Pantheon - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Hans im Glück
MindOK
Autoři: Bernd Brunnhofer
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Znáte někdo?

Máte s tím zkušenosti, nebo jste to aspoň někde viděli?
15.4.2011 22:20:48

Křene
myslí že to zkoušeli na herní akci Korunky na Bílé a v plnem počtu hráčů to myslím nefungovalo. Bylo to už profi natisklé, ale někdo mi říkal že je to ještě ve fázi lazení, tak to třeba ještě opravili. Myslím, že to tam dost hrál Pogo.

16.4.2011 11:42:59

kren
Neznam, ale brzo vsici pozname, protoze to ma v edicnim planu na kveten Mindok;) Coz je asi duvodu, proc to Pogo tolik hral;)

21.4.2011 13:01:21

ad Aneken
Proto jsem se na to ptal. Jen jsem to nechtěl ventilovat, protože mi to Pogo sdělil v soukromé zprávě.

21.4.2011 13:44:49

Hlavně nenápadně :)
A vše decentně doplňuje logo Mindok přímo v titulním obrázku hry :)

21.4.2011 13:48:59

kren
Ja myslim, ze zadny vydavatel nema problem s tim, ze neco ventilujes - za predpokladu, ze ti samozrejme dava overene informace. Jakakoliv reklama je dobra;)

21.4.2011 14:04:21

Joe

Pantheon
Tak tak, pekne vyzerajúca hra!

Taký Stone Age Advanced by som to nazval... veď ostatne aj autor je rovnaký ;)

Prekladal som slovenské pravidlá pre hru, takže čo-to už som pochopil. Teraz už len zahrať...


Aby som nadhodil o čo ide:

V hre je 6 epoch, počas ktorých sa vždy na hracom pláne objavia žetóny na políčkach niektorého zo šiestich národov. Každý národ má tieto políčka vopred pripravené a odstupňované podľa počtu hráčov (napríklad pri troch hráčoch sa nepoužije políčko s číslom 4). Na tieto políčka sa umiestnia žetóny koristi, ktoré hráčom pri ich získaní prinášajú určité bonusy, vylepšovanie obetí, kartičky polobohov alebo nebodaj aj niektorého boha.

Ďalej sa v každej epoche otočia kartičky bohov (v počte hráčov +1), ktoré môžu hráči získavať tak, že využijú "obety" vo forme žetónov obiet (niečo podobné ako nástroje v Stone Age), kariet obiet alebo ich kombinácií.

Hráči majú zásobu šľapají a stĺpov, ale nie všetkých vo svojej farbe - dodatočné si môžu dokupovať. Takisto začínajú s niekoľkými akčnými kartami, pomocou ktorých sa môžu po hracom pláne "rozpínať" (umiestňujú svoje šľapaje a stĺpy) a v každej epoche sa snažia vyzbierať žetóny koristi, alebo získať všetky dostupné kartičky bohov (pri splnení jednej z týchto podmienok epocha končí). Stĺpy zostávajú na hracom pláne, šľapaje si hráči vezmú späť.

Hráči tiež môžu nakupovať šľapaje a stĺpy (len svoje) a žetóny obiet (spomínané nástroje zo Stone Age), či ich vylepšovať (opäť Stone Age).

Hráči sa počas hry snažia získať čo najviac bodov za umiestnené stĺpy (vyhodnocujú sa po 3 a 6 epoche) a za kartičky bohov (vyhodnocujú sa okamžite pri ich získaní, každá kartička boha má hodnotu rovnú konkrétnej epoche -> v 5. epoche 5 bodov napríklad). Takisto po 3. epoche získavajú hráči body za žetóny polobohov (body sú uvedené na žetónoch), pričom im žetóny ostávajú až do konca hry a vyhodnocujú sa potom znovu (po 6. epoche).


Každý z bohov má nejakú špeciálnu schopnosť (napríklad dáva konštantný bonus peňazí na každý nákup, +1 k všetkým pohybom, či umožní okamžite získať ďalšiu kartičku boha...). Kartičky bohov sa delia na jednorázové efekty a trvalé efekty.

21.4.2011 14:22:18

to Aneken
No ono mi kolikrát kluci z Mindoku nebo Albi sdělili co plánují, ale že to ještě není jisté, tak raději nic neventiluju.

21.4.2011 14:22:40

kren
Jasne, ja jsem tu mel informaci, ze je to najisto, protoze se nas z Mindoku ptali, kolik toho budem chtit;)

21.4.2011 14:42:57

zatiaľ rozpaky
Keď som si tu od Joe-ho prečítal, že sú v hre akési "šľapaje", netušil som, že obrázky na BGG to potvrdia - pre mňa zatiaľ najodpudivejší herný komponent (celkom dobrá téma na všeobecnú diskusiu :-))... Ani mapa-herný plán, podľa mňa, nie je žiadne terno. No a škoda tej latinskej GRAECIA-e, to je taký nepekný názov, že až hrôza.
Dúfam, že aspoň herný mechanizmus bude super, lebo téma je pre mňa viac než príťažlivá!

21.4.2011 22:42:56

Šl'apaje
Tímhle slovem jste mi teda zamotali hlavu... :D Myslela jsem si, že nějak souvisí se sloupem, třeba jako hlavice sloupu nebo tak. Docela mně to pobavilo, když jsem pochopila, oč jde :)

22.4.2011 07:04:36

Šl'apaje
teda to jsem dopad... Už si musím slovenský slovíčka překládat do angličtiny, abych tomu rozuměl.

prepáčte bratia

22.4.2011 13:55:15

ad Šľapaje
Ale dyť v češtině se to řekne skoro stejně - Šlépěje.

22.4.2011 13:58:18

Šľapaje
A to je takový běžný výraz používaný vehrách, že :)

Na geeku tomu říkají ještě veseleji:

peniseeple :) zaplať řecký pánbůh za Šľapaje

22.4.2011 14:00:13

Peniseeple? :-O
No fuj :)

kren
To jo, ale kolikrát za rok použiješ slovo "šlépěj", aby ti to hned docvaklo :) Aspoň já tedy používám slovo stopa. A že je tam podobnost? Takových "podobných" slov je ve slovenštině spousta, nebo dokonce shodných s českým výrazem a znamenají něco jiného.
To je jak kdybys říkal, že morčacie maso (přehlasované "a" nehledám) by mohlo být maso z morčete, když je to tak podobné :) No prostě - já v tom hledala souvislost se sloupem, takže mně nějaké stopy nepřišly na mysl.

22.4.2011 14:19:19

to ikri
Myslím, že morka se říká krůtám i tady na Moravě. Mě to docvaklo hned, ale asi to bude tím, že mám ženu slovenku, takže jsem to doma občas slyšel, obzvlášť když pršelo a děcka nanosily do domu bláto :). Nejkrásnější slovo, které jsem od své ženy slyšel, když před 17 lety přišla do Ostravy ze středního Slovenska a učila se pomalu česky bylo když chtěla použít slovo "otevřít" a vypadlo z ní "otvořiť" :D.

A ještě jedna perlička.Jedna moje kamarádka v domění, že borůvky zastavují průjem krmila své děti sušeným jalovcem v domění, že jsou to sušené borůvky :D. Slovenská borievka je česky jalovec.

22.4.2011 14:47:46 | Upraveno autorem (porovnej)

Jaké to je
Je to jednoduché, ale pěkné. Není to žádný hardcore, spíš hra určená pro širší hráčskou veřejnost. Myslím, že přirovnání k Době kamenné by mohlo být docela trefné. Pantheon není tak graficky pěkný, ale zase si myslím, že nabízí víc možností. Už jsou pěkné ohlasy na BGG, taky třeba tady:

http://www.unknowns.de/wbb2/thread.php?threadid=3872

A tady jsou česká pravidla:

http://www.hrajeme.cz/Hrajeme/Files/Pantheon.pdf

A přehled bohů:

http://www.hrajeme.cz/Hrajeme/Files/Pantheon_bozi.pdf

26.4.2011 17:09:19 | Upraveno autorem (porovnej)

nepěkné zprávy
Néééé, jako Doba kamenná nééé, prosím, že to tak neni ? :(

EDIT: mínusy od příznivců DK, nemýlím-li se...

26.4.2011 17:16:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

Havelock
Kukni do pravidiel.

Nie, nie je to "nová Doba kamenná", skôr ide o to, že je to od rovnakého autora, to znamená, že dve-tri mechaniky majú podobný mechanický základ, ale sú použité trochu odlišne, resp. v Pantheone sú rozvinuté do väčšej hĺbky.

Takže nie, nie je to Doba kamenná 2.0.

26.4.2011 17:24:32

Bohovia
Pleasiris, Taksator... Prvýkrát počujem - to sú nejaké latinské ekvivalenty k existujúcim božstvám antického sveta, alebo iba čistá recesia autora? Ak recesia, načo potom použil vernú mapu Stredozemia? To si nedovolil urobiť ani autor Cyclades, a to je už "panečku" iná hra o vplyve bohov. Chýba mi tam zatiaľ akýkoľvek edukačný prvok, ešte som však nečítal pravidlá. Po tu uvedených príspevkoch (dík Pelly) dostali aj šľapaje nový rozmer... :-)
Nuž u mňa sa zatiaľ očakávania z novej Pantheon nenapĺňajú, žiaľ.

26.4.2011 22:32:31

Cílová skupina
Je to jak říká Joe. Podobnost s Dobou kamennou je především v cílové skupině hráčů. kdo si užil Dobu, užije si i Pantheon. A pro koho je Doba náhodná hra pro děti, tak ten si asi Pantheon tolik neužije...

26.4.2011 22:43:19

předobjednávka
Dnes mi přišel mail s výzvou k vyzvednutí... bohužel mi to doveze až brácha.
Pokud někdo máte taky objednáno, tak se pochlubte co nejdříve se zážitky z hraní ;)

3.6.2011 09:15:44

Joe

Súhrn pravidiel
Ak by niekto potreboval, tak na schválenie čaká súhrn pravidiel na jednu A4 - na začiatok vhodná pomôcka, kým pravidlá "prejdú do krvi"...

3.6.2011 09:21:33

Joe

Pantheon
Už ho mám! Neviem ešte, kedy stihnem zahrať, ale dúfam, že čoskoro ;)

14.6.2011 16:00:18

to Joe
Jsem zvědavej na hodnocení. Já jsem slyšel, že je to taková celkem nedotažená neslaná nemastná hra.

14.6.2011 16:12:32

Joe

kren
Uvidíme... z toho, čo som čítal a prekladal pravidlá, mi to vychádza ako upgrade Doby kamennej (ktorú mám rád) so zaujímavými možnosťami, takže sa celkom teším a nepredpokladám, že by sa mi hra nepáčila :)

Ale samozrejme každý má vlastné preferencie, takže môže byť, že niekomu zase nesadne...

14.6.2011 16:28:43

Vybíráme z Bazaru

Cthulhu Wars: Duel - Česká verze
Cthulhu Wars: Duel - Česká verze
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas