Peloponnesian War

xxxxxxxxxx hodnoceno 3x (Seznam vlastníků)

Peloponnesian War - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Mark Herman
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Zdravim,ma to niekto a podeli sa o dojmy? Prip. nechysta sa to niekto prelozit?
3.4.2020 19:45:44

IN

Re
Ano, mam... je to zajimave. Poprve jsem se setkal s mechanikou, ze hrajes za toho, kdo je na tom zrovna hur :-))). Coz je pomerne vycurane... dari se ti? Jasne, tak pristi tah pomuzes souperi...:-)
----------------------
Majitel liščí krabice

3.4.2020 20:01:20

Princip střídání
No mě právě tenhle princip tak trochu odradil. :) Přitom normálně hraju solitérně válečný hry pro dva tím, že střídám "lavičky". Ale to se snažím optimalizovat za tu jednu stranu co nejlépe. Tady si nejsem jistej, jeslli bych podvědomě se jako naešetřil aby nehrál ten "druhej" :)

3.4.2020 20:41:49

IN

Re
Taky mi to tak podvedome prijde :-)
Mimochodem, nechal jsem se od tebe nalakat na Enemy Action: Ardennes :-)
----------------------
Majitel liščí krabice

3.4.2020 20:44:18

Re: EA:A
Fakt? Jako taky kvůli solitéru? Já o tom přečetl spousty názorů, skouknu videa a ono to asi bude pro mě úplnej skvost, Ty pravidla jsou psaný úplně skvěle (študuju rovnou solitér za Němce), žetonky jsou sice tenčí, ale tak mám tu "pinzetu" :)
Omlouvám se za OT...
Jinak Peloponés mám pořád na radaru, jen čekám na takový to potvrzení, že to bude hratelný i pro mě :)

3.4.2020 21:05:14

Systém
Ahoj,

o tom systému jsem také někde četl.
Myslím, že neoficiálně se jmenuje Alcibiades system.
Dobrý je, že se dá naroubovat na řadu her, které nejsou primárně solitérní.
Sice to chce nějaké úpravy, ale v zásadě je to to nejjednodušší a velmi funkční řešení.
Já ho teď zkouším na takový hybrid mezi Pax Romana a AI Imperium Romanum. Takový hardcore historical mišmaš.

3.4.2020 22:54:43

Richmond
Môžem iba odporučiť, ten systém Ťa nenechá "šetriť sa" a "nechať hrať druhého". Takým spôsobom jednoducho prehráš. Je to dobre vymyslené, víťazné podmienky sú pre základný scenár buď dobyť Atény (resp. Spartu), alebo potom na konci posledného kola hry (v základnom scenári až 10.) mať určitý počet bodov. Každý Tvoj vyhratý boj Ti pridáva 10 VB, ale prehratý odoberá až -15 VB. Prehodiť strany môžeš len vtedy, keď sa Ti v danom kole s Tvojou stranou dosť darilo (+ určitý podiel náhody v podobe hodu kockou na zmenu). Fakt clever toto a vymyslené už v roku 1991!

4.4.2020 12:38:06

tak jsem ve vedlejším fóru viděl,
že Richmond taky pořídil :) A asi bude potřeba to tu trochu rozproudit.

Já se nechal oblažit pod stromeček, ale podařilo se nám to doma rozchodit (ano, hrajeme sólo ve dvou :)) ) až minulý víkend. No, rozchodit... zkusili jsme si Example of Play. A nestačili jsme se divit. Na to, že jde o druhou edici (a v GMT na ni měli víc než 25 let), je tam poměrně dost chyb. Navíc se v příkladu opravdu jen hraje a moc nevysvětluje, proč se co děje (čekal jsem podobnou úroveň, jakou má tutorial v Pádu nebes, a byl jsem celkem v šoku). Takže jsme pořád luštili v pravidlech. Bohužel jsem výjimečně vzdal studování předem a řekl jsem si, že se jednu GMT hru zkusím naučit z tutorialu. No, asi jsem si nevybral nejšťastněji. Tutorial třeba ani nepřipomíná, kdy přičítat vítězné body. Příprava základní kampaňové hry zase pro změnu neuvede, že v základním (tutorialovém) scénáři je Makedonie od začátku hry spojencem Athén a člověk se to mezi řečí dozví až v kapitole 5.5.3.1, když hledá, proč jde v tutorialu Going Home segmentu jízda do Pely. (Ve druhé edici hry? Vážně...?!?!?!)

Dobře, tak to byl tutorial. Na druhé sezení jsem nasetupoval mapu na scénář Decelean War (začíná mimochodem v kole č. 6 a jedna z podmínek konce hry je, že skončí kolo č. 3, no nic ;) ) a zkusili jsme to rozjet už bez držení za ručičku playbookem...

...a past vedle pasti. Pravidla jsou podle mě strašlivě děravá, nejsou ani vysvětleny některé základní pojmy (např. "coalition spaces" - pomohl až BGG). Doteď třeba nevím, jak se chovat ohledně obranných strategií non-playera, protože podle pravidel pri první ("iniciální") operaci non-playera platí, že: "Determine if the non-player side must employ a Defensive Strategy. If any of the conditions apply, assign the objective given for that condition." Problém je, že Sparta má ve zmíněném scénáři od začátku obsazené Syrakusy, což je podmínka obranné strategie a tou je "útok na Athény". Ten ale vojsko ze Syrakus nemá šanci odstranit, a tak pokud se dostane Sparta znovu na tah, musí podle 5.3 znovu vyhodnotit operaci podle pravidel v 5.2 - takže znovu obranná strategie a znovu útok na Athény. To mi přijde poněkud podivné, navíc s ohledem na to, že samotné obléhání Athén je Spartě vzhledem ke Dlouhým zdím (Long Walls) v podstatě na nic, a v Going Home segmentu jdou domů... Takže jako velitel Délského spolku můžu obléhání Athén v klidu ignorovat a hrát si, co potřebuju (podle 6.1.1 jsou Athény a Piraeus mimo ZOI).

Přiznávám bez mučení, že jsem se pořád ještě nedostal k souvislému přečtení pravidel. Plánuju ho ale (slibuju :) ) a v rámci toho chci dohnat ty mezírky v pravidlech, které vznikly, protože jsem za chodu četl především to, co jsme potřebovali na řešení situací v tutorialu. Přesto mám pocit, že zhruba 90 % pravidel už jsem podchytil. A pokud v těch zbylých 10 % nenajdu vysvětlení nejasností (kterých je teda více, než vypisuju tady), mám v plánu frontální útok s nějakou tapetou textu na BGG. Odtama už jsem stáhnul 10stránkový FAQ, který pár věcí řeší, ale stejně ne vše. A už jsem stihl i přečíst review hráče, který přešel od počátečního nadšení až ke zklamání ze hry (tam to teda nesouvisí se srozumitelností pravidel, ale s jejich "gamey nature" - dá se hrát tak, aby člověk obcházel některé kontrolní mechanismy hry).

Jsem trochu optimista, že si ke hře najdeme cestu - vybral jsem si ji jako první sólovku na vyzkoušení právě kvůli tomu, že má i možnost hraní ve dvou, kde odpadne starost s non-player matricemi a strategiemi (i když uznávám, že je divné kupovat sólovku na hraní ve dvou :D ). A opravdu bych si ji chtěl oblíbit. Téma je zajímavé a i když ve hře nejsou karty, vešlo se tam dost osobností a událostí na to, aby to podnítilo nějaké samostudium. Navíc playbook je přecpaný předžvýkanými informacemi :) Jen to teda trochu kazí Chad Jensen, který (podle tiráže) skládal pravidla druhé edice :(

Ta hra vypadá krásně, první plenění Peloponnésu jsme si doma fakt užili, ale momentálně mám trochu strach z rozchoditelnosti jiného než tutorialového hraní...

Budu rád za případné další názory a vyvrácení bludů a omylů, kterých jsem se mohl dopustit :)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

19.1.2021 23:15:46 | Upraveno autorem (porovnej)

re: Kew
Ty jo taky jsi to mohl sepsat cca před týdnem :)) Něco o chybách v playbooku jsem věděl (ne však o děravosti v pravidlech). Měl jsem načteno z BGG, že jako tam je i snad jedna jednoduchá cesta k vítězství (s čímž bych i mohl žít). Ale Tvé dojmy tedy moc pozitivní fakt nejsou...Mně osobně nadchla recenze na armchairgeneral, kde to autor vychválil do nebes a že prý na hru myslí každej den. Tak uvidíme, až se mi to dostane na stůl.
Já zrovna mám už pár dní na stole Comancheiríu a tam to učení z playbooku je úplně nejlepší, co jsem zažil.

20.1.2021 07:12:35

IN

re
Já bych to neviděl tak černě.... Možná, že kdyby si kew nejdříve přečetl pravidla, tak jak se to má správně dělat, tak by to dopadlo jinak..:))
----------------------
Majitel liščí krabice

20.1.2021 08:22:19


neříkám, že můj přístup byl optimální :D

Jen varuju, kdyby to někdo chtěl zkoušet stejně. A zas na druhou stranu - i kdybych ta pravidla četl dopředu, tak bych byl pořád frustrovaný z toho, že jsou v tutorialu některé věci špatně a nevím, jestli je to problém můj, nebo jejich. Třeba výběr delší trasy, zapomenutí umístění žetonu plenění (přitom předchozích X umístění je uvedeno), vzpomínané neuvádění zisku VB a tak. To všechno tam bude i po tom, co si pravidla přečtu ;)

Právě proto čekám na ty pozitivní názory, aby mě převědčily, že už to bude jen lepší ;)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

20.1.2021 09:00:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Kew
Ťažko sa mi čítal Tvoj text, poznáš moje nekritické názory na hry s podobnou tématikou :-) Avšak Peloponnesian Wars sa jednoducho musím zastať. Už som to dlhšie nemal na stole (a Tvoj text ma k tomu zásadne posunul, takže vlastne dík moc!). Zastávam názor, že pravidlá sú napísané síce tou "neľudskou" GMT rečou, ale po ich dvojitom prečítaní som bol schopný odohrať 2 hry krátko po sebe, každú minimálne 5 kolovú a každú s veľmi veľmi pozitívnymi dojmami.
Videonávody ku hrám zásadne nepozerám, autor hry je pre mňa jedinou garanciou, že to bude odohrané tak, ako to zamýšľal. No a v tomto prípade je to dokonca úplný titán, Mark Herman. GMT playbooky majú takmer vždy pravidlové chybičky v sebe, je to prípad Pericla aj Successors, ak si dobre pamätám, takže ani tam to nie je úplná garancia. Daj tej Vojne ešte šancu, prosím, ale určite s precíznym prečítaním pravidiel. Teším sa na revidované dojmy, pevne verím, že v pozitívnejšom duchu.

20.1.2021 09:36:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Errata
Kouknul jsem na stárnky GMT a tam je Errata k 3.1.2020 a je to na stránku. Jako není to dabest, ale zase tohle by se zvládnout dalo. K Enemy Action :Ardennes jsou 3 stránky oprava a vysvětlení např. :) Nebudu si kazit radost!

20.1.2021 10:49:31

.
Určitě jsem neměl nikomu v plánu brzdit optimismus :)

peco> Neboj, určitě to přečtu, mám rozjetý i čtyřdílný Inside GMT blog o PW, ze kterého chci taky nasát nějaká moudra. A fakt chci, aby mě ta hra bavila :)

Jen teda ještě upřesním, že "GMTština" mi nevadí, naopak ji mám docela rád. Ale nesmí být věci porozházené v pravidlech halabala, nebo úplně chybět...

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

20.1.2021 13:54:56

Tak to vypadá
že do odpovědí na otázky se nikomu moc nechce ;P

Takže to ještě zkouším na BGG a kdyžtak si teda pak ve vedlejším fóru odpovím sám...

https://www.boardgamegeek.com/thread/2587821/whole-lot-questions-and-remarks-dont-get-shocked-d

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

25.1.2021 17:18:06

Kew
Subscribol som si okamžite Tvoj post na BGG, ale na štúdium pravidiel mám teraz minimálny priestor. Na to budem potrebovať kľud v práci. Cez týždeň po večeroch skúsim obnoviť pravidlá a cez víkend si to zahrám. Aspoň taký mám plán, celkom sa na to teším! :-)

25.1.2021 20:55:17

pecovarhy
Tomu říkám plán! :)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

25.1.2021 21:50:59

Plán vs. realita
Plán bol skvelý, ale nakoniec sa mi to nepodarilo dostať na stôl, a to hlavne preto, že som cez týždeň nemal čas na štúdium. Avšak vidím, že na BGG sa toho už zhostili ľudia a verím, že časom odpíše aj sám Mark.
Azda ďalší víkend to peklo na Peloponéze už rozpútam! :-)

31.1.2021 21:50:56

Dojmy

Ahoj,

tak jaké jsou Vaše dojmy ze hry, s odstupem času? Povedlo se Vám ty pravidla dat dohromady(jak píšete níže v diskuzi)?

Koukal jsem, že tu na zatrolenkách je překlad pravidel. Učil se podle nich někdo? Jsou to původní pravidla nebo i Errata? Má cenu je vůbec začít číst?
(Těmi to otázkami nijak neútočím na autora překladu, všechna čest překladateli toho souboru)

Přemýšlím o pořízení hry a proto předem děkuji za odpovědi...

22.3.2021 16:48:36

Krasnejpenis
Záleží, jak moc na to spěcháš, ještě jsem ji nestihl vyzkoušet znovu od posledního pokusu, ale mám to v plánu. Tak kdyby mi nesedla, můžeme se případně domluvit :))

EDIT: Většinu pravidel se mi asi podařilo dát dohromady, ale u něčeho mám pořád tak trochu pocit, že to je dojmologie.

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

22.3.2021 17:09:43 | Upraveno autorem (porovnej)

re: Kew

Uvidíme, díky za nabídku :) Ještě chci počkat jestli se náhodou neobjeví v hlasování “GMT hra pro rok 2022” od FitB.. (Nevíš o tom něco? :D )

22.3.2021 17:59:43

.
Jestli myslíš to aktuálně chystané hlasování, tak snad nebude moc velký spoiler, když řeknu, že tam není :)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

22.3.2021 18:48:09

Pravidla za mě strašná

Hra mi leží 4. Den na stole. Je to
Sice moje první wargame, kterou se sám učím, ale přesto musím být toho názoru, že by pravidla mohly být lépe napsaná. Playbook má chyby, které nováčka můžou fakt zmást. A hodně často hledám v bgg, páč mi pravidla neumí odpovědět. Qle i tak jsem z toho zatím nadšený a budu bojovat dál!

24.3.2021 01:25:55

Včera a dnes odohraná partička, dojmy skvelé. Kriticky dôležitým je mať po ruke pomôcku “Detailed Sequence of Play”, ktorý je stiahnuteľný z BGG. Hra plynula hladko a písala Thukydidove príbehy. Na konci 9. kola sa vzdali Non-player Atény (belicosity 0) a ostalo mi skóre iba 78 bodov, takže vlastne v súlade s históriou…
Bolo kolo, kedy som dosiahol pozitívny prídel 40 bodov, ale žiaľ aj kolá, kedy sa neuveriteľne darilo “nehráčovi”. Pokoj zbraniam trvalo iba jedno kolo a po jeho skončení som úplne zabudol, že už môžem ísť provokovať k Aténskym hradbám - nevyužil som teda parádne pravidlo o tom, že ak majú Aténčania o 3 hoplitov viac, tak sa neschovajú za hradby, ale vyrazia von…
Celkový dojem je vynikajúci a čo najskôr si chcem zahrať niektorý zo scenárov.

6.7.2023 10:12:27

A já jsem čím dál radši, že jsem to prodal, protože prostě na sólovky asi nejsem a doma mi leží Comancheria, na kterou prostě nemám čas, i když mě fakt zajímá :D

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB a REXher

6.7.2023 16:12:04

Vybíráme z Bazaru

Osadnící z Katanu: Boj o Řím - nesehnatelný!
Osadnící z Katanu: Boj o Řím - nesehnatelný!
Akt. cena: 199 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas