Pax Romana - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 600 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

house rules-nápady a náměty a diskuse o vyváženosti hry a je-li vyváženost potřeba

Po mé čtvrté (a opět v podstatě nedokončené) partii paxu a reakcí spoluhráčů přemýšlím nad tím, jestli by nebylo vhodné provést drobné úpravy z hlediska vyváženosti.
Hlavním problémem, pokud lze hovořit o problému je balíček karet událostí. Některé jsou šíleně silné, některé zařezávají konkrétního hráče, některé jsou úplně naprd a některé se hodí třeba jen na jednu konkrétní situaci. A navíc se zahrané karty v dalším kole znovu zamíchají do osudí, takže některé eventy mohou příjit několikrát po sobě (jak se stalo nám) a účinek je devastující. Lze namítnout, že tohle dělá pax paxem, ale i když zážitek je to skvělý, když dostanete řádnou tafku už první kolo a pak už se jen vezete, je to dlouhá cesta :)

takže se spíš ptám těch co pax někdy hráli, jaký z toho mají pocit, jestli jim ta pekelná nahodilost eventů nevadí (já se přiznám, že mě třeba ne, ta neúprosnost osudu se mi líbí z hlediska tvorby příběhů, ale je to rozhodně na úkor vyváženosti a rovných šancí na vítězství) či byli-li by ochotni přistoupit na house rules.

co třeba psali na BGG a přišlo mi zajímavé:

1.každý by začínal s jedním (či dvěma) žetonem Deus ex machina (=zrušení eventu). měl by to na celou hru a kdy si ho vyplácne je na něm.

2.každý hráč by měl svůj set karet, nebyl by žádný common deck. případně kombinace svého a common decků

3. ustálenější pořadí karet. něco ve smyslu twilight strugglu-early war, middle war, late war, rozdělit karty tak, aby se objevovaly postupně.

co myslíte? pomůže to? ublíží?
13.12.2011 10:58:44

vyvazenost
no ja nevim teda, hral sem to jednou a u hry me to docela sralo ale zase si rikam zpetne ze to bylo dobre takovehle zarezavaci mechanismy, proste kdyz clovek vi ze tam neco takoveho je tak ho to tak nenasere. navic kdyz je jeden hrac zariznuty kartou tak nevim proc na neho ostatni hraci nejdou mozna proto ze se boji aby nekdo dalsi neutekl vic... ja bych klidne risknul dalsich 13 hodin z takhle zarezavacim balickem karet a to dokonce i za reka :D

13.12.2011 11:26:32

loser
právě proto se ptám, jestli má smysl nějaký umělý balanc tvořit, nebo je lepší nechat to na hráčích. To hlídání ostatních je hrozně důležité. je fakt, že na ty eventy byla ta naše hra nejhorší co jsem zatím viděl :) ale zase to bylo hrozně napínavé. i když mi bylo líto římana, který byl zaříznut ještě před první aktivací :)

13.12.2011 11:37:23

Kandelabr
Me ta krutost nevadi, takze upravy nehledam. Ostatne porad je tu moznost hrat standardni hru bez karet. Take by me zajimalo, jak vypada endgame tak od 8. kola. Porad totiz jeste nikdo nedohral do konce tak si netroufam hodnotit z celkOveho hlediska. Ten machina token je moznost, ale nechal bych jen jeden za hru kdyz uz.

13.12.2011 11:40:18

Doplneni
Ksyby to nebylo tak drsne, tak se na Paxove historky nevzpomina leta :) ta drsnost z toho dela unikatni zalezitost.

13.12.2011 11:43:53

re
Ano, ta drsnost k tomu patří. Nicméně (minimálně pro začátečníky) bych navrhl alespoň jeden žeton Deus ex machina, to mi přijde rozumné.

13.12.2011 11:56:24

pro zacateniky
by stacilo si po prvnim kole projit balicek karet at vi co tam muze prijit abych si nevyplytval deus ex machina hned na prvnim stability checku :D

13.12.2011 11:59:19

deus
jo, ten deus ex machina mi taky příjde ok, ale bude těžké si ho nevyplácnout hned, pohrom je spousta :)

13.12.2011 12:06:47

Vybíráme z Bazaru

Loděnice
Loděnice
Akt. cena: 1050 Kč
Končí za: 5 hodin

Offcanvas