nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Pipeline

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Capstone Games
Autoři: Ryan Courtney
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Ve hře Pipeline se hráči stanou ropnými magnáty, kteří budou nakupovat surovou ropu a zpracovávat ji na ropu vyšší kvality, kterou pak budou prodávat – ať už na volném trhu, nebo dodávat formou smluvních zakázek.


Příprava hry:

Na plán (příp. poblíž něj) je potřeba nachystat jednotlivé komponenty – náhodně rozložit dostupné dílky akcí, umístit dílky potrubí, stroje, nádrže, vylepšení, ocenění, smlouvy, objednávky, počáteční nabídku trhů, zásobu peněz a barelů (kostek) jednotlivých druhů ropy (tři druhy – oranžové, tyrkysové a šedé). Každý hráč pak dostane počáteční obnos peněz, figurku svého pracovníka, hráčskou desku a na ni počáteční zásobu nádrží.


Průběh hry:

Hra probíhá ve třech kolech, jednotlivá kola pak mají snižující se počet tahů (8, 6, resp. 4), které každý hráč postupně v kole provede. Jednotlivé možnosti v tahu hráče jsou tyto:

  1. Nákup potrubí od vlády: Na začátku hry jsou do čtyř segmentů na plánu náhodně umístěny dílky potrubí. Hráč smí postavit pracovníka na jeden z dílků a koupit jej a případně sousedící dílky za fixní ceny. Trikem je, že jednotlivé segmenty se otevírají postupně – hráči mohou nakupovat nejvýše ze dvou v prvním kole, v druhém kole pak ze tří a ve třetím už ze všech čtyř. Zároveň se dílky do segmentů nedoplňují a jejich nabídka v čase tak klesá.

  2. Provedení akce: Hráči smí položit svého pracanta na jedno z akčních polí. Pokud je pole obsazeno jiným pracovníkem, nevadí to. Pole znázorňují různé akce: nákup nového potrubí/strojů/nádrží/kostek ropy z trhu, zisk vylepšení, zisk smlouvy nebo vzetí si půjčky (spolu se žetonem pokuty). Hráč také může zaplatit dodatečný poplatek a využít i akci sousedící s polem své primární akce.

  3. Zpracování ropy: Hráč smí poslat svého pracovníka do své továrny. Získané dílky potrubí si každý hráč průběžně skládá poblíž své desky a snaží se o co největší délku jednotlivých barev potrubí (odpovídají barvám kostek ropy). Při umístění svého pracovníka na dílek spustí hráč zpracování (tj. zvýšení kvality) jedné kostky ropy za každé potrubí na dílku (barva kostky musí odpovídat barvě potrubí).

Na konci tahu hráč může vždy ještě za poplatek spustit stroje – ty je možné v průběhu hry přistavět k výše zmíněnému systému potrubí. Je pak možné zpracovávat ropu v této fázi automaticky pomocí potrubí napojeného na stroje (stejným způsobem jako pomocí dělníka, viz výše), výhodou je, že hlavní část tahu je možno využít jinak (tj. na nákup potrubí, nebo provedení akce).

Hlavním cílem hry je plnění smluv a objednávek. Pokud se hráč zaváže ke smlouvě (vezme si v průběhu roku příslušný dílek) musí každý rok splnit požadavky smlouvy, za což je odměněn penězi. Pokud se mu smlouvu nepodaří splnit, dostane žeton pokuty a o smlouvu přijde. Kromě toho jsou k dispozici také veřejné objednávky. Každou z nich může splnit pouze jeden hráč a jednorázově (dílek objednávky si pak bere k sobě); odměna za ně je však vyšší než za smlouvy.

Na konci každého roku dojde k úpravě nabídky veřejných trhů s ropou, hráči vyhodnotí své smlouvy (pokud je nestihli splnit, odhodí je a získají žeton pokuty) a doplní se zásoba některých komponent a karet vylepšení.


Konec hry:

Hra končí po uplynutí třetího roku. Hráči naposledy vyhodnotí své smlouvy a následně si spočítají hotovost, připočtou peníze za barely ropy, které jim zůstaly v zásobě (podle jejich kvality), za svou síť potrubí (délku jednotlivých trubek) a za získaná ocenění (úkoly pro všechny hráče vyložené na začátku hry) a odečtou peníze podle toho, kolik získali v průběhu hry žetonů pokuty. Hráč s nejvíce penězi se stává vítězem hry.

Autor: Kew

Vybíráme z aukcí

Triominos Challenge plechová verze
Triominos Challenge plechová verze
Akt. cena: 199 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>