra tazích a se zaměřením na most + budovy s tím, že ke konci jsem to přepnul na hradby, abych nahnal body za modré žetony. Na vědu a technologie jsem se úplně vyprdnul, s tím nějak “neumím pracovat” (ačkoli vím, že tech na III. a IV. úrovni jsou už dost silné).

13.2.2021 20:09:17

Vybíráme z Bazaru

1995: Milosevic's Last Gamble
1995: Milosevic's Last Gamble
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas