Plyšová hlídka

xxxxxxxxxo hodnoceno 215x (Seznam vlastníků)

Plyšová hlídka - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 7 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy, Zvířátka
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Jerry Hawthorne
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy, hraní, zkušenosti, nejasnosti...

Podělte se.
괜찮아
2.4.2018 15:04:39

Ychtyl
Nezapomeňte, že na skupinové testy jdou používat kromě požadované barvy i růžové kostky. S těmi pak i složitější testy s hodnotou kolem 20 nepředstavují vážný problém a i s nízkými hody se dříve či později splní.

26.3.2020 12:22:19

Super, ale...

Dneska jsme to hráli ve 4 lidech (dvě děti 8 a 11) a pak dospěláci. Hra vypadá fakt super, příběh se líbil ovsem jen dospelakum, děti vůbec nezajímal. A to jsme se fakt snažili. První strana příběhu byla za dvě kola hotová, je to fakt vyloženě taková výuková mise. Pravidla jsou napsaná podle mě dobře. Pár stránek, ale nenarazili jsme na žádnou nejasnost.

Zbytek asi dohrajou jen dospěláci :-D, ale těm se to líbilo. Možná se děti nakonec ještě přidají, ale to čtení příběhu na začátku na ně už bylo dost.

3.7.2020 21:34:59

mh

Addam
No, náhoda je někdy swiň. Ve hře je 5 kostek od každé barvy, takže třeba při červeném skupinovém testu máš k dispozici maximálně 10 kostek (5 červených + 5 růžových). Když ti na každé padne 1, je součet 10 a požadovaných 20 je v nedohlednu.
Ano, pravděpodobnost není velká, ale ono i když se nakombinují nízké hody (1, 2, 3), můžeš se zarazit těsně před cílem. My jsme se k tomu v jednom scénáři "úspěšně" blížili, nakonec jsme tedy úkol jen tak tak splnili, ale zaplnili jsme skoro celý sloupec na kostky. A právě v té chvíli jsem hledal v pravidlech, jak postupovat, kdyby úkol splnit nešel (protože pro pokračování jeho splnění bylo podmínkou). A nenašel jsem to, prostě pravidla s touto variantou nepočítají.
Přemýšlím, jak bych to řešil, a napadá mě snad jedině začít přidávat kostky jiné barvy (buď po dohodě jedné konkrétní - třeba modrá je ve hře docela nevyužitá, nebo libovolné) - ony ty kostky pak chybí při ostatních akcích, takže to není jen jednostranně výhodné.
Škoda, že tohle v pravidlech není domyšlené a není v nich postup, jak to řešit. Na druhou stranu jsou ve hře věci, kdy nám něco přišlo nesplnitelné (= chyba v pravidlech), ale po delším zkoumání mi došlo, že to je v pohodě, jen to nebylo patřičně zdůrazněno. Třeba v pátém příběhu: Na první mapě potřebujete splnit skupinový úkol (ne abyste opustili mapu, ale abyste mohli ukončit příběh), ale ten se může začít plnit až ve chvíli, kdy si promluvíte se 4 a více ztracenými hračkami. Ale na mapě jsou jenom 3 místa setkání se ztracenými hračkami. Zdálo se mi to jako šílená chyba. Pak jsem si ale znovu přečetl úvod stránky a tam se píše: "Pokud se na tuto mapu vrátíte, pak..." Uvědomil jsem si, že na tuto mapu se můžeme vracet i později, takže nejprve hurá "do světa" zachraňovat ztracené hračky a až jich bude dostatek, vrátit se na první mapu, vyřešit skupinový úkol a pokračovat.
Mám odehráno Mice and Mystics a šest příběhů ze sedmi Plyšové hlídky a, jak pozoruji, je poznávacím znamením autora Jerryho Hawthorna, že pravidla některé věci neřeší, anebo je sice řeší, ale není to na první pohled zřejmé. Ale autor si je toho nejspíš vědom a prosazuje linii, že důležitější je zážitek než lpění na rigorózních pravidlech, takže sám doporučuje si některá pravidla ohnout nebo přidat tak, aby vás hra co nejvíce bavila.

20.11.2020 09:56:38

MH
Je pravda, že kostky jsou občas vážně nepřejícné. A souhlasím, že hra je hlavně pro děti a hlavní je zážitek.
Když pravidlo chybělo, bylo třeba rychle a v duchu hry zaimprovizovat. My jsme právě asi po 10ti měsících dokončili sedmou kapitolu a poslední scénáře už byly na sílu, byli jsme z Hlídky docela unaveni. Ale je to určitě parádní hra. Jsou M&Mystics neco podobného, jenom v jiném hávu?

20.11.2020 12:01:49

mh

Mice & Mystics
Zkus si přečíst moji recenzi na M&M zde na ZH. Já se k nim dostal přes Plyšovou hlídku. Koupili jsme si ji a po odehrání pár scénářů jsem si někde přečetl, že autor Jerry Hawthorn nějaký ten rok předtím vytvořil M&M. A když jsme zjistili, že se dají koupit i u nás, tak jsme si ji pořídili. A přerušili hraní Plyšové hlídky a odehráli celé M&M. Malý problém je v tom, že není lokalizace, ale zde na ZH je úplně všechno přeložené - scénáře, karty, pravidla, všechno.

Je vidět, že se Jerry z M&M poučil a přijde mi, že Plyšová hlídka má některé věci vychytanější a vylepšené. Ale rozhodně je tam poznat, že ideově z M&M vychází. V obou je kniha scénářů, která vypráví příběh a klade před hráče úkoly. M&M obsahují 11 scénářů. Na druhou stranu zde není hrací plocha součástí knihy scénářů, ale obsahuje 9 oboustranných herních desek, které se pro každý scénář specificky poskládají a na nich se hraje.

Podrobněji o tom píšu ve zmiňované recenzi.
Kdyby sis chtěl o M&M pohovořit více, napiš radši soukromou zprávu, ať neplevelíme diskuzi o Plyšové hlídce.

20.11.2020 15:42:00 | Upraveno autorem (porovnej)

mh a skupinový úkol
Přímo výslovně uvedeno to není, ale pokud se nepodaří splnit skupinový úkol, asi lze odvodit, že není splněn a musí se začít plnit zase od začátku.
Asi to chce říct, že není dobré na jeho plnění používat kostky s nízkými hodnotami. Možná je fajn dávat na tuto stupnici jen kostky s takovými hodnotami, aby byl neustále udržován průměr postačující ke splnění úkolu (průměr zjistitelný jako požadovaná hodnota testu lomeno počet dostupných polí pro kostky).
Překladatel pravidel nejen pro fu Mindok

22.11.2020 07:26:20 | Upraveno autorem (porovnej)

mh

karel a skupinový úkol
"Asi to chce říct, že není dobré na jeho plnění používat kostky s nízkými hodnotami."

To zní rozumně. Nicméně nějaký postup pro případ, že to nevyjde, by v pravidlech být měl.

Na druhou stranu nutno říct, že jsme se do takové situace za celou hru nedostali (už jsme stihli odehrát i poslední, sedmý příběh), jen jednou jsme se blížili a tak mi ta otázka vytanula na mysli. Jinak jsme skupinové úkoly plnili s přehledem.

22.11.2020 09:20:59 | Upraveno autorem (porovnej)

mh

Ještě jednou Karel a skupinový úkol
Jak už jsem psal, Karlova poznámka o tom nepřidávat ke skupinovému úkolu nízké hody se mi nejprve zdála velmi rozumná. Ale stejně mi to nedalo a pořád mi to v hlavě zůstávalo. No a nakonec jsem přišel na to, že to taky není pravidlově "košer".

Navrhovaný postup totiž předpokládá nejprve hodit kostkou a pak se teprve rozhodnout, jak ten hod využít (jakou akci). Dikce pravidel je ale spíš opačná - nejprve se rozhodnout, jakou akci s kostkou provést, a teprve pak, je-li to potřeba, s ní hodit. Tedy nejprve se rozhodnu, že přispěju ke společnému úkolu, a teprve pak hodím. Tudíž nemůžu dopředu tušit, jak velký ten hod bude.

Dostáváme se zpátky k tomu, že ošetření této situace v pravidlech chybí. A tahle debata je jenom látání díry, každý jak umíme. Ale pokud by k tomu došlo, nějak si budeme muset pomoct. Asi nejvíc pravidlová, i když nejkrutější, mi přijde Karlova druhá poznámka - úkol nebyl splněn, odhodit všechny kostky a začít ho plnit znovu od začátku.

22.11.2020 23:49:28

Ahojte, prosím o radu.

1- jaké kostky barvy jsou používany pro pohyb plyšáka?

2- za jakých podmínek se hýbe monstrum? Hýbe se v každém kole? Pokud skončím pohyb u monstra a nemám kostky na boj, tak zaútočí na mého plyšáka? Předem děkuji za odpověď. Z návodu mi to není úplně jasné…

7.7.2021 06:11:18

mh

@Lexxx :

Ad 1: Kromě bílých a černých jakékoliv. Pouze pro překročení barevné čáry se musí použít kostka stejné barvy nebo růžová, která funguje jako žolík.

Ad 2: Tah příšer se vyvolá pouze v případě, že na konci tahu hráčů je na stupnici ohrožení počet černých kostek stejný nebo vyšší počtu příšer ve hře (pravidla str. 11: “6. Kontrola úrovně ohrožení”).

7.7.2021 09:40:35

@ mh a skupinový úkol:

Máš pravdu, nejdřív se vybere kostka a účel, pak se hází. Takže moje rada z předchozího příspěvku je opravdu nepoužitelná. Nelogické na ní bylo i to, že asi ani počet polí pro kostky při plnění skupinového úkolu není myšlen jako dogma. Asi lze použít kostek víc, pokud je to potřeba a kostky ještě k dispozici jsou. Celá ta moje předchozí rada byla bohužel spíš blábol. Omlouvám se, nevšímejte si jí.

Pokud se nepodaří splnit skupinový úkol ani vyčerpáním všech kostek dané barvy a růžových kostek ve hře, nastává v pravidlech nedomyšlená situace. Výslovně se ovšem uvádí, že skupinový úkol nezdarem skončit nemůže. Je to svým způsobem i tematické, když si představíme, že máme vyrazit dveře, ony visí na vlásku, ale ještě vyražené nejsou, je asi divné začít je vyrážet zase úplně od začátku, jako by byly nové.

Za těchto okolností asi opravdu nezbývá jiné řešení, než začít používat i kostky dalších barev. Možná tedy po dohodě zvolit nějakou další jednu barvu atd. Nebo si vymyslet nějaké jiné domácí pravidlo, že např. v této situaci už se bere, že je ten úkol splněn i tak. Co já vím.

Snad takové situace nenastávají často, to je možná důvod, proč na to při testování nepřišli.

 

Překladatel pravidel nejen pro fu Mindok

11.7.2021 12:37:44 | Upraveno autorem (porovnej)

@karel @mh Prohledaval jsem bgg fora a podarilo se mi vylovit zajimavou odpoved, kterou bohuzel nemam jak overit-v originalni verzi storu booku je u prvniho skupinoveho ukolu (str. 13) QR kod, kde je odkaz na vysvetleni, jak plnit skupinove ukoly - a zde se uvadi, ze po hodu na skupinovy ukol je mozne kostku nepridat a zahodit. Tedy clovek by to do tech 10ti kostek mel byt schopen zvladnout. Proc tohle neni v hlavnich pravidlech…

11.7.2021 20:55:44

@UmmA 

To se stává, že se na nějaký detail přijde později.

Překladatel pravidel nejen pro fu Mindok

12.7.2021 00:08:28

Vybíráme z Bazaru

Root (CZ)
Root (CZ)
Akt. cena: 620 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas