Pantheon - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Hans im Glück
MindOK
Autoři: Bernd Brunnhofer
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Podíl náhody

Nu, zatím jsem k této hře přečetl "jen" pravidla, a dovolil bych si pochybovat o "malém" podílu náhody, který uvádí ne některých serverech.

Můj pohled na věc:
+ krásně zpracovaná hra se spoustou komponent
+ nevšední téma

- zbytečnost některých komponent
- rozdílné síly bohů, což zvyšuje podíl náhody, kterou vidím prakticky na každém kroku, tedy šlépěji: losování počátečních bonusů (dobře, dejme tomu, že tam se to nechá obejít volbou namísto losu), začínající hráč má velkou výhodu, losování národů, dobírání karet jako reakce na některé události, dobírání bohů jako reakce na některé události, různorodá síla (cena) bohů a s tím související možnost jejich zisku instantně.
-6 epoch, které spolu nikterak nesouvisí (jinak řečeno je fuk, jak jsi hrál v první epoše, teď je tu druhá, takže zpátky na stromy), které spolu nesouvisí. Což opět posiluje bohy s trvalým efektem.

Verdikt: Připomíná mi Théby... Spousta krásných komponent, ale ve výsledku nějak prázdné. Hezký nápad, ale herní mechanismus velmi ovlivněn všemocným karbanickým bohem ... že by záměr? Jsem si vědom, že jsem velmi kritický a může se jednat o subjektivní pocit a předsudky, které se ukážou jako mylné, až si hru zahraju. Upřímně, trochu mi uniká cílová skupina této hry. Podle mechanismu bych to hádal tak 10-15 let, čemuž v žádném případě neodpovídá materiál hry. Děti tedy sáhnou po něčem jiném. Naopak materiál odpovídá Puerto Rico, ale hráči sáhnou po něčem jiném... Ve srovnání s jednoduchou Dobou kamennou Pantheon prohrává. Tváří se hogo fogo, ale nenabízí nějaký extra zážitek... Howg...
20.9.2011 11:02:35

Hry tohoto typu
Ač to nerad říkám, protože na těchto hrách jsem začínal, tak hry tohoto typu už jdou nějak mimo mne.

20.9.2011 11:27:57

bohužel, ...
... je to tak. Včera jsem sehrál první dvě partie této novinky a velké zklamání. Hráli jsme ve 4 a herní mechanismus nefunguje. Je to velmi o náhodě. Spousta pravidel, která nefungují, navzájem se nikterak nedoplňují a zdají se zde být jen proto aby tu byla. Zbytečné akce, zbyteční někteří bozi... Hra si přímo říká o doplnění Houserules, ale proč, když je tu spousta jiných, podstatně lepších her. Škoda...

28.12.2011 11:55:03

Prvek náhody velký, ale oddychovka :)

Souhlasím s tím, že když má někdo štěstí a správně se mu to sejde, tak se poráží těžko

Příklad:
Počáteční vylosovaný bonus Traitera (další akce navíc)),
Začínající národ Iberia (žeton obětin)
Začínající hráč, v prvních kartách přišly šlépěje,
Výběr akce kořisti = 2x upgrade obětin, tedy obětina hned v prvním tahu na stupni č. 3.

Dále v průběhu hry získal ještě jeden upgrade přes kořist a už měl čtyřku a přišlo hodně Vinthradů (1xobětina 4. stupně) a když přišla Gallia (národ, který umožňuje zkusit koupit boha, tak mu přišla další Traitera).

Atd.

Výsledek tento hráč 98 bodů, ostatní lehce nad padesát. Protože než jsme si stačili nasbírat přípravu na bohy, tak nám je většinou všechny vykoupil.

Nicméně určitě by se to dalo z naší strany zahrát i lépe. Jen ten prvek náhody tam je dle mého názoru oproti jiným hrám značný.

Jinak ale - pokud chceme, abychom se nemuseli rozčilovat, že to vyhrát nešlo, zahrajeme si například Agrikolu / Lords of Hellas/ Terra Mystica, ale pokud chceme oddychovku, která bude rychle odsýpat, tak sáhneme po Pantheonu.

Mám tu hru docela ráda a ve třech je třeba i za hodinu odehraná. A někdy je příjemné zahrát si třeba dvě hry a nekončit nad ránem :).

16.2.2019 10:02:27

...
Autor (M. Tummelhoffer) má dvě lepší hry a to St. Petersburg a Dobu Kamennou které se staly legendami a dodnes se hrají. Tato hra Pantheon je takový průměr, neurazí ale to tlapkaní stopami po mapě je takové bez šťávy a nápadu a jako celek to lavíruje do luckfestu. Zmiňované Théby jsou sice hrou s vysokým podílem náhody, avšak daleko lepší hratelností a spádem, ideální hrou i pro nehráče. Pantheon jsem prodal na bazaru ZH

16.2.2019 16:56:59 | Upraveno autorem (porovnej)

Pantheon není až zas tak o náhodě.
Musím se Pantheonu pro případné zájemce zastat.

Od té doby, co jsme ho poprvé hráli a ukázali dalším lidem, tak se pro všechny stal jednou z nejlepších her. Je nás cca 10-15 lidí. Máme různé skupinky, každý od svých kamarádů a všichni se shodují na tom, že je to jedna z nejlepších stolních her. Přitom máme nahráno již přes stovku partií a ještě nás to nepřestalo bavit.

Prvek náhody, který je tu rozebírán je dle mého cca 10%. I tak, pokud Vám náhoda nepřeje se dá stále bez problémů vyhrát, což se nám stalo mnohokrát. Na Pantheonu je právě výborná jedna věc, kterou je strategie a její změna. Přišli jsme zhruba na 4 základní strategie hry. Pokud razíte cestu přímo jednou z nich a ta během hry selže, pořád se dá díky 6ti epochám rozjet další. Je to sice již obtížnější, ale nejednou se mi takhle podařilo vyhrát. Prostě hrajete dle rozdaných věcí na stole a pokud se během chvilky situace razantně změní, ihned můžete reagovat a měnit strategii.

Výborný prvek ve hře je ten, že ikdyž Vám náhoda přeje, pořád Vás může zastavit jak dobrá hra soupeře, tak například to, že Vám hráč, který hraje hned po Vás, neustále zavírá kolo a vy hrajete až 3tí. Těchto situací je daleko více a hra je dosti různorodá. Prostě musíte poté dobře reagovat na situaci a měnit strategii, jinak je velmi obtížné vyhrát.

Možná také záleží na skupině lidí, se kterými se Pantheon hraje. Je pravda, že s jednou skupinkou kamarádů se hraje Pantheon trochu jinak než s druhou. To možná také ovlivňuje hodnocení hry. Dle mého názoru je jí potřeba dát více času a zahrát si jí s různými lidmi.

Rozepsal bych se daleko více, ale to by bylo spíš na recenzi a ne do diskuse.




24.4.2019 22:20:24

souhlas

Naprosto souhlasím, Pantheon nehraju, protože potenciální spoluhráči jej, když vyšel, odvrhli, ale nechápal jsem nikdy proč, skóre tam bývají, co si pamatuju, natolik vysoká, že fakt, že si hráč může vylosovat zadarmo 10 bodů z pytlíku, hraje celkem menší roli, to samé se děje například i v Puertoricu, akorát hráči (včetně mě) bývají líní vše přesně počítat, tak o tom jakoby nevědí, a přitom jsem nikdy neslyšel na Puertorico v tom duch nějakou kritiku

25.4.2019 10:40:29

Vybíráme z Bazaru

Magic: Ice Age basic land set
Magic: Ice Age basic land set
Akt. cena: 70 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas